Ставьте like и читайте!

MIKROBIOMA SKAISTUMKOPŠANAS LIELĀKIE IENAIDNIEKI

30.12.2022, 3ade.lv

MIKROBIOMA SKAISTUMKOPŠANAS LIELĀKIE IENAIDNIEKI

MIKROBIOMA SKAISTUMKOPŠANAS LIELĀKIE IENAIDNIEKI

Vienā brīdī ienaidnieks kļūst par draugu. Agrāk tika uzskatīts, ka cilvēki un baktērijas ir divas dažādas pasaules. Un baktēriju pasaule kaitē cilvēku pasaulei. Attiecīgi, tāpēc baktērijas ir jāiznīcina. Ar baktērijām cīnījās visos iespējamos veidos. Galvenokārt ar spirtu saturošu produktu un antibakteriālu ziepju palīdzību. Un ko mēs tagad redzam? Pasaules vadošie zīmoli un dermatologi iesaka barot mikrobiomu. Pēc īpašas ēdienkartes, nevis ar visu, kas trāpās pa rokai.
Kas ir ādas mikrobioms, kā baktērijas ietekmē mūsu ādas stāvokli, kā tās pieradināt un ko lietot, lai tās nedusmotos un būtu paēdušas?

 

AUTORI: TINA ORASMAE-MEDER, JANA ZUBCOVA GRĀMATA «SKAISTUMA MĪTI»

PARADIGMU MAIŅA ĀDAS KOPŠANĀ

Pats “mikrobioma” jēdziens 2001. gadā tika piedēvēts Nobela prēmijas laureātam Džošua Lederbergam. Viņš definēja mikrobiomu kā mikroorganismu kopumu, kas pastāv līdzās cilvēkiem. Un tad viss sākās ... Izrādījās, ka visa mūsu ādas kopšana bijusi fundamentāli nepareiza.
Toniki un losjoni, kas satur spirtu, iznīcina visus mikroorganismus. Spirts izšķīdina mikroorganismu membrānu, tie nav spējīgi adaptēties un izstrādāt aizsardzības mehānismus. Un aizraušanās ar antibakteriālām ziepēm ir izraisījusi globālu rezistenci pret antibiotikām. Daļēji pateicoties tam, dažas mikroorganismu kolonijas ir gājušas bojā, bet citas ieguvušas konkurētspējīgas priekšrocības, izstrādājušas imunitāti un sākušas tik aktīvi vairoties, ka tagad mums ir darīšana ar 1678. baktēriju paaudzi.
Koncepcija, kas balstās apgalvojumā, ka baktērijas mums nav nepieciešamas, kaut kādā ziņā ir apdraudējusi cilvēces nākotni. Tas, protams, izklausās mazliet apokaliptiski un spekulatīvi, bet tomēr tā tas ir.


24/7 STRĀDĀJOŠS ĀRĒJAIS AVOTS

Mēs uzskatījām, ka baktērijas mums traucē dzīvot. Bet izrādījās, ka mēs — burtiski — nespējam bez tām pastāvēt.
Liela daļa no mūsu organismā notiekošajiem procesiem, it kā noris, izmantojot ārējos avotus. Tie tiek deleģēti mikrobiomam. Un šie ārējie avoti — vidēji 2,5 kg sīku organismu — paveic mūsu labā ļoti daudz. Piemēram, tie sintezē hialuronskābi epidermai un keramīdi — lipīdi, kas ietilpst epidermas šūnu membrānās struktūras sastāvā un nodrošina ādas aizsardzību. Pat tās baktērijas, kuras mēs kādreiz uzskatījām par saviem ļaunākajiem ienaidniekiem, izrādījās mūsu draugi. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, pat epidermas stafilokoks mums ir ļoti nepieciešams. Un briesmīgais Propionibacterium acnes sintezē vērtīgus antioksidantus, kas ir trīs reizes spēcīgāki nekā bēdīgi slavenais E vitamīns.KO GRIB MIKROBIOMS, TO GRIBAM ARĪ MĒS

Par laimi, mikrobiologi ir noskaidrojuši, ko tieši vēlas mūsu mikrobioms. Izrādījās, ka tas vēlas ēst, vairoties un ceļot. Tam ļoti nepatīk, ka uz to iedarbojas ar agresīviem līdzekļiem. Viss tieši tāpat kā cilvēkiem.
Tā arī ir globālā paradigmas maiņa. Skaistumkopšanas industrijai nācās atteikties no tā, par ko mēs pastāvējām pēdējos 100 gadus: no agresīvu komponentu izmantošanas ādas kopšanā, kas potenciāli var kaitēt mikrobiomam. Un ikvienam lielajam zīmolam ir jāatzīst: draugi, mēs kļūdījāmies. Patiesībā kļūdījās visi, izņemot, iespējams tos zīmolus, kuri nekad nav izmantojuši agresīvu pieeju — holistiski un pacifistiski domājoši. Tie, kuri neizmantoja spirtu saturošus līdzekļus, benzoilperoksīdu un citus antiseptiķus.
Taisnības labad jāsaka, ka lielākajai daļai pašreiz tirgū esošo produktu tiek pārbaudīta savietojamība ar mikrobiomu. Tie produkti, kas pārbaudi neiztur, tiek atlikti malā. Tie nav aizliegti, vienkārši morāli novecojuši.


BAKTĒRIJU ĒDIENKARTE


Tiek uzskatīts, ka no 2000 baktērijām, kas dzīvo uz mūsu ādas, apmēram 200 ir īstas nelietes. Īsti patogēni. Pārējās tiek iedalītas labajās (saprofītos) un nosacīti patogēnajās: kad to ir maz, tās ir labas, kad tās paliek vairāk — pārvēršas par sliktajām. Ideālā gadījumā visām baktērijām uz ādas jābūt līdzsvarā. Bet praksē, kāda vienmēr atrodas deficītā. Kas rada grūtības šo deficītu aizpildīt? Tas fakts, ka dzīvajām baktērijām kaut kā ir jānokļūst uz ādas. Ievadīt baktērijas krēma sastāvā? Diemžēl nē. Pirmkārt, pat slēgtā iepakojumā tās neizdzīvos 36 mēnešus, kā tam vajadzētu būt saskaņā ar Eiropas likumdošanu, kas paredz šādu kosmētikas līdzekļu uzglabāšanas laiku. Otrkārt, saskaņā ar pašreizējiem noteikumiem, jebkuram krēmam jābūt bakteriāli tīram. Vecā pieeja — “visas baktērijas ir sliktas” joprojām ir dzīva, un likums joprojām ir tās pusē. Tiesa, pēdējā laikā tiek apspriesta iespēja atļaut “ar nolūku iekļautās baktērijas kopšanas līdzekļos” un atdalīt tās no “bez nolūka”, tas ir, no tām, kuras produktā nokļuvušas nejauši. Bet pagaidām tas ir nākotnes jautājums. Kādu izeju nozare ir atradusi tagad? Izmantot pre-baktērijas, tas ir, prebiotikas — vielas, kas baro labās baktērijas un novērš patogēno baktēriju attīstību.

Bez prebiotikām, industrija izmanto probiotikas un — gatavojieties! — metabiotikas. Probiotikas faktiski nav baktērijas, bet baktēriju fragmenti, kuros saglabājas baktēriju receptori. Nonākot saskarē ar ādu, tās signalizē labajām baktērijām, ka tām ir ieslēgta zaļā gaisma. Un tās sāk aktīvi vairoties. Un metabiotikas tiek iegūtas, ja baktērijām-probiotikām tiek iebarota noteikta viela. Piemēram, resveratrols. Tas pats par sevi ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz uzlabot pigmentācijas kontroli un aizkavē novecošanos. Kad baktērijas to apēd, rodas jauna sastāvdaļa, kuras iedarbība ir tāda pati kā resveratrolam, kā arī stimulē kolagēna, pie kam — pareizā kolagēna veida ražošanu. Metabiotiskais resveratrols ir pirmais no šīs klases, taču, iespējams, nākamo pāris gadu laikā to būs vairāk. Tos jau sāk izmantot ne tikai skaistumkopšanas industrijā, bet arī medicīnā, jo īpaši preparātos onkoloģisko slimnieku ārstēšanai.

Bagātinot mikrobiomu, jūs varat atrisināt ādas mitrināšanas problēmu. Tā pati sevi mitrinās, jo veselīgs mikrobioms labāk sintezē hialuronskābi un aktīvāk ražo dažus lipīdus, kas saglabā mitrumu. Veselīgs mikrobioms neļauj saules stariem bojāt ādu, un jūs mazāk apdegsiet saulē. Pārmērīga taukainība, atopija — visas šīs problēmas var atrisināt, ja mikrobioms jūtas labi. Starp citu, jūs varat atbrīvoties arī no aknes, izprotot zarnu mikrobiomu. Kad kopumā āda ir veselīgāka, tā ir blīvāka, un grumbas parādās vēlāk un nav tik ļoti izteiktas.GALVENIE UN IZDOMĀTIE MIKROBIOMA IENAIDNIEKI

Katru reizi, kad sastāvdaļu sarakstā redzat vārdu “alcohol”, nevajag uzreiz izmest produktu atkritumu tvertnē. Pirmkārt, šodien ir gandrīz neiespējami atrast spirtu saturošu toniku vai losjonu, kur alkohols darbojas nevis kā emulgators, bet tieši kā spirts. To ir viegli pārbaudīt: ja vienā no pirmajām pozīcijām ir norādīts “Alcohol denat”, tas tiek izmantots kā antiseptisks un tonizējošs (savelkošs) komponents. Ja tas kalpo kā emulgators, tad sastāvdaļu sarakstā tas atradīsies ne augstāk kā 10. pozīcijā vai pat saraksta pašās beigās. Un vispār, ne visi spirta veidi ir mikrobioma ienaidnieki. Etilspirts – jā. Piemēram, cetilspirts būtībā ir vasks. Un nekādi nekaitē mikrobiomam.

Par nedraudzīgu mikrobiomam tiek uzskatīts benzoilperoksīds (benzoyl peroxide) un citi antibakteriālie aģenti, piemēram, hlorheksidīns, kas tiek izmantots kā konservants. Mikrobiomam kaitē pīlinga līdzekļi, kas sola tūlītēju atmirušo šūnu iznīcināšanu, jo tas ir mikrobioma ēdiens. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, ādas eksfoliāciju veikt nepieciešams daudz retāk, nekā tika uzskatīts pirms 20 gadiem. Bet, ja jums ir vairāk nekā 35 gadi un vēlaties izskatīties pēc iespējas labāk, jums jāpalīdz savai ādai atjaunoties. To var darīt ar pīlingu palīdzību. Bet ne biežāk kā vienu reizi nedēļā!

Visiem pīlingiem ir savas īpatnības un lietošanas shēmas. Piemēram, ja reizi nedēļā lietojat skābes pīlingus, tas ir ļoti labi. Tomēr liels daudzums tirgū piedāvāto ikdienā lietojamo līdzekļu satur skābes mazā koncentrācijā. Ja jums ir taukaina, poraina, nogurusi āda, tad 2-3 nedēļas, mēnesi vai pat pāris mēnešus pēc kārtas ir lietderīgi izmantot šādus līdzekļus. Bet cilvēki, redzot efektu, gadiem ilgi lieto šos produktus. Tā rezultātā viņu āda kļūst arvien jutīgāka, un mikrobioms jūtas arvien sliktāk.

Turklāt līdzekļi, kuru pH ir zemāks par 4,5, diezgan ātri samazina noteiktu mikroorganismu skaitu uz ādas. Stundu pēc uzklāšanas, dažas baktērijas samazinās par 40 — 60%. Ja ir akne, tas var būt noderīgi, bet, ja ādai ir nosliece uz taukainību un iekaisumu, tas var pasliktināt tās stāvokli.
Ir arī svarīgi, kāda veida skābe ir jūsu pīlingā. Mikrobiomam visnelabvēlīgākā ir salicilskābe. Tās ķīmiskais sastāvs ļoti atšķiras no citām skābēm. Tā iznīcina baktērijas un rada mikrobioma bojājumus. Tas padara to efektīvu aknes ārstēšanā, bet arī ierobežo tās lietošanu relatīvi veselīgai ādai. Glikolskābes, citronskābes, pienskābes, pirovīnskābes ir mazāk agresīvas — var lietot reizi nedēļā bez liela riska.
Enzīmu pīlingi ir draudzīgāki mikrobiomam. Bet tie pareizi jālieto: nodrošinot tam double-wapstākļus: siltumu (warm) un mitrumu (wet), tas ir, pēc dušas, kad spogulis vēl aizsvīdis.
Mikrobiomam bīstamāki ir mehāniski veicamie pīlingi. It īpaši ar aveņu vai aprikožu kauliņu vielām. Pievērsiet uzmanību silikona un “šķidrā stikla” sfērām — precīzāk, sasmalcinātiem opāliem vai diatomu aļģēm, vai nopulētiem kauliņiem līdz mikrosfēras formai.

Ir vērts pieminēt raupjās birstes, un to pašu slaveno “Clarisonic” un tam tamlīdzīgas ierīces. Tie visi nopulē ādu mirdzošu. Bet tur, kur ir mirdzums, mikrobiomam dzīvot nav kur. L’Oreal, kuram pieder “Clarisonic”, nesen paziņoja par ierīces likvidēšanu, tās nerentabilitātes dēļ. Mēs par to noteikti neskumsim. Tie noteikti ir devuši savu artavu ādas jutīguma radīšanā.
Bet konjaka sūkli izmantot nav aizliegts. Tā burvība slēpjas tajā, ka konjaka auga šķiedrās ir daudz aminoskābju, vitamīnu, lipīdu un minerālsāļu, jo īpaši magnija un vara. Viegli berzējot ūdenī samitrinātu sūkli, tas palīdz attīrīt ādu, vienlaikus nomierinot un mitrinot. Galvenais ir atcerēties, ka šie sūkļi nav mūžīgi, tie regulāri jāizskalo ar tīru ūdeni un jāmaina ik pēc pāris nedēļām.

 

 

 

Žurnālu pārdošanas vietu saraksts: www.presesserviss.lv

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

 

komentāri