Ставьте like и читайте!

Vai ir vērts raizēties par papilomām?

16.06.2022, 3ade.lv

Vai ir vērts raizēties par papilomām?

Vai ir vērts raizēties par papilomām?

Papilomas ir labdabīgi ādas virskārtas šūnu veidojumi. Daudzas papilomas ir asimptomātiskas, novērojams tikai kairinājums. Tās var radīt satraukumu un ietekmēt mūsu pašvērtējumu to izskata dēļ. Tieši tādēļ tik akūts ir jautājums par iespēju no tām atbrīvoties, pat, ja papilomas nerada medicīniskus simptomus.


Autore: Almaza Pirha
Eksperts: Jeļena Moisenko-Goluboviča, ārste, dermatoloģe, Azaryan Medical Clinic


Jeļena Moisenko-Goluboviča, ārste, dermatoloģe


Ir zināms, ka cilvēka papilomas vīruss (CPV) ir visizplatītākais cilvēku vīruss. Līdz šim ir zināmi vairāk nekā 100 CPV tipi. Veselā sabiedrībā lielākā daļa šo CPV tipu izraisa latentu (slēptu, neaktīvu) formu. Tikai retumis, atgādinot par sevi, kā ādas veidojumi.
Daudzi CPV tipi atšķiras pēc to bioloģiskajām īpašībām un onkogēnā potenciāla. Tāpēc ir samērā lietderīgi veikt CPV pārbaudi plānveida veselības apskates laikā, īpaši, ja uz ādas un gļotādām ir novērojami veidojumi.
Iepriekš tika uzskatīts, ka CPV tiek nodots tikai seksuāla kontakta ceļā. Taču inficēšanās objektīvi ir iespējama arī caur ādu — caur nelieliem iegriezumiem, skrāpējumiem.
Visticamāk, ka bojāta vai mitra āda inficēsies ar vīrusu, un tas nozīmē, ka iespējamākās inficēšanās vietas ir baseini un dušas, īpaši, ja tie paredzēti sabiedriskas lietošanas vajadzībām.
Papilomas neveidojas uzreiz. Tām nepieciešami divi līdz seši mēneši. Vīruss rada keratīna olbaltumvielas pārpalikumu uz ādas virsmas, kas izraisa veidojumu parādīšanos.
Īpaši uzņēmīgi ir cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu, pēc smagām un ilgstošām slimībām un smaga stresa.
Ļoti svarīgi ir ārstēt ne tikai šīs slimības izpausmes, bet arī ietekmēt tās pamatcēloni — cilvēka papilomas vīrusu jeb CPV.Dakter, kurš drīkst un kuram vajadzētu diagnosticēt CPV un izmeklēt papilomas?

J.M-G.: Cilvēka papilomas vīruss (CPV jeb HPV — human papilloma virus) ir plaši izplatīts vīruss, kas izraisa dažādas slimības gan sievietēm, gan vīriešiem un bērniem.
Tas pieskaitāms pie intracelulāriem parazītiem, kuri nav spējīgi vairoties patstāvīgi un izmanto cilvēka organisma šūnas. Daži cilvēki ir vienkārši šīs slimības nesātāji, savukārt citiem šis vīruss izpaužas kā papilomatozi izaugumi uz ādas un gļotādām.
CPV izpausmes cilvēkiem var būt ļoti dažādas, tāpēc nav neviena konkrēta speciālista, kas strādā ar šādiem pacientiem. Visbiežāk šādi pacienti vēršas pie ginekologa, urologa, ķirurga, imunologa, infektologa un dermatologa-venerologa. Diagnosticēšanai tiek veikta pacienta vizuāla izmeklēšana, citoloģiskās uztriepes noņemšana, PCR tests, histoloģija, kolposkopija un ureteroskopija.
Šoreiz mēs runāsim galvenokārt par CPV ādas veidojumiem — papilomām. Papiloma ir līdz 1–2 cm mazs ādas vai gļotādas augšējā slāņa izaugums, kas atrodas uz tievas kājiņas un pēc formas atgādina cilindru.
Papilomas rada psiholoģisku diskomfortu, īpaši, ja ādas izaugumi ir lokalizēti uz sejas un citās atklātās ķermeņa vietās. Problēmas var radīt arī to berzēšanās vai biežas traumas to nejauši aizķerot. CPV izpausmes sagādā nepatīkamus mirkļus arī bērniem, jo izpaužas kā visiem zināmās plantārās papilomas jeb kārpas, kas aug milzīgā ātrumā.

CPV infekcija var rasties dažādos apstākļos, piemēram:

- dzimumakta laikā (ieskaitot anālo un orālo); dzemdību laikā — no mātes bērnam, kad mazulis dzemdību laikā iziet cauri dzemdību ceļiem. Slimību konstatē pirmajos bērna dzīves gados, kad papilomas var parādīties mutē (balsenes papilomatoze) un kārpu veidā uz ādas;

- ja nav ievēroti personīgās higiēnas noteikumi — skūšanās vai epilācijas laikā; sadzīviskā ceļā vīruss iekļūst caur niecīgākajiem ādas bojājumiem, pastāv risks saslimt sabiedriskās vietās — saunās, peldbaseinos, pirtīs, sporta zālēs.

- pašinficēšanās, kad pacients var pārnest papilomas uz citām ādas zonām, piemēram ķemmēšanās vai skūšanās laikā.

Vai vienas, divu papilomu parādīšanās jau liecina par saslimšanu ar CPV? Vai ir vērts uztraukties?

J.M-G.: Ja vīruss nonāk veselā organismā, kam ir laba imunitāte, tad imūnšūnas to iznīcina, un inficēšanās nenotiek, pilnīgi veselam cilvēkam tas draudus nerada. Saskaņā ar statistiku, 80% cilvēku ir inficēti ar CPV un, attiecīgi, spēj to nodot tālāk. Nav nepieciešams celt trauksmi, taču ir ļoti ieteicams veikt ikgadējo plānveida veselības pārbaudi un vakcinēties pret CPV, jo vīruss var ilgstoši atrasties latentā stadijā un neizpausties. Vakcinēšanās ir ieteicama ne tikai meitenēm no 12 gadu vecuma, bet arī zēniem, lai nākotnē mazinātu inficēšanās iespējas ar CPV infekciju un ar to saistītās slimības.

Ja runājam par vīrusa izpausmēm uz ādas, tad vīruss var atrasties latentā stadijā (izpausmes uz ādas nenovēro), produktīvā (kad tiek diagnosticētas papilomas, kondilomas un kārpas), invazīvā (CPV konstatēts plakanšūnu ādas vēža un keratoakantomu gadījumā). Un, protams, pat vienas papilomas parādīšanās liecina par CPV.Vai ir iespējams atbrīvoties no papilomas mājas apstākļos, piemēram, piededzināt, pārsiet ar «diegu»?

J.M.-G.: Līdz šim cilvēka papilomas vīrusa ārstēšanai netika izmantotas specifiskas metodes, parasti izmanto:

• destruktīvas metodes — lokāla ārstēšana, kuras mērķis ir likvidēt kondilomas (lāzers, krioterapija, imikvimods);

• imunoloģiskās metodes — CPV infekcijas ārstēšanai visbiežāk izmanto interferonus (laferonu, laferobionu, alfarekinu, reaferonu, viferonu);

• specifiski pretvīrusu preparāti (cidofovīrs, panavīrs, alpirazīns).


Piededzināšana, izmantojot dažādas vielas un nosiešana ar diegu nav ieteicama. Pirmkārt, pacients var sajaukt papilomu ar dzimumzīmi un, labākajā gadījumā, ar savu rīcību var radīt veidojuma iekaisumu, sliktākajā — šūnu ļaundabīgu pārveidošanos. Otrkārt, neprasmīga ķīmisko vielu izmantošana papilomu piededzināšanai, rada rētaudu veidošanos, kas var atstāt hipertrofiskas un keloīdrētas. Savas veselības drošībai ieteicams apmeklēt ārstu, kurš veiks dermatoskopisko diagnostiku, kas ļaus 100% pārliecināties, ka tā patiešām ir papiloma. Un mūsdienu medicīnā pieejamās metodes ir daudz drošākas nekā pašārstēšanās mājās.Vīruss, iekļūstot cilvēka organismā, saglabājas tajā uz visiem laikiem un visbiežāk paliek «snaudošā» stāvoklī. Noteiktu faktoru ietekmē notiek saasināšanās un parādās slimības pazīmes — veidojumi uz ādas — papilomas. Kas var izraisīt slimības saasināšanos?

J.M-G.: Pilnīgi piekrītu. Latentajā fāzē vīruss var atrasties ļoti ilgu laiku, bet dažādu faktoru ietekmē var pāriet produktīvajā fāzē. Šie faktori ir:

• vispārējās imunitātes pazemināšanās dažādu kancerogēnu un vīrusu ietekmē;

• pārgurums,dažādaveidastresaklātesamība;

• hormonālās sistēmas traucējumi (reproduktīvās sistēmas slimības, vairogdziedzera un virsnieru dziedzeru slimības);

• grūtniecība (organisma pārstrukturēšanās un hormonālā fona izmaiņu dēļ);

• dažādas slimības, kas izraisa vielmaiņas traucējumus (aptaukošanās, cukura diabēts, insulīna rezistence, kas ir mūsdienu sērga un ir pelnījusi atsevišķu rakstu).Kādas mēdz būt papilomas un kā tās likvidēt?

Jaunveidojumus uz ādas atšķir pēc to atrašanās vietas, formas un CPV tipa, kurš izraisījis to parādīšanos.

Vulgārās papilomas. Ādas izaugumi, kuru diametrs svārstās no 1 mm un vairāk, ar pārragojušos virsmu. Vienu bojājumu var veidot vairāki šādi veidojumi vienkopus. Tie atrodas uz plaukstām un pēdām. Visbiežāk tie parādās ādas traumas vietās, pazeminātas imunitātes, pārmērīgas svīšanas un saskares ar ķīmiskām vielām rezultātā.

Plakanas. Jaunveidojumi ar gludu virsmu, parasti miesas krāsā. Bieži liek par sevi manīt ar niezi un sāpīgumu, kas rada paaugstinātu bakteriālas infekcijas risku. Pateicoties šāda veidojuma dziļajai saknei, tam ir labi nodrošinātas barības vielas un tas strauji palielinās.

Diegveidīgi. Iegareni ādas izaugumi, kas atrodas uz tievas kājiņas. Visbiežāk atrodas uz kakla un padusēs, pacienti vēlas tos likvidēt kosmētisku iemeslu dēļ.

Plantāri. Nelieli izaugumi, kas parādās uz pēdām un rada diskomfortu staigājot. Bieži mēs tās dēvējam par plantārajām kārpām.

Smailās kondilomas. Attīstās cirkšņos, uz dzimumorgāniem. Ārēji tās izskatās kā viens veidojums, taču ar laiku tas izplatās un līdzinās ziedkāpostu ziedkopas formai.

Papilomatoze. Bīstama papilomu forma, kas izpaužas kā liela daudzuma veidojumu parādīšanās uz ādas un gļotādām.

Kārpveida epidermodisplāzija (Levandovska-Lutza epidermodisplāzija) — ļoti reta autosomāli recesīva slimība, kas izpaužas kā kārpām līdzīgu papilomatozo izsitumu izplatīšanās, ar noslieci uz ļaundabīgu pārveidošanos. 


PAPILOMU LIKVIDĒŠANA IR IETEICAMA:

• Lai atjaunotu bojāto ādas zonu estētisko pievilcību.

• Lai izvairītos no nejaušas ādas traumēšanas. Šādi veidojumi sastāv no saistaudiem, kas pārklāti ar ādu, to iekšpusi klāj asinsvadi. Ja papilomai nejauši pieskaras apģērbs vai to aizskar ar nagu, pastāv risks to ievainot, kas var izsaukt asiņošanu. Veidojuma traumēšana palielina tā deģenerācijas risku ļaundabīgā audzējā.

• Lai izslēgtu turpmāku bojātās zonas izplatīšanos. Izsitumu daudzums var palielināties, tā radot pacientam papildu problēmas.

• Onkogēnā riska samazināšanai. Starp simtiem dažādu CPV tipu, ir vīrusi, kas provocē vēža attīstību.

Papilomas noņemšanas procedūrai nav īpaši jāgatavojas, nepieciešams pieraksts uz konsultāciju, kur veicot veidojuma pārbaudi, to var arī likvidēt. Visefektīvāk un vismazāk traumējošāk to veikt ar lāzera palīdzību. Procedūras laikā ārsts izņem tikai veidojuma audus, piededzinot asinsvadus un neaizskarot apkārtējos veselos audus. Procedūras laikā sāpīgu sajūtu praktiski nav, taču ārsts ieteiks piemērotāko anestēzijas veidu, ja tiks apstrādāts liels bojātās ādas laukums vai tiks noņemta liela bojātās ādas daļa, kā arī, ņemot vērā pacienta individuālo sāpju slieksni. Pēc procedūras apstrādes vietā paliek nelielas brūcītes, kas sadzīst 5–7 dienu laikā.

Pēc papilomu, kondilomu un kārpu noņemšanas ar lāzeru pastāv risks, ka tās var parādīties atkārtoti, jo fiziska iedarbība vīrusu neiznīcina. Lai novērstu recidīvu, ieteicams ievērot veselīgu dzīvesveidu, izvairīties no ilgstoša stresa, lietot sabalansētu uzturu un ievērot personīgās higiēnas noteikumus.


Pierakstīties pie speciālista:
Rīga, Tēriņu iela 79, LV-1058
Tālr.: +371 24400333, +371 67244333
info@azaryan.lv
www.azaryan.lv

komentāri