Ставьте like и читайте!

TRADICIONĀLĀ ĶĪNIEŠU MEDICĪNA. AR KO SĀKSIM?

28.07.2020, 3ade.lv

TRADICIONĀLĀ ĶĪNIEŠU MEDICĪNA. AR KO SĀKSIM?

«Par savu veselību jārūpējas trīs gadus pirms slimības attīstības, nevis trīs stundas pirms nāves.» 

Daži saka, ka tradicionālā ķīniešu medicīna (TĶM) ir vērsta uz slimību apsteigšanu. Tā pēta organisma darbību kopumā un palīdz koriģēt dzīvesveidu, lai novērstu slimības, pirms tās ir parādījušās. Daudzi Rietumu ārsti uzskata tradicionālo ķīniešu medicīnu par šarlatānismu, pamatojoties uz tās ērmīgajām metodēm, zāļu apšaubāmo izcelsmi un noslēpumainajām koncepcijām. Teikšu atklāti, mana attieksme pret TĶM ir mērāma kaut kur pa vidu, zināšanas ir samērā virspusējas, bet vēlme pēc dziedināšanas tūlīt un tagad — neizmērojama.

Ir jāsāk no paša sākuma, un tieši tāpēc es uzdevu jautājumus nevis Mātei google, bet gan ĶVC «SAMI» vadītājai Zumratai Abilevai.

 

Ķīniešu medicīnā ietilpst pieci pīlāri: akupunktūra (adatu terapija), ārstēšana ar ķīniešu augiem, dietoloģija, manuālā terapija un vingrošana — tai chi un cigun. Adatu terapija ir balstīta uz ideju, ka cilvēka ķermenī ir 12 meridiāni ar 365 punktiem, un pa šiem meridiāniem plūst dzīvības enerģija. Iedarbojoties uz dažādiem punktiem, mēs varam mazināt sāpes un noņemt blokādi, sadalīt enerģiju un atjaunot tās līdzsvaru. Protams, lai iegūtu šīs zināšanas, ir nepieciešamas apmācības un prakse vairāku gadu garumā. Vienkāršāk un pareizāk ir regulāri iekļaut vizītes pie ķīniešu medicīnas speciālista.

Zumrata, un tomēr, dodiet mums iespēju palīdzēt sev pašiem, 2‑3 ieteikumi: kuri punkti jāstimulē, lai mazinātu galvassāpes, trauksmi, rīta nomāktību un sejas pietūkumu?

Kopumā cilvēka ķermenī ir vairāk nekā 2000 bioloģiski aktīvo punktu, bet TĶM galvenokārt iesaistīti 365. Runājot par tradicionālo ķīniešu medicīnu, visi kaut kādu iemeslu dēļ uzreiz iedomājas par akupunktūru un uzskata, ka tā ir adatu terapija. Bet TĶM ir ne tikai adatu terapija. Ir milzīgs skaits efektīvu organisma atjaunošanas un dziedināšanas procedūru. Iedarboties uz punktiem var ne tikai ar adatu palīdzību, bet arī ar pirkstiem, konusiem (sildīšana ar cigāriem, kas izgatavoti no ārstniecības augiem), jūras bifeļu ragu skrāpi (Gua-sha). Sildīšanas terapija — tas ir ķīniešu mūsdienīgs skatījums uz adatu terapiju. Metode ir saudzīga un ļoti efektīva. Ieteicams pat bērniem. Viņi parasti baidās no adatām, bet uz sildīšanas terapiju dodas ar prieku.

 Kas attiecas uz palīdzēšanu sev pašam, tad vajadzētu iegaumēt — kad rodas pietūkums vai galvassāpes — tas ir signāls par konkrēta orgāna «bojājumu». Nosakot galvassāpju lokalizāciju, jūs varat noteikt to rašanās cēloni. Es ieteiktu nenodarboties ar pašārstēšanos, lai nekaitētu sev. Bet, ja no rīta uz sejas ir pietūkums — tad vērtīga būs masāža, izmantojot gua-sha metodi ar nefrīta akmeni vai rozā kvarcu. Sprandas sāpju gadījumā masējiet sev attiecīgā secībā deniņus, pakausi, galvaskausa pamatni, kaklu un plecus ar sildošu ziedi.
 Trauksmes stāvokli var viegli mazināt ar trim dziļām ieelpām (caur degunu) un izelpu (caur muti) pēc tam masējot punktu (bedrīti) saules pinumā pulksteņrādī - tāja virzienā.

PVO (Pasaules Veselības organizācija) ir izveidojusi trīs starptautiskus akupunktūras apmācības centrus Ķīnā.


Tikpat efektīva ķīniešu medicīnas metode ir ārstēšana ar ķīniešu ārstniecības augiem. Ķīnā saka: tas, kurš dur adatas — ir mazais ārsts, tas, kurš izraksta ārstniecības augus — lielais ārsts. Kādus augus sievietei vajadzētu dzert, lai justos moža?

Ārstniecības augu atlase tiek veikta individuāli, ņemot vērā katra organisma īpašības. Tas ārstniecības augs, kas var palīdzēt vienam, var nodarīt kaitējumu citam. Tādēļ devas, ārstniecības augu veidus un zāļu novārījumu pagatavošanas metodes jums var ieteikt tikai TĶM speciālists.

Jums jāatceras, ka jebkura auga ārstnieciskās īpašības var ievērojami atšķirties atkarībā no augsnes minerālā sastāva, lauku stāvokļa attiecībā pret jūras līmeni un novākšanas laika un veida. Pastāv arī tāda šķirņu problēma, ka tās var šķist līdzīgas, bet tajā pašā laikā tām ir pilnīgi atšķirīgs ķīmiskais sastāvs. Tātad, neskatoties uz to, ka ārstniecības augu tirgus Ķīnā ir pārsniedzis 70 miljardus, pirms iegādāties kādu no ārstniecības zālītēm, ir vērts pārliecināties par tās kvalitāti.

Mūsu dakteris Džo iesaka sievietēm melnās tējas vietā dzert lotosa ziedu novārījumu, lai iegūtu skaistumu, nebeidzamu jaunību un uzlabotu hormonālo līmeni.
Vasara ir lielisks laiks, lai savāktu pieneņu lapas un pievienotu tās salātiem. Pienenes satur rūgto vielu taraksacīnu, inulīnu, saponīnu, gļotas un daudz A un C vitamīnus, tāpēc šī auga lapas un ziedus bieži izmanto kā zāles. Starp citu, ja jūs šīs lapas izmērcēsiet, tad to novārījums palīdzēs pret visiem saaukstēšanās gadījumiem..

Trīs vaļi, uz kuriem balstās anti-age dietoloģija, saskaņā ar tradicionālo ķīniešu medicīnu.

Ķīniešu uzturā ir ļoti daudz nianšu. Ķīnieši pievērš uzmanību produktu krāsai, garšai un sezonalitātei. Par to var ilgi un detalizēti stāstīt. Šodien es pievērsīšos trim galvenajiem TĶM dietoloģijas postulātiem.

 

SILTS ĒDIENS

Ķīnieši uzskata, ka auksts ēdiens, nokļūstot kuņģī, tiek uzsildīts ar nieru radīto enerģiju. Tas negatīvi ietekmē visu organismu kopumā, jo tas novērš nieru uzmanību no to galvenās funkcijas. Saskaņā ar TĶM teoriju, uzņemtās pārtikas temperatūrai jāatbilst cilvēka ķermeņa temperatūrai, tas ir, jābūt vismaz 37 grādiem. Ēdot aukstu vai pārāk karstu ēdienu, cilvēka organismā tiek traucēts dabīgais Iņ-Jaņ līdzsvars, kas pakāpeniski izraisa dažādas slimības.

Uzturā ir svarīgs arī garšu līdzsvars — sāļš, salds, rūgts, skābs un pikants. Veidojot diētu, ķīniešu ārsti ņem vērā ne tikai pacienta veselības stāvokli, bet arī viņa dzimumu, vecumu un dzīvesveidu.

SILTS DZĒRIENS

Populārākais dzēriens Ķīnā — silts ūdens. Mūsu draugiem «zem debesīm» (tian xia) vienmēr ir termoss ar siltu ūdeni (40 ‑42 o С). Viņi to lieto tukšā dūšā no rīta, pirms katras ēdienreizes visas dienas garumā maziem malciņiem.
Tas ir neticami noderīgs ieradums, kas palīdz mūsu organismam normalizēt gremošanas trakta darbību, paātrināt vielmaiņu un samazināt svaru, efektīvāk izvadīt šlakvielas un toksīnus, atvieglot stāvokli saaukstēšanās gadījumos, palēnināt novecošanās procesu. Bet aukstā ūdens lietošana Ķīnā tiek uzskatīta par stresa faktoru cilvēka organismam.

 

CIGUN VINGROŠANA

 Cigun ir vesela sistēma, kuras mērķis ir saglabāt veselību, un tā ir balstīta uz trim galvenajām disciplīnām: ķermeņa disciplīnu, elpošanas disciplīnu, prāta disciplīnu.
Ar īpašas elpošanas tehnikas palīdzību, ķermeņa kustību un domu koncentrēšanās palīdzību tiek normalizēta dabiskā Ci enerģijas kustība organismā. Cigun bieži izmanto arī kā fizisko slodzi liekā svara gadījumos notievēšanai. Un, ja paskatās uz ķīniešu vingrošanu no rietumu viedokļa puses, tad, Cigun ievērojami uzlabo skābekļa piegādi smadzenēm un visām cilvēka ķermeņa sistēmām un orgāniem, palielina koncentrēšanās spējas un darspējas, mazina muskuļu sasprindzinājumu un normalizē spiedienu.

 

Man šķiet, ka ķīniešu medicīnas pamatā ir aizliegumi un ierobežojumi… Bet tā taču nav? Ko jūs teiksiet par kafiju, alkoholu, saldumiem?

TĶM — tā ir vesela filozofija. TĶM par veselīgu organismu uzskata tādu organismu, kas atrodas harmonijas un līdzsvara stāvoklī. Tāpēc ķīnieši tiecas pēc zelta vidusceļa, pēc harmonijas it visā: pārtikā, emocijās, dzīvesveidā. Cilvēkam vienmēr jāizvēlas vidusceļš, nekrītot bezcerīgās galējībās. Pārmērīga kafijas, alkohola un saldumu lietošana negatīvi ietekmē mūsu veselību. Pārmērīgas emociju izpausmes, vai tās būtu dusmas, prieks, skumjas, arī mums nenāk par labu.

Ķīniešu medicīnā pastāv teorija par deviņiem organisma uzbūves veidiem. Vadoties pēc šiem veidiem, iespējams noskaidrot, uz kādām slimībām cilvēkam ir nosliece un kas jādara, lai novērstu to attīstību. Dzīvesveids, protams, arī nav maznozīmīgs. Pastāstiet mums vairāk par šiem uzbūves veidiem un īpatnībām.

 Konstitucionālais tips — stabils mūsu organisma individuālo īpašību komplekss, ieskaitot enerģētiku, fizioloģiju, psiholoģiju, ķermeņa struktūru, spējām utt.

TĶM ir deviņi konstitucionālie tipi:
1. tips — enerģijas nosprostošanās;
2. tips — asins nosprostošanās;
3. tips — enerģijas pārpalikums;
4. tips — karsts, mitrs;
 5. tips — auksts un mitrs;
 6. tips — Ci enerģijas tukšums;
 7. tips — Iņ tukšums;
 8. tips — Yang tukšums;
9. tips — asins tukšums.

 

TĶM speciālisti zina, ka katram konstitucionālajam tipam ir «vājais posms». Nosakot jūsu tipu, mēs spējam uzlabot «vājās vietas» un novērst slimības parādīšanos. Novērst, paredzēt — tā ir galvenā TĶM atšķirība no jebkuras citas medicīnas: jārūpējas par savu veselību trīs gadus pirms slimības attīstības, nevis trīs stundas pirms nāves.»

Neskatoties uz šķietamo vienkāršību tipu definīcijās, to būtību nav tik viegli izprast. Piemēram, tiek novērtēts — augsts vai zems enerģētikas līmenis, jo tās trūkums ir tikpat slikts kā pārmērība. Vai arī mantotās enerģijas, uztura enerģijas, darbības enerģijas izsīkums. Organisma patoloģisko šķidrumu (flegmas, gļotu, mitruma) uzkrāšanās un daudz kas cits.

 

Ķīniešu medicīnā īpaša uzmanība tiek pievērsta sieviešu skaistumam. Padalieties noslēpumos, kurus ir vērts ņemt vērā. Kā mums, Baltijas sievietēm, pietrūkst? Kas būtu jāpārņem no ķīniešu medicīnas rituāliem?

Sāciet ar ķermeņa attīrīšanu. TĶM ir veselas detoksikācijas programmas, kas ir ļoti efektīvas. Tiesa, tās var veikt tikai speciālista uzraudzībā. Es iesaku arī dažāda veida ķīniešu masāžas un citas atveseļošanās metodes, kuras tiek izvēlētas individuāli pēc konsultācijas un ķīniešu speciālistu veiktās pulsa diagnostikas. Pulsa ritms var daudz ko pateikt par pacienta organisma stāvokli. Ķīniešu tradicionālā medicīna izšķir 30 pulsa scenārijus, kas atbilst dažādiem traucējumiem.

Starp citu, pats apmeklējums vai anamnēzes noteikšana notiek savādāk. Tā sākas ar uzklausīšanu. Ķīniešu ārsti var identificēt slimību burtiski pēc dzirdētā, novērtējot elpošanas skaņu, runas un skaņas tempu. Tam seko izjautāšana, pulsa pārbaude un palpācija. TĶM ārsti pārbauda muskuļu un locītavu stāvokli, novērtē ādas stāvokli, pārbauda, vai nav pietūkumu un muskuļu bloki.


Mūsu individuālais konstitucionālais tips veidojas dažādu faktoru ietekmē uz mūsu organismu, kurus var iedalīt divās grupās: iedzimtie faktori, piemēram, iedzimtība, rase, ieņemšanas apstākļi, kur nozīme ir pat klimatiskajai joslai, grūtniecības gaita un bērna dzimšanas apstākļi;
iegūtie faktori — dzīves apstākļi, uzturs, kustību režīms, ieradumi, stereotipi; klimatiskie un vides apstākļi; sociālā vide, personas psiholoģiskās īpašības: reakcija uz stresu (intensitāte, nokrāsa, ilgums), komunikācijas spējas (māksla sarunāties) utt., pārciestās slimības un ievainojumi, kā arī to ārstēšanas metodes.
Šo faktoru ietekmes rezultātā veidojas mūsu enerģētika, ķermenis, tā orgāni un sistēmas, uzbūve un darbība, mūsu apziņa — emocionālais un loģiskais intelekts, komunikācijas spēja sabiedrībā, spēja piepildīt savas garīgās vajadzības, spēja dzīvot neslimojot, un spēja sasniegt panākumus dzīvē.


TĶM ir ļoti plaša. Bet Eiropā zina tikai par akupunktūru, un ķīniešiem tā ir kā staigāšana uz vienas kājas. Adatas ir neatņemama procesa sastāvdaļa, taču tām ne vienmēr ir izšķirošā nozīme. Tāpēc TĶM izmanto integrētu pieeju organisma atjaunošanai. Šīm procedūrām ir ne tikai kosmētisks, bet arī dziedinošs efekts. Apvienojot dažādas TĶM metodes, mēs iegūstam vienkārši pārsteidzošus rezultātus. |

 

Avots: Žurnāls Beauty Cloud

Lai abonētu žurnālu Beauty Cloud, jāpmaksā 3 žurnāla numuru abonements 2020.gadam - 18 eiro.

Ailē «maksājuma mērķis» jānorāda « BEAUTY CLOUD ABONEMENTS nr. 12-14 un jūsu precīza piegādes adrese».

Rekvizīti: SIA «I&A group», Reģ. Nr.: 40003837924; Konta numurs: LV86PARX0017008730001

komentāri