Ставьте like и читайте!

DMAE ēnas puses. Moderna un strīdiga anti-age sastāvdaļa

02.07.2019, 3ade.lv

DMAE ēnas puses. Moderna un strīdiga anti-age sastāvdaļa

Filmā «Blakusparādības» rakstniekam Edijam Moram dzīvē neveicās: šķīries, mīļotā meitene pametusi, radošā krīze... Bet viss mainās, kad viņš sāk lietot tabletes, kas spēj vairākkārtīgi paātrināt smadzeņu darbību. Tagad Edijs spēj visu: pabeidz grāmatu, kļūst bagāts, iekārojams un gūst panākumus. Mītiskās NZT tabletes daudziem kļuva kā stimuls reālas alternatīvas meklēšanai. Mēs neuzskaitīsim preparātus, kurus cilvēki lieto smadzeņu darbības un atmiņas uzlabošanai. Taču skaistuma kontekstā pastāstīsim par vienu, uz kuru tika liktas lielas cerības. Tā ārīga lietošana vai injekciju veidā radīja nenoliedzamu liftinga efektu. Bet, tāpat kā pasakā par Pelnrušķīti – līdz pusnaktij.

Autore: Almaza Pirha

DMAE jeb dimetilaminoetanols

Šī viela jau sen zināma kā kognitīvs enhansers (stimulators). Vairāki pētījumi pierādījuši, ka uzturs ar augstu DMAE saturu veicina domāšanu un uzlabo atmiņu. Neiroloģijā DMAE izmanto Alcheimera slimības ārstēšanai un hiperaktivitātes novēršanai bērniem un pusaudžiem.

Mēs to varam uzņemt, lietojot uzturā lašveidīgās zivis, vitamīnus un uztura bagātinātājus. DMAE izstrādā arī mūsu organisms.

 Šis komponents uzlabo ne tikai garīgās spējas, bet arī samazina stresa negatīvo ietekmi uz organismu, kā arī stimulē ražot acetilholīnu – neiromediatoru ražošanu, kas iesaistīti nervu signālu nodošanā uz muskuļiem un citiem orgāniem.Pierādīts, ka novecojot, acetilholīna līmenis pazeminās. Rezultātā samazinās arī muskuļu tonuss. Muskuļi kļūst garāki un vājāki, kas, neizbēgami, stimulē sejas ādas un citu ķermeņa daļu ļenganuma rašanos. Viens no veidiem, kā uzlabot muskuļu tonusu, ir acetilholīna līmeņa paaugstināšana – proti, jāsāk lietot DMAE.

Kosmētikas ražotāji apgalvo, ka DMAE tonizē muskuļus, nodrošinot tūlītēju liftinga efektu, veido muskuļu «atmiņu», nostiprina muskuļu karkasu un novērš ptozes veidošanos, veicina šūnu membrānas barošanu un aktīvo sastāvdaļu iekļūšanu šūnās, izvada novecošanās pigmentu lipofuscīnu, kas uz ādas veido brūnus plankumus.

Tomēr DMAE nevar vērtēt viennozīmīgi. Par to ir maz informācijas, turklāt tā ir visai pretrunīga. Ir pētījumi, kas pierāda, ka DMAE patiešām spēj atjaunināt un paaugstināt ādas tonusu un tvirtumu. Bet ilgstoša DMAE saturošu līdzekļu lietošana novājina ādas šūnas, kas slikti ietekmē to stāvokli.Citi pētījumi apgalvo pretējo: DMAE piemīt atjauninošs efekts, un tā ilgstošai lietošanai nav negatīvu seku.

Johnson & Johnson pētījuma dati rāda, ka 16 nedēļas lietojot DMAE saturošu gelu, samazinājās grumbas uz pieres. 35 cilvēkiem pētījums tika pagarināts par 8 mēnešiem, un blakusparādības netika novērotas.

Savukārt, 2014. gada pētījumā ar dzīvniekiem, kurā DMAE tika kombinēts ar aminoskābēm, secināja, ka āda kļuvusi biezāka, palielinoties I un III tipa kolagēna sintēzei. Ir pierādīts, ka augu DMAE efektivitāte ir ievērojami zemāka nekā tā sintētiskajam analogam. Bio DMAE darbojas virspusēji, un tā darbība krēma sastāvā virzīta uz epidermas atveseļošanu.

Vienā no pēdējiem pētījumiem, lietojot 3% DMAE gelu 16 nedēļas, novēroja pieres grumbu izlīdzināšanos, ādas vispārējas novecošanās samazināšanos, lūpu formas uzlabošanos, deguna-lūpu rievu samazināšanos. Tika novērota grumbu samazināšanās acu apvidū, uzlabojās kakla ādas tvirtums, samazinājās ādas ļenganums. Pat tumšie loki zem acīm kļūva mazāk izteikti. Tāpat tika pierādīts, ka produkts ir drošs, pat ja to lieto ilgstoši – līdz 1 gadam.

Vairāki avoti piedāvā 4 veidus, kā to izdarīt:

ēst zivis (lašveidīgās un sardīnes), kas ir vienīgais nozīmīgais DMAE avots;

lietot DMAE uztura bagātinātāja veidā;

uzturēt muskuļu tonusu ar vingrinājumiem;

lietot sejas un ķermeņa krēmu ar DMAE.

 

Par efektivitāti iztaujājām ārstu, izdevniecības nama «kosmētika un medicīna» zinātnisko redaktoru Aleksandru Duboviku (Baltkrievija, Minska).

 

 

Vai ir vērts iegādāties kosmētiskos līdzekļus, kuru sastāvā ir DMAE? Vai tie patiešām spēj paaugstināt ādas tvirtumu un muskuļu tonusu?

Atbilde ir īsa – jā. Tomēr ne visu nosaka tikai dimetilaminoetanola īpašības, jo veikt objektīvus ādas elastības mērījumus ir sarežģīti. Jāatrod cilvēki ar līdzīgiem parametriem: dzimums, vecums, esošās slimības, stresa līmenis, vispārējā psiholoģiskā un fiziskā pašsajūta u.c. Brīvprātīgos nevar 100 % standartizēt, tāpēc pētījumi tiek veikti ar pieņēmumiem.

Savukārt, ādas tvirtumu var paaugstināt divējādi: paaugstinot gludo muskuļu saraušanos vai nostiprinot starpšūnu saiknes dermā un epidermā. DMAE darbojas pēc pirmā principa, piedaloties acetilholīna ietekmes modulācijā uz gludo muskulatūru. Cik labi tas tiek darīts? Viss ir atkarīgs no vielas spējas iekļūt ādā, un DMAE tā ir zema. Laigan in vitro pētījumu rezultāti ir labi, praktiski DMAE efektivitāte ādas tvirtuma uzlabošanā nav būtiska – vienā no pētījumiem tā izrādījās tikai par 11% augstāka nekā placebo.

Kādai jābūt šī komponenta koncentrācijai kosmētiskajā līdzeklī?

Lielākajā daļā pētījumu, dimetilaminoetanola koncentrācija bija 3% – tostarp arī pētījumos, kad DMAE saturošs gels tika lietots vienu gadu. Tāpēc es uzskatu, ka 3% ir drošs DMAE slieksnis.

Daži kosmētikas ražotāji apgalvo, ka augsta DMAE koncentrācija pretcelulīta krēmos palīdz nostiept gurnu un gūžu ādu. Tas ir kā brīnums...

Tas patiešām ir brīnums, jo zinātniekiem joprojām nav skaidrs, kādi ir dimetilaminoetanola efekti un kāpēc tas vispār darbojas. DMAE piedalās reakcijās, kas veido acetilholīnu – tas ir vienīgais, kas ir pierādīts. Turklāt DMAE slikti uzsūcas ādā. Es uzskatu, ka pretcelulīta krēmu efektivitāti, kura sastāvā ir DMAE nosaka nevis dimetilaminoetanols, bet gan citas tradicionālas sastāvdaļas – kofeīns, čagas ekstrakts, dažādas aļģes u.c. DMAE šajā gadījumā ir tikai moderns «triks» pārdošanas noieta palielināšanai.

DMAE samazina lipofuscīna uzkrāšanos ādas šūnās. Vai tas nozīmē, ka DMAE pasargās no vecuma plankumiem uz ķermeņa un sejas?

 Pašlaik vairāk vai mazāk ticami pētījumi par DMAE ietekmi uz lipofuscīna granulu veikti ar šūnu kultūrām un muskuļiem. Es neieteiktu lietot dimetilaminoetanolu «vecuma plankumu» profilaksei. Tā vietā labāk koncentrēties uz sabalansētu uzturu, aizsardzību pret sauli, tradicionālām kopšanas procedūrām.

DMEA bieži tiek iekļauts dažādos multivitamīnu kompleksos un uztura bagātinātājos. Vai DMAE kurss vismaz pusgadu nevienam nekaitēs?

 Jebkuru ārstniecisku preparātu, tostarp vitamīnu, galvenais mērķis ir ne tikai palīdzēt pacientam, bet arī nekaitēt. Drošība ir pirmajā vietā, un tikai pēc tam – efektivitāte. Lietojot vitamīnu kompleksus ar DMAE no zināmām farmācijas kompānijām, nevis uztura bagātinātājus, jūs sev noteikti nekaitēsiet. Lai gan, manuprāt, tam nav nozīmes, jo DMAE nav pietiekami izpētīta viela. Savukārt, uztura bagātinātāji nav ārstnieciski preparāti – tiem nav stingras kontroles, tāpēc jūs paši uzņematies risku par to lietošanu.

 

komentāri