Ставьте like и читайте!

TUMŠIE PLANKUMI PĒC...

29.06.2022, 3ade.lv

TUMŠIE PLANKUMI PĒC...

TUMŠIE PLANKUMI PĒC...

Pēciekaisuma hiperpigmentācija (PIH) ir izplatīta problēma, kas rodas pēc ādas iekaisuma vai bojājumiem. Pēc dažādām agresīvām procedūrām, iekaisumiem, kodumiem, skrāpējumiem un brūcēm, pēc aknes un vējbakām, uz sejas, bet retāk uz ķermeņa, veidojas tumši plankumi. Tumšie ādas plankumi parādās iepriekšēju traumu vai ādas slimību zonās, kas ir saistīts ar palielinātu pigmenta (melanīna) veidošanos dzīšanas procesa laikā. Dažkārt tumšo plankumu veidošanos var izraisīt dzelzs pigments, kas saglabājies pēc veco eritrocītu bojāejas. Šī ir izplatīta problēma. Kā to novērst, par to mēs izstāstīsim šajā rakstā. Tiesa, nekādu atklājumu nebūs — pēciekaisuma hiperpigmentāciju (PIH) ir vieglāk novērst nekā ārstēt.
Autore: Aļona Soha, ārste, dermatoloģe 


PĒCIEKAISUMA HIPERPIGMENTĀCIJA

PIH vienmēr ir infekcijas/iekaisuma procesu (piem., pinnes, rozācija, psoriāze, sarežģīts atopiskais dermatīts) vai smagu ādas bojājumu sekas, piemēram, pēc skrāpējumiem, traumām un grieztām brūcēm. Tostarp pēc lāzera slīpēšanas procedūrām, asinsvadu likvidēšanas, lāzerepilācijas, fotoatjaunošanas, ķīmiskā pīlinga, dermabrāzijas, kriodestrukcijas u.c.

PIH atstāj tumšu laukumu pēdas uz ādas — zili violetu, sarkanbrūnu plankumu veidā, vietās, kur bijuši iekaisīgas aknes elementi; sārti brūnas līnijas uz ķermeņa pēc mīļotā mājdzīvnieka skrāpējumiem, rētas pēc vēdera operācijas, ar tikko pamanāmu brūnganu maliņu; vai apaļus plankumus pēc lāzerepilācijas; kvadrātveidīgus pēc fotoatjaunošanas, difūzu pigmentu pēc ķīmiskajiem pīlingiem; mazus punktiņus pēc mehāniskas ādas tīrīšanas un papilomu kriodestrukcijas utt.

PIH raksturīga melanīna granulu izplatība ādas dermālajā (dziļākajā slānī, zem epidermas) slānī, kā rezultātā šāda veida hiperpigmentācija ir grūti ārstējama, un uz ādas ilgstoši saglabājas redzamas pēdas. Atšķirībā no dabiskā iedeguma, kad melanīns tiek difūzi (izkliedēti) sadalīts ādas virsējā slānī un pamazām, 2—3 nedēļu laikā, nolobās līdz ar raga slāņa atjaunošanos. PIH gadījumā, dermai nav tādas spējas pastāvīgi atjaunoties, tāpēc melanīns saglabājas daudz ilgāk, vairākus mēnešus un dažreiz pat gadus.

Jāņem vērā, ka vairumā PIH gadījumos novēro arī pēciekaisuma eritēmu (PIE), kas izpaužas kā sarkani vai cianotiski plankumi, kas parādās asinsvadu izmaiņu dēļ. It īpaši, ja runa ir par infekcijas/iekaisuma procesu sekām. PIE, tāpat kā PIH, ir ādas aizsargreakcijas rezultāts. Taču tieši PIE klātbūtne ietekmē ādas kopšanas un atjaunošanas metodes izvēli.

KO DARĪT, JA PARĀDĪJUSIES PIH?

Ja PIH rašanās cēlonis ir infekcijas/iekaisuma slimības (akne, rozācija, ekzēma, furunkuloze u.c.), sākumā nepieciešams tikt galā ar pamatslimību, kas arī pozitīvi ietekmēs PIH simptomu mazināšanos.
Ja PIH radusies ādas traumu, agresīvu manipulāciju un procedūru (lāzera slīpēšana, dermabrāzija u.c.) rezultātā, nepieciešams nodrošināt atbilstošu un saudzīgu ādas rehabilitāciju, bet PIH ārstēšanu atstāt uz vēlāku laiku. Pretējā gadījumā var parādīties vēl aktīvāka hiperpigmentācija.
Taču tas nebūt nenozīmē, ka PIH rodas pēc jebkuru agresīvu manipulāciju vai procedūru veikšanas. Speciālists vienmēr izvērtē PIH rašanās riskus pirms šādu procedūru veikšanas, t.i., ņem vērā ādas iepriekšēju sagatavošanas līmeni, vispārējo veselības stāvokli, hormonus, dzīvesveidu, iedeguma un saules klātbūtni ikdienā, kas ievērojami palielina pēcpigmentācijas risku. Pirms jebkuras agresīvas procedūras veikšanas ir tā sauktais sagatavošanās un rehabilitācijas periods. Sagatavošanās periodā nav ieteicams sauļoties, lietot noteiktus medikamentus un uztura bagātinātājus, kas var palielināt PIH risku (fitoestrogēni, hormonālā kontracepcija, sintētiskais A vitamīns, antibiotikas), noteikti lietot SPF līdzekļus un pareizu ādas kosmētisko kopšanu, kas novērsīs iekaisuma simptomus, mitrinās ādu un atjaunos hidrolipīdu aizsargslāni. Rehabilitācijas periodā ir svarīgi novērst tos faktorus, kas var veicināt melanoģenēzes palielināšanos. Šim nolūkam tiek noteikta atjaunojoša kopšana, procedūras un noteikti sauļošanās kosmētika.


KĀ NOTIEK PIH ĀRSTĒŠANA?

PIH simptomu veiksmīgai likvidēšanai parasti tiek izmantota kombinēta terapija, kas ietver gan ādas kopšanu mājās, gan profesionālas procedūras.

Svarīgi! Ņemot vērā PIH rašanās patoģenēzes sarežģītību, nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos. Tādu preparātu lietošanu, kā retinoīdu, hidrohinonu, spēcīgu ķīmisku skābju utt., var noteikt tikai ārsts, kurš tieši iesaistīts jūsu ārstēšanā. Vienīgais, ko var lietot bez liekas domāšanas, ir labs plaša spektra sauļošanās līdzeklis. Un darīt to regulāri.

Ārstēšana tiek iedalīta divos posmos: pigmenta likvidēšana no ādas virsmas un melanīna regulēšana.
Lokālas iedarbības līdzekļi ir vērsti uz melanīna sintēzes samazināšanu. Pie tādiem pieder:

Azelaīnskābe — savu iedarbību pierādījusi ilgtermiņa terapijās, izmanto aknes un rozācijas ārstēšanas protokolos, darbojas gan kā monolīdzeklis, gan kombinācijā ar profesionālām procedūrām;

Hidrohinons — lieto kombinācijā ar maigas iedarbības kortikosteroīdiem, kas vērsts uz kontaktdermatīta un kairinājuma simptomu mazināšanu, lieto dažādās koncentrācijās atkarībā no izvēlētā protokola. Kosmētikā izmanto arī hidrohinona atvasinājumu — arbutīnu;

Tretinoīds — paātrina šūnu vielmaiņu, tiek izmantots dažādās koncentrācijās, kombinācijā ar hidrohinonu, lai uzlabotu pēdējā komponenta iekļūšanu ādā;

Ķīmiskie pīlingi (glikolskābe, TCA, salicilskābe, Džesnera pīlings u.c. kombinācijas) — paātrina šūnu vielmaiņu un ādas raga slāņa atslāņošanos, var lietot kombinācijā ar citiem lokālas iedarbības preparātiem, kas nozīmēti ārstēšanas kursa ietvaros;

Kojskābi bieži lieto kombinācijā ar skābēm un hidrohinonu, taču tā var izraisīt kontaktdermatītu.

Melanīna veidošanās regulēšanai un esošā pigmenta balināšanai ir pieejami daudz aktīvas iedarbības preparāti, kas satur niacinamīdu, C vitamīnu, glabridīnu, sojas proteīnu, papīra zīdkoka ekstraktu u.c. Ilgstoši lietojot produktus, kuru pamata sastāvā ir šie komponenti, var iegūt ne tikai balinošu efektu, bet arī atkārtotas PIH parādīšanos.

Viena no pēdējā laika plaši pētītām sastāvdaļām, ko izmanto hiperpigmentācijas un pēciekaisuma hiperpigmentācijas terapijā ir tiamidols (tirozināzes inhibitors). Tā iedarbība atšķiras no dažādu skābju vai produktu ar retinolu izmantošanas hiperpigmentācijas ārstēšanai: šie līdzekļi parasti nodrošina ātrāku šūnu atjaunošanās procesu, turpretī tiamidols palēnina melanīna izstrādi. Būtiski, ka līdzeklim netika konstatētas blakusiedarbības — apsārtums, kairinājums, nieze vai dedzinoša sajūta.
Ieteicams izmantot izstrādātās līnijas protokolu, jo viens līdzeklis pastiprina otra līdzekļa iedarbību, piemēram, tonikā esošā skābe paātrinās krēma balinošā aktīvā kompleksa iekļūšanu ādā.

Dermatologa vai kosmetologa kabinetā PIH ārstēšanā izmanto kombinētos ārstēšanas protokolus.PĪLINGA IEDARBĪBAS METODES

Fototerapija (IPL) — gaismas spektra (515 — 1200 nm) staru daudzvirzienu darbības rezultātā notiek PIH hromoforu karsēšana un iznīcināšana, nebojājot apkārtējo veselo audu integritāti. IPL samazina gan pēcpigmentācijas, gan pēciekaisuma procesa izpausmes, lieliski iedarbojas uz pēcaknes hiperpigmentāciju, iedarbojas ārstnieciski uz iekaisuma elementiem.

Frakcionētie lāzeri (CO2, erbija lāzers) — pēcaknes rētu (ādas reljefa problēmu) apstrādāšanai. Taču darbā ar frakcionētiem aparātiem nepieciešams ievērot piesardzību un saudzējošus režīmus, lai novērstu melanoģenēzes stimulāciju. Vēlos atzīmēt, ka PIH ir bieža frakcionētās atjaunošanas komplikācija, tāpēc pirms šādas procedūras veikšanas ārsts vienmēr nozīmē ādas sagatavošanas periodu.

Gara impulsa, īsa impulsa un pikosekundes lāzeri (PDL, Alexandrite, Nd:Yag) — lāzeru darbības pamatā ir selektīva fototermolīze un melanīna likvidēšana. Ārstēšanas procesa laikā nav nepieciešama aktīva rehabilitācija, pacients jūtas salīdzinoši labi procedūras laikā, pilna kursa pabeigšanai nepieciešamas vairākas procedūras, kuras var kombinēt ar citām ārstēšanas metodēm.
Mikrodermabrāzija — iedarbojas galvenokārt uz ādas virsējo slāni, mehāniski atdalot melanīna virsējās nogulsnes.


PROCEDŪRAS, KAS PALĒNINA MELANĪNA SINTĒZI

Mezoterapija, biorevitalizācija, bioredermalizācija — injicējamu preparātu ievadīšana, kuru pamatā ir hialuronskābe un dažādi biorevitalizējošie kompleksi, apvienojumā ar traneksamīnskābi, dzintarskābi uc. To lieto kombinācijā ar citām PIH apkarošanas metodēm. Ādas remineralizācija un mitrināšana veicina kapilārās plūsmas stāvokļa normalizēšanos, palēnina melanīna sintēzi, «atšķaida» melanīna granulu uzkrāšanos, palielina ādas gaismas atstarošanas spējas.

PRP plazmas terapija — ar trombocītiem bagātas plazmas ievadīšana, lai novērstu hiperpigmentācijas radītās sekas, pateicoties augšanas faktoriem, vitamīniem un mikroelementiem, tā paātrina audu atjaunošanās procesu.

Ir daudz veidu, kā cīnīties ar PIH, taču cīņa pret hiperpigmentāciju joprojām tiek uzskatīta par atklātu jautājumu kosmetoloģijā, jo neviena no metodēm negarantē rezultātu un, pats svarīgākais, neaizkavē jaunas hiperpigmentācijas parādīšanos.

PIH — tā vienmēr ir jau esoša disbalansa sekas. Piemēram, dzelzs, feritīna, magnija deficīta gadījumā nevajadzētu cerēt, ka izdosies tikt pie ātra rezultāta aknes ārstēšanā, melanīns ādā nesadalās vienmērīgi, un PIH radītie plankumi nereaģēs uz to apkarošanas metodēm.

UZTURA LOMA PIH LAIKĀ

Ne tikai saule kalpo kā pigmentāciju pastiprinošs cēlonis, bet arī hormoni, ģenētika, medikamenti un veselības stāvoklis. Daži produkti satur ķīmiskus hormonus, kas var saasināt hormonu izraisītu hiperpigmentāciju. Pārtikas produkti, kas var saturēt hormonus, kas potenciāli var izraisīt hiperpigmentāciju, ir sojas produkti, melnās pupiņas, linsēklas un aunzirņi. Visi satur fitoestrogēnus.
Estrogēni tiek uzskatīti par ierosinātāju, kas stimulē hiperpigmentācijas rašanos. Tomēr nav tiešu pierādījumu par PIH parādīšanos, ja uzturā tiek lietoti pārtikas produkti, kas bagāti ar estrogēnu.
Ja uz ādas ilgstoši saglabājas traumu vai grieztu brūču pēdas, parādās stagnējošas pēcaknes pēdas un ādas fotobojājumu sekas, tad noteikti vajadzētu ierobežot estrogēnu saturošu produktu lietošanu, vismaz tajā periodā, kad tiek veiktas agresīvas kosmētiskas vai medicīniskas manipulācijas.


PĒCVĀRDS...

PIH — tā ir ādas atbildes reakcija uz agresīvu traumu, kuras simptomi saglabājas ļoti ilgu laiku un ir grūti ārstējami. Un, ja netiek nodrošināta atbilstoša ādas kopšana un ārstēšana jau no traumas/iekaisuma rašanās brīža, PIH radītās sekas var kļūt vēl kritiskākas.
Tas ir ļoti piemērots salīdzinājums tam, kas notiek šobrīd mums apkārt. Trauma jau ir notikusi un tā turpinās. Un tagad svarīgākais jautājums — kā mēs/jūs/es nodrošināsim šīs svarīgās rūpes un rehabilitāciju, lai nepasliktinātu radušos stāvokli. Nav šaubu, ka izvairīties pilnībā no PIH nebūs iespējams, katru dienu veidojas rētas un hiperpigmentācija parādās no jauna. Tātad, ārstēsim to.

 

komentāri