Ставьте like и читайте!

KOPŠANA MĀJAS APSTĀKĻOS — KĀ ZĀLES

05.12.2023, 3ade.lv

KOPŠANA MĀJAS APSTĀKĻOS — KĀ ZĀLES

RUNĀJOT PAR KONKRĒTU ĀDAS PROBLĒMU, JĀATCERAS, KA KOSMĒTIKAI, KO PLĀNOJAM IZMANTOT, IR JĀSATUR AKTĪVĀS SASTĀVDAĻAS, KAS MAINA ĀDAS FIZISKO STRUKTŪRU UN DARBĪBU. TO EFEKTIVITĀTEI JĀBALSTĀS UZ REĀLIEM ZINĀTNISKIEM PĒTĪJUMIEM UN ILGTERMIŅA PIERĀDĪJUMU BĀZI. ŠODIEN MĒS RUNĀSIM PAR ČETRIEM POPULĀRĀKAJIEM — NIACINAMĪDU, KERAMĪDIEM, BAKUČIOLU UN HIDROKSIPINAKOLONA RETINOĀTU.

AUTORE: ANNA RUBINŠTEINA

Jebkurš krēms, ko jūs iegādājaties bez receptes vai dermatologa norādījumiem, netiek uzskatīts par zālēm, lai gan to var saukt par «medicīniskas nozīmes» produktu. Tomēr daži tirgū pieejamie bezrecepšu produkti, kā piemēram, līdzekļi aknes, blaugznu un dermatīta ārstēšanai, var kalpot kā visīstākās zāles. Kosmētikai ir estētiska nozīme un tā ir neinvazīvs veids, kā uzlabot ādas izskatu. Ja vēlaties, lai jūsu kosmētika iedarbotos un nenonāktu atkritumu kastē, pievērsiet uzmanību tām sastāvdaļām, kuru efektivitāti apstiprina pieejamie klīniskie dati.

KERAMĪDI

Keramīdi — tie ir tauki vai lipīdi, kas atrodas ādas šūnās. Tie veido 30 līdz 40% no ārējā ādas vai epidermas slāņa. Sintētiskie keramīdi tiek radīti laboratorijās un tiek izmantoti kosmētikā, lai «papildinātu» zaudētos dabiskos keramīdus. Keramīdi ir ļoti svarīgs ādas būvmateriāls, kā to mēdz dēvēt dermatologi. Keramīdu nopelns slēpjas spējā uzturēt ādas mitruma līmeni, vai, precīzāk, samazināt transepidermālo ūdens zudumu (vai TEWL).

Kosmētikas lietošana ar keramīdiem labvēlīgi ietekmē ādu, un to var izmantot pastāvīgi kā bāzes līdzekli. Bet ir svarīgi izvēlēties pareizo produktu atkarībā no jūsu ādas tipa un nepieciešamā rezultāta. Pastāv 12 keramīdu veidi, un uz sava krēma etiķetes jūs redzēsiet noteiktu veidu. Piemēram, keramīdi 1, 3 un 6-II ir lieliski piemēroti sausai ādai. Bet, ņemot vērā, ka to ir 12, izpētiet keramīdu nozīmi patstāvīgi medicīnas bibliotēkā, vai arī noskaidrojiet to pie sava dermatologa.

NIACINAMĪDS

Niacinamīds (B3 vitamīns) ir daudzfunkcionāls komponents, kas galvenokārt uzlabo ādas hidratācijas līmeni. Bet tā ir arī lieliska izvēle cilvēkiem ar noslieci uz akni, jo tā samazina sebuma veidošanos. Tas ir pazīstams ar savu pretiekaisuma iedarbību, kas palīdzēs pūtīšu un pat ekzēmas ārstēšanā. Pēc ekspertu domām, niacinamīds palīdz stiprināt ādas barjeru, kas ir vēl viens svarīgs ieguvums cilvēkiem ar ekzēmu un jutīgu ādu. Un, protams, tam ir lieliska balinoša iedarbība, kas cīnās ar hiperpigmentāciju, bloķējot pigmenta pārnešanu no šūnas uz ādas virsmu, tikpat labi kā to dara C vitamīns un retinols. Niacinamīds tiek veiksmīgi izmantots gandrīz visu ādas slimību ārstēšanā: hiperpigmentācijai, pinnēm, psoriāzei, niezei, dermatītam, sēnīšu infekcijām, epidermas melasmai. Un tam piemīt pretiekaisuma, pretmikrobu, antioksidantu, pretniezes un pretvēža īpašības.

Dermatologi apgalvo, ka labākā kombinācija ir retinols + niacinamīds. Šī kombinācija palīdz sasniegt ātrākus rezultātus. Niacinamīda nomierinošās īpašības cīnās ar negatīvajām blakusparādībām un kairinājumu, kas bieži pavada retinola burvības iedarbību. Bet C vitamīns var padarīt niacinamīdu neaktīvu, tādēļ ir lietderīgi nelietot vienlaicīgi produktus ar šiem komponentiem. Līdzekļi ar niacinamīdu sāk uzrādīt sākotnējos rezultātus jau pēc divām nedēļām, kā pirmais pazūd ādas blāvums. Tiek uzskatīts, ka niacinomīds paver ceļu jaunām ādas šūnām. Bet, ja mēs runājam par reāliem rezultātiem, tad to sasniegšanai nepieciešamas 10–12 nedēļas. Ja novērojat tūlītējus rezultātus, tad tie, visticamāk, ir saistīti ar papildu sastāvdaļām jūsu krēmā, kas nodrošina tūlītēju, bet īslaicīgu efektu.

BAKUČIOLS

Bakučiols ir fitoķīmiska viela, kurai ir pretnovecošanās iedarbība, ja tā tiek izmantota uz ādas lokāli. Tāpat kā retinols. Pētījumi liecina, ka bakučiols ir funkcionāls retinoīdu analogs, jo tas samazina ādas fotobojājumus. Iedomājieties, ka 0,5% retinola 12 nedēļu lietošanas rezultāti ir salīdzināmi ar 0,5% bakučiola lietošanu kā pretnovecošanās līdzekli. Turklāt tas nekairina ādu un tam ir mazāk kontrindikāciju. Šis ādas kopšanas režīms palīdzēs samazināt pūtīšu radītos ādas bojājumus uz sejas un ķermeņa, paaugstinās ādas mitrināšanas līmeni un samazinās sebuma veidošanos. Bakučiolu iegūst no Psoralea corylifolia auga jeb babči auga sēklām. To jau gadsimtiem ilgi izmanto ājurvēdā un tradicionālajā ķīniešu medicīnā vitiligo ārstēšanai. Rezultāti būs sagaidāmi pēc 12 nedēļu krēma lietošanas ar bakučiolu, uzklājot to divas reizes dienā. Lai pārliecinātos, ka bakučiols ir pietiekamā daudzumā, meklējiet to sava produkta sastāvā pirms konservantiem. Ja tas tiek norādīts pēc konservantiem, tad bakučiola iedarbībai būs maz labuma.

HIDROKSIPINAKOLONA RETINOĀTS

Tas ir kaut kas jauns un grūti izrunājams. Taču mēs iesakām atcerēties šo komponentu. Hidroksipinakolona retinoāts jeb HPR ir A vitamīna atvasinājums — tātad, retinoīda veids. Tam ir arī tirdzniecības nosaukums Granactive Retinoid, ko var redzēt uz krēma etiķetēm. HPR ir retīnskābes estera forma. Atšķirībā no retinola esteriem, kuriem ir jāpārvar vismaz trīs pārveidošanās stadijas, lai sasniegtu to aktīvo formu, HPR nav jāveic šīs darbības, un tas jau ir bioloģiski pieejams ādai tādā formā, kādā tas ir krēmā.

Otra nozīmīga hidroksipinakolona retinoāta priekšrocība salīdzinājumā ar citām A vitamīna formām ir sastāvdaļas stabilitāte. Daži termiskie stresa testi ir parādījuši, ka hidroksipinakolona retinoāts saglabājas stabils un efektīvs ādā līdz 15 stundām. Šeit der atcerēties, ka labāk to uzklāt vakarā, lai neradītu pretreakciju ar sauli. Ņemot vērā, ka HPR ir zems kairinājuma potenciāls, tas ir ideāli piemērots jutīgai ādai. Taču to nevajadzētu lietot jauneklīgai ādai. Parasti jauneklīgai ādai nav nepieciešamas nekādas retinola formas, ja vien to nav parakstījis dermatologs, piemēram, aknes ārstēšanas gadījumā. Ja vēlaties, lai jūsu āda būtu mirdzoša, mazāk smalku līniju un grumbu, vairāk tvirtuma, mazāk pigmenta plankumu un šaurākas poras, meklējiet līdzekļu sastāvos HRP un lietojiet to ilgstoši. Noteicošais faktors ir pacietība. Pigmentācija nepazudīs mēneša laikā. Taču ādas mirdzumu jūs pamanīsiet gandrīz uzreiz.

PĒCVĀRDS... Ja jūsu krēms patiešām satur pienācīgu aktīvo sastāvdaļu daudzumu, tad rodas pamatots jautājums: cik ilgi to var lietot un vai parādīsies tahifilakse. Noteikti atcerieties, ka ādas kopšana ir ilga spēle. Parasti paiet trīs līdz seši mēneši, līdz jūs ieraudzīsiet pat retionīda iedarbības rezultātu, kuru jums izrakstījis ārsts. Tas nozīmē tikai to, ka bezrecepšu līdzekļiem ir nepieciešams vēl vairāk laika un jūsu pacietības. Ieturēt pauzi — arī tas ir normāli. Cikliska lietošana — vēl labāk. Bet cikls ir jāsāk un jāpabeidz. Un ciklu nosakāt nevis jūs, bet gan jūsu konsultants — dermatologs. Taču, ja lietojat daudz dažādas aktīvās sastāvdaļas īsā laika periodā, tas var izraisīt apsārtumu, ādas lobīšanos, kairinājumu, niezi vai kairinošus izsitumus uz ādas ap muti, degunu un acīm (periorāls dermatīts). Atcerieties, ka labākais ir labā ienaidnieks!

 

komentāri