Ставьте like и читайте!

TVAIKA UN DŪMU EPIDĒMIJA

10.06.2022, 3ade.lv

TVAIKA UN DŪMU EPIDĒMIJA

TVAIKA UN DŪMU EPIDĒMIJA

Pēdējos gados elektroniskās cigaretes jeb veipus, kā liecina novērojumi un izjūtas, lieto katrs ceturtais. Šo smēķu kaitinošās reklāmas un mārketinga aktivitātes Facebook un Instagram pēdējā laikā bija ne mazāk ievērojamas kā jauna iPhone reklāma. Kaut arī šobrīd šie pasākumi iepriekšminētajās platformās ir aizliegti, makšķere ir izmesta un daudzi jau uzķērušies uz āķa. «Mūsu valstī 32% pieaugušo ir smēķētāji» — statistiku min plaušu slimību speciālists, profesors Alvils Krams. Turklāt īpaši biedējošs ir fakts, ka 23% Latvijas pusaudžu 13-15 gadu vecumā lieto kādu tabakas izstrādājumu, bet 18% veipo.


AUTORE: TATJANA DAUKŠTE


KĀ ES MĒĢINĀJU ATMEST

Reiz, mēģinot atmest smēķēšanu, es satiku IQOS izplatītāju (tā ir tabakas karsēšanas sistēma, ko izstrādājusi kompānija Philip Morris International). “Tā ir labāka nekā parastās cigaretes,” sacīja izplatītājs un piebilda: “Atvediet līdzi draugu, un es jums ierīces iegādei piešķiršu atlaidi”. Viņš arī piedāvāja iespēju bez maksas paņemt ierīci izmēģināšanai. Tāda, lūk, partneru programma. Draugu es neatvedu, bonusu nedabūju, taču tas mani no pirkuma neatturēja. Rezultātā mani mēģinājumi atmest smēķēšanu neizdevās, turklāt es sāku smēķēt vēl vairāk, jo nejutu nepatīkamo degošās darvas smaku vai nikotīna garšu, taču galvenais – tas pārvērtās par manu ikdienas rituālu.
Pēc kāda laika es sāku pamanīt, ka jūtos aizvien sliktāk – man sāp un reibst galva, spiež krūšu kurvja zonā, turklāt tas notiek pēc tam, kad izsmēķēju elektronisko cigareti. Tas gan nenotika vienmēr, bet aizdomīgi bieži. Varbūt sakritība, taču šis faktors mani pamudināja uz konkrētām domām.
Smēķēšana – tas ir slikts ieradums. Elektronisko cigarešu jeb veipu ražotāji šobrīd ir tendenču virzītāji, un lielākā daļa lietotāju tic mārketinga saukļiem: “Tas ir drošāk nekā parastās cigaretes, garšīgi un patīkami”. Taču galvenais trumpis ir tas, ka ražotāji sola, ka “ar elektronisko cigareti jeb veipa palīdzību jūs varēsiet atmest smēķēšanu vai smēķēt, mazāk kaitējot savai veselībai”.


NO ŠĪS VIETAS, LŪDZU, SĪKĀK...

Ļoti agresīvā mārketinga politika galvenokārt ir vērsta uz jaunāko paaudzi, kas aktīvi pieņem dažādus jaunumus, nedomājot par sekām. Rīgā ir kāda moderna kafejnīca (un varbūt vairāk nekā viena), kurā pie bārmeņa iespējams iegādāties elektroniskās cigaretes un veipus. Veiperiem ir savas kopienas visā pasaulē — ar sacensībām dūmu šova veidā un dažādiem veipinga trikiem (vape tricks), ideoloģiju un savu pārliecību. Un skaidru pārliecību, ka ārsti, kuri uzdrošinās runāt, ka veipošana nav tas labākais dzīvesveids, ir uzpirkti.

Dokumentētas atsauces par e-cigaretēm atrodamas jau pagājušā gadsimta 30. gados, taču pilnībā e-cigarete tika izveidota un sākta ražot 2003. gadā, Ķīnā, un tās autors bija farmaceits, izgudrotājs un smēķētājs Hongs Leeks. Tās izveidei viņu iedvesmoja tēva nāve, kurš arī bija kaislīgs smēķētājs un nomira no plaušu vēža. Rezultātā tika radītas jaunas paaudzes cigaretes un koncepcija "karstums nedeg".


Ražotāji apgalvo, ka e-cigarešu tvaicēšana un smēķēšana ir daudz mazāk kaitīga organismam salīdzinājumā ar parastajām cigaretēm, kurās tiek dedzināts nikotīns. Mazāk? Cik daudz tas ir? Kaitējums ir. Bet cik daudz?

Philip Morris International PMI Science tīmekļa vietnē ir vesela sadaļa ar publicētajiem pētījumiem, kas liecina par alternatīvās smēķēšanas nekaitīgumu un veiksmīgiem mēģinājumiem atteikties no cigaretēm, izvēloties mazāk kaitīgas elektroniskās cigaretes. Bet cik neatkarīgi ir šie pētījumi? Šajos pētījumos nav stāstīts par to, ka e-cigaretes smēķē cilvēki, kuri nekad iepriekš nav turējuši rokā parastu cigareti... Nekas neliecina par e-cigarešu ilgtermiņa ietekmi uz veselību...
Tomēr ir pētījumi, kas nav atkarīgi no tabakas lobija un kas pierāda, ka e-cigaretēs (veipos) ir vairākas vielas, kuras ir kaitīgākas un kancerogēnākas nekā apgalvo e-cigarešu ražotāji, un ka viss, ko ieelpo caur e-cigaretēm, ir toksisks.


KO NOZĪMĒ ALTERNATĪVĀ SMĒĶĒŠANA?

Kā sevi pozicionē IQOS? Izmantojot IQOS sistēmu, tabaka sakarst, nevis deg. Tā rezultātā ievērojami samazinās kaitīgo un potenciāli kaitīgo vielu veidošanās. Philip Morris International zinātniskie pētījumi liecina, ka pilnīga pāreja no cigarešu smēķēšanas uz IQOS izmantošanu ievērojami samazina kaitīgo un potenciāli kaitīgo vielu ietekmi uz cilvēka organismu un, ka alternatīvā smēķēšana ir par 90% mazāk kaitīga nekā parastās cigaretes. Ražotāja mērķis izskan kā humāns un daiļrunīgs: “Lai smēķētāji pārietu uz pieņemamākām alternatīvām un atteiktos no cigaretēm savas veselības, sabiedrības veselības aizsardzības un visas sabiedrības interesēs”.

Pajautājiet saviem draugiem un paziņām, kuri smēķē IQOS, vai viņi kādreiz smēķēs parasto cigareti? Domāju, ka atbilde uz šo jautājumu būs noliedzoša.

Tagad skaitļi. Līdz 2021. gada 31. martam pasaulē bija aptuveni 19,1 miljons pieaugušo IQOS lietotāju, no kuriem aptuveni 73% (aptuveni 14 miljoni) pilnībā pārtraukuši smēķēt cigaretes un pārgājuši uz IQOS.

ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (Food and Drug Administration, tālāk tekstā – FDA) ir atļāvusi tirgot IQOS ASV. FDA atskaitēs informē, ka Philip Morris International sniedzis pētījumus, kurā iekļauta informācija par samazinātu kaitīgo vielu iedarbību uz cilvēka organismu, tāpēc FDA divus gadus pēc diskusijām un izpētes sniedza apstiprinājumu attiecībā uz šo “samazinātas iedarbības” pieprasījumu, kaut arī bija divi pieprasījumi, tostarp, “par samazinātu risku”.
Tajā pašā laikā FDA skaidro, ka tas nenozīmē, ka viņi apstiprina IQOS tabakas karsēšanas sistēmu. Viņi tās neapstiprina, bet atļauj, kaut arī tas prasa birokrātiju - atļauju un pieteikumu noformēšanā.

Pasaules Veselības organizācijai šajā jautājumā ir līdzīgs viedoklis. Iekšējā informācija liecina, ka FDA un PVO pašlaik strādā, lai pastiprinātu elektronisko cigarešu un veipu aprites un patēriņa regulējumu.

!!! Septembra beigās ASV tika aizliegts pārdot un importēt IQOS. Taču šī lieta nav par pretrunīgi vērtēto smēķēšanas drošību, bet gan par patentu tiesībām. Tagad lieta tiek nodota izskatīšanai administratīvajā procesā, kas, paredzams, ilgs divus mēnešus, un pirms lēmuma stāšanās spēkā tas jāparaksta pašam prezidentam Džo Baidenam.


ELEKTRONISKĀS CIGARETES DAŽĀM REIZĪTĒM

Vēl viena ierīce ir vienreizlietojamā elektroniskā cigarete. Tā netek, nav nepieciešams to uzlādēt vai uzpildīt, un jūs varat veikt līdz pat 450 ieelpām, ar nikotīnu vai bez, ar ķiršu vai zaļo ābolu aromātu. Ierīcē ir iebūvēts gaismas indikators, kas, ieelpojot tvaikus, iedegas, kā arī mirgo, brīdinot, ka ierīce drīzumā izlādēsies. Ievelc 450 reizes un izmet.

Ja esat ievērojuši, šo cigarešu lietotāji tās neizlaiž no rokām. Ja jūs smēķējat parastu cigareti, tad izsmēķējat to un aizejat projām, bet IQOS smēķēšanu ierobežo līdz divām smēķēšanas reizēm, tad ierīce ir jāuzlādē un — smēķējiet atkal!

Tāpat uz dažiem vienreizlietojamo elektronisko cigarešu iepakojumiem ir daudz mazu uzrakstu, līdzīgi kā “bīstams” vai “tur neej, citādi mirsi”. Es, protams, nedaudz pārspīlēju. Taču uz tām tik tiešām ir rakstīts, ka, šķidrumam nonākot saskarsmē ar cilvēka ādu, iespējama letāla intoksikācija, kuras gadījumā jāvēršas slimnīcā, jāzvana uz norādīto telefona numuru.


LILLĀ DŪMAKA... vai VEIPOŠANA

Veipošana (no angļu valodas “vaping” — tvaikošana) – elektroniskās cigaretes, iztvaicētāju un citu līdzīgu ierīču smēķēšanas process. Veiperi ir jauna smēķētāju grupa ar stabilu ideoloģiju, kas apgalvo, ka veipi ir pilnībā droši, tvaikošana neizraisa vēzi, jo tajā nav darvas, un pats galvenais, ka tas ir veselīgāks ieradums salīdzinājumā ar parastajām cigaretēm.
Tūkstošiem aromatizētāju veidu un ierīču pieejami lietotājiem, kuri ar entuziasmu un par naudu raksta blogus sociālajos tīklos. Interesanti, ka pārdošanā pieejamie maisījumi tiek pārdoti ļoti dažādās cenu kategorijās, lai gan atšķirība galvenokārt ir tikai pozicionēšanā, jo sastāvs ir vienāds vai arī nav vispār zināms, ja šķidrums pirkts, kā saka, “no rokas”.
Ārsti uzskata, ka galveno risku rada aromātiskās piedevas, jo daudzās pasaules valstīs pastāv problēmas ar regulējumu, līdz ar to nav skaidrs, kurš par tām atbildīgs.


PLAUŠU SLIMĪBU SPECIĀLISTS, DR. RUSTEMS NASRETDINOVS, KRIEVIJA

Kā šādas cigaretes ietekmē mūsu veselību?

Vielas, kas rodas tabakas elektroniskās karsēšanas rezultātā, tāpat kā sadegšanas procesā radušies produkti, jebkurā gadījumā nonāk organismā. Piemēram, tiek bojāti bronhi, plaušas, kas izraisa hronisku iekaisumu – hronisku obstruktīvu plaušu slimību (turpmāk tekstā — HOPS). HOPS ir hroniska slimība, kam raksturīga plaušu elastības samazināšanās. Iedomājieties, ka plaušas ir «balons». Veselam cilvēkam šāds «balons» piepūšas un pēc gaisa izelpošanas uzreiz atgriežas sākotnējā stāvoklī. HOPS gadījumā plaušas var salīdzināt ar «balonu», kas tiek piepūsts un šādā stāvoklī atstāts uz divām nedēļām – plaušas nespēj izvadīt atlikušo gaisa daudzumu.
Pastāv vairāki slimības gaitas varianti – ir gadījumi, kur pārsvarā ir plaušu emfizēma (patoloģiska gaisa telpu paplašināšanās, kas atrodas distāli no terminālajiem bronhioliem, ko papildina destruktīvi-morfoloģiskas izmaiņas alveolāras sienās), ir bronhīts, kad pacientam izdalās daudz krēpu, ir arī jaukti tipi. Diemžēl ir arī daudz komplikāciju.

Taču šī smēķēšana ietekmē arī citus orgānus, ieskaitot sirdi, jo elpošanas un sirds-asinsvadu sistēmas ir cieši saistītas. Var rasties problēmas arī LOR (auss, kakls, deguns) orgāniem, ņemot vērā hroniskās infekcijas iedarbību.
Kas attiecas uz gastroenteroloģiju, tiek skartas gļotādas, barības vads, mutes dobums, kuņģis, jo cilvēks norij siekalas, kas satur sadegšanas procesā radušās vielas. 


Kādas analīzes jāveic ārstam, lai savlaicīgi identificētu noteiktas elpošanas sistēmas problēmas? Varbūt simptomu ziņā ir vairāki signāli?

Vērojams elpas trūkums, klepus, mošanās nakts vidū klepus vai elpas trūkuma dēļ, samazinātas darbaspējas. Ir nepieciešams veikt standarta asins analīzi ar leikoformulu. Tāpat jāveic spirometrija – ārējās elpošanas funkcijas izpēte, kas ļauj savlaicīgi atklāt ventilācijas traucējumus plaušās un bronhos. Dažos gadījumos veic arī krēpu uzsējumus uz barotnes, patogēnu un antibiotiku analīzi, pret kurām baktērijas ir jutīgas. Taču, protams, labāk sākt ar ģimenes ārstu, kurš varēs laicīgi konstatēt aizdomas par iespējamo slimību un nosūtīt pie pulmonologa.


BIOĶĪMIĶE MARINA GAĻEVSKAJA, LATVIJA

Veipošanas šķidrumi parasti satur propilēnglikolu vai augu glicerīnu (visbiežāk – to maisījumu), visu veidu aromātus (no zemenēm vai piparmētrām līdz pat tabakai) un nikotīnu, lai gan pastāv arī šķidrumi bez nikotīna. Kā tas ietekmē cilvēka organismu, skatoties no bioķīmijas viedokļa?

Pirmkārt, jāsaka daži vārdi par pašas ierīces struktūru, lai saprastu darbības mehānismu. Veips ir ierīce ar tvertni, šķidruma kārtridžu, akumulatoru, sildelementu un elektrisku vadību izkliedētu tvaiku veidošanai. Tas ir jauns veids, kā plaušās nogādāt nikotīnu, pamatojoties uz to, kā ieelpošanai izmanto ļoti izkliedētus tvaikus. Kvalitatīvi un kvantitatīvi pētījumi atklāj plašu ķīmisko komponentu klāstu kārtridžos, uzpildes šķidrumos un aerosolos (apmēram 60-70 savienojumi), tabakas specifiskos nitrozamīnus, aldehīdus, metālus, gaistošus organiskus savienojumus, policikliskos aromātiskos ogļhidrātus, aromatizētājus. Nevajadzētu domāt, ka vielas, kas domātas pārtikas produktu aromatizēšanai, ir drošas, ja tās ieelpo tvaiku veidā.

Propilēnglikols un glicerīns, kas ietilpst jaunajos nikotīna produktos, augstā temperatūrā izdala bīstamus toksīnus. Piemēram, glicerīna sildīšana virs 300 grādiem pēc Celsija izraisa kancerogēnu vielu veidošanos, tāpēc svarīga loma ir ne tikai degšanas, bet arī sildīšanas temperatūrai. Sildot glicerīns sadalās bīstamā formaldehīdā, kas bojā plaušu alveolas. Sildot, glicerīns un propilēnglikols tiek pakļauti skābekļa pirolīzei. Pirolīzes produkti ir kancerogēni, kas, savukārt, ietekmē DNS integritāti un veicina kanceroģenēzi – ļaundabīgu šūnu veidošanos un vairošanos.
Tādējādi var teikt, ka nikotīna ieelpošanu mēs aizstājam ar tvaika ieelpošanu. Protams, tajā nav sveķu, bet pats glicerīns un propilēnglikols, nonākot iztvaicētājā, sadalās vielās, kuras minēju iepriekš. Tas ir, vienu kancerogēnu aizstāj ar citu, atšķirība ir tikai tajā, ka nav sadegšanas produktu. Tāpat kā smēķēšanas gadījumā, tvaiki tiek absorbēti, vienīgi tie smadzenes sasniedz dažas sekundes ātrāk nekā tradicionālās smēķēšanas gadījumā. Kādēļ veipi vēl ir bīstami? Mēs par tabaku zinām praktiski visu, taču par veipiem – ārkārtīgi maz.
Cigaretēs tiek regulēta tabakas koncentrācija, taču tvaikos bieži vien faktiskā nikotīna koncentrācija nav zināma, jo neeksistē konkrēti standarti. Jaunajiem vecākiem, kuri smēķē, jāapzinās, ka neliels daudzums šķidrā nikotīna, ko izmanto elektroniskās cigaretes piepildīšanai, pat dažu minūšu laikā var kļūt indīgs. Un nokļūstot uz bērna ādas, it īpaši izdzerot to šķidrumu, tas var radīt letālu iznākumu. Tagad jūs saprotat, cik nāvējošs toksīns daudziem atrodas mājās?

Paskaidrojumam – šķidruma tvertnēs iespējams iepildīt arī kaņepju eļļu vai kokaīna šķidrumu, lai varētu nemanāmi lietot narkotiskās vielas. Un tas ir vēl viens veipu risks.

Vai iespējams “pārsmēķēties”? Kādi ir galvenie simptomi saindēšanās gadījumā?

Pirmkārt, tā ir vemšana, paātrināta sirdsdarbība, drebuļi un nestabils izskats, elpas trūkums, pastiprināta siekalu izdalīšanās.
Pieminot EVALI slimību, par kuru mēs uzzinājām tikai pirms dažiem gadiem, kad dažās valstīs bija šīs slimības uzliesmojums... Aizstāvot veipus, toreiz tika teikts, ka slimnieki kopā ar nikotīnu saturošiem produktiem lietoja arī kanabioīdus. Tas tika apstiprināts, taču tikai daļā gadījumu. Šo pašu slimību izraisīja vēl viena sastāvdaļa – E vitamīna acetāts.

Elpošanas mazspēja, elpas trūkums, klepus, sāpes vēderā un pēkšņs svara zudums, bet beigās darboties pārstāj plaušas. Akūtā slimības formā elpošana bez mehāniskās ventilācijas (mākslīgā plaušu ventilācija) nav iespējama.

EVALI ir plaušu bojājums, kas saistīts ar elektronisko cigarešu un veipošanas produktu lietošanu. Tas ir jauns medicīnisks termins plaušu slimībām, kas saistītas ar tvaika izmantošanu. Pirmo reizi šī slimība tika pieminēta 2019. gadā ASV. Mirstība no EVALI iespējama 2,5% gadījumu. Iespējama arī atveseļošanās, taču rehabilitācija un terapija aizņem pietiekami ilgu laiku un ir nopietna.


Vai ir iespējams atšķirt smēķētāju no nesmēķētāja pēc bioloģiskiem marķieriem?

Protams, tas ir iespējams, bet ne agrīnā stadijā. Asins analīze ir visinformatīvākā laboratoriskās diagnostikas metode, savukārt izmaiņas var novērot gadījumos, kad patoloģiskais process jau ir sācies. Es uzskatu, ka ir nepieciešams reizi gadā veikt asins bioķīmisko parametru analīzi, lai savlaicīgi atklātu slimību.

Starp citu, lielākais tabakas ražotājs Philip Morris International iegādājās patentu elektronisko cigarešu jeb veipu ražošanai.

PLAUŠU SLIMĪBU SPECIĀLISTS, PROFESORS ALVILS KRAMS


Kādi reāli un ticami pētījumu rezultāti patlaban ir pieejami attiecībā uz elektroniskajām cigaretēm un veipiem? Kāpēc šī alternatīvā smēķēšana ir bīstama?

Vispirms jāuzsver, ka elektronisko cigarešu jeb veipu izmantošana – tā ir smēķēšana vai viens no smēķēšanas veidiem. Jūs varat izmantot jebkuru citu vārdu vai nosaukumu, taču tas ir tikai mārketinga triks un mēģinājums apmuļķot cilvēkus.
Runājot par parasto cigarešu smēķēšanu, daudzi pētījumi un ilgtermiņa dati liecina, ka pasaulē un Latvijā katrs otrais smēķētājs mirst priekšlaicīgi, t.i., aptuveni divdesmit — divdesmit piecus gadus agrāk nekā nesmēķējot. Cigarete satur 700 vielas, bet pēc sadegšanas – aptuveni 7000, starp kurām ir toksiskas un kancerogēnas vielas. Būtībā tas pats ir arī ar elektroniskajām cigaretēm (veipiem).
Mēs daudz zinām par cigaretēm. Par elektroniskajām cigaretēm ilgtermiņā nekas nav īsti zināms, tikai tas, ka pilnīgi viss, kas tiek ieelpots ir toksisks. Kad kāds saka, ka tās ir mazāk kaitīgas, vai, ka ar elektronisko cigareti ir vieglāk atmest smēķēšanu, varu teikt tikai vienu – tas nav pierādīts.
Nedrīkst aizmirst, ka visas šīs cigaretes rada atkarību un izraisa priekšlaicīgu nāvi. Savā ziņā tā ir nāves un atkarības tirdzniecība. Ražotājs par vienu cigareti pelna 0,01 eiro... E-cigarešu gadījumā peļņa ir lielāka.

Kā zināt, vai tiešām esat atkarīgs? Sekojiet līdzi tam, cik daudz un cik bieži jūs smēķējat. Nikotīna pusizdales periods ir divas stundas. Naktīs smadzeņu receptori, kas ir atbildīgi par atkarību no nikotīna, paliek “tukši”. Un parasti ir jautājums, cik ātri pēc pamošanās cilvēkam ir nepieciešama nikotīna deva. Ja vēlme ir uzreiz pēc pamošanās, tad tā ir acīmredzami augstāka atkarība.

No Latvijas likumdošanas viedokļa būtībā visas elektroniskās cigaretes ir nelikumīgas, jo pārdošanā var būt tikai tādas elektroniskās cigaretes, kas satur vienu toksisku vielu – nikotīnu. Kam, starp citu, ir lielāks atkarības potenciāls nekā kokaīnam, marihuānai vai pat heroīnam. Jo lielāka ir nikotīna deva, jo augstāks risks kļūt atkarīgam lietojot to neregulāri. Interesanti, ka vēsturiski un arī tagad nikotīns dažviet pasaulē tiek lietots kā insekticīds.


Ko darīt ar bērniem un pusaudžiem? Kā vecāki var ietekmēt pašreizējo situāciju likumdošanas jomā?

Cīņa pret smēķēšanu ir cīņa par bērnu un pusaudžu dvēselēm. Šobrīd Latvijā 23% Latvijas pusaudžu 13-15 gadu vecumā lieto kādu tabakas izstrādājumu, bet 18% veipo.
Pēdējos gados tas nemainās. Mārketings šajā nozarē ir agresīvs, tas iesaista bērnus un tā ir milzīga problēma. Vislielākā problēma ir tā, ka mūsu valstī šajā jomā nav normālas stratēģijas. Daudzās valstīs deputāti likumdošanas aktos cenšas cīnīties par bērniem, lai viņi nekļūtu atkarīgi un priekšlaicīgi nemirtu. Valsts rūpīgi seko pieņemto likumu ievērošanai, palīdz esošajiem smēķētājiem cīnīties ar atkarību.
Mūsu valstī 32% pieaugušo (no 15 gadiem un vecāki) smēķē. Kā jau minēju, apmēram 40% pusaudžu ir nikotīna atkarīgi, 2/3 no viņiem vēlas un ir mēģinājuši atmest, bet nesekmīgi. Taču valsts nepalīdz ne pieaugušajiem, ne bērniem atbrīvoties no atkarības. Lai gan patiesībā Latvijas likumdošanā ir noteikts, ka valstij ir jāpalīdz atmest. Piemēram, iespējams, apmaksāt narkologa un citu speciālistu (bērniem – psihoterapeita) konsultācijas, utt., taču diemžēl tam nekad nav finansējuma.
Vissvarīgākais, ko es gribētu atgādināt, ir tas, ka jums ir iespēja cīnīties pret tabakas lobiju, ietekmēt deputātu lēmumus piedaloties Saeimas komisiju darbībā un viņu darba grupās. Jūs esat viņu vēlētājs un jums ir tādas tiesības.


Kā es varu atmest smēķēšanu?

Tas, pirmkārt, ir motivācijas un autoritātes jautājums. Kas šobrīd ir autoritāte bērniem un pusaudžiem? Agrāk tie bija sportisti, arī dziedātāji un aktieri. Tagad tie ir elki sociālajos tīklos. Ja jūsu bērna draugi ir atkarīgi no nikotīna, esiet uzmanīgi, jo, visticamāk, arī jūsu bērns kļūs atkarīgs no nikotīna. Jautājums ir par to, kurš ir jūsu bērna autoritāte un vai jūs kā vecāki, brālis, māsa, draugs esat viņa autoritāte.
Vairumā gadījumu bērni, īpaši pusaudži, paši diez vai dosies pie narkologa, tāpēc svarīgākais ir motivācija un apkārtējā vide, bet pats galvenais – ģimenes un draugu atbalsts.
Runājot par smēķēšanas atmešanu, parasti viskritiskākie ir pirmie divi, trīs mēneši. Pats galvenais nekautrēties palūgt kāda kompetenta speciālista palīdzību pirms tam. Ja pirmais mēģinājums beidzas nesekmīgi, nevajag mest plinti krūmos – iespējas paveikt to nākamajā reizē ir pat augstākas (ieteicams ievērot 2–3 mēnešu pauzi)! Palīdz iepriekšējo mēģinājumu pieredze. Pirms smēķēšanas atmešanas nevajag samazināt izsmēķēto cigarešu skaitu – jāatmet uzreiz (izņēmumus ir pēdējās 2 nedēļas, ja ir sākta attiecīgu medikamentu lietošana). Samazinot cigarešu skaitu, nikotīna atkarīgajam neapzināti veidojas daudz pozitīvākas asociācijas ar smēķēšanu un paaugstinās neveiksmes risks. Jūs varat izmantot nikotīna plāksterus, nikotīna košļājamo gumiju vai atsevišķus recepšu medikamentus, kas palīdz atmest smēķēšanu. Taču šis ceļš jāsāk jau šodien.


PĒCVĀRDS

Secinājumus es neizdarīšu. Tie ir acīmredzami. Jūs esat pieauguši cilvēki un izvēle ir jūsu ziņā. Taču neaizmirstiet, ka plaušu galvenā funkcija ir bagātināt sirdi, audus un šūnas ar skābekli. Es savu “aikosu” iemetu miskastē. Tur ir viņa īstā vieta.
Bet jūs, pat, ja nesmēķējat, pārbaudiet pusaudža somu, jo varbūt viņš ir viens no tiem, kurš smēķē un uzskata, ka tas ir NORMĀLI.
Apsēdieties un izstāstiet.

UZ VESELĪBU!

 

 

AVOTS BEAUTY CLOUD NR.17

 

komentāri