Ставьте like и читайте!

Kosmētika ar retinolu, kas nekairina ādu

11.09.2023, 3ade.lv

Kosmētika ar retinolu,  kas nekairina ādu

Kosmētika ar retinolu, kas nekairina ādu

Retinoīdus un retinolu var atrast gandrīz katra kosmētikas zīmola līnijā. Bet kāda ir atšķirība un kā katru no tiem izmantot? Kā retinols atšķiras no retinoīdiem? Kādu formu izvēlēties aknes ārstēšanā un kādu novecošanās profilaksei? Kā izvairīties no kairinošiem efektiem un ko jaunu mums piedāvā zinātnieku kopiena kopumā?


Autore: Jekaterina Pudova, ārste, dermatoloģe, triholoģe (Skin Buro)

 

Jāsāk ar faktu, ka retinols ir vispārpieņemts visu retinoīdu veidu nosaukums, kurus mēs varam atrast mūsu krēmu sastāvos.

Patiesībā, retinols ir viena no A vitamīna formām. Tas ir nestabils ārējā vidē, viegli sadalās, tāpēc kosmētikā nereti izmanto dažādus tā atvasinājumus, retinoīdus. Tie pieejami dažādās formās un atšķiras ne tikai to nosaukumi, bet arī iedarbības veids uz ādu.

Kopš 1971. gada retinoīdus izmanto dermatoloģijā un kosmetoloģijā diezgan plašu problēmu risināšanai. Tie liek ādai ātrāk atjaunoties, kas ir svarīgi jebkura veida hiperpigmentācijas, striju, nelielu rētu un dziļu grumbu gadījumos.
Retinoīdi stimulē fibroblastus, kas nodrošina kolagēna šķiedru sintēzi (stimulē fibroblastu aktivitāti) paaugstina ādas elastību, atbrīvojot ādu no deģenerējušām elastīna šķiedrām. Retinoīdi arī samazina sebuma veidošanos un padara to šķidrāku, samazinot melno punktu veidošanās tendenci. Retinoīdus lieto vieglas vai vidēji smagas aknes, rozācijas, psoriāzes, sarkanās vilkēdes un ihtiozes gadījumos. Tie piedalās dažādos bioloģiskos procesos, tostarp šūnu augšanā, šūnu savstarpējā saistīšanās, imūnmodulējošā iedarbībā un pilda pretaudzēju funkcijas.

Tomēr atcerieties, ka, lietojot retinoīdus pārāk bieži, nepareizā koncentrācijā vai formā, tie var viegli sabojāt ādas barjeru, ādas mikrobiomu un rezultātā ne tikai saasināt problēmu, bet arī radīt jaunas.

Retinola lietošanai ir noteikti konkrēti izmantošanas gadījumi. Pirmais — akne, otrais — ar vecumu saistītu izmaiņu korekcija. Nav pareizi izmantot retinolu profilakstiskos nolūkos jaunā vecumā, ja āda ir labā stāvoklī. 

Visu formu retinoīdi, ko ražotājs pievienojis krēmam vai serumam, tiek pakļauti transformācijas ķēdei:

Retinilpalmitāts> retinols> retinaldehīds> retīnskābe

«KOSMĒTIKA AR RETINOLU» — PĀRĀK PLAŠS JĒDZIENS

Visefektīvākais retinola atvasinājums ir retīnskābe, kas rada tūlītēju iedarbību uz epidermas šūnām. Tomēr retīnskābei ir daudz blakusparādību, tāpēc tā jālieto uzmanīgi, ievērojot norādījumus, kurus noteicis ārsts. Citām formām ir maigāka iedarbība, tās iespējams lietot arī ādas kopšanai mājās, taču arī tās jālieto pareizi.

Iedomāsimies 10 glītas krēma burciņas, uz kurām skaisti uzrakstīts «RETINOLS». Gandrīz vienmēr to sastāvā būs dažādu formu, koncentrāciju retinoīdi, kas dažādi iedarbojas ar citām krēmu sastāvdaļām. Attiecīgi viena krēma iedarbība būtiski atšķirsies no cita. Lai varētu pareizi izvēlēties krēmu, jums jāzina dažas svarīgas lietas.

Ādas šūnās darbojas tieši retīnskābe nevis retinols. Jo tuvāk ķēdes sākumam atrodas retinoīdu forma, jo tai ir mazāka efektivitāte, tāpēc tai jāveic vairāk «transformācijas» posmu.

Tādējādi retinilpalmitāta iedarbība būs vājāka un lēnāka, nākamais, stipruma ziņā ir retinols un tā tālāk. Salīdzinājumam — retinilpalmitāts ir apmēram divdesmit reizes vājāks nekā retinols. Savukārt, retinaldehīds ir aktīvāks nekā retinols apmēram 11 reizes. Retīnskābe ir apmēram 20 reizes efektīvāka nekā retinols. Taču tās «kairinošā iedarbība» var būt iemesls, kādēļ izvēlas mazāk aktīvas, bet labāk panesamas retinoīdu formas.


KĀDU FORMU IZVĒLĒTIES?

Retinoīdi mēdz būt dabiski (tretinoīns, retinola acetāts, retinols un retinaldehīds) un sintētiski (adapalēns, tazarotēns un izotretinoīns). Dabiskie retinoīdi tiek pakļauti vairāku posmu transformācijai, taču sintētiskajiem ir tūlītēja iedarbība. Dabiskos retinoīdus biežāk izmanto kosmētikā profilaktiskos nolūkos, bet sintētiskos — parasti ārstnieciskos preparātos ārstnieciskos nolūkos.

Retinols ir populārākā retinoīdu forma, taču ne visstabilākā. Minimālā iedarbības koncentrācija ir 0,3–0,5%. Retinols vislabāk izpauž savas īpašības, atrodoties iekapsulētā formā — tas palielina tā efektivitāti vairāk nekā trīs reizes. Vēlams izmantot kosmētiku ar retinolu iepakojumā ar pumpi, pipeti, no tumša stikla vai necaurspīdīgas plastmasas.

Retinaldehīds ir diezgan stabils retinoīds, ir efektīvs 0,025–0,05% koncentrācijā. Ņemot vērā, ka transformācijas ķēdē tas atrodas tuvāk retīnskābei — tos šķir tikai viens posms — tāpēc tā darbība ir daudz ātrāka nekā pašam retinolam.

Retinilpalmitāts un retinilacetāts ir vājākie no retinoīdiem ar ļoti zemu efektivitāti, jo tie slikti iekļūst šūnas membrānā. Taču tiem ir laba stabilitāte. Visbiežāk kosmētikā izmanto kā antioksidantus aptuveni 0,5–1% koncentrācijā. Bet anti-age efektam ir nepieciešama daudz lielāka koncentrācija, tāpēc šī mērķa sasniegšanai tas ir gandrīz bezjēdzīgs.

Retināls ir vitamīna A nestabila forma, kas viegli transformējas par retīnskabi, sarežgītāk par retinola esteri. Tam piemīt maigāka darbība, kā arī tas izraisa mazāk blakusefektu.


RECEPŠU FORMAS 

Tretinoīnu (trans-retīnskābe) izmanto medicīniskos nolūkos, lieto noteiktu laika posmu. Tretinoīns ir ne tikai visspēcīgākais no retinoīdu formām, bet arī kairinošākais (iedarbojas ar minimālu koncentrāciju — 0,025–0,05%). Lietojot to regulāri, tas viegli pārvar šūnu membrānu, tāpēc tā lietošana ir jākontrolē.

Adapalēns ir poliaromātisks retinoīds, kas palīdz cīņā ar akni un pēcaknes pigmentācijas problēmu, taču pretnovecošanās iedarbība ir mazāk pamanāma. Vislabāk piemērots personām ar plānu, jutīgu ādu (mazāks kairinājuma risks nekā citām recepšu formām) vai retinoīdu lietošanas sākumā. Tas ir pieejams 0,1 un 0,3% koncentrācijā, un tas ir biežāk atrodams aptiekās, kā arī recepšu produktu sastāvos. Dažās valstīs 0,1% adapalēna ir pieejams bez receptes.

Izotretinoīns tiek uzskatīts par ārstniecisku līdzekli cīņā ar pūtītēm. Lietojot to ārīgi un sistēmiski, tas radīs pretseborejas, sebostatisku, pretiekaisuma, kerato- un imūnmodulējošu iedarbību; uzlabo reģenerācijas procesus ādā.

Tazarotēns ir sintētisks retinoīds (prozāles), un to ieteicams lietot perēkļveida psoriāzes un acne vulgaris lokālai ārstēšanai. Tazarotīnu lieto arī kā papildu līdzekli hronisku ādas fotobojājumu (hiperpigmentācijas un hipopigmentācijas), kā arī smalku mīmikas grumbu un labdabīga lentigo ārstēšanai.


RETINOĪDU JAUNĀ PAAUDZE

Šobrīd nav daudz pētījumu par jaunām retinoīdu formām un tos bieži veic paši ražotāji, ko nevar uzskatīt par objektīvu efektivitātes novērtējumu. Tomēr, pamatojoties uz pieejamo informāciju, jaunas retinoīdu formas uzrāda samērā labus rezultātus salīdzinājumā ar citām bezrecepšu formām.

Hydroxypinacolone Retinoate/Granactive Retinoid ir retīnskābes esteris. Lai tas efektīvi iedarbotos, tam nav nepieciešams transformācijas ceļš līdz retīnskābes posmam — tas tieši iedarbojas uz receptoriem, kas ir jutīgi pret retinoīdiem. Ražotāja pētījumos ir pierādīts, ka tas palīdz cīņā ar akni, neizraisot blakusparādības.

Retinila retinoāts (retinyl retinoate) ir retinola un retīnskābes kombinācija vienā molekulā. Nonākot uz ādas, tas sadalās divās molekulās: retīnskābe rada tūlītēju iedarbību uz receptoriem, kas ir jutīgi pret komponentu, bet retinols atbrīvojas un pakāpeniski pārvēršas par retīnskābi. Tāpēc iedarbība uz ādu ir maigāka, un efekts ir izteiktāks.


KAIRINOŠĀ IEDARBĪBA

Daudzi cilvēki, lietojot retinoīdus, novēro paaugstinātu ādas jutīgumu, apsārtumu, zvīņošanos, sausumu un velkošu sajūtu. Parasti tie ir tipiski simptomi retinola adaptācijas periodā, to sauc arī par retinizācijas procesu. Lai mazinātu šo blakus parādību ietekmi, dermatologi iesaka izmantot retinola sviestmaizes metodi (retinoid sandwich): pirmo uzklāj mitrinošu krēmu, tad līdzekli, kura sastāvā ir retinoīdi un tad vēl vienu kārtu ar mitrinošu krēmu; ļaujot katram slānim iesūkties.

Ieteicams ievērot tā saukto retinola pakāpienu metodi, lai āda veiksmīgāk pielāgotos. Pirmās divas nedēļas retinola preparātus vislabāk lietot pāris vakarus nedēļā, nākamās divas nedēļas — katru otro vakaru un pakāpeniski lietot katru dienu.

Bet ilgstošs ādas jutīgums, apsārtums un sausums var būt galvenais rādītājs, kas liecina par nepieciešamību pārtraukt lietot konkrēto produktu un retinolu saturošus produktus vispār!

RETINOLA LIETOŠANAI IR NOTEIKTI KONKRĒTI IZMANTOŠANAS GADĪJUMI. PIRMAIS — AKNE. OTRAIS — AR VECUMU SAISTĪTU IZMAIŅU KOREKCIJA. NAV PAREIZI IZMANTOT RETINOLU PROFILAKSTISKOS NOLŪKOS JAUNĀ VECUMĀ, JA ĀDA IR LABĀ STĀVOKLĪ.

IEKAPSULĒŠANA UN DRONI KĀ PIEGĀDES VEIDS

Svarīgāka ir retinola forma nevis tā koncentrācija. Līdzeklis var saturēt zemu tā koncentrāciju, bet tajā pašā laikā ātri un dziļi iekļūt ādā. Ir izstrādātas sistēmas, lai retinoīdi iekļūtu ādā un tajā pat laikā neradītu nevēlamu ietekmi. Ar šo sistēmu palīdzību tiek panākta pakāpeniska aktīvo vielu, tādu kā, nanodaļiņu, liposomu un dronu, atbrīvošanās.

Liposomas kļuva par pirmajiem celmlaužiem — mazas lodītes, kas pildītas ar aktīvām vielām, spēj šķērsot ādas aizsargbarjeru un nogādāt tās ādas dziļākos slāņos. Liposomās iekapsulēts retinols iedarbojas maigāk nekā parastais, vienlaikus nezaudējot savu efektivitāti. Liposomas iekļūst dziļajos ādas slāņos, pakāpeniski atbrīvo aktīvās vielas un sniedz maigu efektu.

Drone tehnoloģijas peptīdi ir īpaši inovatīva aktīvo sastāvdaļu piegādes sistēma. Aktīvās vielas ne tikai tiek iekļautas kapsulā, papildus uz dronu virsmas atrodas ligandi — signālu molekulas, kas darbojas kā navigatori un virza kapsulu uz mērķa šūnām. Drons iekļūst šūnas membrānā, tā apvalks izšķīst, pakāpeniski atbrīvojot saturu šūnas iekšpusē.

Retinola produktiem bieži pievieno bakučiolu, kas stabilizē retinola molekulu. Savukārt, lai mazinātu retinola kairinošo iedarbību, ieteicams ādas kopšanai izmantot arī nikotīnamīdu. Dažkārt tas jau tiek pievienots kopšanas līdzekļa sastāvā.


RETINOĪDU ALTERNATĪVAS

Pastāvīgi tiek meklētas vielas, kas savā darbībā un aktivitātē būtu līdzīgas retinoīdiem, bet neradītu kairinošu efektu. Viens no šādiem līdzekļiem ir bakučiols — ekstrakts, ko iegūst no psoralea corylifolia auga (ajurvēdas un ķīniešu medicīnā sauktas par babchi vai bakuchi) sēklām un lapām. Tā iedarbība uz ādas šūnām līdzinās A vitamīna atvasinājumu darbībai. Bakučiols regulē «jaunības gēna» ekspresiju, stimulē I, III un IV tipa kolagēna ražošanu. Tas nekairina ādu un ir ideāli piemērots jutīgai ādai. Redzamu rezultātu sasniegšanai pietiekami ar 0,5–2% bakučiola. Mēdz teikt, ka bakučiols ir dabiska alternatīva retinoīdiem, taču tā nav gluži taisnība.


Zilais retinols jeb lanablu ir vēl viena klasiskā retinola alternatīva. To iegūst no unikālajām zilaļģēm Apha-nizomenon flos-aqua, kas aug tikai vienā vietā pasaulē — Kreitera ezerā ASV Oregonas štata kalnos. Mikroaļģu sastāvā ir augsta dabisko aminoskābju, lipīdu, glicīdu, pigmentu (beta-karotīnu, hlorofila un citu) koncentrācija, liels daudzums A, B1, B2 vitamīnu un minerālvielu.
Zilais retinols darbojas līdzīgi kā retinoīdi, neradot sausas, kairinātas ādas blakusparādības.

JA KOSMĒTISKOS LĪDZEKĻUS JŪS IZVĒLATIES IZMĒĢINOT UN PIELĀGOJOT, TAD ĀRSTNIECISKĀS FORMAS UN STIPRĀKAS IEDARBĪBAS PREPARĀTUS JUMS IZRAKSTĪS JŪSU DERMATOLOGS VAI KOSMETOLOGS

BRĪDINĀJUMS

Vesela epiderma ir mūsu ādas galvenā aizsargbarjera, kas neļauj mikroorganismiem un ķīmiskām vielām iekļūt dzīļākos slāņos. Daudzi kosmētiskie līdzekļi pamatā iedarbojas uz ādas virskārtas. Savukārt retinoīdi šajā ziņā ir atšķirīgi — tie spēj iedarboties gan uz epidermas šūnām, veicinot to ātrāku dalīšanos, kā arī mazina raga slāņa biezumu, gan stimulē dermas jeb vidējā slāņa šūnu aktivitāti. Tāpēc retinoīdu lietošanas laikā svarīgi ādu nepārslogot ar citiem aktīviem līdzekļiem vai arī darīt to sava dermatologa uzraudzībā.

Nedrīkst lietot retinoīdus nedēļu pēc tam, ja veiktas agresīvas kosmētiskas procedūras (epilācija, pīlings u.c.). Tāpat nav ieteicams lietot pirms insolācijas, kopā ar lielu A vitamīna devu, fotosensibilizatoriem (antibiotikas, HAT, augu izcelsmes preparāti).

Retinoīdu radītais efekts parādās pēc pāris mēnešu regulāras lietošanas. Visātrāk ir pamanāmas izmaiņas personām ar akni — samazinās komedonu un iekaisumu skaits. Pretnovecošanas efektam būs nepieciešami 3–6 mēneši, hiperpigmentācijas korekcijai vismaz trīs mēneši.

Kopā ar retinoīdiem obligāti jālieto saules aizsargkrēms (ideālā gadījumā to vajadzētu lietot ikdienā). Retinoīdi padara jūsu ādu jutīgāku pret ultravioleto gaismu, un, izejot saulē bez saules aizsarglīdzekļu aizsardzības, rodas pigmentācijas risks.

Ārsti neiesaka grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, ādas kopšanai izmantot retinoīdus, jo, neraugoties uz to nenozīmīgo iekļūšanu asinīs, to iespējamā iedarbība nav pietiekami izpētīta salīdzinājumā ar ietekmi, lietojot tos ārīgi. Pastāv viedoklis, ka arī lokāli lietojamie retinoīdi var kaitēt augļa attīstībai, tāpat kā sistēmiski preparāti.

Ja ir rozācija, kuperoze, ekzēma un citas ādas īpatnības, tad A vitamīna atvasinājumi jāizvēlas rūpīgi un retinoīdu līdzekļus jālieto uzmanīgi.


Kosmētikas lietošanas noteikumi, kuras sastāvā ir retinoīdi:

• uzklāt uz sausas ādas 30 minūtes pēc ādas attīrīšanas;

• pirmo reizi uzklāt vakarā; ja āda ir jutīga, nomazgāt pēc stundas;

• lietot divas reizes nedēļā un pakāpeniski turpināt lietot katru dienu — «retinola pakāpienu» metode;

• ja rodas ādas kairinājums, samazināt lietošanas biežumu;

• uzklāt nelielu krēma daudzumu un zonai ap acīm izmantot tai zonai paredzētus produktus;

• no rītiem vienmēr lietot saules aizsardzības līdzekli ar plašu aizsardzības spektru;

• nelietot retinoīdus saturošus produktus kopā ar skābēm, pēc skābes pīlinga, abrazīvām procedūrām;

• ja nepieciešams, pirms vai pēc retinoīda lietošanas, uzklāt mitrinošu krēmu (retinola sviestmaizes metode);

• grūtniecības un zīdīšanas laikā nolieciet malā retinolu saturošus produktus un lietojiet neitrālāku un drošāku kosmētiku.


MANI FAVORĪTI

 
Medik 8 Crystal retinal — tā ir vesela krēmu līnija ar 0,01–0,2% retinaldehīdu. Vienmēr labāk ir konsultēties ar savu dermatologu par attiecīgas produkta koncentrācijas izvēli. Tomēr, ja izlemjat iegādāties produktus paši, atcerieties «retinola pakāpienus» un pakāpenisku aktīvās vielas procentuālās daļas palielināšanu, sākot ar zemāko.


 

Innoaesthetics Age perfection serum — mans mīļākais. Pilnībā atbilst skinimālisma principam un manas prakses Skin Buro filozofijai. Kopš vasaras beigām esmu to iekļāvusi savā ādas kopšanā, jo preparāts tiek nogādāts ādas slāņos ar Smart GPS viedo piegādi, kad drone tehnoloģijas peptīdi nogādā retinolu dziļajos ādas slāņos, saglabājot sastāvdaļas līdz pat mērķim. Optimāla aktīvo sastāvdaļu koncentrācija ar minimāli iespējamo blakusparādību skaitu. Ļoti viegls serums, piemērots taukainai ādai monoterapijā. Sausas ādas īpašniecēm iesaku ādas pamatu «noklāt» ar mitrinošu vai barojošu krēmu.

 


Medik 8 r-retinoate day & night eye serum ir lielisks līdzeklis ādas kopšanai zonai ap acīm — spēcīgs un tajā pašā laikā nerada kairinājumu. Viegla tekstūra, bez pievienota aromāta. Satur iekapsulētu retinila retinoātu, hialuronskābi, kofeīnu un hesperidīnu, lai uzlabotu asinsriti.


Allies of Skin Retinal&peptides —satur patentētu Ally-RTM kompleksu (iekapsulētu retinaldehīda formu), 4 peptīdus, ellagskābi, pterostilbēnu un citus antioksidantus. Pateicoties šādai kombinācijai, tiek nodrošināta daudzpusīga ādas atjaunošanās.
La Roche-Posay Redermic [R] Retinol eye cream — krēms zonai ap acīm ar retinol booster complex (retinola un retinola linoleāta kompleksu) un 0,2% kofeīna — paredzēts ādas blīvuma un asinsrites palielināšanai, tādējādi mazinot noguruma un novecošanās pazīmes. Lēts, bet efektīvs līdzeklis zonai ap acīm.

 


Herbivore Bakuchiol retinol alternative serum ir lielisks serums ar bakučiolu, alvejas sulu, melleņu ekstraktu un kurkumu — alternatīva iespēja jutīgas ādas īpašniekiem, kas nepanes retinolu. Var lietot pat grūtniecības un laktācijas laikā.

Rakstā izmantotie pētījumi: 

www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15304954
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bjd.16918
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641

 

 

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

Pārdošanas vietas -->

komentāri