Ставьте like и читайте!

CIK VAR?! DROŠA DZIMUMZĪMJU LIKVIDĒŠANA

18.12.2022, 3ade.lv

CIK VAR?!  DROŠA DZIMUMZĪMJU LIKVIDĒŠANA

CIK VAR?!
DROŠA DZIMUMZĪMJU LIKVIDĒŠANA

Gēni, kurus esam mantojuši no saviem vecākiem, kā arī saulē pavadītais laiks (īpaši bērnībā) ir galvenie faktori, kas nosaka dzimumzīmju daudzumu. Vairāk dzimumzīmju veidosies uz ādas, kas bijusi vairāk pakļauta saules iedarbībai. Taču dzimumzīmes var rasties arī tajās ādas zonās, kas nav bijušas pakļautas saules iedarbībai.

Lai gan lielākā daļa dzimumzīmju parādās jau pirmajos dzīves gados, kopējais to daudzums parasti sasniedz maksimumu otrajā vai trešajā dzīves desmitgadē. Dažiem dzimumzīmes, vasaras raibumi, lentigo, pigmenta plankumi, seboreiskā keratoze nemaz nav traucējošas, savukārt citi dažādu iemeslu dēļ vēlas no tām atbrīvoties.

Kādas dzimumzīmes uz sejas un ķermeņa vajadzētu likvidēt, un kādas var palikt nenoņemtas? Cik reizes drīkst noņemt vienu un to pašu dzimumzīmi un kādēļ tās parādās no jauna? Ko sagaidīt pēc dzimumzīmju noņemšanas?

Par to mums pastāstīs ārste-dermatoloģe Aļona SOHA.


AUTORE: ALMAZA PIRHA

ĀRSTE-DERMATOLOĢE AĻONA SOHA


Bez estētiskiem apsvērumiem, daudz svarīgāk ir pievērst uzmanību jaunām, dīvainām «dzimumzīmēm». Jaunajām dzimumzīmēm, kas parādās pēc 35 gadu vecuma, var būt nepieciešama rūpīga uzraudzība, medicīniska pārbaude un dažreiz pat noņemšana. Pilnīgi jaunizveidojusies dzimumzīme pieaugušajam var liecināt par displastisku dzimumzīmi vai agrīnas melanomas attīstību. Ir svarīgi, lai dermatologs pārbaudītu jebkuru jaunizveidojušos vai mainījušos dzimumzīmi.


Mūsdienās estētisku apsvērumu dēļ tiek noņemtas dzimumzīmes uz sejas vai lielas dzimumzīmes uz ķermeņa. Jo lielāks ir dzimumzīmju izmērs un dziļums, jo lielāks ir estētisko komplikāciju risks. Dakter, es vairākas reizes esmu likvidējusi dzimumzīmes uz sejas un ķermeņa. Es vienmēr konsultējos ar ārstiem, kas specializējas jaunveidojumos. Un katru reizi saņemu atteikumu: «Es tās nenoņemšu! Ja tās nav pārāk traucējošas, tad varat ar tām sadzīvot.» No otras puses, nereti sastopami gadījumi, kad ārsts pats piedāvā «attīrīt» seju un ķermeni no nepievilcīgiem plankumiem un jaunveidojumiem. Pēc jūsu domām, vai ir vērts noņemt dzimumzīmi, ja nav medicīnisku indikāciju?


Sāksim ar to, ka ārsta priekšlikums noņemt visas dzimumzīmes bez attiecīgā pacienta lūguma jau izskatās dīvaini un neraksturo ārstu kā profesionāli. Dermatologs var ieteikt dzimumzīmju vai citu ādas jaunveidojumu noņemšanu tikai tad, ja ir medicīniska indikācija, pat gadījumos, kad pacients ir vērsies pēc palīdzības ar pavisam citu problēmu. Es noteikti neveiktu šādu sejas un ķermeņa “attīrīšanu” no dzimumzīmēm.
Ja dzimumzīme pacientam traucē, tad dermatologa pienākums ir novērtēt šāda veidojuma noņemšanas iespējamību estētisku apsvērumu dēļ, izvēlēties optimālāko noņemšanas metodi (lāzera vai ķirurģiska noņemšana, elektrokoagulators, šķidrais slāpeklis, plazma), pastāstīt par iespējamām sekām un riskiem pēc to noņemšanas. Tomēr lēmums par estētisko noņemšanu (kā arī vēlme noņemt) jāpieņem pacientam, bet ne ārstam.
Ir arī tādi gadījumi, kad pēc dzimumzīmju noņemšanas, sekas izskatās daudz sliktāk nekā pats veidojums — paliek redzama rēta, pigmentācija, nevienmērīgs reljefs, veidojas keloīds utt. Tāpēc ir vērts rūpīgi izvērtēt iejaukšanās nepieciešamību tikai estētisku apsvērumu dēļ.Kādi, Jūsuprāt, varētu būt racionālākie dzimumzīmju noņemšanas iemesli?

Par vienu no iemesliem labdabīga jaunveidojuma noņemšanai tikai estētisku iemeslu dēļ, var kalpot pacienta trauksme. Piemēram, pacients pastāvīgi pievērš dzimumzīmei uzmanību, kļūst nervozs, tā niez, pacientam šķiet, ka dzimumzīme mainās un palielinās. Šajā gadījumā labākais risinājums ir tās likvidēšana.

Vēl viens iemesls, kādēļ labdabīgus veidojumus ieteicams noņemt, ja pamatā ir tikai estētiski apsvērumi, ir jaunveidojuma palielināšanās risks ar vecuma iestāšanos. Piemēram gadījumos, ja pacientam ar rozāciju ir izveidojies epidermālais nēvus (vai mīkstās fibromas). Ja pacientam ir patoloģiski paplašināti asinsvadi, kur tiek novērota saistaudu pakāpeniska hiperplāzija, kas arī izraisīs dzimumzīmes palielināšanos. Tādējādi ir estētiski pareizi to noņemt jau laikus, tā apsteidzot nevēlamās izmaiņas un iespēju robežās samazinot noņemšanas sekas. 


"Labdabīgas dzimumzīmes ir jānoņem, ja jums ir kāds no šiem simptomiem:

• tās tiek bieži traumētas, krūštura lencīšu neveiksmīga novietojuma, apakšveļas dēļ vai ķemmējot matus;
• tās atrodas atklātas ādas vietās, kas pakļautas saules starojumam;
• tās ir mainījušas struktūru vai krāsu;
• tās sākušas augt;
• uz TĀS virsmas parādījušās plaisas;
• tās smeldz vai niez;
• tās sākušas asiņot."


Kādas dzimumzīmes tiek noņemtas ar lāzera palīdzību, bet kādas – likvidētas ķirurģiski?

Pastāv kļūdains uzskats, ka visas dzimumzīmes var noņemt ar lāzera palīdzību. Tā nav taisnība. Jaunveidojumu noņemšanai ar lāzeru ir noteikti skaidri kritēriji. Dzimumzīmei jābūt labdabīgai, izvirzītai virs ādas virsmas un maza līdz vidēja izmēra. Šiem kritērijiem atbilst papilomas, ateromas, tauku dziedzera hiperplāzija, seboreiskās keratomas, mīkstās fibromas utt.

Plakanas, pigmentētas vai dzimumzīmes bez pigmenta, kas neizvirzās virs ādas virsmas, tiek klasificētas kā nēvusi. Šādas dzimumzīmes ir jānoņem ķirurģiski, ja pastāv ļaundabīga audzēja vai dzimumzīmes deģenerācijas risks ļaundabīgā audzējā.

Likvidējot tās ķirurģiski, ir iespējams veikt dzimumzīmes histoloģisko izmeklēšanu, kas apstiprinās vai noraidīs diagnozi.


"Dzimumzīmes vietā var veidoties:

• rēta;
• bedrīte;
• raupjums, izmaiņas ādas reljefā;
• pastāvīgs ādas apsārtums;
• pēctraumatiskās pigmentācijas parādīšanās."

 
Un kā likvidēt lielas, spēcīgi izvirzītas dzimumzīmes?

Lielas dzimumzīmes nav ieteicams noņemt ar lāzeru, jo ievērojami palielinās keloīda (sabiezējusi, sarkana, sāpīga rēta) attīstības risks. Šādas dzimumzīmes vēlams likvidēt ķirurģiski, kā rezultātā izveidosies rēta. Ja dzīšanas process norit normāli, tad parasti izveidojas neuzkrītoša rēta, plānas līnijas formā, kas laika gaitā kļūst balta.
Ja liela dzimumzīme atrodas uz sejas, tad visbiežāk nepieciešama rekonstruktīvā plastika, lai izveidotos kosmētiska rēta, tādēļ veidojumu ķirurģiska noņemšana tiek veikta tikai tad, ja ir nepieciešamās indikācijas – ļaundabīgs audzējs vai aizdomas par tā attīstības risku.Vai dzimumzīmes noņemšana ar lāzeru garantē tās vietā tīru un gludu ādu?
Kā arī – ir dažādi lāzeru veidi ... To darbības princips ir atšķirīgs, tāpat kā to rezultāts.

Bez rētām iespējams noņemt tikai virspusējus jaunveidojumus, piemēram, papilomas vai seboreiskās keratomas. Šādu jaunveidojumu iespējams likvidēt, neietekmējot dziļo ādas slāni.
Parasti pēc dzimumzīmes noņemšanas ar lāzera palīdzību, veidojas neliels, gaišs plankums (rētaudi), tāpat var parādīties nevienmērīgs ādas reljefs.
Ja dzimumzīme ar lāzeru noņemta nepilnīgi, pārāk virspusēji, tad var panākt gluži pretēju rezultātu – dzimumzīme var atjaunoties. Ir pat īpašs termins — nevus recurrent, kas nozīmē atkārtotu nēvusa parādīšanos un norāda uz nepilnīgu dzimumzīmes noņemšanu. Tāpēc pēc pilnīgas lāzera ablācijas, izveidojas rētaudi maza plankuma formā.
Zelta standarts likvidēšanai ar lāzera palīdzību ir ķirurģiskais CO2 lāzers, kas var veiksmīgi apstrādāt gandrīz jebkuru jaunveidojumu, kā arī dažos gadījumos arī hemangiomas.
Augstas kvalitātes CO2 lāzers atšķiras ar spēju izvēlēties griešanas vietas dziļumu un apjomu, kā arī darbības jaudu. Šāds lāzers ļauj vienlaicīgi koagulēt asinsvadus, kas nodrošina iespēju strādāt “bez asinīm”. Šādas īpašības nodrošina labu dzīšanas procesu, kā rezultātā tiek iegūts labs rētaudu estētiskais izskats.

Nd: Neodīmija Yag lāzeri vai diožu lāzeri izvēlas gadījumos, kad nepieciešams likvidēt asinsvadu veidojumus uz ādas (tie var būt sarkani, violeti nelieli laukumi vai izvirzīti veidojumi). Lāzers koagulē izvirzītos kapilārus, nebojājot apkārtējos audus, un, pēc sadzīšanas uz ādas nepaliek nekādas lāzera darbības pēdas.


Pirms lēmuma pieņemšanas par dzimumzīmes likvidēšanu, tiek ņemta vērā iespējamība par tās pārveidošanos ļaundabīgā veidojumā. Cik pamatotas ir šādas bailes?

Faktiski jebkura dzimumzīme var kļūt par ļaundabīgu veidojumu, pat vienkāršs pigmenta plankums vai papiloma. Tāpēc pirms jebkura ādas veidojuma noņemšanas, obligāti tiek veikta izmeklēšana ar dermatoskopu un noteikta diagnoze.

Tikai aptuveni 20% gadījumos, melanoma parādās de novo, attiecīgi uz ādas, kur iepriekš nav bijusi dzimumzīme. Atlikušajos 80% gadījumos, melanoma rodas no jau esošām dzimumzīmēm."Daudz svarīgāk par estētiskiem apsvērumiem ir pievērst uzmanību jaunām, dīvainām dzimumzīmēm. Jaunajām dzimumzīmēm, kas parādās pēc 35 gadu vecuma, var būt nepieciešama rūpīga uzraudzība, medicīniska pārbaude un dažreiz pat
to noņemšana. Pilnīgi jaunizveidojusies dzimumzīme pieaugušajam var liecināt par DISPLASTISKU dzimumzīmi vai agrīnas melanomas attīstību. Ir svarīgi, lai dermatologs pārbaudītu jebkuru jaunizveidojušos vai mainījušos dzimumzīmi."

Tomēr jums nevajadzētu domāt, ka katra dzimumzīme var pārtapt ļaundabīgā veidojumā, kā arī censties tās visas likvidēt ar lāzeri vai skalpeli. Ir noteikti kritēriji, pēc kuriem ārsts novērtē katra veidojuma riska pakāpi.

Pacienta uzdevums ir katru gadu savlaicīgi veikt dzimumzīmju diagnostiku, ko veic dermatologs. Tieši pārbaužu regularitāte var novērst nepatīkamas sekas.

"Gadījums no manas prakses – pacientam, kura dzimumzīme vēl pirms diviem gadiem nebija aktīva, pārvērtās ļaundabīgā veidojumā, jo neveicot regulāras pārbaudes, nebija iespējams piefiksēt to mirkli, kad sācis aktivizēties ļaundabīgais process."


Jāatceras, ka melanomas un citu ļaundabīgu ādas audzēju agrīna diagnostika ir pacienta labvēlīga iznākuma un atveseļošanās atslēga.

"Saules iedarbība ir galvenais ādas vēža cēlonis, un cilvēki ar gaišu ādas un acu krāsu, kuru ādai ir tendence saulē apdegt, ir visuzņēmīgākie pret saules ultravioleto staru kaitīgo iedarbību. Par laimi, lielāko daļu ādas vēža gadījumu var noteikt to agrīnā stadijā, jo ādas audzēji ir redzamā- ki nekā iekšējo orgānu audzēji."

 
Kā izskatās dzimumzīme, kas var pārvērsties melanomā?

Brīdinošie SIMPTOMI:

• veidojuma forma kļūst nevienāda,
• veidojuma perifērija nav vienāda visa veidojuma perimetrā,
• veidojums maina krāsu,
• veidojumā vienlaikus vērojamas vairākas krāsas (balts, sarkans, melns, brūns),
• veidojums palielinās izmēros,
• veidojums sāk asiņot.

Šādu simptomu gadījumā obligāti jākonsultējas ar dermatologu. Tomēr nevajadzētu priekšlaicīgi krist panikā, kā arī nodarboties ar pašdiagnostiku. Gandrīz visas iepriekš minētās pazīmes var atrast arī labdabīgos veidojumos, piemēram, seboreiskā keratoma laika gaitā var palikt tumšāka un mainīt formu, un to ievainojot, tā var asiņot.Kāda diagnostika jāveic pirms JEBKURAS dzimumzīmes noņemšanas?

Pirms jebkuru jaunveidojumu noņemšanas tiek veikta dermatoskopija – dzimumzīmes pārbaude ar dermatoskopu, kas ļauj apskatīt dzimumzīmes struktūru, izpētīt pigmenta, asinsvadu atrašanās vietas īpatnības utt.

Šis medicīniskais instruments var būt mazs un ietilpt ārsta halāta kabatā, vai arī tas var būt digitāls, attiecīgi, savienots ar datoru un īpašu programmu (piemēram, Mole Max, Foto Finder utt.). Digitālais jeb datordermotoskops ļauj iegūt veidojumu digitālus uzņēmumus, veikt to dokumentēšanu un, nepieciešamības gadījumā, veidot tā saukto dzimumzīmju kartēšanu — visas dzimumzīmes tiek digitāli nofotografētas, izmantojot speciālu programmu un to atrašanās vietas tiek ierakstītas uzzīmēta cilvēka ķermeņa projekcijā kartes veidā (biežāk izmanto gadījumos, kad ķermeni klāj liels skaits pigmentētu dzimumzīmju).Bieži pigmenta plankumi tiek maldīgi saukti par dzimumzīmēm. Kā no tiem atbrīvoties? Un vai tā ir taisnība, ka tos likvidē pirms pirmo saules staru parādīšanās?

Pigmenta plankums jeb lentigo solaris atšķiras no nēvusa ar virspusēju pigmenta izvieto- jumu. Pigmenta plankumi, tāpat kā dzimumzīmes, ir regulāri jāpārbauda un jākontrolē. Pigmentētos plankumus var noņemt ar lāzeri vai daļēji ar ķīmisko pīlingu. Lāzera izmantošanas rezultātā tiek sadedzināts melanīna pigments un pigmenta vieta kļūst ievērojami gaišāka.
Ķīmiskais pīlings izšķīdina epidermas virsmas šūnas kopā ar tajā esošo virspusējo pigmentu, un daži pigmenta plankumi paliek nedaudz gaišāki.
Tomēr abu šo metožu iedarbības rezultātā saglabājas šūnas, kas sintezē pigmentu — melanocītus. Tas nozīmē, ka atkārtotas saules iedarbības rezultātā, uz neaizsargātas ādas, pigments atkal parādīsies.
Lai samazinātu pigmenta plankumu atkārtotas parādīšanās risku, pareizi lietojiet saules aizsargkrēmus, aktīvās saules periodā neveiciet agresīvas kosmētiskās procedūras, savlaicīgi ārstējiet iekaisuma procesus uz ādas, kā arī koriģējiet mikroelementu deficītu organismā.Dakter, kādas nākotnes tehnoloģijas mūs sagaida, kas paredzētas ķermeņa automātiskai un visaptverošai kartēšanai un diagnostikai?

2019. gadā pasaules dermatoloģijas kongresā vācu izstrādātājs FotoFinder iepazīstināja ar pilnīgi jaunu jaunveidojumu attēlveidošanas sistēmu, izmantojot mākslīgo intelektu — Bodystudio ATBM Master automātisko ķermeņa kartēšanas sistēmu. Tas ļauj ātri, automātiski un ar lielu precizitāti identificēt jaunveidojumus, izsekot izmaiņām, dokumentēt pacientu uzņemšanu un veikt analīzi, izmantojot mākslīgā intelekta funkcijas. Bodystudio ATBM ietaupa ārsta apmeklējuma laiku — ķermeņa kartes izveidošanai nepieciešamas tikai 4 minūtes.

Visa ādas virsma tiek fotografēta ar īpašu, augstas izšķirtspējas kameru, pēc kā ārsts saņem automātiskās sistēmas programmatūras Moleanalyzer pro ziņojumu, kurā visas izmaiņas vai bojājumi jaunveidojumos tiek ierakstīti noteiktā secībā. Šādas automatizētas ādas kartēšanas priekšrocība ir spēja diagnosticēt ādas vēzi agrīnākajos procesa attīstības posmos.
Tomēr ārsts jebkurā gadījumā ir operators un galvenā persona diagnozes noteikšanā.Kādas mobilās lietojumprogrammas ādas diagnostikai palīdz patstāvīgi pārbaudīt ādu un jaunveidojumus: nofotografēt, pārbaudīt un skriešus pie ārsta?

Mūsdienās ir vairākas viedtālruņu mobilās lietojumprogrammas, kas ļauj veikt tā saukto dzimumzīmju mājas apskati. Šādu programmu pamatā ir dzimumzīmju fotodokumentēšanas principi un salīdzinošā analīze ar noteiktu datu bāzi. Tomēr šādām programmām nav speciālista kontroles un slēdziena, kas ir būtisks tās trūkums. Šāda veida diagnozticēšana nekādā ziņā neatceļ ikgadējo dzimumzīmju pārbaudi, ko veic dermatologs.

Latvijā vairākus gadus bija pieejama bezmaksas mobilā programma “We care, be aware”. Augšupielādētās dzimumzīmju fotogrāfijas vairākas dienas pārskatīja onkologs, un pacients saņēma atbildi par nepieciešamību veikt dzimumzīmju pārbaudi klātienē. Diemžēl, šodien šādas iespējas vairāk nav, bet es gribētu ticēt, ka šāda diagnosticēšanas iespēja tuvākajā laikā būs atkal pieejama.

 

AVOTS 

 

Žurnālu pārdošanas vietu saraksts: www.presesserviss.lv

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!
Abonementa cena 4  numuriem - 24 EUR. 

komentāri