Ставьте like и читайте!

Bez septītajiem sviedriem

11.12.2018, 3ade.lv

Bez septītajiem sviedriem

Sviedri ir normāli, dabiski un vajadzīgi. Tas ir viens no termoregulācijas pamatmehānismiem: dienā mums vajag puslitru sviedru, lai ķermenis nepārkārstu. Bet ja dzesēšanas mehānisms strādā tik intensīvi, ka sviedri līst straumēm? Ja ne straumēm, bet traipi uz zīda blūzes paliek. Ko darīt? Nekautrēties un doties pie ārsta, lai kopīgi rastu risinājumu. Ar šiem jautājumiem vērsāmies pie dermatoveneroloģes Kristīnes Azarjanas un skaidrojām, kā tikt galā ar hiperhidrozi.


Autore: Irina Morozova

Kā var būt, ka viens noskrien krosu un finišā notrauc sviedru lāsi no pieres, bet cits pāris reizes palecas un ir viscaur slapjš?

Pastiprināta svīšana ir absolūta norma fiziskās slodzes laikā, kā arī karstā un mitrā laikā vai stresa situācijā. Vesela cilvēka organismam pat bez provocējošiem faktoriem diennaktī jāizdala apmēram 0,5 litri sviedru. Izklausās daudz, bet tas notiek praktiski nemanāmi. Trauksme jāceļ tad, ja svīst pārāk intensīvi neatkarīgi no aktivitātes un vides. Medicīnā to sauc par hiperhidrozi – tā nav pārmērīga svīšana, bet svīšanas procesa disfunkcija, kuras cēloņi var būt dažādi. No hiperhidrozes cieš tikai 3% cilvēku. Tomēr stipra svīšana arī tad, ja nav slimība, var kļūt par reālu problēmu.

Ja runa ir par fizioloģisko hiperhidrozi: kādus padomus jūs varat dot, lai maksimāli mazinātu nepatīkamo aromātu un sviedru daudzumu?

Nepatīkamā aromāta iemesls nav sviedri, bet to reakcija ar mikrofloru un baktērijām, tāpēc ļoti svarīga ir pareiza kopšana. Ādas pH līmenis ir viegli skābs un to vajag uzturēt – priekšroka jādod aptiekas produkcijai, kuras pH ir 5,5. Pastiprinātu svīšanu var provocēt ļoti pikants un ass ēdiens. Tāpat jāizvairās no sintētiska apģērba, gultas veļas un audumiem un jāģērbjas atbilstoši laikapstākļiem. Nepārcentieties ar bieziem džemperiem un vilnas zeķēm – īpaši tas attiecas uz gādīgajiem vecākiem, kas ļoti centīgi tuntuļo savus bērnus.


Vai ir kādi medicīniski kritēji, lai pacientam ar pastiprinātu svīšanu uzsāktu ārstēšanu, vai arī pietiek ar to, ka tā rada diskomfortu?

Mūsu galvenais orientieris, protams, ir svīšanas problēmas negatīvā ietekme uz cilvēka psiholoģisko aktivitāti – pacienti izvairās sarokoties, nevar normāli nodarboties ar sportu, atpūsties kopā ar draugiem. Mums ir svarīgi zināt, cik sen, cik bieži un cik ļoti tas viņu uztrauc. Vēl ir jāzina, vai svīšana ir ģeneralizēta (svīst viss ķermenis) vai fokāla – lokalizēta konkrētā zonā, parasti tās ir pēdas, paduses, plaukstas un seja. Ģeneralizēta hiperhidroze bieži ir kādas citas slimības simptoms. Tikai tad, kad esam izslēguši citus iespējamos cēloņus, kas varētu provocēt hiperhidrozi, sākam hiperhidrozes kā atsevišķas problēmas ārstēšanu.


Kādi ir hiperhidrozes ārstēšanas veidi?

Mēs sākam ar vienkāršāko – labu aptiekas antiperspirantu. Atšķirībā no parastā dezodoranta, kas likvidē nepatīkamo aromātu, nomācot epidermas mikrofloru, antiperspirants samazina svied - ru daudzumu. Šo efektu panāk ar tā dēvētajām «savelkošajām» vielām – parasti tie ir alumīnija sāļi, kas bloķē sviedru dziedzeru izvadkanālus un mehāniski kavē sviedru izdalīšanos. Alumīnija sāļi ir arī parastajos dezodorantos, bet to koncentrācija nepār - sniedz 1-2%, savukārt aptiekas antiperspirantos koncentrācija ir visefektīvākā – 10-20%. Antiperspirantu var lietot padusēm, kājām un plaukstām. Noteikti jāievēro instrukcijas, lai nekairinātu ādu, – pirms lietošanas nevajag veikt epilāciju vai lietot skuvekli un līdzekļus, kas satur spirtu. Jāņem vērā, ka antiperspirantam ir balinošas īpašības, un, lai saudzētu apģērbu, to labāk lietot uz nakti, bet no rīta nomazgāt. Tiklīdz sajūt kaut mazāko diskomfortu, lietošana jāpārtrauc un jākonsultējas ar dermatologu.

 
Hiperhidrozes lokālai ārstēšanai tiek izmantoti arī tādi līdzekļi kā Teimurova ziede un Lassara pasta – abi uz cinka bāzes, formaldehīda ziede Formagels un pēdu vanniņas ar ozola mizu. Vai jūs pacientiem iesakāt arī kaut ko no tā?

Pacientiem nepatīk metodes vai preparāti, kas nav ērti lietojami un turklāt vēl nepatīkami ož. Mūsdienu cilvēka dzīves ritms ir straujš – vai viņam būs laiks vanniņai ar mizām?


Labi. Pamēģināja antiperspirantus, bet problēmu neatrisināja? Ko tad darīt?

Nākamā metode ir botoksa injekcijas. Būtībā tas ir neirotoksīns, kas ražo baktērijas Clostridium botulinum. Kad organismam vajag «atdzesēties», nervgali izdala acetilholīnu, kas «skrien» pie sviedru dziedzera un dod «komandu» ražot sviedrus. Botokss bloķē acetilholīna darbību, apturot sviedru izdalīšanos. Efekts saglabājas 6-7 mēnešus, bet pacienti parasti nāk reizi gadā, kad tuvojas vasara. Interesanti, ka padušu zonā efekts var uzkrāties – ar katru reizi tas būs ilgāks un līdz ar to procedūras jāveic retāk. Botulīna injekcijām ir arī kontrindikācijas: grūtniecība, bērna barošana ar krūti, miopātijas (neaizmirsīsim, ka botulīna toksīns ir miorelaksants). Blakus efektu nav, izņemot to, ka, tāpat kā jebkurā citā hiperhidrozes ārstēšanas veidā, sviedri pārkārtojas. Šķidrums vienmēr atradīs veidu, kā izplūst. Ja pirms injekcijām pacientam ļoti svīda paduses, tad pēc tām vairāk sāks svīst, teiksim, mugura vai parādīsies iepriekš neraksturīga ķermeņa svīšana. Šī metode ir visefektīvākā, ja pārmērīgi svīst paduses, un pa - cienti ir apmierināti – pie mums nāk gan sievietes, gan vīrieši. Rezultāts ir ļoti labs – nav sviedru smakas un traipu uz apģērba. Plaukstas un pēdas ir ļoti jutīgas ķermeņa daļas, un pat ar obligātu vietējo anestēziju procedūra ir ļoti nepatīkama. No piere - dzes varu teikt: efekts ir īslaicīgs un nepietiekams, un samaksājis lielu naudu, cilvēks praktiski neredz rezultātu.


Paduses ir dažādas – kā var noteikt nepieciešamās me - dikamenta devas un injekciju zonas robežas?

Iepriekš var veikt Minora testu, kas palīdzēs noteikt precīzas hiperhidrozes robežas un svīšanas intensitāti. Uz sausas paduses (vai citas zonas) uzziež lugolu vai joda šķīdumu. Kad tas nožuvis, uzber cieti. Sviedri, kas izdalās, iekrāso cieti. Vietas, kur svīšana intensīvāka, būs tumšākas. Atzīšos, es šo metodi neizmantoju – vairāk uzmanības pievēršu matu folikulu augšanas vietām, jo pie katra mata sīpoliņa ir sviedru dziedzera atvere, un cilvēks parasti svīst tieši tai zonā. Bet daudzas sievietes ir veikušas lāzerepilāciju, un ir grūti saprast, kurā vietā ir folikuli. Reti, bet gadās, ka cilvēkam vairāk svīst, piemēram, paduses augšdaļa. Minora tests vairāk ir zinātnisko pētījumu tests, kad nepieciešams statistiski salīdzināt rezultātus un vizualizēt injekciju efektivitāti.


Ar padusēm esam tikuši skaidrībā. Bet ko darīt tiem, kam vienmēr ir mitras plaukstas un pēdas?

Ir tāda lieta kā jonoforēze – fizioterapijas metode, kad hiperhidrozes vietas pakļauj ļoti vājas strāvas iedarbībai. Kāpēc tas palīdz, nav īsti skaidrs: visticamāk, joni pamazām nosprosto sviedru dziedzeru izvadkanālus un pārtrauc nervgalu sakarus ar dziedzeri. Vizuāli tā ir līdzīga vienkāršai vanniņai ar ūdeni, kurā uz 30-40 minūtēm iemērc rokas vai pēdas. Procedūras veic regulāri 4 reizes nedēļā. Apmēram pēc desmitās procedūras var just efektu.


Kā dermatologi izturas pret hiperhidrozes ārstēšanu ar ķirurģiskām metodēm – vai risks attaisnojas?

Pašlaik ir zināmas divas trīs ķirurģiskas ārstēšanas metodes. Piemēram, slapju padušu vai plaukstu gadījumā var veikt simpatoektomiju – operāciju, kurā pārgriež (tad simpatoektomiju sauc par «neatgriezenisku») vai nospiež (atgriezeniskā simpato - ektomija) simpātiskos nervus, kas stimulē sviedru izdalīšanos. Efektīvi? Jā. Vai ir risks? Protams! Ja tiek skarti citi nervi, var rasties rokas jutīguma vai kustību funkcijas traucējumi. Pat ja operācija ir veiksmīga, liels ir blakus efekta risks: pastiprināta visa ķermeņa svīšana. Ir iespēja likvidēt sviedru dziedzerus, veikt padušu zonas liposakciju, izņemt ādu hiperhidrozes zonā, bet tās ir ķirurģiskas procedūras, operācijas, un iespējamas gan rētas, gan hematomas, gan neprecīza dziedzeru izņemšana, kad ārstēšana principā nav efektīva. Vispār šīs metodes sevi nav attaisnojušas. Tāpēc ārstēšanai jābūt saprātīgai, lai nekaitētu pacientiem.

 

 

Žurnālu pārdošanas vietu saraksts: www.presesserviss.lv
Beauty Cloud var iegādāties arī profesionālās kosmētikas veikalos Rīgā.
Beauty market, Blaumaņa 8
Skaistuma fabrika N1, Stabu 13
Beautyfor, Brīvības 103
Beautyfor, Marijas 14
Beautyfor, Tērbatas 38
Beautyfor, Republikas laukums 3-24
Skaistumkopšanas aprīkojuma salons Beautyfor, Dārzciema ielā 91
Salonline, Maskavas iela 14

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!
Abonementa cena 4 numuriem - 20 EUR. 

___ 

Rudens 2018
№ 5
Uz vāka: Anna Barinova
Idejas autore: Almaza Pirha
Foto: Andrejs Losevičs (osy.lv)
Retušēšana – Kristīna Augstmane
Mati – Diāna Greiža (BraidsD), WoW Beauty Lounge
Make-up - Nora Kosjana, WoW Beauty Lounge
Apģērbs - IMAGEHOUSE (WAME OF SHAME) un no Annas Barinovas personīgās garderobes

komentāri

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs