Ставьте like и читайте!

Tā nav joka lieta. Sausās acs sindroms.

21.02.2019, 3ade.lv

Tā nav joka lieta. Sausās acs sindroms.

Sveicināti! Mans vārds ir Dace Lietuviete. Esmu ārste-oftalmoloģe. Pašlaik tu lasi šo publikāciju savā viedtālrunī, planšetdatorā vai datorā. Uzmanīgi, koncentrējoties. Slikta apgaismojuma dēļ, attāluma maiņas starp ekrānu un acīm un sīko burtu dēļ, acu muskuļi kļūst saspringti. Jūs prakstiski nemirkšķinat acis. Pēc kāda laika Jūs sajūtat nepatīkamu dedzināšanu, tā, it kā acīs būtu iekļuvušas smiltis. Vismodernākie no jums izņems no kabatas  acu pilienus un turpinās lasīt tālāk...

 Dace Lietuviete, AIWA klīnikas galvenā oftalmoloģe

 

Nav svarīgi, vai esi menedžeris, grāmatvedis, studē vai raksti blogu. Pašreiz 70% tev un man apkārt esošo cilvēku laiku pavada, spēlējot spēles, skatoties video YouTube vai lasot grāmatas savā viedtālrunī vai planšetdatorā. Bet ko tādā brīdī jūt acis?

Ja mēs nemirkšķinām, acs netiek mitrināta ar asaru, zaudē mitrumu un izžūst. Ne tikai sajūta ir nepatīkama, bet tas arī nav labvēlīgi redzei kopumā. Piemēram, var rasties infekcijas sarežģījumi, hronisks keratokonjunktivīts, kseroze un acs ābola sausums, kas var radīt redzes traucējumus. Plāna, nestabila asaras plēve un bojāta acs virsma maina acs optisko sistēmu un pasliktina redzi. Savukārt nepārejošs acu iekaisums bojā radzeni - var izraisīt čūlu, tostarp acs perforāciju vai plīsumu.

Jebkurš ofisa darbinieks pavada pie datora vidēji 6-7 stundas dienā, 35 stundas nedēļā, 1800 stundas gadā. Pārnākot mājās no darba, viņš izmanto viedtālruni, TV un klēpjdatoru. Proti, vidēji cilvēks skatās ekrānā 12 stundas dienā, 4380 stundas gadā. Kā tev šķiet, vai tas ir normāli

SAUSĀS ACS SINDROMA CĒLOŅI (SAS)

Pirmais cēlonis ir skaidrs kā diena - nepārtraukts kontakts ar monitoru. Tikai retais biroja darbinieks nav sūdzējies par SAS vai datora vizuālo sindromu, simptomu kompleksu, kas ātri vien izpaužas galvassāpju, kakla sāpju, izplūdušas redzes, acs sausuma un kairinājuma, noguruma un asarošanas veidā ... šo visu kopumā var dēvēt  arī par sausās acs sindromu.

Daudzi ir pārliecināti, ka pilieni ļaus atrisināt problēmu. Taisnība vien ir, tomēr tas būs tikai uz laiku.

No elementāriem ieteikumiem varu minēt ērtu darba vietu, datora ekrāna atrašanās izvietojumu tā, lai tajā neatspoguļotos griestu gaismekļi un saules gaisma. Tavām acīm jābūt nedaudz virs datora ekrāna malas un 50-75 cm attālumā. Atpūsties ļaus acu vingrinājumi un regulāri 15-20 minūšu pārtraukumi.

Ja vēlies, lai šīs intervijas teksts radītu minimālu kaitējumu acīm, netuvini datora ekrānu tuvāk par 30 centimetriem!

Tomēr civilizācijas attīstības sasniegumi nav vienīgais iemesls SAS.

Otrais sausās acu sindroma cēlonis ir lēcas. Neatkarīgi no tā, cik rūpīgi tu ievēro higiēnu, mainot tās katru dienu, tu joprojām regulāri jutīsi acu sausumu. Lieta tāda, ka lēcas pasliktina asaru kvalitāti, mitrinošās īpašības un acs tiek pārsausināta.

Redzes korekcija ar lāzeru ļaus atbrīvoties no brillēm un lēcām nieka 20 minūtēs. Tomēr, ja pirms procedūras tev netiks veikta kompetenta diagnostika Šimmera testa veidā, kas nosaka acu sausumu un asaru kvalitāti, pēc lāzerkorekcijas sausās acs sindroms var saasināties, acīs jutīsi niezi, putekļu sajūta  acīs neizzudīs un atbrīvoties no šādas sausuma sajūtas būs grūti. Un iemesls tam nebūs vis lāzera korekcija, bet gan oftalmologa neprofesionāla pieeja pirmslāzera diagnostikai.

Hormoni - vēl viens izplatīts cēlonis, biežāk sastopams sievietēm hormonālo traucējumu dēļ. Līdz ar vielmaiņas procesu izmaiņām organismā, mainās arī asaru konsekvence. Tauku saturs, kas apveltīts ar aizsargīpašībām, kļūst mazāks. Asara kļūst pārlieku šķidra un vairs nevar noturēties acī. Šajā brīdī var sākties asarošana bez iemesla.

Medikamenti, jo īpaši antidepresanti un perorālie kontracepcijas līdzekļi. Tie ietekmē hormonus, un tālāk viss notiek pēc iepriekš aprakstītās shēmas. Hormonālais disbalanss pasliktina asaru kvalitāti, asaru plēve zaudē stabilitāti, acīs rodas smilšu un putekļu sajūta. Rezultātā - sausās acs sindroms.

Sauss gaiss un ekoloģija. Gaisa kvalitāte ietekmē organismu un acis nav izņēmums. Sausais gaiss mājās, birojā ... Šāds gaiss elementāri "izžāvē" asaru, kurai acs jāmitrina. Jo, kā zināms, mūsu radzene - caurspīdīgais acs ārējais apvalks - barojas ar asarām. Tieši asaras piegādā tai skābekli. Jo mazāks skābekļa un barības vielu daudzums tiek radzenei, jo sliktāka tās kvalitāte.

Kā redzi – šī problēma var skart ikvienu.

 

Vai no SAS var tikt vaļā?

Ne vienmēr. Bet iespējams šo procesu apturēt uz laiku.

• Veikt Širmera testu un noskaidrot cik „sausa” ir Jūsu acs.

• Nelietojiet mitrinošus pilienus regulāri. Visiem pilieniem ir atšķirīgs sastāvs, un tas, kas der vienam, var kaitēt otram.

• Nepalaid pašplūsmā slimības, kas bez ārstēšanas var izraisīt acu sausumu: konjunktivītu, blefarītu, autoimūnās slimības.

• Veikt mūsdienīgu acu lāzera procedūru, kas ļaus atjaunot asaru kvalitāti un palielināt tās producēšanu. Efekts ilgst vismaz sešus mēnešus.

 

Lāzera procedūra ar LUMENIS M22 platformu

M22 ir vairāku moduļu IPL / frakcionēts lāzers / Nd: YAG / Q-Switched (Lumenis, Izraēla), kas paredzēts desmitiem indikāciju ārstēšanai estētiskajā medicīnā un dermatoloģijā. To izmanto ārsti visā pasaulē, tas  ir universāls instruments, kas ļauj atrisināt virkni problēmu. Tiek augstu vērtēts lielisko rezultātu, vienkāršas lietošanas un uzticamību dēļ. Platformas ražotājs ir viens no lielākajiem starptautiskajiem uzņēmumiem, kas specializējas augsto tehnoloģiju medicīnas iekārtu izstrādē un ražošanā, darbojas kopš 1966. gada un ir 220 patentu īpašnieks. Uzņēmuma galvenās mītnes atrodas Izraēlā un Amerikas Savienotajās Valstīs, tam ir filiāles Eiropā un Dienvidaustrumāzijā. Pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 90 tūkstoši Lumenis lāzeriekārtu. Un šodien šo sistēmu ir apguvuši oftalmologi.

 

Ar pārliecību varu teikt, ka šī mūsdienīgā, acīm drošā IPL metode, kas ir pieejama mūsu klīnikā, ir guvusi plašu atzinību to pacientu vidū, kuri pavada daudzas stundas pie datora un vēlas atrisināt SAS problēmu vienā piegājienā.

Strādājot ar noteiktiem viļņu garumiem un mērenu impulsu jaudu tiek ietekmēti visi SAS izraisītie cēloņi. Notiek darbs ar patoloģiskiem asinsvadiem, baktēriju skaits, Demodex ērču skaits un aktivitāte, samazinoties iekaisuma mediatoriem, izsīkst. Līdz ar to uzlabojas meiboma dziedzeru darbība, kas ir tiešā veidā atbildīgi par asaru producēšanu.

Pati lāzera procedūra ilgst desmit, piecpadsmit minūtes, un viss, kas no pacienta tiek prasīts, ir sēdēt mierīgi (ja ir vēlme, var apgulties), pirms tam uzvelkot speciālas brilles. Procedūra tiek veikta caur plakstiņa ādu.

 

Bet, kā jau jebkurai lāzera procedūrai, nepieciešams ievērot vairākus nosacījumus. Pirms un pēc procedūras vismaz divas nedēļas nedrīkst sauļoties. Pirmajā konsultācijā oftalmologs pastāstīs par pārējiem svarīgajiem posmiem.

Optimālam efektam nepieciešami vismaz četri seansi ar četru nedēļu intervāliem.

Ir jāsaprot, ka tā nav panaceja uz visu atlikušo dzīvi. Rezultāts saglabājas sešus līdz deviņus mēnešus, pēc tam procedūra jāatkārto. Lai vai kā, tas ir izcils risinājums cilvēkiem ar izteiktiem sausās acs simptomiem.

AIWA Clinic

Rīga, Maskavas iela 241, (bezmaksas stāvvieta)   

(+371) 67799100; (+371) 20022581; (+371) 22337355

info@aiwaclinic.lv

www.aiwaclinic.lv

Darba laiks: Pr.-Pt.: 08.00 - 20.00

 

komentāri