Ставьте like и читайте!

KATRU PIEMEKLĒS PRESBIOPIJA! Ko iesākt ar vecuma tālredzību?

17.08.2021, 3ade.lv

KATRU PIEMEKLĒS PRESBIOPIJA! Ko iesākt ar vecuma tālredzību?

KATRU PIEMEKLĒS PRESBIOPIJA!

Ko iesākt ar vecuma tālredzību?

Es vienmēr esmu visu SKAIDRI redzējusi, taču nu jau kādu laiku esmu kļuvusi arī par tālredzīgu. Izklausās labi - bet tikai vārdos. Patiesībā - es tālumā redzu labāk nekā tuvumā. Pagaidām tie ir tikai tādi mājieni, nekas nopietns, taču tas bija iemesls, lai es konsultētos ar oftalmologu.
Atklāti sakot, es pilnīgi neko nezināju par acu slimībām. Pateicoties izcilai redzei, es un mani bērni, oftalmologa kabinetu apmeklējām tikai, lai veiktu obligātās vispārējās pārbaudes. Brīdī, kad datora ekrānā burti sāka izplūst, arī tad, es uzreiz tam nepiešķīru vērību. Nodomāju, ka esmu vienkārši pārslogojusi acis, pārāk ilgi strādājot pie datora. Atpūta, acu vingrinājumi un šķīvis ar burkāniem pat nespēja glābt situāciju. Tā tikai pasliktinājās.AUTORE: ALMAZA PIRHA

DR. ANDREJS SOLOMATINS, ĀRSTS-OFTALMOLOGS

 

VECUMA TĀLREDZĪBA = PRESBIOPIJA

Tālredzība un vecuma tālredzība jeb presbiopija ir divi redzes refrakcijas traucējumi, kuriem ir ļoti līdzīgi simptomi, taču daudz atšķirīgu faktoru, un galvenais — rašanās cēlonis. Šiem traucējumiem ir arī dažāda ārstēšanas pieeja.


DR. ANDREJS SOLOMATINS, ĀRSTS–OFTALMOLOGS

"Tālredzība ir stāvoklis, kas, tāpat kā tuvredzība, rodas bērnībā, jo tas ir saistīts ar iedzimtiem un mantotiem faktoriem un var mainīties līdz ar acs ābola attīstību.
Lielākoties, tālredzība ir acs garuma raksturlielums. Ja personai līdz 18 gadu vecumam acs garums ir mazāks par 23 mm, tad pastāv liela varbūtība, ka tiks diagnosticēta tālredzība «+», un pēc 45 gadu sasniegšanas, tālredzības optiskais stiprums tikai palielināsies. Tālredzības korekcijas iespējas var būt acs akomodācijas nostiprināšana, briļļu vai lēcu lietošana, lāzerkorekcija, fakiskās lēcas utt. Ar vecumu tālredzību viss ir pavisam citādi.

Presbiopija ir stāvoklis, kas acīmredzami saistīts ar vecumu, un to izraisa acu struktūras dabiskā novecošana. Tā nav slimība, bet drīzāk acs lēcas īpašība. Tā kļūst blīvāka un vairs nespēj pilnībā veikt savas funkcijas, attiecīgi tai ir grūti mainīt fokusa attālumu, kā rezultātā fokusēšanas laiks palēninās. Ar šo problēmu saskaras lielākā daļa cilvēku pēc 40 gadu vecuma, kad, skatoties tālumā, redze joprojām ir laba, taču rodas grūtības objektu uztveršanā tuvplānā.
Vecuma tālredzība var attīstīties arī tuvredzīgam cilvēkam ar mīnuss briļļu lēcām, taču tā izpausmes parādīsies vēlāk, un tāpēc ārstēšanas pieeja būs atšķirīga.
Taču, spriežot objektīvi, presbiopija agrāk vai vēlāk piemeklēs visus."


Vecuma tālredzība (presbiopija) tā nav tikai fokusēšanās problēma uz tuvumā esošiem objektiem. Kādam tā sagādā arī galvas sāpes, acu nogurumu un sasprindzinājumu, rada neskaidrus siluetus. Personīgi man tā rada aizkaitinājumu situācijās, kad pārāk ilgi jākoncentrējas uz kaut ko, kas atrodas tuvu jūsu acīm. Veicot uzdevumus, kuru izpildīšanai nepieciešama redze tuvumā, bieži jūtu acu sasprindzinājumu. Kā arī nogurumu, ilgstoši strādājot tuvplānā. Tuvinieki ir pamanījuši manas lēnīgās kustības, sastādot tālruņa numuru vai rakstot īsziņu. Savukārt, es — grumbas ap acīm no regulāras acu samiegšanas.MŪSDIENU VISLIELĀKĀ PROBLĒMA

Presbiopiju vēl pirms 10 gadiem dēvēja par vecu cilvēku slimību. Šodien tā ir mūsu laika lielākā problēma, epidēmija. Cilvēka redze nekad nekļūs tik asa un skaidra kā agrāk. Tāda nu ir mūsu civilizācijas attīstības realitāte. Šajā digitālajā laikmetā, cilvēki ir zaudējuši spēju pasīvi novērot, saglabājot labu redzi ilgus gadus. Un arvien vairāk laika mēs pavadām, izmantojot sīkrīkus: telefonu, planšetdatoru, e-grāmatu. Daudz biežāk skatāmies zem kājām nevis veramies tālumā. Pirmais, ko cilvēki pamana, darot kādu darbu tuvumā, ir fokusēšanās laiks uz noteiktu objektu. Fokuss neveidojas uzreiz. Autofokusēšanās vai akomodācijas funkcija pakāpeniski samazināsies un lasīšanas laikā bez brillēm nevarēs iztikt. Parasti pirmās brilles presbiopijas korekcijai iegādājas pēc 45 gadu vecuma. Šodien oftalmologa kabinetu apmeklē arvien vairāk gados jaunu pacientu.

EVIJA BARKĀNE, OPTOMETRISTS

EVIJA BARKĀNE, OPTOMETRISTS

"Presbiopija sākas vecumā pēc 40-45 gadiem. Pēdējo gadu laikā, kad pavadīto stundu skaits pie datoriem un mobilajiem gadžetiem jūtami pieaug, presbiopijas attīstība ir strauji paātrinājusies. Bieži vien cilvēki nesaprot, kāpēc sāp galva, kāpēc nevar ilgstoši koncentrēties darbam tuvumā — pilnīgi iespējams, ka iemesls var būt presbiopija. Gadiem ejot, acs lēca kļūst blīvāka, tās audi vairāk nav tik elastīgi, kā rezultātā tā nespēj mainīt fokusu un parādās redzes problēmas. Cilvēks attālina tekstu, palielina burtus telefonā, taču vienīgais un pirmais risinājums šādā situācijā ir vizīte pie acu speciālista, kurš noteiks, kāds problēmas risinājums būs atbilstošākais katras profesijas pārstāvim. Tehnoloģijas mūsdienās ir tik attīstītas, ka mēs spējam piemeklēt atbilstošāko briļļu lēcu katram individuāli, lai pacients varētu redzēt no jebkura attāluma, jo klasiskās brilles tuvumam, parasti traucē skatīties tālumā.”KĀ ĀRSTĒ PRESBIOPUS?

Vecuma tālredzību izārstēt nav iespējams. Tas ir neapturami progresējošs process — «plusi» pieaug ar katru gadu. Par laimi, palīgā nāk brilles, lēcas un operācijas. Bet tāds risinājums ne visiem ir pa prātam. Un cilvēki kaislīgi meklē risinājumus ar veselīga dzīvesveida, uztura, uztura bagātinātāju palīdzību. Labās ziņas ir tādas, ka kopumā, veselīgs dzīvesveids palīdz saglabāt labu redzi. Bet tas nenozīmē, ka no vecuma tālredzības iespējams izvairīties, veicot profilaktiskus pasākumus. Ne darba ierobežošana ar datoru un sīkrīkiem, ne acu treniņi nespēs aizkavēt vecuma tālredzības iestāšanos. Drīzāk palīdzēs atbrīvoties no akomodācijas muskuļu spriedzes, bet lēca turpinās mainīties.
Ja pusi dienas jūs pavadāt pie kādas ierīces monitora, atļaujiet sev vismaz 20-20-20 pārtraukumu: ik pēc 20 minūtēm acis 20 sekundes atpūšas, vērojot objektus, kas atrodas 20 pēdu attālumā, tas ir, attālus priekšmetus. Katru dienu veltiet laiku, lai pastaigātos un vērotu dabu, skaitītu zvaigznes vai izpētītu mākoņu formas. Tieši atklātā telpā acis sāk citādāk darboties, izstrādāt citas bioloģiski aktīvas vielas un atslābinās.
Neskatoties uz dažādu vitamīnu un uztura bagātinātāju lielo pieprasījumu redzes uzlabošanai, ārsti vienbalsīgi apgalvo, ka to nozīme tiek ļoti pārspīlēta. Tieši tāpat kā zivju, burkānu un melleņu lietošana uzturā. Lai gan kā labs atspaids kalpos arī kompleksi, kas satur A, E, C vitamīnus un mikroelementus — varu, selēnu, cinku, kā arī sabalansēts uzturs.
Taču medikamentozā ārstēšana, vecuma tālredzībai nekādi nepalīdzēs.

"Novājināto akomodāciju iespējams trenēt. Regulāri veiciet acu muskuļu stiprināšanas vingrinājumu kompleksu.
Pamata vingrinājums — skatiena attāluma maiņa 5 minūtes."

JUMS IR NEPIECIEŠAMAS BRILLES. PROGRESĪVAS

Presbiopijas gadījumā, briļļu izvēle prasa pastiprinātu uzmanību gan no oftalmologa, gan arī pacienta puses. Pretējā gadījumā problēmu var tikai saasināt, kā rezultātā redze var pasliktināties.
Pirmā lieta, kas jāņem vērā, izvēloties brilles vecuma tālredzības korekcijai, ir aplūkojamo objektu attālums. Piemēram, ir profesijas, juvelieri, autovadītāji, kur noteiktam attālumam ir liela nozīme. Svarīgi ir ņemt vērā arī attālumu no acīm līdz briļļu stikliem.
Ārsti visbiežāk iesaka presbiopijas pacientiem izvēlēties vairākas brilles dažādu darbu veikšanai. Brilles redzei tālumā parasti tiek parakstītas pacientiem, kuriem ir vāja tālredzības pakāpe. Brilles redzei tuvumā ir paredzētas, lai nodrošinātu redzes asumu, kad dari kaut ko tuvā attālumā. Bifokālās brilles — stikli ir sadalītas divās zonās — tālumam (augšējā daļa) un tuvumam (apakšējā daļa). Šīm brillēm raksturīga iezīme ir redzamā līnija, kas atdala abas zonas. Tomēr tas ne vienmēr ir ērti.

Progresīvās brilles — tas ir ērts un mūsdienīgs vecuma tālredzības korekcijas veids. Progresīvās lēcas vizuāli neatšķiras no parastajām monofokālajām lēcām, kas paredzētas redzei tuvumā un tālumā. Tās ir ideāli piemērotas redzei jebkurā attālumā: gan tuvumā, gan tālumā, gan, sēžot pie datora. Tajās atrodas dioptriju koridors, kas vienmērīgi pāriet cita citā. Paskatoties augšup, caur progresīvo briļļu lēcām, labi redzēsiet tālumā esošus objektus, savukārt, paskatoties lejup, caur brillēm varēsiet labi redzēt tuvumā.
Tiklīdz cilvēki sāk izmantot progresīvās brilles, viņi ātri novērtē visas tās priekšrocības un vairāk neturpina izmantot veco briļļu pāri.EVIJA BARKĀNE, OPTOMETRISTS

"Visbiežāk tomēr izrakstam brilles redzei tuvumā/ birojam, progresīvās brilles, kas paredzētas redzei dažādos attālumos, kā arī reizēm izrakstam kontaktlēcas, ar kurām var redzēt visos attālumos. Tās parasti izvēlas aktīvi jaunie presbiopi, kuriem ir aktīvs dienas ritms. Bet jāņem vērā, ka sīkos šriftus varēs salasīt vieglāk ar brillēm nevis kontaktlēcam.
Neskatoties uz to, ka brilles kopumā spēj atrisināt visas, ar redzes traucējumiem saistītās problēmas, daudzi joprojām tic mītam, ka brilles tikai bojā/ pasliktina redzi.
Presbiopija bieži vien parādās kopā ar citām sūdzībam, piemēram, galvas, acu sāpēm, nespēju ilgi lasīt, nogurumu, miegainību. Tas tāpēc, ka cilvēka acs sistēma ļoti piepūlas, lai spētu skaidri saredzēt tekstu tuvumā. Piepūle rada nogurumu, arī grumbiņas. Brilles ļauj skaidri redzēt. Kad tās tiek noņemtas, tad cilvēks saprot, ka viņš neko vairs nevar izlasīt. Bet, tas nav tāpēc, ka jums brilles sabojājušas redzi. Bet tāpēc, ka tagad cilvēks zina, ko nozīmē REDZĒT SKAIDRI.
Un, protams, ikdienas komforts ir svarīgāks par bailēm lietot brilles. Tā ir nepieciešamība. Mūsdienās brilles nēsā ne tikai tuvredzīgi vai tālredzīgi cilvēki. Ir īpašas gudrās brilles, kas aizsargā no zilās gaismas un atvieglo darbu pie datora. Jauni cilvēki bieži vien izvēlas šādas brilles, tās var izgatavot arī pēc individuāla pasūtījuma." KONTAKTLĒCAS UN TELESKOPA IESPĒJAS

Kontaktlēcas nav jauns izgudrojums. Neskatoties uz mūsdienu izcilo kvalitāti, daudzi nevar pierast, ka acī tiek ievietots svešķermenis, nemaz nerunājot par iespējamo alerģisko reakciju un acu apsārtumu. Nēsājot kontaktlēcas, liela uzmanība jāvelta higiēnas ievērošanai, lai izvairītos no infekcijas komplikācijām. Šobrīd, objektīvi spriežot, tā ir reāla alternatīva brillēm presbiopijas korekcijai.
Multifokālās lēcas — vēl viens izcils cilvēces izgudrojums tiem, kuri aktīvi izmanto kontaktlēcas un neplāno no tām atteikties. Multifokālajās kontaktlēcās ir iestrādāti vairāki optiskie stiprumi (lēca līdzinās mērķim: viena zona centrā robežojas ar citām). Izmantošanas laikā, stari, kas atrodas uz tālāk un tuvāk stāvošiem objektiem, vienlaicīgi tiek fokusēti tīklenē. Vienlīdz labi iespējams redzēt gan tuvumā, gan tālumā.
Starp citu, ir izgudrotas arī speciālas lēcas autovadītājiem. Īpaša kontaktlēcu tehnoloģija ļauj precīzi aprēķināt lēcas izmēru atkarībā no individuālajām īpatnībām, tā novēršot malu deformāciju. Kombinētais daudzfunkcionālais filtrs efektīvi samazina atspīdumu no pretim braucošo automašīnu priekšējiem gaismas lukturiem. Šīs lēcas sinhronizē acu darbību, izlīdzina redzes laukus, kas ļauj auto entuziastam adekvāti novērtēt attālumu starp automašīnām braukšanas vai stāvēšanas laikā.NAKTS KONTAKTLĒCAS

Nakts lēcas, vai precīzāk, ortokeratoloģija, tiek uzskatīta par vienu no drošākajiem, ērtākajiem un pieejamākajiem oftalmoloģiskās patoloģijas korekcijas veidiem. Tas ir optimālākais alternatīvais risinājums cilvēkiem, kuri vairāku iemeslu dēļ nevar valkāt brilles. Nakts kontaktlēcas kavē tuvredzības (miopijas) progresēšanu, mainot radzenes refrakcijas īpašības, pateicoties kontrolētai, maigai iedarbībai, ko rada mikrokapilāru spēka elements miega laikā. Bet tās iesaka pacientiem, kuru hiperopijas pakāpe nav lielāka par +4. Un tās nav piemērotas vecuma tālredzības gadījumā, jo tās deformē acs radzeni, vēl vairāk to padarot plakanu.FAKISKĀS KONTAKTLĒCAS

Fakisko lēcu implantācija nozīmē optiskās lēcas implantāciju vienā no acs kamerām. Šī korekcijas metode ir diezgan izplatīta, taču gadījumos, ja konstatēta augsta tuvredzības pakāpe. Tālredzības gadījumos šāda operācija netiek veikta bieži. Procedūra ir iespējama tikai vieglas formas hiperopijas gadījumā, kā arī gadījumos, kad netiek zaudētas akomodācijas spējas.LĒCAS AIZVIETOŠANA

Radikāls veids, kā atbrīvoties no presbiopijas — intraokulārās lēcas implantēšana dabiskās lēcas vietā, kas savu laiku jau nokalpojusi, tās refrakcijas nomaiņa. Šīs operācijas veikšanai nav nepieciešama stacionēšana, aizņem maz laika (20-40 minūtes), pēc 2-3 stundām pacients jau dodas mājās.

Operācijas algoritms ir aptuveni šāds: caur nelielu iegriezumu, ķirurgs acs priekšējā kamerā ievada fakoemulsifikatoru, ar kura palīdzību caurspīdīgās lēcas saturs pārvēršas emulsijā. Lai pārveidotu caurspīdīgo ķermeni želejveida vielā, tiek izmantota ultraskaņa vai lāzers, atkarībā no izmantotās metodes. Pēc tam emulsija tiek izvadīta caur īpašu caurulīti, un noņemtā caurspīdīgā ķermeņa vietā tiek uzstādīta mākslīgā lēca — intraokulārā lēca.
Tiesa, operācija tiek veikta katrai acij pēc kārtas. Acs otrās lēcas nomaiņa ir iespējama tikai pēc sešiem mēnešiem, jo šī ir acs dobuma operācija un tās pilnīgai sadzīšanai nepieciešams ilgs laiks.DR. ANDREJS SOLOMATINS ĀRSTS–OFTALMOLOGS:

"Dabiskās lēcas aizstāšana ar multifokālo lēcu ir kļuvusi ļoti populāra, jo tas ir visefektīvākais veids, kā cilvēks var atbrīvoties no redzes korekcijas veidiem — brillēm vai kontaktlēcām, un tas jūtami uzlabo dzīves kvalitāti. Bet ir nianses, kuras ir svarīgi zināt pirms operācijas. Diemžēl mēs nevaram atgūt to redzi, kāda mums bija jaunībā. Noteiktos apstākļos multifokālās lēcas var izraisīt nepatīkamas sajūtas naktī, gallo efektu un dažāda veida mirgošanu. Un, protams, ir vajadzīgs laiks, lai pie tām pierastu (neirodaptācijas periods), kas var ilgt apmēram pusgadu."

 


UN, VISBEIDZOT, LĀZERKOREKCIJA

Šis korekcijas veids tiek izmantots vairāk nekā 30 gadus, un to var uzskatīt par refrakcijas lāzera ķirurģijas «zelta standartu». Presbiopijas lāzerkorekcijas laikā, radzene tiek noslīpēta, kas ļauj atbrīvoties no nepilnīgās pārejas zonas — attiecīgi, no asuma zuduma, kas notiek, mainoties attālumam starp objektiem.

Operācijas precizitāti nodrošina īpaša skenēšanas iekārta, kas aprēķina radzenes parametrus un nepieciešamo iejaukšanās dziļumu.


DR. ANDREJS SOLOMATINS, ĀRSTS-OFTALMOLOGS

"Mūsdienās pastāv 3 radzenes refrakcijas lāzera korekcijas veidi.

1. Virspusēja radzenes ablācija (Еpi-LASIK, LASEK, PRK)

2. Stromālā ablācija, izmantojot atloku (LASIK, Femto-Lasik)

3. Refrakcijas lāzera korekcija, izmantojot radzenes atloku (SMILE).

Korekcijas veidu nosaka ārsts saskaņā ar indikācijām. Un pacienta uzdevums ir atrast kompetentu ārstu un klīniku, nevis skaistu mārketinga solījumu. Neskatoties uz plašajām lāzerkorekcijas iespējām, šī metode ir efektīva tālredzības ārstēšanai gados jauniem cilvēkiem. Bet, veicot operāciju gados vecākiem cilvēkiem, rezultāts var būt nestabils, un procedūra neatbrīvos no briļļu izmantošanas, lasot.

Operācija ir «zelta standarts» vecumā no 18 līdz 45 gadiem. Pēc 45 gadu sasniegšanas, es uzstāju uz stingri individuālas pieejas izvēli. Piemēram, ja pacientam/ei ir 47 gadi, tiek diagnosticēta tuvredzība un presbiopija, tad, ar lāzera palīdzību, atbrīvojot pacientu no briļļu izmantošanas tālumam, viņam būs jāizmanto brilles redzei tuvumā. Šajā gadījumā mēs veicam redzes korekciju pilnībā dominējošā acī un atstājam mazu “-” otrā acī, tādējādi uz laiku saglabājot redzi tuvumā.
Ja pacientam sākotnēji ir tālredzība, mazāk nekā 45 gadi, un ierodas uz pārbaudi pirms redzes korekcijas ar lāzeru, visticamāk, mans ieteikums būtu nomainīt acs lēcu ar multifokālo lēcu.
Labākais variants vienmēr būs tas, ko ieteiks oftalmologs pēc pilnīgas acu izmeklēšanas."


Atsevišķs paldies Dr. Andrejam Solomatinam un optometristei Evijai Barkānei par palīdzību raksta sagatavošanā! Nenovēršamais ir kļuvis skaidrāks un, par laimi, samērā organizēts un kontrolējams.

 

 

 

Žurnālu pārdošanas vietu saraksts: www.presesserviss.lv

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

komentāri