Ставьте like и читайте!

Sajust psoriāzi caur ādu. Dermatologa Dmitrija Malošika un reimatologa Annas Mihailovas ieteikumi

12.12.2022, 3ade.lv

Sajust psoriāzi caur ādu. Dermatologa Dmitrija Malošika un reimatologa Annas Mihailovas ieteikumi

Sajust caur ādu PSORIĀZE

Apmēram 125 miljoni cilvēku visā pasaulē cieš no psoriāzes. Statistika rāda, ka cilvēkiem ar psoriāzi, kas lokalizēta atklātās ķermeņa daļās, ir daudz zemāka dzīves kvalitāte. 50% cilvēku ir problēmas ar miegu, 71% — intīmajā dzīvē, 81% — ar garīgo veselību. Nemaz nerunājot par to, kādas šausmas tā spēj ienest cilvēka dzīvē. Taču vairumā gadījumu pie vainas ir kauns. Cilvēki ar psoriāzi kaunas par savu izskatu, jūtot apkārtējo vērtējošos skatienus, viņiem rodas komplekss, kas tiek slēpts zem drēbēm. Iedomājieties karstu vasaru pilnīgi slēgtās drēbēs ... Un ne vienu vien vasaru. Šī vasara ir mūžīga. Slavenajam amerikāņu rakstniekam Džonam Apdaikam bija psoriāze, par ko viņš rakstīja: «Sākumā pamanāt, ka cilvēkiem ir neērti uz jums skatīties. Tad pašam ir bail ieskatīties spogulī. Tēlaini izsakoties, šīs slimības nosaukums ir pazemojums...» Tieši sabiedrības negatīvās attieksmes dēļ ļoti daudzi cenšas maksimāli izvairīties no sabiedrības.

Autore: Tatjana Daukšte
Eksperti: Dmitrijs Malošiks, ārsts, dermatovenerologs un Anna Mihailova, docente, reimatologs, ģimenes ārste

Nesen zinātniskā pētījumā tika veikta aptauja, kurā 84% cilvēku ar psoriāzi atzina, ka ir saskārušies ar diskrimināciju, kas negatīvi ietekmē viņu darbu, emocijas un attiecības. Senatnē psoriāze tika kļūdaini uzskatīta par spitālības veidu, un šis nepareizais priekšstats pastāvēja gadsimtiem ilgi. Diemžēl joprojām pastāv «viduslaiku» domāšanas veids. Līdz šai dienai daži uzskata, ka psoriāze ir «infekcija».

Šī raksta mērķis ir ne tikai palīdzēt cilvēkiem ar psoriāzi pārvarēt slimību, bet arī samazināt viņu psiholoģisko slogu, informējot sabiedrību par psoriāzes būtību un par to, ka nepastāv risks inficēt citus.
Vienkārši atcerieties, ka jūs varat noskūpstīt cilvēka psoriāzes skarto vietu un ar jums nekas nenotiks. Tikai saņemsiet papildus karmas punktus, jo cilvēkam, kuram ir psoriāze, mūsu pieņemšana ir ļoti svarīga.KAS PATIESĪBĀ IR PSORIĀZE?

Psoriāze ir sarežģīta multifaktoriāla autoimūna hroniska slimība, kurai raksturīgi recidīvi un remisijas, kas rodas 10–60% pacientu. Ir grūti nosaukt precīzu psoriāzes cēloni katrā atsevišķā gadījumā. Zinātne joprojām bezpalīdzībā noplāta rokas un nespēj nodrošināt pilnīgu šīs slimības ārstēšanu. Tā vietā: simptomu mazināšana, imunitātes stiprināšana un iespējami augstāka dzīves kvalitāte.

Klasiska slimības izpausme ir skaidri izteikti, nedaudz pacelti sarkani plankumi vai papulas uz ādas virsmas, ar iespējamu ādas lobīšanos. Bieži vien ir vērojama simetrisku ādas bojājumu tendence, attiecīgi, ja uz elkoņiem, tad uz abu roku elkoņiem. Psoriāzei nav robežu — tā var «izlēkt» jebkurā ķermeņa daļā, ieskaitot kājas, galvas ādu un intīmās zonas. Mēdz būt gadījumi, kad aizdomās par hemoroīdiem, cilvēks pa galvu, pa kaklu skrien pie proktologa, bet izrādās, ka visa cēlonis ir psoriāze un jāskrien pie dermatologa.

Ir svarīgi pieminēt Kēbnera fenomenu. Ja tiek ievainota veselīga ādas zona, tad šajā vietā var parādīties jaunas plāksnītes. Tāpēc cilvēkiem ar psoriāzi ir ieteikti netraumatiski sporta veidi, kā arī jāievēro piesardzība, izvēloties kosmētikos pakalpojumus. Par psoriāzes klātbūtni organismā var liecināt arī dažādas klīniskās pazīmes, kuras var konstatēt laboratorisko izmeklējumu laikā: holesterīna, cukura līmeņa izmaiņas asinīs, vielmaiņas traucējumi, locītavu problēmas.KAS IZRAISA PSORIĀZI?

Faktoru kopums — ģenētiska predispozīcija, iekaisīgas/ akūtas/hroniskas slimības, kas provocē hormonālās izmaiņas un imūnsistēmas mazspēju, psiholoģiskais stāvoklis, toksiskais faktors (alkohols, narkotikas, daži medikamenti: litiju saturoši medikamenti, beta blokatori, pretmalārijas līdzekļi un citi), nepilnvērtīgs uzturs un fizioloģiskie faktori (hipotermija, ādas traumas, saules apdegumi utt.).
Statistikas dati liecina, ka ģenētiskās predispozīcijas pso- riāzes attīstības risks svārstās no 41–60%, ja abi vecāki cieš no psoriāzes, vai 14–25%, ja slims tikai viens no viņiem. Tā ir varbūtība, bet ne fakts, ka parādīsies saslimšana ar psoriāzi.

Speciālisti saka, ka psoriāze ir saistīta ar depresiju, metabolisko sindromu, ādas vēža iespējamību, locītavu problēmām psoriātiskā artrīta veidā, nieru slimībām, sirds slimībām... Saraksts nav pilnīgs. Skaidrs, ka nepieciešama ārstēšana ar medikamentiem un ārīgi lietojamu līdzekļu izmantošana, taču efektīvai kombinācijai ir nepieciešama jauna dzīves filozofija. Šajā filozofijā nav vietas sliktiem ieradumiem, ir nepieciešama ekoloģiska apkārtējā vide, tikai pozitīva domāšana, vērsta uz ticību saviem spēkiem. Ļoti svarīga ir savlaicīga psoriāzi pavadošo slimību atklāšana un ārstēšana. Ādas plāksnīšu parādīšanās uz ķermeņa var kalpot kā signāls.


OHAIO ŠTATA UNIVERSITĀTES PĒTNIEKI PIRMS DIVIEM GADIEM ATKLĀJA, KA PSORIĀZI VAR IZRAISĪT SLIKTA MUTES HIGIĒNA VAI STOMATOLOĢISKAS SASLIMŠANAS. DAŽI CILVĒKI PAR PSORIĀZI JOKO, KA PAT LAIKAPSTĀKĻI, DEZODORANTA AROMĀTS VAI PLŪDI ĶĪNĀ VAR KALPOT KĀ CĒLONIS.ATRAST SAVĒJOS UN NOMIERINĀTIES

Tie, kuri jau ir saskārušies ar psoriāzi, saprot, ka slimības gaita ir tieši atkarīga no viņu emocionālā stāvokļa. Iespēju robežās ir jāmēģina izvairīties no pašu radītā negatīvisma. Skumjas, bailes un apmulsums nepalīdzēs. Mēģiniet radīt sev apkārt vidi, kas neliks jums izjust kaunu par savu izskatu, bet, gluži pretēji — palīdzēs tikt ārā no šī stāvokļa. Šeit darbojas princips: atrodi savējos un nomierinies.
Jo kāda gan ir jēga izjust kaunu, ko jums ir uzspieduši apkārtējie? Mēs neapspriedīsim dažu indivīdu patoloģisku vēlmi pazemināt jūsu pašcieņu. Mēs runāsim par jums. Vai tam ir kāda nozīmīga loma jūsu personīgajā dzīvē? Atbilde ir acīmredzama — tādas nav.

Jūsu galvenais sabiedrotais cīņā ar psoriāzi ir dermatologs, kurš ne tikai izrakstīs ziedes un medikamentus, bet atbalstīs arī psiholoģiski: sākot ar iespējamo terapiju piedāvājumiem un mērķiem līdz pat motivēšanai ar citu pacientu veiksmes stāstiem. Zinātniskās aprindās joprojām notiek pētījumi par psiholoģiska rakstura pirmās palīdzības nepieciešamību pacienta un dermatologa attiecībās. Tam nevar nepiekrist. Saskaņā ar statistiku, 42% pacientu neapspriež terapijas mērķus ar saviem ārstiem. Taču mērķis, tā ir ērta dzīve.

DMITRIJS MALOŠIKS, DERMATOVENEROLOGS 

Dmitrijs Malošiks: «Dermatoloģijā tiek izmantots Life Quality Index, kas psoriāzes pacientu gadījumā norāda uz zemo dzīves kvalitāti, tāpēc runāju ar saviem pacientiem par viņu psiholoģisko stāvokli, cenšoties atbalstīt, motivēt un arī iesaku atklāti runāt par psoriāzi, neslēpjoties no sabiedrības. Sabiedrība arvien vairāk apzinās šo problēmu. Ir pacienti, kuri baidās, ka šī slimība ir lipīga. Tādos brīžos vienkārši ņemu viņus aiz rokas un saku, ka viņi kļūdās. Uzreiz parādās smaids un pārliecība.»


Psoriāze, tāpat kā citas hroniski iekaisīgās sistēmiskās slimības, tādas kā, reimatoīdais artrīts un sistēmiskā sarkanā vilkēde, var būt saistīta ar paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību risku, kopīgu patogēnu mehānismu dēļ.

Tas nozīmē, ka ir svarīgi veikt pacientu skrīningu, pārbaudot sirds un asinsvadu riska faktorus un nosūtīt pie atbilstošiem speciālistiem, ja ir aizdomas par sirds un asinsvadu slimību. Jaunākās aptaujas liecina, ka lielākā daļa ārstu neapzinās saikni starp psoriāzi un sirds un asinsvadu slimībām.

Ārstiem jāpārbauda arī trauksmes un depresijas iespējamība. Par sadarbību ar psihoterapeitu runāt nav nepieciešams, tas būtu lielisks palīgs daudzu «tabu» un ierobežojošu uzskatu atrisināšanā. Atrodiet savas stiprās puses un izslēdziet savu «iekšējo kritiķi». Tikpat nozīmīgi ir prast organizēt arī savu personīgo laiku — tas pazemina kortizola līmeni un ļauj atrast laiku sev. Un ārstēšanas laikā vai remisijas atbalstam tas ir ārkārtīgi svarīgi!

Starp citu, jau 19.gadsimtā zinātniskajā literatūrā tika aprakstīta saikne starp ādas slimībām un cilvēka psihisko stāvokli. Mūsdienās zinātnē pastāv pat tāds novirziens — psihodermatoloģija. Mūsu valstī šī joma nav pilnībā attīstīta, taču ir speciālisti, kuri cenšas ievērot šī zinātniskā novirziena postulātus.

DERMATOLOGU PIENĀKUMS IR JAUTĀT PACIENTIEM AR PSORIĀZI PAR SIRDS UN ASINSVADU SLIMĪBĀM, ĀRSTĒŠANAS PROCESU UN ANALIZĒT, KĀ TAS VAR IETEKMĒT PSORIĀZES TERAPIJAS GAITU.

TERAPIJAS IZVĒLES KRUSTCELĒS

Psoriāzes terapijas izvēle tiek noteikta, pamatojoties uz saslimšanas smaguma pakāpi, to pavadošajām slimībām un medicīniskās palīdzības pieejamību.
Terapijas laikā ārsts var veikt izmaiņas vai mainīt ārstēšanas pieeju, balstoties no sasniegtajiem rezultātiem. To sauc par mērķorientētu pieeju, kad tiek veikta preparāta aizvietošana. Jaunākie pieejamie pētījumi liecina, ka vieglas un vidēji smagas psoriāzes formas iespējams izārstēt iedarbojoties lokāli, izmantojot glukokortikoīda, D vitamīna analoga un fototerapijas kombināciju. Vidēji smagas un smagas formas psoriāzei bieži vien nepieciešama sistēmiska ārstēšana. Izvēloties piemērotāko metodi psoriāzes ārstēšanai, liela nozīme ir pavadošām slimībām, piemēram, tādām kā psoriātiskais artrīts.

Psoriāzes ārstēšanas metožu attīstība pēdējo gadu laikā ir pieaugusi, kas radījis iespēju izveidot mūsdienīgus bioloģiskus preparātus ar mērķorientētu iedarbību.Dmitrijs Malošiks: «Ja psoriāze nav izteikti redzama, mērenā formā vai remisijas stāvoklī, tad profilaktiskos nolūkos ir pietiekami izmantot atbilstošu šampūnu un nodrošināt kvalitatīvu ādas mitrināšanu. Ja nepieciešami iekšķīgi lietojami medikamenti, tad tas ārstēšanas procesu padarīs dārgāku, laigan ir iespējams saņemt kompensāciju. Ja psoriāze ir smagā formā, tad nepieciešami bioloģiskie medikamenti, kas ir ļoti dārgi, bet atkal — tie ir pieejami, taču tas nav vieglākais ceļš. Mēs cīnāmies, lai tie kļūtu pacientiem pieejamāki. 

Lāzers kā kosmetoloģiska procedūra un viena no ārstēšanas metodēm spēj veiksmīgi palīdzēt, bet ne visiem. Tādēļ sākumā periodiski tiek testēts neliels ādas laukums, veicot dažas procedūras trīs mēnešu garumā. Patlaban Latvijā tas nav populārākais pakalpojums. Turklāt uz galvas — zem matiem, psoriāzi nav iespējams likvidēt ar lāzera palīdzību.

Veicot jebkuras kosmetoloģiskas procedūras ir ļoti svarīgi atcerēties par Kēbnera fenomenu un izvēlēties speciālistu, kurš apzinās visus riskus. Atcerieties, ka speciālistam ir tiesības atteikt procedūru, lai izvairītos no iespējamiem riskiem. Starp citu, ja speciālists, konstatējot acīmredzamu psoriāzi klusē par iespējamiem riskiem, tad tā nav laba zīme. Tāpat arī pacientiem nevajadzētu noklusēt savu diagnozi.

Kopjot ādu mājas apstākļos, izvairieties no mehāniskas ādas traumēšanas, neizmantojiet skrabjus un asus sūkļus. Papildus kopšanai varat izmantot prebiotiķus un salicilskābi.»


Esiet uzmanīgi ziemas periodā, kad sākas apkures sezona — izmantojiet gaisa mitrinātāju. Pievērsiet uzmanību ūdens kvalitātei, kas tiek izmantota higiēniskajās procedūrās. Labāk izvairīties no baseinu apmeklēšanas ar hlorētu ūdeni, aizstājot tos ar minerālūdens baseiniem. Pacienti ar psoriāzi bieži praktizē tūrisma terapiju — sāļš jūras ūdens un saule siltajās zemēs.


PERSONAS, KAS JAU VAIRĀKUS GADUS DZĪVO AR DIAGNOZI «PSORIĀZE» ZINA, KA PASTĀV VASARAS UN ZIEMAS TIPA PSORIĀZE. DAŽREIZ SAULE PALĪDZ, BET DAŽREIZ SAASINA SLIMĪBAS IZPAUSMES. PARASTI PACIENTI ZINA, KAD NEPIECIEŠAMS SAUĻOTIES, ŅEMOT VĒRĀ INDIVIDUĀLOS NOVĒROJUMUS. LIELĀKAJĀ DAĻĀ GADĪJUMU, SAULE PALĪDZ PSORIĀZES ĀRSTĒŠANĀ. TIEK IZSTRĀDĀTS D VITAMĪNS, PSORIĀZES RADĪTĀS PLĀKSNĪTES PALIEK SAUSĀKAS. TAČU NEPĀRSPĪLĒJIET, LAI NETIKTU IEDARBINĀTS KĒBNERA FENOMENA MEHĀNISMS, UN NOTEIKTI IZMANTOJIET SPF50 LĪDZEKĻUS.


PSORIĀZE IEKŠIENĒ

Tēma par uzturu joprojām izraisa pacientu un ārstu vidū vētrainas diskusijas. Kas vienam kalpo kā zāles, otram tā ir inde, tādēļ jebkuras pieejas izvēle, kas saistīta ar pārtiku, vienmēr tiek saskaņota ar gastroenterologu un dietologu.
Turklāt vairāki pētījumi liecina, ka sabalansētam un pārdomātam uzturam ir svarīga loma. Tiek pieņemts, ka veidojas savstarpēji atgriezeniska saikne: aptaukošanās veicina psoriāzes parādīšanos, bet psoriāze palielina aptaukošanās risku.

Ja runājam par vispārpieņemtiem principiem, tad vajadzētu iespējami samazināt glutēnu saturošu pārtikas produktu lietošanu, izslēdzot treknos piena produktus (īpaši pilnpienu un sierus), lai neizraisītu iekaisuma procesu organismā. Piena produkti jāizvēlas ar zemu tauku saturu. Izvairieties ēst treknu sarkano gaļu, kas provocē iekaisumu un veicina sirds slimības. Labāk ir lietot treknas zivis (tunzivs, lasis, siļķe) un Omega 3, kas mazina iekaisumu. Nepieciešams ēst pārtiku, kas bagāta ar antioksidantiem. Tāpat arī A un D vitamīnus saturošus produktus: burkānus, mango, sēnes, lapu zaļos dārzeņus. Bet esiet uzmanīgi, ēdot tomātus, tas ir pretrunīgs produkts. Un nenoliedzami ir svarīgi izslēgt asus, pikantus, kūpinātu, marinētus, konservētus un koncentrētus produktus.

Bet vairumam dabisko «pret psoriāzes» līdzekļu iedarbībai nav zinātniska apstiprinājuma. Vienīgais izņēmums ir kurkuma. Tās galvenā sastāvdaļa — kurkumīns — var bloķēt TNF-alfa proteīnu, kas, psoriāzes gadījumā, izraisa iekaisumu.

PSORIĀTISKAIS ARTRĪTS ATTĪSTĀS 5–42% PACIENTU AR PSORIĀZI. LOCĪTAVU IEKAISUMA SLIMĪBAS VISBIEŽĀK IR JAUNIEŠU UN PUSMŪŽA CILVĒKU SLIMĪBA. PROTAMS, IR ARĪ DEĢENERATĪVI ARTRĪTA VEIDI, AR VECUMU SAISTĪTI VAI SPORTA IZRAISĪTI ARTRĪTI. TAS IR NEDAUDZ SAVĀDĀK. PSORIĀZEI NAV VECUMA IEROBEŽOJUMU: TĀ SPĒJ UZBRUKT ZĪDAIŅA VECUMĀ UN LĪDZ PAT SIRMAM VECUMAM.UZMANĪBAS LOKĀ PSORIĀTISKAIS ARTRĪTS

Psoriāzei ir daudz dažādu klīnisku formu ar pavadošām vai provocējošām slimībām. Viens no visizplatītākajiem un mānīgākajiem ir psoriātiskais artrīts.

ANNA MIHAILOVA, REIMATOLOGS

Anna Mihailova: «Jebkurš artrīta veids pēc definīcijas ir locītavu iekaisums, ko pavada tūska vai neliels pietūkums, apsārtums, sāpes, ķermeņa temperatūras izmaiņas, roku un kāju mazo locītavu, ceļgalu un potīšu darbības traucējumi. Iekaisums var izpausties arī mugurā: parasti tās ir sāpes krustu kaulā, muguras lejasdaļā un biežāk tās parādās naktī, tuvāk rītam, kas rada miega traucējumus. Var būt arī daktilīts jeb pirkstu pietūkums. Un daži to uztver ar humoru, taču vajadzētu sazināties ar reimatologu.

Iespējams saišu piestiprināšanās vietu iekaisums pie kauliem, tā sauktais entezīts, Ahileja cīpslas, elkoņu locītavas iekaisums. Iespējamas arī citas izpausmes, kā piemēram, kuņģa-zarnu trakta iekaisums, konjunktivīts vai uveīts.

Atnākot pie ārsta, ir jāsaprot, kuram no dažādajiem artrītu veidiem atbilst simptomi. Psoriāze un psoriātiskais artrīts ir sarežģītas slimības. Ja cilvēkam ir psoriāze vai tikai nagu psoriāze, tas palielina psoriātiskā artrīta iespējamību. Starp citu, psoriāzei ne vienmēr var būt izteiktas pazīmes. Ādas izmaiņas var būt nelielas, bet artrīts var attīstīties smagā formā. Vai, gluži otrādi, var būt izteikta psoriāze, bet nebūt psoriātiskā artrīta. Var būt arī gadījumi, kad, tiek diagnosticēts psoriātiskais artrīts, bet psoriāzes nav vispār.

Ir noteikti psoriātiskā artrīta kritēriji — psoriāze, psoriātiskas izmaiņas nagu plāksnē, noteiktu laboratorisko parametru izmaiņas, kā arī izmaiņas, kas ir novērojamas rentgena izmeklējumā. Mugurkaula MRI iespējams novērot raksturīgas izmaiņas, biežāk krustu rajonā. Protams, diagnosticēšanas grūtības rodas slimības sākuma stadijā — grūti saskatīt pirmās strukturālo izmaiņu pazīmes locītavās. Tāpēc tiek ņemti vērā daudzi kritēriji. Šajā gadījumā ir iespējama profilaktiska ārstēšana.

Nekavējoties jāvēršas pie ārsta, ja locītavas pietūkums vērojams ilgāk par nedēļu vai divām vai arī izjūtat sāpes, negaidot, ka sāpes pāries. Artrīts būtiski ietekmē cilvēka dzīvi. Patiesībā tā ir invaliditāti izraisoša slimība.

Pie reimatologa labāk doties jau iepriekš sagatavotam: ar veiktiem izmeklējumiem un analīzēm, ko parasti nosaka ģimenes ārsts, un kas paātrina iespēju diagnosticēt slimību un uzsākt terapiju. Tāpat ir nepieciešams veikt arī visa organisma pārbaudi, lai novērtētu vispārējo veselības stāvokli, kas atvieglo ārstēšanas izvēli. Bieži vien kādas problēmas atrisināšana var palīdzēt atrisināt arī citu problēmu.

Terapijas iespējas kļūst arvien plašākas, un tas būtiski uzlabo pacientu dzīves kvalitāti. Ir svarīgi ņemt vērā, ka pacienta un ārsta attiecībās rūpīgi jāievēro jebkuru parakstīto medikamentu klīniskās izpausmes. Sākotnēji ārstēšana sākas ar pretiekaisuma un slimību modificējošu sintētisko pretreimatisma līdzekļu lietošanu, kas var mainīt slimības gaitu, mazināt iekaisumu, novērst deformācijas un attiecīgi arī invaliditāti. Daudzi cilvēki izlasa zāļu instrukcijas un baidās no blakusparādībām, apšaubot terapijas efektivitāti. Un šajā brīdī ir jānosaka prioritātes: ko mēs iegūstam un ko varam zaudēt, ja atsakāmies no terapijas ar zālēm, kā rezultātā tiek sasniegta artrīta remisija un apturēta iekaisuma progresēšana... Terapijas rezultāti tiek izvērtēti ik pēc 3–6 mēnešiem, šajos periodos tiek noteikta tās turpmākā lietderība, ja tiek sasniegta slimības remisija, tad iespējama devas samazināšana vai īslaicīga zāļu lietošanas pātraukšana.
Ja tomēr terapija nav sniegusi gaidītos rezultātus, tad nākamais līmenis ir gēnu inženierijas bioloģiskie preparāti. Šie preparāti ir efektīvi artrīta ārstēšanas gadījumos, taču tām ir arī atšķirīgs blakusparādību līmenis. Pirms šādas terapijas uzsākšanas, pacientiem tiek veikta obligāta atkārtota pārbaude: sirds, plaušu, tuberkulozes neesamības pārbaude, kā arī citu pavadošo slimību, tostarp hepatīta un HIV pārbaude. Ja organisms spēj tikt galā ar bioloģiskajiem preparātiem, tad ārstēšanas rezultāti var būt iespaidīgi — āda kļūst tīra, pārstāj sāpēt locītavas. Šī terapija ir dārga, bet valsts to apmaksā.

Pie citām nefarmakoloģiskām ārstēšanas metodēm pieder vingrošanas terapija, fizioterapijas metodes, akupunktūra, ārstēšana sanatorijās, pacientu izglītošana — informēšana par nepieciešamību piekopt veselīgu dzīvesveidu, normalizēt svaru, atmest smēķēšanu. Ir svarīgi nepieņemties svarā. Ar sportu jānodarbojas regulāri un ar mēru. Savā programmā iekļaujiet stiepšanās, muskuļu stiprināšanas vingrinājumus, fizioterapiju. Sāpes ir muskuļu kontrakcijas, tāpēc tas nav attaisnojums, lai nenodarbotos ar sportu. Taču kategoriski aizliegts iesildīt locītavas.»

IR VEIKTI PĒTĪJUMI PAR DIĒTAS IEVĒROŠANU AR ZEMU CIETES SATURU. PĒTĪJUMA REZULTĀTĀ DALĪBNIEKIEM PAZEMINĀJĀS PATOGĒNO BAKTĒRIJU LĪMENIS KUŅĢA-ZARNU TRAKTĀ, KAS IZRAISĪJA IMŪNSTIMULĀCIJAS SAMAZINĀŠANOS, UN PACIENTAM UZLABOJĀS VESELĪBAS STĀVOKLIS. MEDICĪNĀ TO AKTUĀLI IZMANTO PRET JEBKĀDĀM SLIMĪBĀM UN IEKAISUMIEM, UN TAS JAU SEN NAV NOSLĒPUMS.


PĒCVĀRDS

Neapjūciet informācijas jūklī. Uzticieties patiesiem medicīniskiem avotiem. Neuzķerieties uz «psoriāzes kolēģu» subjektīvo pieredzi. Katram atsevišķam gadījumam ir sava terapijas taktika.

Ārstēšana ir iespējama un tās rezultāts ir ilgstošas remisijas iespēja, tāpēc noteikti nevajadzētu samierināties ar šo slimību. Šī slimība ir kā dusmīgs suns, ar kuru jāiemācās sadzīvot, jāliek sevī ieklausīties un tajā pašā laikā jāmēģina pēc iespējas ilgāk noturēt nomodā. Atbrīvoties no psoriāzes uz visiem laikiem nav iespējams. Bet to iespējams pieradināt.

Lai gan psoriāze ir neārstējama, ir iespējama pilnīga vai gandrīz pilnīga ādas bojājumu remisija. Un mūsdienu ārstēšanas metožu efektivitāte un jauni atklājumi liecina par turpmākas izārstēšanas iespēju.

Ar to ir iespējams tikt galā! Zinu to no pārbaudītiem avotiem.

 

 BEAUTY CLOUD

 

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

Pārdošanas vietas -->

komentāri