Ставьте like и читайте!

DAUDZSOLOŠIE PEPTĪDI KOSMĒTIKĀ

26.08.2022, 3ade.lv

DAUDZSOLOŠIE PEPTĪDI KOSMĒTIKĀ

DAUDZSOLOŠIE PEPTĪDI KOSMĒTIKĀ

«Es izvēlos tikai divu zīmolu kosmētiku ar peptīdiem un nostiprinu efektu, izmantojot skābes» tā man teica mana paciente. Nodomāju — dārga kopšana, bet vai tā ir arī efektīva? Faktiski, paši peptīdi tiešu iedarbību nerada. Tie nemitrina, nebaro, nepiešķir apjomu... Tie var pildīt transportēšanas funkcijas šūnā, signalizēt, likt tai sintezēt vai gluži pretēji, bloķēt... Vai šūna neapjūk šajā informatīvajā juceklī, ja šo darbību un signālu ir pārāk daudz? Gluži tāpat kā mēs paši. Un vispār, vai citu, peptīdus nesaturošu līdzekļu komponenti, netraucē peptīdiem pildīt savus uzdevumus? Šodien pastāstīšu visu, ko zinu par peptīdiem un kā tos pareizi lietot, un galvenais, kuru peptīdu izvēlēties sev.

Autore: Jekaterina Pudova, ārste, dermatoloģe-triholoģe

 

Neskatoties uz visām peptīdu superspējām, tomēr pastāv priekšnosacījumi, kurus pareizi izpildot, peptīdi patiešām spēj būt iedarbīgi. Tā kā peptīdi ir proteīnu noārdīšanās procesa produkti, tos nepieciešams stabilizēt, pretējā gadījumā tie var turpināt noārdīties lokāli izmantojamā līdzeklī, kļūstot bezjēdzīgi. Pietam, tiem jābūt krēma sastāvā, kas ļauj tiem iekļūt ādā. Pat visefektīvākais peptīds, atrodoties pārāk biezā krēmā, kas spēj nokļūt tikai uz ādas virsmas, nekad neiekļūs dziļākajos slāņos un beigās tiks nomazgāts, nesniedzot nekādu efektu. Vēl peptīdiem ir nepieciešams speciāls uzglabāšanas veids un atbilstoši «draugi».KAS IR PEPTĪDI?


Cilvēka organismā ir visas 20 dabā sastopamās aminoskābes, kas apvienotas unikālās peptīdu sekvencēs, līdzīgi kā mozaīka kaleidoskopā. Tiesa, peptīdi ir lineāras molekulas un sastāv no noteiktas aminoskābju secības, peptīdos tās ir no 2 līdz 50. Aminoskābju skaits peptīdā bieži tiek attēlots pašā nosaukumā: piemēram, dipeptīds-2, tripeptīds-3, pentapeptīds-5 utt. Ja saites ir vairāk nekā 9, bet mazāk par 20, tie ir oligopeptīdi.

Mūsdienās kosmetoloģijā izmantojamos peptīdus, pēc ražošanas metodes, var iedalīt dabiskajos un sintētiskajos. Dabiskie peptīdi ir dzīvnieku un augu proteīnu hidrolizāti: kolagēns, elastīns, zīda proteīni, soja, rīsi, melnie ikri.
Pirmais sintētiskais peptīds oksitocīns tika radīts tikai 1953. gadā, un 1955. gadā tā radītājs Vincents du Vinjo par šo atklājumu saņēma Nobela prēmiju ķīmijā. Sintētiskie un biosintētiskie peptīdi tiek salikti no aminoskābēm gluži kā konstruktors.

Atkarībā no ražošanas veida, iespējams sastapt šādus marķējumus: SH — synthet human, RH — recombinant human. Taču RH veida izmantošana kosmētikā nav atļauta saskaņā ar ES regulu 1223/2009. Šo veidu iespējams atrast tikai Amerikas zīmolu (un dažu Āzijas) kosmētikā, retāk Apvienotās Karalistes.
Citādi lielākoties gandrīz visi peptīdi šobrīd Eiropā ir sintētiski, un, ja tiek izmantoti dabiskie, tad tie ir augu peptīdu prekursori/priekšteči.KĀDA LOMA PEPTĪDIEM IR KOSMĒTIKĀ


To patoloģiju spektrs, kur izmanto peptīdu medikamentus, ir ļoti plašs: sākot ar onkoloģiju līdz pat infekciju slimībām, cukura diabētu, Alcheimera slimību un hormonālo traucējumu ārstēšanu.

Ņemot vērā, ka peptīdi piedalās ļoti daudzos fizioloģiskos procesos, tad tas bija tikai loģiski turpināt tos izmantot arī kosmētikā. Lielākā daļa kosmētikā izmantoto peptīdu ir paredzēti, lai iedarbotos uz ādas novecošanās procesu. Nepieciešamība pēc šādiem produktiem ir saistīta ar mūsdienu sabiedrībā pieaugošo vēlmi saglabāt jauneklīgu izskatu arī vecumdienās. Bet ne mazāk plaši peptīdi tiek izmantoti pigmentācijas apkarošanai, brūču un iekaisumu dziedēšanai, ādas aizsargreakcijām.

Peptīdu izmantošana kosmētikā joprojām ir diezgan jauna joma, kurā regulāri notiek pētījumi. Galvenā peptīdu problēma kosmētikā ir to nogādāšana dziļajos ādas slāņos, īpaši, ja peptīdam ir gara ķēde.
Viena no populārākajām modifikācijām, lai uzlabotu peptīdu iekļūšanu ādas slāņos, ir palmitoilgrupas (ar lipīdiem piesaistīti proteīni) pievienošana, kas padara peptīdu šķīstošu taukos. Dabā sastopamie peptīdi — lieli, ūdenī šķīstoši un uzlādēti — gandrīz nespēj iekļūt raga slānī.
Peptīdi ir diezgan «trausli», un tiem ir nepieciešams īpašs ietvars, vislabāk flakons ar vakuuma pumpi.PEPTĪDU UZDEVUMI

Peptīdi, kā jau rakstīju iepriekš, ir sava veida «informācijas aģenti» — tie savienojas ar šūnu receptoriem, kas tos uztver kā signālu un reaģē uz to ar «pieprasītajām»izmaiņām. Peptīdu darbības princips īpašā «keylock» mehānismā. Peptīds ir atslēga, kas atbilst tikai noteiktam receptoram uz šūnas membrānas virsmas, tas ir, «slēdzenei». Pareizā atslēga, atverot slēdzeni, pārraida signālu citām molekulām.


Kosmētikā izmantojamie peptīdi visbiežāk tiek iedalīti 4 galvenajās grupās:

Nesējpeptīdi. Nesējpeptīdi ir mazi, tādēļ tie var iekļūt ādas aizsargbarjerās un sasniegt dziļākus tās slāņus. Nesējpeptīdi nodrošina barības vielu piegādi ādas šūnām, tādējādi palīdzot stabilizēt kolagēna šķiedras un stimulēt ūdeni aizturošo molekulu sintēzi.
Visbiežāk tos izmanto mangāna transportēšanai — vielai ar spēcīgu dziedinošu un dezinficējošu efektu. Kā arī vara jonus, kuriem ir svarīga loma kolagēna ražošanā, bojātā kolagēna izvadīšanā, brūču dzīšanā un ādas atjaunošanā.


Signālpeptīdi. Šie peptīdi sūta mūsu ādai mikrosignālus par to, kas ir jādara. Piemēram, tie var signalizēt par elastīna daudzuma samazināšanos šūnās, un tad šūnas sāk aktīvāk šo vielu ražot. Daži signālpeptīdi savā struktūrā atgādina kolagēna šķiedras segmentus/daļas, un mūsu ādā tie tiek atpazīti kā bojājumi, kas ir jālabo un jāsintezē jauns, kvalitatīvs kolagēns. Šis peptīdu veids veido lielāko daļu kosmētisko komponentu, starp kuriem ir vērts izcelt dažādas Matrixyl peptīda formas.


Peptīdi neiromediatori. Smalkas līnijas un grumbiņas veidojas arī muskuļu spazmu dēļ. Un neiropeptīdi ir iemācījušies tos atslābināt tik pat veiksmīgi kā botulīntoksīna injekcijas. Neiropeptīdi jeb muskuļu relaksanti palēnina ķīmisko vielu darbību, kas ir atbildīga par muskuļu kontrakciju (neiromediatoru), liekot tiem atslābināties. Tā rezultātā tiek izlīdzinātas mīmiskās grumbas, novēršot jaunu ādas kroku veidošanos. Relaksējošo peptīdu lietošanas efekts ir kumulatīvs, pirmās redzamās izmaiņas kļūs pamanāmas ne agrāk kā pēc divām nedēļām pēc produkta lietošanas, kura sastāvā ir peptīdi.


Peptīdi enzīmi. Šo peptīdu uzdevums ir nomākt fermentu darbību. Kādēļ? Fermenti ir olbaltumvielu savienojumi, kas iznīcina kolagēnu un elastīnu, tas ir, ādas karkasu, kā arī stimulē ādas pigmentācijas procesus.
Šim peptīda veidam ir tāds pats darbības princips kā retinolam. Tāpēc tas var darboties kā alternatīva retinoīdiem vasarā.


Izdala arī antimikrobu peptīdus — tie ir antioksidanti, kas novērš ādas oksidatīvo stresu un brīvo radikāļu un metālu jonu kaitīgo ietekmi uz šūnām. Antimikrobu peptīdus, piemēram, karnozīna dipeptīdu, izmanto, lai paātrinātu ādas atjaunošanos un dzīšanas procesus pēc traumatiskām estētiskām procedūrām, kā arī taukainas ādas kopšanai ar noslieci uz akni. Tas samazina olbaltumvielu glikācijas (saharifikācijas) procesa ātrumu. Peptīdi-imūnmodulatori Palmitoyl Tetrapeptide-7, Palmitoyl Tripeptide-8 (Neutrazen), Acetyl dipeptide-1-cetil esteris (Neurosensine) atrodami krēmos, kas paredzēti jutīgai ādai — tie samazina ādas iekaisumu un alerģiskas reakcijas.
Aldenīns (Tripeptīds-1) aktīvi satver brīvos radikāļus, piedalās šūnu detoksikācijas procesos.
Šis peptīds arī stimulē III tipa kolagēna ražošanu. Bio- tinoyl Tripeptide-1 (Procapil), Palmitoyl Tripeptide-1, Acetyl Tetrapeptide-3 (Capixyl), Myristoyl Pentapeptide-16, Myristoyl Pentapeptide-17 un Oligopeptide-2 bieži izmanto produktos matu, kā arī skropstu un uzacu augšanas stimulēšanai.

NESĒJPEPTĪDI
Mikroelementu transportēšana ādas šūnās, reģenerācija un brūču dzīšana. Stiprina ādas antioksidatīvo sistēmu.

• Copper tripeptide — GHK transportē vara peptīdus.
• Manganese tripeptide-1 — GHK aizsargā no brīvo radikāļu un saules iedarbības.


SIGNĀLPEPTĪDI
Remodelējošie peptīdi stimulē fibroblastu darbību, palielinot jauna kolagēna, elastīna, laminīna, fibronektīna u.c. ražošanu. Atjauno pareizu kolagēna ķēdi.

• Syn®-coll (Palmitoyl Tripeptide-5) — stimulē kolagēna ražošanu.
• DecorinylTM (Tripeptide-10 Citrulline) — stimulē kolagēna ražošanu. Bieži tiek izmantots kombinācijā ar citiem peptīdiem.
• Tetrapeptide-21 — stimulē kolagēna un fibronektīna ražošanu.
• Serilesine (Hexapeptide-10) — paaugstina ādas elastību un blīvumu, jo stimulē hemidesmosomu sintēzi.
• MatryxilTM 3000 (Palmitoyl Tripeptide-1 & Palmitoyl Tetrapeptide-7) — stimulē kolagēna hialuronskābes ražošanu.
• MatrixylTM synthe’6 (Palmitoyl Tripeptide-38) — stimulē dažādu kolagēna tipu, hialuronskābes un fibronektīna ražošanu.

PEPTĪDI NEIROMEDIATORI
Samazina nervu impulsa pārnešanas ātrumu uz muskuļu šķiedrām, atslābinot mīmikas muskuļus, vienlaikus samazinot grumbu un kroku dziļumu

• Argireline® (Acetyl Hexapeptide-8 vai Acetyl Hexapeptide-3) — ieteicams lietošanai no 3% līdz 10%.
• Vialox® (Pentapeptide-3) — ieteicams lietošanai no 2%.
• SNAP-8 (Acetyl Octapeptide-3) иn SNAP-7 — ieteicams lietošanai no 3% līdz 10%.
• Syn®-ake (Dipeptide Diaminobutyroyl benzylamide diacetate) — ieteicams lietošanai no 1% līdz 4%.
• Leuphasyl (Pentapeptide-18) — ieteicams lietošanai no 3% līdz 10%.
• InylineTM (acetyl hexapeptide-30) — ieteicams lietošanai 5%.

PEPTĪDI ENZĪMI
Nomāc enzīmu darbību, kas noārda ādas karkasu (kolagēns un elastīns) un provocē pigmentāciju.

• Preregen (sojas glicīns) — mitrina.
• Dipeptide-2 — izvada lieko ūdeni.
• Оligopeptide-20 — samazina grumbiņu dziļumu.
• Progeline (Trifluoroacetyl Тripeptide-2) — pretnovecošanās peptīds, palielina ādas elastību.
• Trylagen (Tripeptide-10, Tripeptide-1) — stimulē kolagēna ražošanu.
• Acetyl Tetrapeptide-5 — regulē melanīna sintēzi un stiprina asinsvadu sieniņas, uzlabo mikrocirkulāciju un limfas atteci.
• SpecPedTM N1P (nonapeptide-) — samazina hiperpigmentāciju.

PEPTĪDI IR DIEZGAN «TRAUSLI», UN TIEM IR NEPIECIEŠAMS ĪPAŠS IETVARS, VISLABĀK FLAKONS AR VAKUUMA PUMPI. 

KĀDĒĻ JĀZINA SASTĀVS

Mūsdienās kosmētikas līdzekļu tirgū, kuru sastāvā ir peptīdi, tiek piedāvāts liels skaits produktu. Jūs varat atrast produktus, kuru sastāvā ir noteikts peptīds, bet visbiežāk preparātos atrodas dažādi peptīdi, kas pastiprina viens otra iedarbību.
Kosmētiku ar peptīdiem var sākt izmantot ikdienas kopšanā no aptuveni 25 gadu vecuma, un sākot no 35 gadiem tā vienkārši ir must have. Peptīdu produktus var lietot neatkarīgi no sezonas, gan no rīta, gan vakarā, Peptīdi nesader ar skābēm, C vitamīna skābajām formām (tās, kas tiek apzīmētas l-ascorbic acid). Bet ar retinolu un C vitamīna neskābajām formām (nātrija vai magnija askorbilfosfāts, askorbilglikozīds, aminopropilaskorbīnfosfāts u.c.) tie draudzējas itin labi un tiek pievienoti sinerģijas efektam. Šo svarīgo niansi ir vērts atcerēties, ja jūsu kopšanā ir produkti, kuru sastāvā ir skābes, piemēram, toniks. Dažreiz peptīdi tiek iekļauti arī sejas tīrīšanas līdzekļu sastāvos, kā arī šampūnos, kas, manuprāt, ir pilnīgi nevajadzīgs komponents, jo nonākot uz ādas, tik īsā laikā posmā vienkārši nepaspēj iekļūt ādā.

Peptīda efektivitāte ir atkarīga no tā koncentrācijas attiecīgajā līdzeklī. Dažiem peptīdiem nepieciešami tikai 2% produkta sastāvā. Pārējiem ne mazāk kā 8–10%. Tomēr koncentrācijas noteikšana ir diezgan sarežģīta. Ne visi ražotāji norāda šo informāciju uz iepakojuma. Bet, ja tomēr esat nolēmuši ieguldīt kosmētikā ar peptīdiem, tad pirms produktu iegādāšanās, pameklējiet informāciju medicīnas bibliotēkās.
Esiet apdomīgi, izvēloties peptīdus, kas tiek pārdoti DIY kategorijā — attiecīgi, izmantojot metodi «dari pats». Iegādājoties kādu no peptīdiem, jums noteikti ir jāzina, kuram krēmam vai serumam to pievienot ir lietderīgi.

Vislabāk ir lūgt palīdzību savam kosmetologam. Viņš palīdzēs piemeklēt konkrēto līdzekli vai produktu līniju atbilstoši izvēlētajam mērķim. Tāpat arī pateiks, kādus produktus nevajadzētu kombinēt kopā ar peptīdiem, jo dažādu zīmolu produktiem, ar dažādiem sastāviem var rasties nesaderība. Tad var sanākt tāpat kā manai pacientei, kura cītīgi lietoja savu dārgo tonālo krēmu ar peptīdu — muskuļu relaksantu, pirms tā uzklājot retinola krēmu. Bet signālpeptīdu nakts krēmu uzklāja virs skābi saturoša seruma.MANI FAVORĪTI

Allies of Skin Peptides & antioxidants firming daily treatment
Mans šī brīža favorīts peptīdu kosmētikā. Viegls krēms, kura sastāvā ir pretiekaisuma peptīdi un Syncoll peptīds, kas stimulē fibroblastu darbību, tādējādi uzlabojot ādas blīvumu un elastību. Tā sastāvā ir deviņi antioksidanti, vairāki komponenti, kas regulē melanocītu darbību, padarot sejas krāsu vienmērīgāku. Īpaši piemērots jutīgai ādai.

 

The Ordinary «Buffet» + copper peptides 1%
Ļoti interesanta un iedarbīga vara peptīda kombinācija, kas veicina ādas lokālās imunitātes saglabāšanu, fibroblastu aktīvu darbību, kolagēna un vairāku signālpeptīdu un neirotransmiteru sintēzi. Sastāvā ir probiotiskais komplekss, 11 aminoskābes, vairākas hialuronskābes formas, kurām piemīt mitrinoša, nostiprinoša un antioksidatīva iedarbība. Ražotāja noteiktā kopējā aktīvo vielu koncentrācija ir 26,1%. Es to regulāri iekļauju savā ādas kopšanas līdzekļu arsenālā.


Le Mieux Collagen peptide serum
Viegls krēmveida serums ideāli piemērots jutīgai, sausai ādai. Sastāvā ir dažādi augstas koncentrācijas peptīdi, hialuronskābe, antioksidantu komplekss, keramīdi un eļļas, kas lieliski atjauno ādas lipīdu barjeru. Signālpeptīdu komplekss stimulē kolagēna un starpšūnu matricas veidošanos, uzlabojot ādas blīvumu un elastību. Vienīgā problēma — šo preparātu ir grūtības iegādāties, jo Le Mieux ir amerikāņu zīmols.

Meder Myo-Fix Concentrate
Ideāla alternatīva botulīna toksīnam. Tas satur trīs neirotransmiteru peptīdus. Grumbu dziļuma un smaguma samazināšanas efekts parādās pakāpeniski, lietojot ikdienā 4–5 nedēļas. Šo koncentrātu var izmantot arī botulīna toksīna iedarbības paildzināšanai.


Bareminerals strength & length serum-infused mascara
Augu bāzes skropstu tuša, kas pagarina, paceļ un izceļ skropstas. Sastāvā ir augu ekstrakti un peptīds, kas veicina skropstu augšanu. Šī skropstu tuša nenodrošina tādu pašu skropstu augšanas veicinošu efektu kā preparāti ar prostaglandīnu analogiem, taču, manuprāt, tas ir lielisks 2 in 1 produkts — make — up un kopšana.Foligain lotion for women
Losjons, lai stimulētu matu augšanu un saglabātu tos nevainojamus. Satur divus aktīvos peptīdu kompleksus Procapil un Capixyl, kā arī nutrientus un DHT blokatorus (dehidrotestosterons, kas saīsina matu augšanas ciklu un padara matus plānus). To var izmantot gan ikdienas matu kopšanā, gan kā profilaktisku līdzekli matu izkrišanas gadījumā.

Rakstā izmantoto pētījumu atsauces: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35083444 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26236730 
www.frontiersin.org/articles/10.3389/fchem.2020.572923/full
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7662462
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231715000415

 

 

 BEAUTY CLOUD

 

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

Pārdošanas vietas -->

komentāri

  • Reklāmkarogs