Ставьте like и читайте!

MATU RAŽOŠANAS RŪPNĪCA

29.08.2021, 3ade.lv

MATU RAŽOŠANAS RŪPNĪCA

MATU RAŽOŠANAS RŪPNĪCA

Kādi kopšanas līdzekļi un procedūras var uzlabot matu kvalitāti, atjaunot spīdumu, apturēt matu izkrišanu un uzlabot matu augšanu? Žurnālos un sociālajos tīklos varam atrast milzum daudz maģisku līdzekļu, kas sola pavisam īsā laika posmā iegūt bizi līdz jostas vietai, un Instagram influenceri mēģina ar savu pieredzi pierādīt, ka tā ir taisnība. Mēģināsim tikt ar visu skaidrībā.


AUTORE: DAKTERE JEKATERINA PUDOVA, DERMATOLOGS, TRIHOLOGS


Matu augšanas ātrums ir tieši atkarīgs no matu folikulu stāvokļa un to barošanas. Tāpēc dabiskie augšanas veicinātāji ir nekas cits kā komponenti, kas aktivizē asinsriti galvas ādā un nodrošina pietiekamu skābekļa piegādi. Ar ko vislabāk aktivizēt: ar kajēnas pipariem vai jaunu, modernu līdzekli skaistā iepakojumā?
Matu folikulu šūnas ir vienas no organisma struktūrām, kas dalās visātrāk, tādēļ tām nepieciešams pietiekams daudzums «celtniecības» materiāla, laba asins apgāde un inervācija (nervu šķiedru stāvoklis). Vidēji mēnesī mati var izaugt 1-2 cm. Bet mati nav vitāli svarīga struktūra (tā domā mūsu organisms), tāpēc stresa situācijās un mikroelementu, vitamīnu deficīta gadījumā, mati cietīs vieni no pirmajiem.

MATU RŪPNĪCAS IEKŠĒJIE NOTEIKUMI


Atgādināšu, ka 78-81% matu sastāv no keratīna olbaltumvielām, 6% lipīdu, 1% pigmenta un 12-15% ūdens. Matiem ir zemādas daļa — matu ražošanas «rūpnīca», sakne (folikuls) — matu daļa, kas atrodas ādas virmas audos kopā ar apkārtesošajiem audiem un ietver matainās daļas un dziedzeru kompleksu (tauku un sviedru dziedzerus; muskuli, kas paceļ matu; asinsvadus un nervu galus). Un redzamā matu daļa — mata stiebrs, redzamā matu daļa, kas izvirzīta virs ādas virsmas.
Mēs piedzimstam ar noteiktu matu folikulu skaitu, šis daudzums ir ģenētiski ieprogrammēts, un pašreiz neko mainīt nav iespējams. Matu folikulu skaits ir atšķirīgs cilvēkiem ar dažādu matu krāsu. Vidējais matu skaits blondu matu īpašniekiem ir 140 tūkstoši, kastaņbrūnu — 110 tūkstoši, brunetiem — 100 tūkstoši un rudmatiem — 85-88 tūkstoši.

Katrs matiņs dzīvo pēc sava «individuālā grafika», katrs atrodas dažādos dzīves cikla posmos: aptuveni 85% matu atrodas anagēna fāzē, kas ilgst no 2 līdz 8 gadiem, 1% — katagēna fāzē, bet 14% — telogēna fāzē. Kad anagēna un telogēna fāzē esošo matiņu attiecība tiek izjaukta un izkrišanas fāzē atrodas vairāk nekā 14-15% matiņu, mēs jau varam runāt par alopēcijas attīstību. Bet atcerēsimies, ka vidēji dienā mēs zaudējam 70 — 80 matu, tādēļ nebaidieties no izkritušajiem matiem uz grīdas un vannas istabā. Katrs matu folikuls ir ģenētiski ieprogrammēts apmēram 25-27 matiņu ražošanai. Zinātniskajā pasaulē to sauc par Heiflika limitu — dzīva organisma šūnu dalīšanās skaita ierobežojumu. Attiecīgi, kad folikuls būs izsmēlis savas iespējas, matu augšanu atjaunot būs vienkārši neiespējami.PERIORĀLIE MATU AUGŠANAS AKTIVATORI


Ja apskatām tipiskākos reklāmās redzētos preparātus matu augšanas stimulēšanai un uzturēšanai, tad visbiežāk sastāvā atradīsim aminoskābes, B grupas vitamīnus, mikroelementus.
Un tajā ir loģika. Ja «rūpnīcai» tiek nodorošināti ražošanas resursi, tad teorētiski tiks ražots materiāls. Tomēr matu «rūpnīcas» darbībai ir savas nianses. Kā šo materiālu piegādāt, vai tas būs pietiekamā daudzumā, vai kādas no sastāvdaļām nebūs par daudz un vai tiks dots signāls ražošanas uzsākšanai? Zinātne vēl nav devusi viennozīmīgu atbildi un garantijas.

Piemēram, difūzas matu izkrišanas gadījumā, ko izraisījis kāds no mikroelementu deficītiem organismā, lieliski palīdzēs uztura bagātinātāji, kuru sastāvā ir kolagēns, dzelzi saturoši preparāti un speciālie vitamīni matiem. Tomēr androgēnas alopēcijas gadījumā šādu preparātu efektu sagaidīt nevarēs. Šeit vairāk palīdzēs preparāti, kas bloķē androgēnu pārveidošanos, uzlabo asinsriti, kā arī pretfibrozes līdzekļi. Taču rētojošo alopēcijas formu gadījumā nav jēgas tērēt naudu un laiku uztura bagātinātāju iegādei un lietošanai, bet steidzami jāsazinās ar dermatologu, trihologu. Kopumā, lai noteiktu precīzu matu izkrišanas cēloni, vajadzētu konsultēties ar speciālistu.


Anagēns — mata folikula augšanas aktīvā fāze, kad mata sakne dalās ātri un veidojas mata serde. Šajā fāzē mati izaug apmēram 1 cm katras 28 dienas. Galvas matainā virsma šajā aktīvajā augšanas stadijā ir no 2 līdz 8 gadiem.

Katagēns — matu augšanas pārejas fāze no augšanas (anagēns) līdz atpūtas fāzei (telogēns). Katagēna fāzē matu augšana apstājas, matu sīpols sāk atdalīties no dermālās papillas, kas tai piegādāja barības vielas. Tajā pat laikā matu sīpola šūnas pārstāj dalīties un sākas šūnu pārragošanās process.

Telogēns — jeb atpūtas fāze, kuras beigās mats izkrīt, mata folikuls atrodas dziļāk dermā, šī fāze var ilgt 2-4 mēnešus.


KOLAGĒNA, KERATĪNA, BIOTĪNA (NE)MAĢIJA


Mūsdienās plaši tiek deklamēti kolagēnu saturoši uztura bagātinātāji, kas veicina matu augšanu. Manos ieteikumos pacientam arī var atrast šīs piedevas. Ar vienu svarīgu brīdinājumu: nepieciešamības gadījumā, nevis pēc vēlēšanās.

Kolagēns ir atbildīgs par audu un šūnu komponentu veidošanu, jo īpaši keratīna (kas galvenokārt veido matus). Kolagēns, tāpat kā keratīns, ir fibrillārs proteīns, taču tam ir nedaudz atšķirīga struktūra. Cilvēka organismā ir atrodami 28 kolagēna tipi, kur 80-90% no kopējā kolagēna daudzuma ir I, II un III kolagēna tips.
Gan keratīns, gan kolagēns ir polipeptīdi, kas sastāv no garas aminoskābju ķēdes. Lai labāk izprastu, tad aminoskābju ķēdi var salīdzināt ar pērļu virteni, kur pērles var būt jebkurā krāsā/tonī, taču to secība un atrašanās vieta būs atšķirīga. Keratīns ir specifiski savērpta pērļu virtene, savukārt kolagēns ir trīs savstarpēji savītas pērļu virtenes. Lai izveidotu keratīna pavedienu, izmantojot kolagēna pērlītes — tās ir jāizjauc. Lai organismam būtu vieglāk izveidot “pērļu pavedienus”, kolagēna piedevu ražotāji to hidrolizē, sadalot līdz īsajiem peptīdiem vai pat aminoskābēm. Būtībā tas pats notiek, kad mēs apēdam steika gabalu, olu kulteni vai lēcu zupu. Bet olbaltumvielu sadalīšanās pakāpe organismā būs atkarīga no kuņģa-zarnu trakta darbības kvalitātes. Bieži vien cilvēki vienkārši slikti sakošļā pārtiku, mēdz būt arī nepietiekams kuņģa skābes daudzums, kā arī slikta absorbcija zarnu traktā. Tādēļ nākas bieži diagnosticēt mikroelementu un vitamīnu deficītu organismā, neskatoties uz to, ka pacients šķietami uzturā lieto ar olbaltumvielām bagātīgu pārtiku.

Kolagēna nozīme ir ļoti skaidra. Kolagēna uztura bagātinātājos dominē prolīns, hidroksiprolīns, glicīns, arginīns, glutamīnskābe. Tās pašas aminoskābes lielos daudzumos atrodamas arī matos. Tāpēc kolagēna lietošana uztura bagātinātāju veidā potenciāli var uzlabot matu kvalitāti. Papildus kolagēns radīs pozitīvu ietekmi uz ādas stāvokli, kā arī matu «mājvietu». Un ērti mājvietas apstākļi ir papildus nodrošinājums paša mata augšanai.


"Daži kolagēna preparāti var saturēt nelielu daudzumu sulfītu, kas var radīt alerģiskas reakcijas cilvēkiem ar noslieci uz alerģiju. Turklāt, izvēloties preparātu, ieteicams izvērtēt jūras produktu un liellopa toleranci, jo pastāv alerģisku reakciju risks.

Izejvielām vajadzētu būt marķētām kā ECO vai vismaz “brīvā ganīšana” un “savvaļas nozveja”. Izvēloties noteiktu piedevu ražotājus, iesaku ielūkoties consumerlab vietnē, kur ir pieejami neatkarīgas laboratorijas kvalitātes novērtēšanas rezultāti." 

Mani kolagēna preparātu favorīti:

1. Neocell Derma matrix,2. Col du Marine Beauty peptides formula

3. Youtheory Collagen tablešu veidā4. Vital Proteins Marine Collagen unflavoredMani ārīgi un iekšķīgi lietojamo līdzekļu favorīti:

5. PRP Regenlab


6. Vitamīni Effluvium NHCO matiem

7. Losjons Veta targeted topical therapy for women

 

VIENMĒR PASTĀV VILTĪGAIS «TOMĒR»


Tomēr jāsaprot, ka, lietojot tikai dažus simtus miligramu kolagēna, kā tas ir kombinēto multivitamīnu preparātos, jūs diez vai varat sagaidīt redzamu efektu. Pētījumos pierādīts, ka pozitīvu ietekmi uz ādas un matu stāvokli rada 5-10 g hidrolizēta kolagēna lietošana dienā.
Bieži vien, lai pastiprinātu efektu, cilvēki sāk lietot lielas kolagēna devas. Bet ir vērts atcerēties, ka vairāk ne vienmēr ir labāk. Ja pastāv detoksikācijas problēmas, nieru mazspēja vai tendence uz tūsku, tad olbaltumvielu pārlieku lielais daudzums radīs papildus problēmas. Cilvēkiem, kuriem ir nosliece uz recidivējošām herpes vīrusu infekcijām, vajadzētu uzmanīgi lietot kolagēnu. Augstais arginīna līmenis var izraisīt plašākus izsitumus, jo vīruss izmanto šo aminoskābi replikācijai (atjaunošanai).

Tas pats princips attiecas arī uz vitamīniem un minerālvielām. Piemēram, komerciāli tik populāro biotīna preparātu lietošanas deva 5000-10000 mcg ir pamatota tikai iedzimtu deficītu patoloģiju gadījumā. Lietojot biotīnu, var novērot kļūdaini pozitīvus rezultātus, veicot vairogdziedzera darbības diagnostiku. Savukārt, balstoties uz nepareiziem analīžu rezultātiem, iespējams noteikt maldīgu diagnozi, nozīmējot nevajadzīgu terapiju. Līdz ar to secinājums: vienmēr informējiet visus ārstus par to, kādus uztura bagātinātājus un vitamīnus jūs lietojat.

Runājot par papildus komponentiem, piemēram, hialuronskābi, C vitamīnu, B grupas vitamīniem, nevaru sniegt viennozīmīgu atbildi. Pētījumu rezultāti ir mainīgi, un dažreiz papildus komponenti, piemēram, liela biotīna deva, var būt lieki.
ĀRĪGI LIETOJAMI INTENSĪVI MATU AUGŠANAS AKTIVATORI


Ja mēs runājam par ārīgi lietojamiem augšanas aktivatoriem, tad pareizi izvēloties preparātu, tā iedarbība būs efektīva. Bet atkal ir kāds «TOMĒR» — ja vērojams izteikts mikroelementu un vitamīnu deficīts organismā vai hormonālais disbalanss — neviens losjons ar peptīdiem, vazodilatējošiem komponentiem utt. nevarēs apturēt matu izkrišanu un atgriezt jūsu biezos matus. Ārīgi lietojamie līdzekļi bieži ir TIKAI daļa no sarežģītas terapijas. Kā vienu no interesantākajiem dabiskas izcelsmes bioloģiski aktīviem komponentiem, kuram ir izteikta ietekme uz galvas ādas un matu procesiem ar pierādītu efektivitāti, vajadzētu izcelt lizofosfatidīnskābi (lysophosphatidic acid) — fosfolipīdu, kas piedalās ārpusšūnu signālu pārraidē (šūnu mehāniskais atbalsts) un kā sekundārs intracelulārs kurjers. Vienkāršāk izsakoties, šī viela ir kā pastnieks, kurš piegādā instrukcijas vēstuli. Dažreiz tas piegādā līdz vārtiem — ārpus šūnas, bet dažreiz tieši rokās — šūnā. Fosfolipīdam ir svarīga loma ādas atjaunošanās un matu folikulu augšanas procesos. Un tas iekļūst diezgan dziļi ādā, darbojoties kā celtniecības materiāls.

Losjonos pret matu izkrišanu bieži var sastapt arī adenozīnu — VEGF (asinsvadu endotēlija augšanas faktors) un FGF-7 (fibroblastu augšanas faktors) ekspresijas regulatoru. Viena no vissvarīgākajām adenozīna funkcijām, ar kuru tas ir piesaistījis zinātnieku uzmanību, ir tā spēja pozitīvi ietekmēt kolagēna ražošanu šūnās. Pēdējos gados flavonoīdu naringenīnu arvien biežāk var atrast kosmētikajos līdzekļos, tostarp matu kosmētikā. Tam ir spēcīgas pretiekaisuma un antioksidanta īpašības. Bieži sastopami arī epigallokatehīna gallāts (EGCG) — zaļās tējas polifenols, dabisks dihidrotestosterona inhibitors un proantocianidīns B2 — vīnogu polifenols, kas palīdz paildzināt augšanas fāzi.
Nereti matu līdzekļu sastāvā var atrast tādus kompleksus kā Trichogen VEG, Follicusan, Capixyl, Vividin, Aminexyl — patentētas molekulas vai augšanu stimulējošus kompleksus. Kā arī komponentus galvas ādas mikrobiomas normalizēšanai.

Vissvarīgākā lokāli izmantojamo preparātu efektivitātes problēma ir preparāta forma un lietošanas biežums. Āda ir mūsu aizsargbarjera, un aktīvās vielas, kas atrodas šampūna vai kondicioniera sastāvā neiekļūst dziļi ādā un nespēj sasniegt matu folikulu. Losjonus arvien biežāk sāk izgatavot, izmantojot liposomālo tehnoloģiju, lai nodorošinātu komponentu transepidermālu piegādi. Nereti redzama efekta iegūšanai, preparāts jālieto divas reizes dienā 2-4 mēnešus, kas pēc pieredzes ir gandrīz neiespējami. Tāpēc biezu matu atjaunošanas procesā papildus labu preparātu lietošanai, nepieciešama neatlaidība un izturība.
MEZOTERAPIJA MĀJAS APSTĀKĻOS


Aktuāls ir jautājums par mezoterapijas un mezorullīšu izmantošanu mājas apstākļos. Šeit es drīzāk esmu pret šādu terapiju. Un ne jau tāpēc, ka vēlos ievilināt pacientus speciālista kabinetā. Savā praksē esmu redzējusi pietiekami daudz sekundāras infekcijas gadījumu, pat mikrogranulomas (audu nekroze), kas nekādā veidā neuzlabo matu stāvokli. Lai arī cik inovatīvs būtu mezorullītis, tas ir paredzēts vienreizējai lietošanai. Un ir diezgan grūti veikt pilnvērtīgu dezinfekciju mājas apstākļos, neatkarīgi no ražotāju pārliecināšanas par šādu rīku izmantošanas vienkāršību. Tāpēc, izmantojot mezorullīti atkārtoti, mēs riskējam iedzīvoties infekcijā.
Bet, ja skatāmies uz pašu procedūras mehānismu — ievērojot visus nosacījumus un ārstēšanas protokolus, šī ir lieliska procedūra, kas stimulē matu augšanu un ādas atjaunošanos.
Es arī vēlos atzīmēt, ka, lietojot mezorullīti, jāizmanto tikai speciālie kokteiļi, nevis tie paši preparāti, kas paredzēti ārējai lietošanai. Bieži vien, izmantojot mezorullīti mājās, cilvēki izdomā un lieto preparātus, kas nemaz tam nav paredzēti, tā teikt, kas bija pa rokai. Šajos līdzekļos esošie konservanti, smaržvielas var izraisīt izteiktu kairinājumu, izmantojot tos kopā ar mezorullīti, līdz pat alerģijām reakcijām.
DAUDZKĀRT EFEKTĪVĀKĀ PRP METODE


No divām efektīvām un populārām metodēm — PRP un mezoterapija, es izvēlos pirmo. Pirmkārt, tāpēc, ka PRP nepieciešams mazāks procedūru skaits un, pēc maniem novērojumiem, tai ir spēcīgāka iedarbība uz ādas atjaunošanos un augšanas stimulēšanu. Savukārt aminoskābes un mikroelementus, ko satur mezokokteiļi, manuprāt, lietderīgāk uzņemt ar pārtiku vai pārtikas piedevām, kontrolējot analīžu rezultātus un kompensējot trūkstošās vielas atbilstoši šiem rezultātiem. Bet es nekādā ziņā nevēlos teikt, ka mezoterapija ir neefektīva. Šī ir iedarbīga procedūra, bet tai ir savas nianses, ja to neizmantojam sejas ādai, bet cenšamies atjaunot matus.

 

 

 

Žurnālu pārdošanas vietu saraksts: www.presesserviss.lv

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

komentāri