Ставьте like и читайте!

SKAISTUMA INJEKCIJAS / Vegan friendly

12.06.2022, 3ade.lv

SKAISTUMA INJEKCIJAS / Vegan friendly

SKAISTUMA INJEKCIJAS
Vegan friendly

Veģetārieši, vegāni, svaigēdāji, frutārisma piekritēji — tie nav tikai skaisti nosaukumi, bet gan cilvēku apzināta izvēle attiecībā uz ēšanas veidu un dzīvi kopumā. Tiek lēsts, ka no vairāk nekā septiņiem miljardiem mūsu planētas iedzīvotāju, viens miljards savā uzturā nelieto dzīvnieku izcelsmes produktus. Ikvienam iemesli ir atšķirīgi. Kāds savu izvēli balstījis uz ētikas standartiem, kādam liedz veselības problēmas, kādam finansiālais stāvoklis.


Autore: Jekaterina Pudova, ārste, dermatoloģe-triholoģe @jekaterina_pudova


Pasaulē arvien vairāk tiek runāts par dzīvnieku aizsardzību, cruelty free kosmētikas un apģērbu ražošanu. Pieaugot izpratnei un rūpēm par vidi, psihoterapeiti atzīmē ekotrauksmes (eco-anxiety, eco-distress) pieaugumu. Ekotrauksme ir satraukums par cilvēka ietekmi uz Zemes klimata pārmaiņām dabas resursu neilgtspējīgas izmantošanas dēļ.
Ir viegli izvēlēties ēdienu un noteikt, vai tas ir vegānisks, bet skaistuma pasaulē tas ir grūtāk. Es palīdzēšu.


CRUELTY-FREE BEAUTY

Veģetārisms un vegānisms neattiecas tikai uz ēdienu. Uzsākot ētisku dzīvesveidu, rodas arvien vairāk jautājumu par ētisku kosmētiku, mājas uzkopšanas līdzekļiem, transportu un apģērbu. Pirmkārt, marķējums «bio» vai «eko» ne vienmēr nozīmē, ka tiek ievēroti visi ētikas standarti. Otrkārt, nevajadzētu jaukt vegānisko un bioloģisko kosmētiku. Ja krēms ir 100% piemērots vegāniem, tas negarantē, ka tā sastāvs ir pilnīgi dabisks. Kosmētika vegāniem — tā ir tieši ētiska izvēle un rūpes par dzīvniekiem.

Veģetārisms ir noteikts dzīvesveids, kas izslēdz jebkādus dzīvnieku izmantošanas veidus un nežēlību pret dzīvniekiem. Uzturā priekšroka tiek dota galvenokārt vai tikai augu izcelsmes pārtikai. Ir dažādi veģetārisma paveidi, kam raksturīgs iedalījums divās galvenajās grupās — ar pilnīgu dzīvnieku izcelsmes produktu izslēgšanu vai uzturā pieļaujama piena un olu lietošana. Saskaņā ar Oksfordas vārdnīcu, termins «vegetarian» cēlies no angļu valodas «vegetable» (dārzenis, augs). Lielbritānijas veģetāriešu biedrība, kas izveidota 1847. gadā, šī termina radīšanu piedēvē sev, lai gan šis vārds jau ticis izmantots agrāk.
Veģetārā kosmētika ne vienmēr nozīmē dabīga kosmētika, kur izmantotas tikai dabīgas sastāvdaļas. Tās sastāvā ir ķīmiski elementi, bet tie nav dzīvnieku izcelsmes (sintētiski). Formaldehīds, polietilēnglikols vai parabēni: visas šīs sastāvdaļas tiek uzskatītas par veģetārām izejvielām, kuras var izmantot kosmētikā. Veģetārajai kosmētikai nerada problēmas sintētisku vielu izmantošana uz naftas bāzes. Diemžēl.
Vegānisms ir ētisks dzīvesveids, kas apzīmē pilnīgu atteikšanos no jebkāda veida dzīvnieku izmantošanas.

Tas attiecas uz visiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, tostarp tādām sastāvdaļām kā želatīns, medus, pepsīns, albumīns un dažas D vitamīna formas. Arī vegānu kosmētikas sastāvā nedrīkst būt dzīvnieku izcelsmes produktu, tostarp blakusproduktu. Patiesi vegāniskajos skaistumkopšanas produktos jūs neatradīsiet ne bišu vasku, ne lanolīnu, ne ambru, ne placentu, ne karmīnu, ne šellaku.


Photo by Diana Polekhina on Unsplash


SKAISTUMA INJEKCIJAS VEGĀNU GAUMĒ


Runājot par skaistuma injekcijām, visbiežāk mēs iedomājamies par botulīntoksīna un hialuronskābes preparātiem. Biorevitalizācijai, redermalizācijai un mezoterapijai parasti izmanto kombinētos hialuronskābes, aminoskābju, vitamīnu, mikroelementu, dzintarskābes vai kalcija hidroksiapatīta preparātus.

Hialuronskābe, ko izmanto skaistuma injekcijās, būtībā ir analogs tam, ko ražo mūsu ādas šūnas. 70 kg smaga cilvēka organismā ir vidēji aptuveni 15 grami hialuronskābes, trešdaļa no kuras katru dienu tiek pārveidota (sadalīta un sintezēta no jauna). Sākotnēji, 1934. gadā, kad Džons Palmers un Karls Meiers tikko šo komponentu atklāja, tas tika sintezēts no liellopu acs stiklveida ķermeņa, vēlāk ražošanā tika izmantotas gaiļa sekstes. 1989. gadā praksē tika ieviesta mikrobu fermentācijas metode, kas balstījās uz faktu, ka daži baktēriju veidi spēj sintezēt hialuronskābi. Hialuronskābes iegūšanai rūpnieciskajā ražošanā tiek izmantotas nepatogēnas Streptococcus baktērijas, kas iegūtas ar gēnu inženierijas metodēm, speciālas selekcijas un klonēšanas ceļā. Kontūrplastikai paredzētajos preparātos tiek izmantota stabilizēta hialuronskābe — brīvās HA molekulas krusteniski savienojas un tādējādi veido želejveida substanci, kas ir noturīgāka pret ārējo faktoru iedarbību. Šo laboratorijā sintezēto hialuronskābi var uzskatīt par vegānisku.

Botulīntoksīna preparāti arī tiek ražoti laboratoriski. Galvenā sastāvdaļa ir botulīntoksīns, un olbaltumvielu izcelsmes neirotoksīns, ko ražo baktērijas Clostridium botulinum. Kopumā ir septiņi botulīntoksīna tipi: A, B, C1, C2, D, E, F, G, H. Visizplatītākais ir A tips. Uz cilvēkiem iedarbojas visi tipi, izņemot F un G. Interese par botulīntoksīnu kā par iespējamu ārstniecisku preparātu parādījās 20. gadsimta sākumā. Otrā pasaules kara laikā tika veikts visaptverošs šī toksīna pētījums, par iespēju to izmantot kā bioloģisko ieroci. Šie pētījumi kļuva par pamatu kvalitatīvi attīrīta kristāliska botulīntoksīna A tipa iegūšanai.

 


Medicīnā botulīntoksīnu sāka izmantot 20. gadsimta 70. gados — vispirms oftalmoloģijā blefarospazmu un šķielēšanas ārstēšanai, pēc tam sāka lietot estētiskajā dermatoloģijā.
Var šķist, ka šis injicējamais preparāts ir piemērots vegāniem jau pēc noklusējuma, taču tā nebūt nav. Klasiskie botulīntoksīna preparāti (Botox, Vistabel, Dysport, Azzalure, Xeomin) satur papildu sastāvdaļas, piemēram, cilvēka albumīnu (tas ir vegāniski) vai albumīna alternatīvu no olām, laktozi, kas nav gluži vegāniski.
Turklāt, ņemot vērā, ka «botokss» lielākajā daļā valstu tiek uzskatīts par ārstniecisku preparātu, tas ir radījis juridisku nepilnību, un produkti, kas sākotnēji tika izstrādāti kā ārstnieciski preparāti, netiek pakļauti Eiropas aizliegumam par kosmētikas testēšanu uz dzīvniekiem. Attiecīgi, pirms atļaut botulīntoksīna produktu izmantošanu cilvēkiem, joprojām tiek veikti testi ar pelēm nāvējošās devas noteikšanai. Lai nodrošinātu drošu grumbu izlīdzināšanu, cieš dzīvnieki. Visi ir dzirdējuši izteicienu — skaistums prasa upurus. Taču šajā kontekstā rodas jautājums — kurus upurus?

Arī ar hialuronskābes preparātiem nav viss tik rožaini. Lai gan lielākā daļa filleru, kuru pamatā ir hialuronskābe, pašlaik tiek ražoti baktēriju fermentācijas ceļā, produkti ir jātestē. Testēšana joprojām notiek tai skaitā arī uz dzīvniekiem. Vairāki pasaules ražotāji ir paziņojuši, ka tuvāko gadu laikā maksimāli pāries uz testēšanas veidu, izmantojot šūnu kultūras, lai padarītu injicējamos skaistumkopšanas produktus vēl ētiskākus. Tātad tuvākajā nākotnē mēs varam sagaidīt patiesi vegāniskus fillerus tā visplašākajā nozīmē.


Kādus hialuronskābes preparātus var uzskatīt par vegāniskiem, vismaz to sastāvu?

Šīs ir gandrīz visas zināmākās Eiropas tirgū — uz Juvederm, Belotero, Restylane iepakojumiem var atrast uzrakstu NASHA — non-animal stabilized hyaluronic acid. Preparātu Teoxane, Filorga, Maili sastāva pamatā arī ir baktēriju fermentācijas ceļā iegūta hialuronskābe.

Īpašu uzmanību injicējamo preparātu jauninājumu jomā ir pelnījis jaunais A tipa botulīntoksīna preparāts A — Alluzience. Šis ir pirmais «gatavs lietošanai» reģistrētais neiromodulators. Klasiskajiem preparātiem ir nepieciešama toksīna rekonstrukcija, attiecīgi, toksīnu pulveri sajauc ar fizioloģisko šķīdumu, iegūstot aktīvo vielu. Alluzience tiek ražots šķidrā veidā. Pateicoties jaunai ražošanas tehnoloģijai, tas nesatur albumīnu un laktozi, kas ir ārkārtīgi svarīgi, ja runājam par tā piemērotību vegānu lietošanai. Tas arī praktiski izslēdz alerģisku reakciju un imunogenitātes jeb preparāta darbības neefektivitātes iespēju. Un, pateicoties tā gatavajai formai, tiek izslēgta kļūdaina vai neprecīza atšķaidīšanas iespēja.
Saskaņā ar pētījumiem, šim preparātam ir ātrāks rezultāts un saglabājas ilgāks efekts. Tuvākajā laikā tas būs pieejams arī Latvijas dermatologiem un vegāni, bez sirdsapziņas pārmetumiem, varēs veikt skaistuma injekcijas.


IR CITI VARIANTI

Ja jūs tomēr esat vegānisma piekritējs, bet baidāties no injekcijām, un grumbu parādīšanās jūs apbēdina, tad jāpievērš uzmanība kosmētikai ar peptīdiem, kuru iedarbība līdzinās neirotoksīna darbībai. Protams, nevajadzētu cerēt uz pilnīgi identisku efektu, tomēr atslābināšanās un smalko mīmisko krunciņu samazināšanu panākt ir diezgan reāli.


Pazīstamākie alternatīvie muskuļu relaksanti:

• Peptīds argirelīns (acetilheksapeptīds, heksapeptīds) — pirmā «botulīnveidīgā» sastāvdaļa kosmētikā, kas atrodas tirgū vairāk nekā 20 gadus. Tā iedarbība līdzinās «botoksam»: tas konkurē ar vienu no olbaltumvielām, kas ir iesaistītas olbaltumvielu kompleksa veidošanā, kas nepieciešams acetilholīna izdalīšanai sinaptiskajā spraugā. Argirelīns aizstāj vienu no olbaltumvielām, un kompleksa iedarbība tiek pārtraukta, kā rezultātā muskuļi nesaraujas. Lai sasniegtu pilnīgu atslābināšanās efektu un, galvenais, lai tas būtu noturīgs, nepieciešams līdzekli uzklāt uz ādas vismaz mēnesi.

• Tempļa odzes inde, pareizāk sakot, šīs indes mākslīgi radīts peptīds, kas paralizē muskuļus. Syn-ake (patentēts sintētiskais peptīds) bloķē muskuļu šūnu receptorus, kas «atver durvis» nātrija jonu plūsmai. Ja nav nātrija, nenotiek muskuļu saraušanās.

• Adenozīns ir galvenais šūnu enerģijas apmaiņas dalībnieks. Atrodoties sistēmā, tas dod signālu — enerģijas ir daudz, laiks atpūsties, lai neizsīkst tās krājumi. Šādi rodas dermu relaksējošs efekts.

Taču sasniegt «fillera» efektu bez injekcijas ir grūtāk. Ārīgi uzklātā hialuronskābe nespēj iekļūt dziļākajos ādas slāņos un nodrošināt «piepildošu» efektu. HA molekulas paliek uz ādas virsmas un tās rada vairāk mitrinošu iedarbību. Un labi mitrināta āda būs gludāka, attiecīgi, smalko krunciņu parādīšanās nebūs tik izteikta. Tomēr ārīgi lietojami līdzekļi ar hialuronskābi nevar izmainīt lūpu apjomu vai formu.

 

 

Latvijā vienīgais bilingvālais izdevums estētikas, profesionālās kosmetoloģijas un veselības jomā.

 

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

Pārdošanas vietas -->

komentāri