Ставьте like и читайте!

Dermatoloģe Aļona Soha par aizsardzību pret UV, SPF filtriem un iecienītajiem saules aizsardzības krēmiem

20.08.2019, 3ade.lv

Dermatoloģe Aļona Soha par aizsardzību pret UV, SPF filtriem un iecienītajiem saules aizsardzības krēmiem

Ādas aizsardzība pret sauli vienmēr ir aktuāla. Tikai arvien grūtāk ir orientēties UV filtros, jo parādās jauni, bet vecie tiek diskreditēti.

Ja agrāk saules aizsargfiltri praktiski bija visos kosmētiskajos līdzekļos (īpaši pavasara-vasaras sezonai), tad tagad daudzi labi zināmi zīmoli ikdienas kopšanas produktiem tos vairs nepievieno.

Autore: Almaza Pirha

Kas ir Anti-Age klīnika?AIWA klīnikas ārste, dermatoveneroloģe Aļona Soha

 

Uzskata, ka filtri pazemina parasto krēmu, losjonu un citu līdzekļu efektivitāti. Vai tā tiešām ir?

Visticamāk, ka tieši dažas krēmu aktīvās sastāvdaļas var pazemināt filtru efektivitāti. Tagad ir populāri aizsargfiltri nelielā koncentrācijā – SPF 20-25.


Kāpēc?

Pirmkārt, kā zināms, krēmi tikai ar fiziskiem filtriem bieži uz ādas veido bālganu kārtiņu, kas produktu padara mazāk pievilcīgu patērētājam. Lai panāktu augstu SPF skaitli tikai ar ķīmiskajiem filtriem, izmanto vairāku līdzīgu filtru kombināciju. Noskaidrots, ka tikai viena ķīmiskā faktora izmantošana lielā koncentrācijā kaitē ādai, un, kā minimums, paaugstina fotojutīgumu. Ķīmiskie filtri nav tik noturīgi, tāpēc tos kombinē un tādā veidā pastiprina iedarbību. Lai sasniegtu SPF 50+, pārsvarā apvieno fiziskos un ķīmiskos filtrus.

Otrkārt, lai UV filtrs būtu efektīvāks, kosmētiskajam produktam jābūt uz minerālu bāzes (minerāleļļas). Bet pircēji labāk izvēlas dabīgu bāzi, nevis minerāleļļas.

Taču dabīgās bāzes pazemina SPF koeficientu. Ir sarežģīti tehnoloģiski radīt universālu līdzekli, kurā apvienota gan ideāla kopšana, gan iedarbīga saules aizsardzība. Ražotājiem ir ērtāk to sadalīt divos produktos.

Vai ķīmiskie SPF filtri tiešām ir tik kaitīgi?

Ir ķīmiskie filtri, kuriem ir pierādīta kaitīga iedarbība un kuru lietošanu labāk ierobežot.

≪Vispopulārākie≫ ir РАBA (Ethylhexyl dimethyl Para-aminobenzoic Acid), Benzophenone-3 (jeb Oxybenzone), Benzophenone-4,Butyl Methoxydibenzoylmethane (jeb Avobenzone, Parsol 1789), Octocrylene.

Katrs no iepriekšminētajiem filtriem savulaik ir bijis popularitātes virsotnē (piemēram, PABA tika patentēts 1943.gadā), taču vēlāk pierādīta to kaitīgā iedarbība vai arī nepietiekamā efektivitāte. Lai kāds no filtriem būtu kancerogēns, tas jālieto ļoti lielos daudzumos un ilgu laiku. Tāpēc neradīsim sev nevajadzīgas fobijas. No dermatoloģijas viedokļa šādu filtru ierobežošana parasti saistīta ar kontaktdermatītu attistību un ādas fotojutīgumu.


Vai etiķešu lasīšana ir nozīmīga?

Saprāta robežās. Nevajag pārkvalificēties par ķīmiķi un pētīt visu saules aizsarglīdzekļu sastāvu. Vienalga neizdosies pamatīgi izstudēt un objektīvi novērtēt. Mēs, patērētāji, varam sevi pasargāt, izvēloties zināmu ražotāju produktus, kas ir dermatoloģiski pārbaudīti un apstiprināti. Ja atvaļinājumā dodamies uz tūkstošiem kilometru tālu pludmali vai kalniem, tad labāk neskopoties un nopirkt saules aizsarglīdzekli aptiekā, nevis par pāris eiro pludmalē.

 

 

Ja nekļūdos, arī fiziskie filtri netiek vērtēti viennozīmīgi?

Ķīmiskie filtri absorbē UV starus, bet fiziskie veido ekrānu, kas tos atstaro un izkliedē. Tā kā krēmiem ar fiziskiem filtriem ir bālgana tekstūra, ko rada titāna dioksīda un cinka oksīda daļiņas, ražotāji ir iemācījušies tās sasmalcināt līdz nanodaļiņu izmēram, padarot produktu kosmētiski pievilcīgāku, bet lietošanu – patīkamāku.

Vēl pirms pāris gadiem plaši tika diskutēts par titāna nanodaļiņu toksiskumu, kas spēj bojāt šūnas membrānas un izraisīt saindēšanos ar titānu. Tad arī parādījās titan free produkti. Tomēr pēc daudziem pētījumiem un precizējumiem tika radīta tehnoloģija, kas nanodaļiņas pārklāj ar sfērām, novēršot ādas barjeras pārvarēšanas risku.

Vēl viens svarīgs faktors ir titāna un cinka savienošana vienā produktā, kas pastiprina to darbību un nodrošina aizsardzību pret UVA un UVB stariem. Tāpat formulā ar fiziskiem filtriem jābūt antioksidantiem, kas neitralizē ūdeņraža peroksīda brīvos radikāļus, kas rodas filtru oksidācijas procesā.

Bērniem labāk izvēlēties krēmus ar fiziskiem filtriem, it īpaši līdz trīs gadu vecumam, jo bērna āda ir jutīgāka un kontaktdermatīta risks no ķīmiskajiem filtriem ir augstāks.

Praktisks ieteikums: nelietojiet šādus produktus uz lūpām, lai nenorītu. Pūšot aerosolus, aizturiet elpu un izejiet no izmidzinātā mākoņa, lai neieelpotu fizisko filtru daļiņas.

Kosmētisko produktu sastāvā lielākoties ir gan fiziskie, gan ķīmiskie filtri. Manuprāt, tas ir labi. Vēl pirms 15-25 gadiem krēms ar SPF bija biezs, balts, eļļains un lipīgs produkts, kas spīd, neuzsūcas, un par meikapu nevarēja būt ne runas. Šādu krēmu lietojām tikai pludmalē un arī tad uzreiz gribējās ātrāk mesties ūdenī, lai noskalotu lieko. Vai mēs tagad lietotu tādu krēmu?

Tomēr man joprojām daļa pacientu ir jāpārliecina, ka tekstūras ir mainījušās un aizsarglīdzeklis piemērots arī lietošanai ikdienā. Filtru kombinācija uzlabo krēma tekstūru un samazina alerģisku reakciju iespējamību. Tāpēc ir liela varbūtība, ka pircējs turpinās lietot krēmu, kas savukārt pazeminās UV staru negatīvo ietekmi.

Mēs zinām, ka ir UVA, UVB, UVC – kam jābūt rakstītam uz iepakojuma pludmales krēmam un ikdienas lietošanai pavasarī un vasarā?

Vislabāk, ja ir aizsardzība gan pret UVA, gan UVB stariem. UVB stari izsauc ādas apdegumu un apsārtumu, bet UVA rada netiešus DNS šūnu bojājumus un mutācijas. Uzskats, ka UVA aizsargfiltrs aizsargā no ādas malignizācijas, nav gluži pareizs, jo ādas vēzis (piemēram, melanoma) ir sarežģīta daudzkomponentu problēma.

Nedomāju, ka krēma kārta ar SPF, pat ja tas ir 50, pasargās no saules kaitīgās ietekmes, pigmentācijas riska un vēl jo vairāk no malignizācijas. Izskaitļots, ka pilnvērtīgai sejas ādas aizsardzībai nepieciešami 5 ml krēma. Reāli tā ir viena tējkarote. Kurš tik daudz krēma ziež uz sejas?! Visam ķermenim tie ir 20-25 ml. Krēms nebūt nav panaceja pret fotonovecošanos, pigmentāciju un ādas vēzi, bet ir tikai viens no variantiem, lai mazinātu nelabvēlīgu seku riskus.

Būtiska nozīme ir arī apģērbam, saulesbrillēm, cepurēm. Nevajag ilgstoši uzturēties saulē dienas vidū, kad saules stari ir visspēcīgākie. Katru dienu ir pareizi jākopj āda, jo labi mitrināta āda bez bojājumiem ir mazāk pakļauta fotobojājumu riskam. Sejas ādas, kā arī visa ķermeņa kopšana ir dabīgs aizsarglīdzeklis. Nozīme ir arī dzīvesveidam. Parasti ikdienā pietiek ar SPF 25-30 kopšanas krēmu, minerālpūderi, BB krēmu un SPF spreju. Bet brīvdienās un atvaļinājumā, kad dzīvesveids ir aktīvs, kosmētikai jābūt ar papildus UV aizsardzību.

Ķeltu tips (ļoti gaišs) apdeg vidēji 20 minūšu laikā, gaišādainais eiropiešu – 30, tumšādainais eiropiešu– 40, dienvideiropiešu – 50, aziātu – 60 un afrikāņu –70 minūšu laikā.

Kāds ir jūsu personīgais saules aizsardzības TOP 3?

Obagi Sun shild matte broad spectrum SPF 50. Sastāvā ir fiziskie un ķīmiskie filtri (10.5% Zinc Oxide, 7.5% Octinoxate). Nav komedogēns, lieliski matē, draudzējas ar meikapu un teicami pasargā no UV starojuma. Ar 85 ml iepakojumu pietiek ne tika sejai, bet arī ķermeņa atklātajām zonām. Regulāri lietoju arī savam bērnam, kad pa rokai nav bērnu krēma.

Uriage water mist SPF 30, 50 ml. Nodrošina aizsardzību pret UVA un UVB stariem, sastāvā termālais ūdens un mitrinošs komplekss. Ļoti ērta iepakojuma sīkdispersijas sprejs, līdzīgs termālajam ūdenim. Ideāli piemērots ceļojuma laikā. Lietoju, ja jāatjauno saules aizsardzība, virs meikapa, mašīnā vai arī, ja pēkšņi parādās spoža saule. Līdzīgs iepakojums ir LA Roche Posay, tikai flakona tilpums ir lielāks.

La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics Wet skin lotion SPF 50+, 250 ml. Manuprāt, neaizstājams, ja atpūšamies pludmalē. Paredzēts uzklāšanai arī uz mitras ādas, jo sastāvā ir hidrofobs komplekss, kas uz ādas veido neredzamu plēvīti. Tas ir ļoti būtiski bērniem, jo grūti izskaidrot, kāpēc jānoslaukās dvielī un jāieziežas ar krēmu. Arī vecākiem, protams, nav liegts lietot bērniem paredzētus produktus.

Ko jūs domājat par dabīgo filtru efektivitāti, piemēram, eļļu? Līdzekļiem uz eļļas bāzes ir ļoti mazs SPF 13. Vai es varu aizsargāt ādu tikai ar eļļu vien?

Uz to gan nevajadzētu cerēt. Bet tajā ir zināma daļa taisnības. Dabīgās eļļas mitrina ādu un novērš kairinājumu, savukārt labi mitrināta, sagatavota āda bez iekaisuma pazīmēm ir izturīgāka pret sauli un tik āri neapdeg. Tāpēc nevajag izvairīties no losjoniem, kas paredzēti lietošanai pēc sauļošanās. To sastāvā ir sabalansēti kompleksi ar pantenolu, alveju, hialuronskābi, bisabololu u.c., kas sagatavo ādu nākamajai saulainajai dienai.

Vai vasarā pietiek ar BB krēmu un pūderi SPF 20?

Arī noturīgs grims dienas gaitā ir jāpielabo. Jau pāris stundas pēc uzklāšanas paliks tikai neliela daļa no produkta, kas nevar nodrošināt pilnvērtīgu aizsardzību visu dienu. Pūderu cienītājas var lietot birstošo minerālpūderi, ar kuru var koriģēt meikapu un nodrošināt deguna, vaigu kaulu un pieres papildus aizsardzību. Atklātajām ķermeņa daļām aizsardzība jāatjauno regulāri, ik pēc 2 stundām. Ķīmiskie filtri kļūst neaktīvi, fiziskie noberžas ar apģērbu, rokām, dvieli un smiltīm.

Der zināt, ka līdzeklis jāuzklāj 30 minūtes pirms iziešanas saulē (tas ir, mājās), nevis pludmalē, kā tas parasti notiek.

 

Kāds ir jūsu viedoklis par jaunajiem cerija oksīda/dioksīda UV filtriem?

Par šiem fiziskajiem filtriem pašlaik daudz diskutē. Nenoliedzami, cerija oksīds un dioksīds vienlaikus ir gan filtrs, gan antioksidants un nodrošina augstāku aizsardzību, salīdzinot ar pierasto titānu un cinku. Tā kā pagaidām trūkst pierādījumu par tā 100% drošumu, kosmētikas giganti nesteidzas tos ieviest. Iespējams, drīzumā tas būs pavērsiens aizsarglīdzekļu ražošanā, jo tiem ir potenciāls. Cerija atvasinājumus izmanto rūpniecībā, piemēram, automašīnu stiklu ar UV filtru ražošanā.

 Attēlu rezultāti vaicājumam “защита от солнца”


UV nodrošina D vitamīna sintēzi, kam ir svarīga nozīme ne tikai kaulu veselībā, bet arī ļaundabīgu veidojumu, aknu un sirds slimību profilaksē, bet tā nonākšana acs tīklenē veicina dabīgā antioksidanta melatonīna sintēzi. Kā D vitamīnu sintezēt dabīgā veidā un turklāt justies drošiem?

Ņemot vērā to, kādā reģionā mēs dzīvojam, nevajadzētu paļauties tikai uz dabīgu D vitamīna sintēzi, jo mums ir pārāk maz saulainu dienu. Manuprāt, kontrolētai D vitamīna lietošanai jābūt tikpat ierastai lietai kā, piemēram, zobu tīrīšana. Un nevajag baidīties no saules! Var un vajag gan sauļoties, gan peldēties, valkāt svārkus un šortus. Tikai jāizvēlas pareizais laiks un jādomā par aizsardzību, jo modē ir dabīgums. Ja jūsu āda nav ne tuvu šokolādes krāsai, tad nevajag to iekrāsot ar sauli.

Vai ir kāds drošs iedeguma veids, ja cilvēkam ir tendence uz pigmentāciju un viņš ar to cīnās?

Diemžēl, ne. Hiperpigmentācija nav saistīta tikai ar sauli. Ultravioletais starojums bieži ir tikai pigmenta trigeris, bet galvenais cēlonis var būt, piemeram, zems feritīna līmenis, slēpts dzelzs deficīts vai medikamentu lietošana, kas paaugstina fotojutīgumu. Turklāt melanocīti migrē ādā visas dzīves laikā un uzkrājas visvairāk bojātajās vietās (rokas, pleci, seja). Tāpēc mēs varam darīt to, ko varam, – sekot savai veselībai, lietot saules aizsardzības līdzekļus un baudīt labu un saulainu laiku, nebaidoties no pigmentācijas riska.

komentāri