Ставьте like и читайте!

Kā izaudzēt bizi līdz viduklim jeb KĀDUS JAUTĀJUMUS UZDOD TRIHOLOGAM

18.10.2021, 3ade.lv

Kā izaudzēt bizi līdz viduklim jeb KĀDUS JAUTĀJUMUS UZDOD TRIHOLOGAM

Kāpēc mati izkrīt, neaug, aug lēnām, aug trausli un sausi, vai kļūst tādi ar laiku... Kā labāk parūpēties par matiem, jums pastāstīs Dr. Jekaterina Pudova, dermatologs-venerologs, trihologs.

 

Sarunājas: Almaza Pirha

 

Dr. Jekaterina Pudova. Trihologa specialitāte apgūta Austrālijas kursā International Association of Trichologists, prakse Ņujorkas triholoģijas klīnikā, bijusi klīnikas vadītāja Kopenhāgenā

 

Jekaterina, ar ko vajadzētu sākt — pie kura ārsta vajadzētu doties, ja matu skaistums vairs nerada prieku?


Es domāju, ka pirmajam sarakstā, protams, vajadzētu būt trihologam. Tas ir speciālists, kurš pārzina visas matu problēmu smalkākās nianses. Pēc apskates, pārbaužu nozīmēšanas un rezultātu atšifrēšanas, pacientu var nosūtīt pie saistītiem speciālistiem: endokrinologa, ginekologa, gastroenterologa un pat osteopāta.Pie jums nāk pēc palīdzības tikai tad, ja ir pavisam slikti?


Es teiktu, ka diezgan bieži ir tieši šāda situācija. Daudzi nodarbojas ar pašārstēšanos, un pēc viņu domām, principā viss tāpat ir skaidrs: gan internetā, gan Instagram, gan blogeru rakstos ir atrodama informācija. Lai gan es neiebilstu pret šādu «iepriekš noteiktu diagnozi» un šādus pacientus saucu par «sagatavotiem». Problēma rodas tad, ja ir jau sākušies neatgriezeniski procesi, tad palīdzēt ir ļoti grūti. Piemēram, nav iespējams izārstēt visus alopēcijas veidus, un reizēm nākas saglābt to, kas palicis pāri pēc novēlotas ārstēšanās uzsākšanas vai pašārstēšanās. Tāpēc, ja pamanāt patoloģiskas izmaiņas — pierakstieties pie trihologa.Kas, galvenokārt, ietekmē matu izkrišanu?


 Pirmkārt, noteiktu vitamīnu un minerālvielu deficīts. Otrkārt, mati var izkrist endokrīnās sistēmas patoloģiju dēļ, piemēram, vairogdziedzera slimību, dzimumhormonu disbalansa rezultātā. Starp citu, pēdējais iemesls ir viens no izplatītākajiem. Treškārt, problēmas var būt arī no nepareiza uztura un apzinātas noteiktu pārtikas produktu ierobežošanas uzturā. Nesabalansētas diētas ir kaitīgas. Ar šo es nedomāju sabalansētas uztura sistēmas, piemēram, pārdomātu veģetārismu, kas papildināts ar uztura bagātinātāju lietošanu. Bet gan, neapdomīgu ierobežošanu, badošanos. Kļūt par plikpauri pēc stingras diētas ir tikai puse no bēdas. Atcerieties, ka matu izkrišana, tā ir tikai aisberga redzamā daļa. Neaizmirsīsim par iedzimtību un gēniem. Un, protams, mati ir ļoti jutīgi pret visiem negatīvajiem faktoriem, sākot ar stresu un slimībām vai, piemēram, reakcijas no zālēm, kad tie var sākt strauji izkrist, un pēc tam tik pat strauji šis process apstājas.

 

Kādas analīzes jāveic?             


 PIRMS vizītes pie trihologa — nekādas. Bet lietderīgi ir paņemt līdzi analīžu rezultātus, kas veikti pēdējo sešu mēnešu vai gada laikā. Matu problēmu ārstēšana ir ilgs un nopietns process. Vienas vizītes laikā brīnums nenotiks. Jauni mati parādās 3 ‑4 mēnešu laikā. Mēs varam apturēt matu izkrišanu apmēram mēneša laikā, bet, lai redzētu to augšanu, tas var aizņemt ne mazāk kā 3 ‑4 mēnešus. Bet, lai process stabilizētos, ne mazāk kā gadu. Tātad, pirmajā vizītē trihologs izlems, kādas analīzes un izmeklējumi tiks veikti. Tomēr pat šīs analīzes ne vienmēr spēj atspoguļot reālo ainu, jo androgēnā alopēcija ir atkarīga ne tikai no hormonu daudzuma. Hormoni nereti ir normas līmenī, bet ir palielināta matu folikulu jutība pret dihidrotestosteronu. Īsāk sakot, dažreiz pat es ķeros pie endokrinologa analīžu pētīšanas. Ko darīt kamēr gaidām rindā uz vizīti?


 Sāciet ēst. Pareizu un sabalansētu uzturu. Dažreiz pat ar to ir pietiekami. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka anēmiju un matu izkrišanas problēmu es atrisināju, kļūstot par veģetārieti. Pārskatīju savu ēdienkarti, pievienoju lēcas, pupiņas, sviestu un augu eļļas, atjaunoju deficītu un kļuvu par pilnīgi citu cilvēku. Protams, tas notika tad, kad es sāku ārstēt pati sevi — jau esot ārsts. Šodien es nees - mu strikti noteikta veģetāriete. Pēc pāris gadiem kļuvu par ovolaktopeskoveģetārieti. Salāti un pupiņas — tas viss ir lieliski, bet mans ķermeņa indekss bija deficīta zonā.
Sabalansētība — tā ir draudzēšanās ar makroele - mentiem, kas ietver olbaltumvielas, taukus un ogļhidrātus. No olbaltumvielām mēs saņemam aminoskābes, kas vajadzīgas keratīna — galvenā matu būvmateriāla — ražošanai. Tauku deficīts uzturā nevar nodrošināt pilnvērtīgu ādas lipīdu aizsargslāni, tā rezultātā mati zaudē mitrumu, pa - sliktinās matu folikulu stāvoklis, kas var izraisīt matu izkrišanu. Vērtīgās Omega-3 taukskābes mēs varam iegūt no treknām zivīm, linu sēklām un valriekstiem vai uzņemot omega-3 taukskābes uztura bagātinātāju veidā: eikozapentaēnskābi (EPA) un dokozaheksaēnskābi (DHA).


Bet visu, kas veicina pārmērīgu sēnīšu augšanu: ātrā ēdināšana, neveselīga pārtika (junk food) un produkti, kas satur cukuru, es iesaku uzturā nelietot. Lai gan, protams, mūsdienu pasaulē ar tās trako ritmu ir liels kārdinājums uzņemt vitamīnus un minerālvielas nevis ar uzturu, bet gan ar uztura ba - gātinātāju palīdzību — šī nav tā fizioloģiskākā me - tode. Mūsu uzdevums ir padarīt uzturu pēc iespējas daudzveidīgāku, līdzsvarotāku un dabīgāku. Kaut gan, kolagēns ir viens no galvenajām skaistumkop - šanas piedevām, jo tas mūsu organismā nepiecie - šams, lai veidotu ādu, matus un nagus, tas ir audu «pamats» un ir atbildīgs par to izturību un elastību. Tomēr, pastāv mīts, ka dzerot kolagēnu saturošus līdzekļus, tas «iebūvēsies» ādā, matos, nagos un padarīs brīnumu. Bet kolagēns pa taisno no burciņas nekur neiebūvēsies. Kolagēna molekulas sašķelšana tiek izmantota, lai organisms iegūtu tam nepieciešamās aminoskābju ķēdes, un ne vienmēr kolagēns nonāk ādā, matos un nagos. Dažreiz tas tiek izmantots, lai kompensētu organisma kopējo olbaltumvielu deficītu. Bet ir cerība, ka arī ādai un matiem kaut kas paliks pāri.

Ja mēs runājam par mikroelementiem, tad, pirmkārt, tas ir D vitamīns — ļoti svarīgs komponents daudziem vielmaiņas procesiem, kalcija un fosfora absorbcijai, hormonu sintēzes regulēšanai un imūnai reakcijai. Daudzi endokrinologi iesaka D3 vitamīnu lietot regulāri. Pirms tā lietošanas ieteicams veikt D vitamīna satura analīzi asins serumā un normalizēt tā līmeni līdz optimālai vērtībai, nevis tikai līdz referentās normas apakšējai robežai.

Dzelzs piedalās skābekļa transportēšanā, DNS veidošanā un oksidatīvās reakcijās. Līdz ar deficītu attīstās audu hipoksija, kas izraisa matu folikulu metabolisma pasliktināšanos, izkrišanu, sausumu, mati kļūst plānāki un agrāk nosirmo. Dzelzs deficīts organismā ieņem pirmo vietu kā matu izkrišanas iemesls, kas saistīts ar organisma deficīta stāvokli. Tāpēc, ja rodas problēmas ar matiem, ieteicams veikt dzelzs līdzsvara metabolisma pārbaudi.
Ir svarīgi ņemt vērā arī magnija, cinka, kalcija, hroma līmeni organismā. Šie un citi mikroelementi negatīvi ietekmē dzelzs līdzsvara metabolismu. Neņemot vērā organisma īpatnības, nav iespējams pilnvērtīgi atjaunot dzelzs deficītu. Varš stimulē keratinocītu un fibroblastu dalīšanos, palīdz stiprināt matu struktūru, kolagēna un elastīna šķiedru veidošanās rezultātā. Vara deficīts uzturā palielina matu lūšanu un agrīnu nosirmošanu. Un silīcijs veicina elastīna un kolagēna ražošanu, piešķir matiem elastību un spīdumu, uzlabo to augšanu.

 

Vai ir kāds veids, kā aizkavēt vai apturēt matu nosirmošanu?


Šo procesu pilnībā apturēt nav iespējams. It īpaši, ja runa ir par ģenētiku. Daži protokoli paredz mikroelementu disbalansa noteikšanu, piemēram, vara deficīta novēršanu organismā. Mūsdienās ir pieejams PABA uztura bagātinātājs — paraaminobenzoskābe (citi nosaukumi — H1, B10) ir vitamīniem līdzīgs savienojums no B grupas vitamīniem, kas stimulē melanīna sintēzi, kas ir atbildīgs par matu dabisko krāsu; novērš priekšlaicīgu sirmu matu parādīšanos; nodrošina matu reģenerāciju un augšanu. Bet deva, kas ir pierādīta kā efektīva, rada veselu virkni nepatīkamu blakusparādību. Tāpēc personīgi es, būdama jau diezgan sirma, šo preparātu nelietotu.

Vēlos atzīmēt, ka sirmu matu parādīšanās 30 gadu vecumā, mums, eiropiešiem, tiek uzskatīta par normu. Attiecīgi, tas nav ne par ātru, ne par vēlu. Tas ir pilnīgi normāli. Un arī atrisināt šo problēmu var ar matu krāsošanu.

Vai matu krāsošana ir kaitīga?

Protams, ķīmiska iedarbība ir kaitīga. Krāsā ir tādas ķīmiskas vielas, kas piepaceļ zvīņaino matu slāni un oksidē esošo pigmentu. Matu krāsa kaut kādā mērā tomēr bojā matus. Bet kvalitatīva matu krāsošana neizraisa alopēciju, jo tā vairāk ietekmē nevis matu sīpolus, bet gan pašu matu. Tomēr ir jāsaprot, ka neveiksmīgas, radikālas matu krāsošanas sekas, visbiežāk ir sadedzināti, nolauzti mati un dažreiz pat dermatīts, kas ir jāārstē ar steroīdu palīdzību.


Matu izkrišana var notikt arī šķietami netipisku slimību dēļ…

Netipisku slimību dēļ no pacienta skatu punkta. Man, kā ārstam, tās ir acīmredzamas. Piemēram, osteohondrozes dēļ pasliktinās asinsrite galvas ādā, kas nozīmē, ka tiek traucēta matu folikulu apgāde ar barības vielām, kas var izraisīt matu izkrišanu. Kuņģa-zarnu trakta slimības, jo īpaši disbioze, Helicobacter pylori, žults atteces traucējumi, ilgstoši hroniski procesi — tas viss var izraisīt arī matu izkrišanu. Turklāt, ja traucēta gremošanas trakta darbība, daudzi mikroelementi un uztura bagātinātāji vienkārši netiks absorbēti.

Frizieri saka, ka regulāri jāapgriež mati, lai tie labāk augtu. Tā ir taisnība?


Tā nav taisnība. Mēs nogriežam jau mirušo matu daļu, un tas neietekmē tā sakni. Mati jānogriež, ja matu galiņi izskatās neveselīgi vai, ja vēlaties atsvaidzināt matu griezumu.

 

 Vai ir kāds maģisks veids, kā ātri izaudzēt garus matus?


Nav tāda eliksīra, kas izteikti paātrinātu matu augšanu. Atcerieties, ka maksimālais matu garums ir ģenētiski ieprogrammēts, un to nosaka augšanas stadijas ilgums. Piemēram, sievietēm matu augšanas stadija ir vidēji 3‑5 gadi. Vidējais matu augšanas ātrums mēnesī ir 1‑1,5 centimetri, kas nozīmē, ka tie izaug 12‑15 centimetrus gadā, bet trīs gadu laikā — 45 centimetrus. Pēc tam, kad mati ir sasnieguši maksimālo garumu, tie nonāks matu izkrišanas stadijā un izkritīs. Ja sievietei augšanas stadija ir 10 gadus, tad viņa var izaudzēt bizi līdz viduklim, taču tas notiek reti. Un, ja augšanas stadija ir 2 gadi, tad neatkarīgi no tā, ko jūs darāt, jūsu matu garums nepārsniegs 25 centimetrus. Cits jautājums ir matu bojājumi, piemēram, trauslums visā to garumā vai matu galiņu šķelšanās, dažreiz sasniedzot pat vairākus centimetrus. Šīs problēmas var izraisīt gan nepareiza kopšana, gan matu patoloģija: mati paliek plāni (matu diametra samazināšanās), trihoptiloze (matu galu šķelšanās), trihoklāzija (perpendikulāra matu nolūšana netālu no mata saknēm). Matu kopšanas procedūras pamatā ir trihologa speciāli piemeklēta ārstnieciskās kosmētikas lietošana, kas ļauj padarīt šos defektus mazāk pamanāmus, palielinot matu elastību un maigumu.

Grūtniecība un matu izkrišana… arvien biežāk ārsti mierina jaunās māmiņas, kuras ir šausmās par straujo matu izkrišanu pēc dzemdībām…


 Grūtniecības laikā no galvas neizkrīt burtiski neviens mats — tā ir viena no hormonālā fona izmaiņu sekām. Organisms samazina resursu «izšķērdēšanu», kavējot daudzus procesus, un izmainītais dzimumhormonu profils uztur matus anagēnajā fāzē — matu folikulu dzīves ciklā. Mati tā arī paliek augšanas fāzē un vairs neizkrīt. Un pēc dzemdībām tie atkal sāk izkrist… nodzīvojot savu laiku. Protams, ja 6‑9 mēnešus pēc dzemdībām mati izkrīt milzīgos daudzumos, tad tam ir vērts pievērst uzmanību. Bet tas, ka mati sāk izkrist 3‑4 mēnešus pēc dzemdībām, ir normāls fizioloģisks process.

Kādus šampūnus izvēlēties?


Šampūns — tas ir higiēnas nevis ārstēšanas līdzeklis. Pēdējam mērķim ir arī citas metodes. Bet, protams, labāk ir lietot šampūnu, kas piemērots jūsu galvas ādai. Šajā situācijā labāko padomu jums sniegs jūsu frizieris. Gaidīt brīnumus no šampūniem principā nav vērts. Tam vajadzētu kvalitatīvi attīrīt galvas ādu un matus. Tāpēc es uzskatu, ka arī šampūns, kā faktors, nevar būt matu izkrišanas cēlonis, kā arī tas nevar būt līdzeklis to augšanas stimulēšanai. Starp citu, lūdzu pievērsiet uzmanību pareizai matu kopšanai. Matu balzāms jāuzklāj uz pašiem matiem visā to garumā, nevis uz galvas ādas, ieberzējot tos matu saknēs, tieši tāpat kā matu maska. Barības vielas, tai skaitā arī skābeklis, caur ādu nonāk asinsvados un pēc tam matu sīpolā. Matu kondicionētāji un maskas bieži vien satur eļļas un silikonus, kas rada plēvīti un «siltumnīcas efektu». Tie vienkārši piesārņo matu. Turklāt visus šos «barojošos» līdzekļus vajadzētu uzklāt uz nosusinātiem matiem. Tāpēc, izskalojiet matus pēc šampūna lietošanas, nosusiniet tos ar mīkstu dvieli un tikai pēc tam uzklājiet balzāmu vai masku.
Labāk ir mazgāt matus ar remdenu ūdeni, tas nedrīkst būt pārāk karsts vai auksts. Un es jūs lūdzu, nemociet matus ar cieši notītiem dvieļiem. Ja vēlaties iegūt skaistus matus, pret tiem jāizturas kā pret visdārgāko zīda šalli.

Kāda ir tava matu kopšanas rutīna?


Sniegt konkrētus ieteikumus ir ļoti grūti, jo mati un galvas āda, līdz ar to arī kopšanas līdzekļu izvēle, ir individuāla. Un kas der vienam matu sakņu pacelšanai, otram sagādās tikai raizes.

Manā topā noteikti nav matu piepildīšanas procedūra ar keratīnu un matu taisnošana. Kategorisks aizliegums no ārsta trihologa puses. Ļoti patīk Davines kosmētika un īpaši iesaku Naturaltech līniju — aktīvai galvas ādas kopšanai un trausliem, plāniem matiem, kuriem ir nosliece uz izkrišanu. Pastāvīgi lietoju Olaplex Nr. 3 eliksīru — Olaplex salonu kopšanas turpinājums, kas palīdz atjaunot un stiprināt disulfīdu saites, kas ir atbildīgas par matu stiprumu, elastību un izturību. Piemērots visu veidu matiem, īpaši sausiem, bojātiem un krāsotiem matiem. Un trešais favorīts — Babybios La Biosthetique treatment — šo produktu savām meitām izstrādāja Marcels Kontjē, kurš bija pirmais produkts, kuru sāka ražot La Biosthetique. Babybios formula ir palikusi nemainīga vairāk nekā 60 gadus. Maigajiem bērnu matiem nepieciešama īpaši saudzīga kopšana, kas ir speciāli paredzēta jutīgiem matiem. Babybios pārklāj matus ar plānu aizsargplēvi, tos nesasmērējot. Smalkus, trauslus matus tūlīt pēc lietošanas var viegli izķemmēt. Šī iemesla dēļ tas tik ļoti patīk arī pieaugušajiem.

Un, iespējams, interesantākais atklājums — salona procedūra SDR treatment matiem, kas bojāti tos ieveidojot, krāsojot un iedarbojoties citiem ārējiem faktoriem. Pati kopšana sastāv no vairākiem posmiem: dziļa attīrīšana, kas pielāgota matu tipam un bojājuma pakāpei, intensīvi barojoši serumi un to sildīšana ar speciālu termocepuri vai klimazonu. Pēc sildīšanas tiek izmantots ultraskaņas un infrasarkanais starojums, noslēgumā tiek uzklāta krāsu izlīdzinoša maska (pēc izvēles) un ampulu vitamīnu kokteilis mirdzumam un aizsardzībai. |

komentāri