Ставьте like и читайте!

DROŠS STĀVOKLIS. SKAISTUMKOPŠANAS GIDS GRŪTNIECĒM

12.08.2021, 3ade.lv

DROŠS STĀVOKLIS. SKAISTUMKOPŠANAS GIDS GRŪTNIECĒM

DROŠS STĀVOKLIS

SKAISTUMKOPŠANAS GIDS GRŪTNIECĒM

Neskatoties uz to, ka uzraudzības iestādes, tādas kā EMEA un FDA* sniedz ļoti skaidrus ieteikumus grūtniecēm un sievietēm zīdīšanas periodā par kosmētisko komponentu drošību, joprojām ir ļoti maz pētījumu, kas sniedz vērtējumu par ādas kopšanas līdzekļu un procedūru drošību šajā sievietei nozīmīgajā periodā.
No vienas puses, mēs jau no galvas zinām konservatīvo procedūru protokolu un ieteikumus. No otras puses — mūsdienās grūtniecēm nav aizliegts pat botulīntoksīns.

Kādas procedūras un kosmētiskie līdzekļi nerada komplikācijas un neizraisa nevajadzīgu vainas sajūtu? Uzdod jautājumus mūsu lasītājas interesantajā un aizkustinošajā stāvoklī. Sniedzam atbildes!AUTORE: DR. AĻONA SOHA, DERMATOLOĢE


KĀDU KOSMĒTIKU DRĪKST LIETOT GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ: JEBKURU VAI TIKAI AR SPECIĀLU MARĶĒJUMU “GRŪTNIECĒM”?


Tiek uzskatīts, ka ādas kopšanas līdzekļi grūtniecības un zīdīšanas laikā jau pēc noklusējuma ir droši, jo to sastāvā ir A un B kategorijas komponenti, un tiem nav medi- cīniskas iedarbības. Tādēļ krēms ar “norādi” ievērojami vienkāršos izvēli. Bet tas nenozīmē, ka nepieciešams atteikties no sava ierastā krēma un maskas. Ja jūs šaubāties par kāda produkta drošību, tad būtu ieteicams grūtniecības sākumā pārbaudīt savu pašreizējo produktu klāstu gan pie dermatologa, gan ginekologa. Ja tādas iespējas nav, tad ziedojiet pāris stundas un izpētiet produktu sastāvu patstāvīgi.

Tikai rodas jautājums — kā atpazīt bīstamos komponentus un kādas produkta sastāvdaļas var radīt šaubas, jo paši ražotāji sastāvā nenorāda, kurai kategorijai pieder katra sastāvdaļa. Daži ražotāji vispār nenorāda sastāvu, bet tajā pat laikā, nekautrējoties marķējumā uz iepakojuma norāda “ekoprodukts”.
Diemžēl Kanādā, Eiropā, Krievijā, ASV, Japānā, Korejā u.c. valstīs lietojamo kosmētisko līdzekļu definīcijas un noteikumi ir atšķirīgi. Tas nozīmē, ka vienus un tos pašus produktu veidus dažādos tirgos var klasificēt dažādi.

Piemēram, saskaņā ar ES pieņemto vienošanos, definīcija “ārstnieciskās sastāvdaļas” tiek attiecinātas tikai uz tādiem komponentiem, kas būtiski ietekmē cilvēka organisma metabolismu. Un tādi produkti, piemēram, kā zobu pastas, sauļošanās aizsargkrēmi un šampūni pret blaugznām, ES tiek uzskatīti par kosmētikas līdzekļiem; kaut arī Amerikas Savienotajās Valstīs šie paši produkti tiek klasificēti kā ārstnieciski. Būtiskākā atšķirība — ES valstīs produkts var būt klasificēts kā kosmētikas vai ārstniecības līdzeklis, taču tas nevar atrasties abās kategorijās. Taču ASV juridisko atšķirību starp kosmētikas un ārstniecības līdzekļiem nosaka pēc paredzētā produkta izmantošanas veida, attiecīgi, kāds ir produkta pielietojuma mērķis nevis kādas ir tā sastāvdaļas.

Tomēr kosmētisko līdzekļu sastāvā var būt noteikti ārstnieciski komponenti, no kuriem grūtniecības un zīdīšanas periodā vajadzētu izvairīties. Šo ieteikumu pamatā ir iespējamie riski, kas var rasties no ārstniecisko komponentu lokālas lietošanas, jo nav veikti plaša mēroga pētījumi, kas pierādītu šo kosmētikas produktu toksicitātes un bīstamības ticamību grūtniecības laikā.

GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ NELIETOJAM:

Retinolu un tā atvasinājumus kosmētikā (saīsinājums — retinyl palmitate, retinyl acetate, retinaldehyde/retinyl, tretinoin, adapalene, tazarotene, isotretinoin).

Jāatsakās no izmantošanas ādas kopšana — pierādīts teratogēna efekts (embrija attīstības traucējums), ja to lieto iekšķīgi kā medikamentu, kura pamatā ir sintētiskais A vitamīns.

Praktiski – uz laiku atteikties no serumiem, koncentrātiem, krēmiem un pīlingiem ar retinolu. Taču uztraukumam nav pamata, ja esat īslaicīgi izmantojusi krēmu ar retinolu. Teratogēna iedarbība ir pierādīta, ja tas tiek lietots ārstniecisku koncentrāciju veidā sistemātiski.


Hidrohinons – līdzekļiem, kuru sastāvā ir hidrohinons piemīt izteiktas balinošas īpašības un to izmanto, lai ārstētu pigmentāciju (piemēram, melazmu). Hidrohinons ir aizliegts Eiropā, bet atļauts pārdošanai Amerikā un Krievijā.

Jāatsakās no izmantošanas ādas kopšana – lielā koncentrācijā tas ir toksisks, izraisa pigmentācijas traucējumus grūtniecības laikā.

Praktiski – pigmentācijas ārstēšanu turpināt pēc grūtniecības un bērna zīdīšanas perioda, bet šajā periodā – regulāri lietot saules aizsargkrēmu.


Salicilskābe – tā ir hidroksi skābe (BHA), kas tiek klasificēta kā C kategorijas preparāts. Tam ir komedolītiska un keratolītiska iedarbība. Bieži tiek izmantota recepšu medikamentos, kas paredzēti psoriāzas, aknes un citu hronisku dermatožu ārstēšanai.

Jāatsakās no izmantošanas ādas kopšanā — salicilskābe var iekļūt dziļi ādā, ja to uz ādas uzklāj lielos daudzumos vai kopā ar oklūziju.

Praktiski — neveiciet ķīmiskos pīlingus, kuru bāze ir salicilskābe, nelietojiet recepšu “zālīšu maisījumus” vai keratolītiskas salicilskābes ziedes.

Salicilskābe bieži tiek izmantota sejas tīrīšanas želejās vai krēmos ar iedarbību pret akni.
Parasti salicilskābes koncentrācija šādu produktu sastāvos ir minimāla — 0,5-0,9%. Šādus kosmētikas līdzekļus var turpināt lietot grūtniecības laikā, līdzeklis nerada sistēmisku iedarbību uz organismu un tas neiekļūst placentā. Ja jums ir šaubas par konkrētu kosmētikas līdzekli, labāk konsultēties ar dermatologu vai kosmetologu.

Trihloretiķskābi kosmetoloģijā izmanto kā vienu no vidēja dziļuma ķīmiskā pīlinga efektīvākajām sastāvdaļām.

Jāatsakās no izmantošanas ādas kopšanā — iekļūst dziļi ādā. Daži zinātnieki pieļauj, ka šis savienojums var pat palēnināt augļa augšanu.

Praktiski — atteikties no vidēja dziļuma pīlinga veikšanas visu grūtniecības un zīdīšanas periodu.

Alfa hidroksi skābes ar iedarbību uz ādas virsējo slāni — AHA (mandeļu, glikolskābes, pienskābes u.c.) var lietot grūtniecības un zīdīšanas laikā. Taču kosmetologs novērtē iespējamos blakusparādību attīstības riskus katrā gadījumā atsevišķi, piemēram, pēciekaisuma pigmentāciju, paaugstinātu ādas jutību.

Ēteriskās eļļas – gaistoši savienojumi, kuriem ir sarežģīta formula. Potenciāli alerģisks, nav atļauts lietošanai ne tikai grūtniecības laikā, bet arī bērniem līdz septiņu gadu vecumam. Dažiem ēterisko eļļu savienojumiem piemīt neirotoksiska iedarbība. Jāierobežo šādu augu ēterisko eļļu izmantošana: ciedra, vīraka, ģerānijas, jasmīna, kadiķa, mirres, rozmarīna. Kampars un mentols var izraisīt dzemdes gludās muskulatūras tonusu, noteikti jāizslēdz, ja pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks.

Vietnē Cosmetic Ingredient Review var atrast visaptverošu informāciju par visām iespējamām kosmētiskajām sastāvdaļām.UN ĀDAS ATJAUNOJOŠI PRODUKTI... VAI GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ VAR LIETOT KONCENTRĒTUS SERUMUS?

Palielinoties estrogēna un progesterona hormonu līmenim, vairumam sieviešu āda kļūst jutīga. Parādās seboreja, paātrinātas asinsrites ietekmē, pastiprinās taukains spīdums, var veidoties komedoni un mikrokomedoni, kā arī nelieli iekaisuma elementi.
Ādas kopšanai labāk izmantot vieglas tekstūras produktus, vakarā var lietot līdzekļus ar zemu augļu skābju vai enzīmu koncentrāciju. Hialuronskābes, C vitamīna, niacinamīda, alvejas, jūras aļģu un Gotu kolas lapu ekstrakti labi atjauno ādu, mitrina un darbojas kā antioksidanti.
Ja āda ir kļuvusi sausa un jutīga, ir jāatsakās no agresīvas tīrīšanas, abrazīviem skrubjiem, spirtu saturošiem tonizējošiem līdzekļiem un jāizvēlas līdzekļi, kas atjauno un aizsargā ādas lipīdu virsmas slāni. Šādu produktu sastāvā var atrast šī sviestu, avokado, makadāmiju, nepiesātinātās taukskābes, polisaharīdus, hialuronskābi, antioksidantus utt.
GRŪTNIECES VAIRĀK UZTICAS TIEM PRODUKTIEM, KAS MARĶĒTI AR IVF, BIO UTT. VAI BEZRECEPŠU ORGANISKOS UN EKOPRODUKTUS VAR UZSKATĪT PAR DROŠIEM TIKAI TĀPĒC, KA TO IEGĀDEI NAV NEPIECIEŠAMA RECEPTE VAI TĀPĒC, KA TO ETIĶETES ROTĀ KĀDS EKO VAI BIO-LOGOTIPS?

Eko- vai bio-logotips nav droša un veselīga produkta garants grūtniecības laikā. Šāds logotips nozīmē, ka kosmētikā tiek izmantotas organiskas izejvielas, dabīgas sastāvdaļas, produkti netiek testēti uz dzīvniekiem. Bieži alerģiska reakcija un paaugstināta jutība parādās tieši dabīgu sastāvdaļu iedarbības rezultātā. Izvēloties ekokosmētiku, vajadzētu izvēlēties produktus bez intensīvas smaržas un tikai no uzticamiem ražotājiem.

Mūsdienās ir populāra mājās gatavota kosmētika, kas burtiski vārīta virtuvē. Kaut arī produkta smarža un apraksts var būt vilinoši, ievērojami palielināts ir ādas neparedzamas reakcijas risks. Jāpadomā par sekām, jo kontaktdermatīta un apdegumu ārstēšana grūtniecības laikā nav viegls uzdevums un rada papildus stresu grūtniecei.
VAI ZĀLĪTES, TĒJAS, PIEDEVAS VAR IZRAISĪT NEVĒLAMU IEDARBĪBU, JA TO NAV APSTIPRINĀJIS ĀRSTS?

Grūtniecības un zīdīšanas laikā īpaši nevajadzētu aizrauties ar pašārstēšanos un pašdiagnostiku. Pastāv uzskats, ka, grūtniecēm ieteicamāk ir dzert zāļu tējas, nevis tēju un kafiju, taču noteikta kofeīna deva var pat kalpot kā asinsspiediena un garastāvokļa normalizēšanas līdzeklis.
Taču pastāvīga zāļu novārījumu lietošana var izraisīt, piemēram, urolitiāzes saasināšanos. Un atkal ir vērts aizdomāties — kā to pēc tam izārstēt?

Tajā pašā laikā PVO viennozīmīgi iesaka atteikties no alkohola, nikotīna, narkotisko un psihotropo vielu lietošanas, jo to kaitīgā ietekme uz bērnu ir ticami pierādīta. Tomēr nav oficiāla medicīniska ieteikuma nelietot kosmētiku grūtniecības laikā.

"Populārākajos sieviešu portālos, pilnīgi nopietni, bet neiedziļinoties detaļās, tiek plaši apspriesta matu krāsošanas un manikīra negatīvā ietekme, iesaka nelietot kosmētiku un nekādā gadījumā nelietot tonālo krēmu, jo tad āda neelpos..." KĀDAS PROCEDŪRAS PIE FRIZIERA VAI MANIKĪRA SPECIĀLISTA VAR BŪT BĪSTAMAS?

Apgalvojumam par manikīra un matu krāsošanas nedrošību kalpo fakts, ka matu krāsu sastāvā ir formaldehīds un tā atvasinājumi, taču mūsdienīgu formulu matu krāsu savienojumos šīs vielas saturs ir noteikts ar likumu un nedrīkst pārsniegt 0,2% formalīna vai 0,074% formaldehīda (pieļaujamā drošā koncentrācija).
Keratīna matu taisnošana un tā veidi nav atzīti par drošu procedūru, jo, apstrādājot matus, sildot, gaisā izdalās kaitīga gāze, kura uz cilvēku var radīt toksisku ietekmi. Ieteikums atteikties no šāda veida procedūras ir balstīts uz iespējamu negatīvas ietekmes risku uz augli.
Sieviete, gaidot bērniņu, izmanto milzīgus savas veselības resursus, tādēļ ir ieteicama saprātīga kopšanas pieeja. Piemēram, atlikt radikālas matu krāsas izmaiņas uz kādu laiku. Šāda procedūra paredz augstas koncentrācijas balinošu šķīdumu izmantošanu, kas var izraisīt dermatītu vai alerģisku reakciju.
ĻOTI IZPLATĪTA GRŪTNIEČU SŪDZĪBA IR AKNE, TAČU DIEMŽĒL DAUDZAS EFEKTĪVAS ĀRSTĒŠANAS METODES GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ IR AIZLIEGTAS. KURAS PROCEDŪRAS, SKĀBES, KOPŠANAS PIEEJAS IR PIEŅEMAMAS UN DROŠAS, UN KURAS IR AIZLIEGTAS?

Joprojām pastāv viedoklis, ka grūtniecības laikā nav jāiejaucas un jāārstē iekaisums, jo vienalga nekādus līdzekļus izmantot nedrīkst. Faktiski daudzus ārstniecības preparātus drīkst lietot grūtniecības laikā, ja ieguvumi no to izmantošanas ir lielāki nekā risks. Tieši dermatologs, novērtējot visu simptomu kopumu, var piedāvāt racionālāko ārstēšanas veidu, kas neradīs sekas ne mazulim, ne mātei.
Grūtniecības un zīdīšanas laikā priekšroka tiek dota lokāli lietojamiem preparātiem, svarīga loma ir pareizai kopšanai mājās un saudzējošām procedūrām kosmetologa kabinetā, piemēram, regulārai maigai ādas attīrīšanai, virspusējiem ķīmiskiem AHA pīlingiem, pretiekaisuma procedūrām.
Nav ieteicams lietot recepšu preparātus un kombinācijas ar retinolu un salicilskābi, veikt agresīvu ārstēšanu ar lāzeri (piemēram, slīpēšanu), jo palielinās ādas reakcijas neparedzama rezultāta risks (piemēram, pēctraumatiskā pigmentācija), kā arī grūtniecības komplikāciju iespējamība kā organisma reakcija uz sāpīgu manipulāciju veikšanu un sievietes psihoemocionālo jutību.
Galvenais noteikums — nenodarbojieties ar pašārstēšanos, bet, ja novērojat pirmos aknes parādīšanās simptomus, noteikti vērsieties pie dermatologa.
AIZSARDZĪBA PRET SAULI JOPROJĀM IR VISSVARĪGĀKĀ LIETA IKVIENAS SIEVIETES ĀDAS KOPŠANAS RITUĀLĀ. KĀDUS LĪDZEKĻUS UN BLOKATORUS IR IETEICAMS LIETOT GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ?

Ir svarīgi izvēlēties produktus ar aizsardzību pret UVA un UVB stariem ar indeksa skaitli 30 un vairāk, kā arī vadīties pēc principa — labāk vairāk nekā mazāk. Ja āda pirms grūtniecības bijusi jutīga un ar noslieci uz alerģiskām reakcijām, ko rada kosmētikas līdzekļi, tad noteikti vajadzētu dot priekšroku fizisko filtru aizsardzībai. Alerģijas iespējamība pret ķīmiskiem filtriem grūtniecības laikā pieaug (ādas apsārtums un kairinājums).

Grūtniecības laikā ir lielāks pārkaršanas un karstuma dūriena risks, tāpēc pludmales un brīvdienu garderobi papildiniet ar brīvu, gaišas krāsas garroku kreklu, cepuri un garu kleitu. Slēgta tipa, ērts apģērbs pasargās gan no pigmentācijas, gan pārkaršanas.

"Padoms — pludmalē un garās pastaigās aizsargkrēms jāuzklāj bagātīgi, netaupot produktu, atkārtoti uzklāt ik pēc divām stundām vai pēc peldēšanās. Jā, tas ir neērti, jā, krēms ir lipīgs, nosmērē matus, saveļas sīkās bumbiņās utt., Bet, ja jūs tiešām uztraucaties par pigmentācijas parādīšanos, tad ir tikai divas iespējas — NESAUĻOTIES un neiet uz pludmali, vai arī atcerēties lietot aizsargkrēmu.
Krēmu noteikti uzklājiet uz dekoltē un pleciem! Pigmentēti plankumi un fotonovecošana šajās zonās parādās tik pat bieži kā uz sejas."HLOAZMA IR IZPLATĪTA SŪDZĪBA GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ. TĀS CĒLONIS PARASTI IR HORMONI, UN PĒC DZEMDĪBĀM PLANKUMI PAŠI PAR SEVI PALIEK GAIŠĀKI. VAI TOS VAJADZĒTU BALINĀT, IZMANTOJOT CITAS METODES: KOSMĒTIKU, LĀZERU, PĪLINGUS UTT.?

Ja parādās hloazmas izpausmes (grūtniecības maska — pigmentācijas plankumi, kas lokalizēti uz izvirzītajām sejas daļām — ap acīm, vaigu kauliem, pieri, ap lūpām), tad noteikti jāatceras par pietiekamu aizsardzību pret ultravioleto starojumu.
Hloazmas izpausmes pamazām samazinās 6-9 mēnešu laikā pēc dzemdībām un zīdīšanas perioda, atlikušo pigmentu iespējams noņemt ar lāzera un profesionālu pīlingu palīdzību. Veiksmīgas ārstēšanas priekšnoteikums joprojām ir pietiekama SPF aizsardzība.

1. Palmer's masāžas krēms ar kolagēnu un elastīnu pret strijām

2. Eucerin natural caring oil eļļa pret strijām ar E vitamīnu

3. Lierac Phytolastil striju novēršanas gels

4. Weleda Strech mark eļļu maisījums pret strijām

5. Elemis Japanese Camellia Oil Blend eļļu maisījums ar augstas koncentrācijas augu kolagēnu

6. Essentials by Zoe LVH Boobs’ Essential Oil masāžas eļļa krūtīm

7. PAI Pomegranate and Pumpkin Seed Organic Stretch Mark System divpakāpju sistēmas eļļa pret strijām

8. Pai Rosehip Bioregenerate oil reģenerējoša mežrozīšu eļļa

9. Hatch Mama ātri žūstoša augu eļļa


GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ VAR PALIELINĀTIES LABDABĪGU JAUNVEIDOJUMU DAUDZUMS VAI DZIMUMZĪMJU IZMAIŅAS. VAI TAS IR VĒL VIENS IEMESLS APMEKLĒT DERMATOLOGU?


Sākot ar otro trimestri, grūtniece var pamanīt palielinātu jaunizveidojušos ādas izaugumu skaitu, īpaši dabisko kroku vietās — kaklā, padusēs. To var izraisīt pastiprināta ādas virsmas berze, svīšana un hormonālā līmeņa izmaiņas. Pēc grūtniecības daži no šiem veidojumiem var izzust.
Papilomas vīrusa aktivizēšanās un pazeminātas imunitātes rezultātā var parādīties papilomas un kondilomas. Noteikti apmeklējiet dermatologu, lai noteiktu ārstēšanos, īpaši dzimumorgānu kondilomu gadījumā.
Ja notiek dzimumzīmes krāsas, izmēra vai formas izmaiņas, dermatologa apmeklējumu noteikti nevajadzētu atlikt. Grūtniecības laikā var parādīties arī ļaundabīgi jaunveidojumi, kuru ārstēšanas panākumi ir atkarīgi no procesa atklāšanas ātruma.
Grūtniecība nav izņēmums, un ikgadēja dzimumzīmju pārbaude ir obligāta!
STRIJAS PARASTI PARĀDĀS BIEŽĀK SIEVIETĒM, KURĀM IR ĢENĒTISKA NOSLIECE. IR DAUDZ KRĒMU, KAS SOLA TĀS NOVĒRST VAI SAMAZINĀT, TOMĒR JOPROJĀM NAV SKAIDRS, VAI TIE PATIEŠĀM IR IEDARBĪGI. KO VAR IZMANTOT STRIJU NOVĒRŠANAI? UN KO DARĪT AR STRIJĀM PĒC DZEMDĪBĀM?


Striju parādīšanos izraisa pārmērīga ādas izstiepšanās un nepietiekama ādas elastība. Sausa āda ir pakļauta lielākam striju parādīšanās riskam. Šajā gadījumā grūtniecība, hormonālās svārstības, svara pieaugums darbojas kā striju parādīšanās izraisītāji.
Diemžēl universālas receptes nav. Lai novērstu striju parādīšanos, varat mājās veikt dažas vienkāršas darbības.

• Maigs ķermeņa pīlings 1-2 reizes nedēļā, tas stimulē mikrocirkulāciju, nopulē un sagatavo ādu krēma uzklāšanai.

• Regulāra ādas mitrināšana saglabā lipīdu plēvīti un padara ādu elastīgāku. Varat izmantot pamata kosmētikas līdzekļus — īpaši grūtniecības sākumā. Otrā un trešā trimestra beigās — papildus ādas barošanai ieteicams izmantot arī eļļainas tekstūras un biezus sviestus.

• Lai uzlabotu mikrocirkulāciju un novērstu muskuļu sasprindzinājumu, ieteicams iet siltās vannās, ja nav kontrindikāciju.

Šobrīd tirgū ir pieejami daudz kosmētisko līdzekļu, kas īpaši paredzēti lietošanai grūtniecības laikā. Parasti šādiem produktiem nav asas smaržas, tie nesatur minerāleļļas un to sastāvā ir augu komponenti, kas uzlabo ādas elastību.

Ir skaidrs, ka neviens krēms nespēs palīdzēt, ja netiks ievēroti veselīgas grūtniecības pamatprincipi — pareizs un daudzveidīgs uzturs, pietiekams ūdens patēriņš, svara kontrole.
Pilnīgi atbrīvoties no strijām nav iespējams, jo tās patiesībā ir rētas, kuru krāsa mainās no sarkanvioletas līdz gandrīz nemanāmi baltai. Striju estētisko izskatu var uzlabot, izmantojot lāzera un injekcijas terapijas kombināciju, kuru jums piemeklēs ārsts pēc dzemdībām un zīdīšanas perioda beigām. Procedūras, kas var palīdzēt: frakcionētais CO2/erbija lāzers, termāža, mezoterapija, PRP terapija utt.

Ārīgi lietojamo kosmētiku var un vajag turpināt lietot visu ārstēšanas periodu.
KĀDAS SEJAS UN ĶERMEŅA PROCEDŪRAS VAR UZSKATĪT PAR KOPJOŠĀM, DROŠĀM UN EFEKTĪVĀM? SIEVIETE VĒLAS IZSKATĪTIES KOPTA ARĪ GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ...

Jebkuru kosmētisko procedūru plānošanu ieteicams saskaņot ar ginekologu, kurš novēro jūs grūtniecības laikā, īpaši pirmās grūtniecības un/vai sarežģītas anamnēzes gadījumā.
Grūtniecības pirmajā trimestrī nav ieteicams apmeklēt pirtis, saunas, solārijus, veikt aktīvas sildošas un/vai sāpīgas masāžas/procedūras.
Tā piemēram, liekas, ka šķietami nekaitīgā vaksācija nekādā veidā neietekmē augli un tai nav sistēmiskas ietekmes uz mātes organismu. Tomēr procedūras laikā, paaugstināta hormonu līmeņa rezultātā var rasties sāpju šoks, kas provocēs gludās muskulatūras kontrakcijas un izraisīs grūtniecības gaitas komplikācijas.
Sākoties otrajam trimestrim, ir ievērojami mazāk ierobežojumu. Regulāras masāžas grūtniecēm, saudzīgas procedūras, limfodrenāža, spa, pirtis un saunas komfortablā siltuma režīmā atvieglos pieaugošo stresu un uzlabos grūtnieces ādas stāvokli. Ja nav konstatētas grūtniecības komplikācijas, tad nav ierobežojumu regulārai sportošanai, izvēloties mērenu fizisko slodzi. Aktīvas kosmētiskās procedūras, ķīmiskos pīlingus ieteicams veikt tikai pēc pārrunām ar savu ārstu — kosmetologu.
MŪSDIENĀS GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ NAV AIZLIEGTA BOTULĪNTOKSĪNA, MEZOTERAPIJAS UN PAT VAIRĀKU FILLERU IZMANTOŠANA... NAV AIZLIEGTA, BET, ES PERSONĪGI, TO GRŪTNIECĒM NEIETEIKTU.

Lāzera un injekcijas procedūras nav ieteicamas visā grūtniecības periodā. Filleru un botulīntoksīna injekcijas, lāzera atjaunošanas procedūras katram no mums rada daudz stresa un pārdzīvojumu — kā noritēs procedūra, vai tā sāpēs un, ja nepatīks rezultāts, vai būs blakusefekti? Grūtniecība nav izņēmums, un nevēlamu reakciju iespējamais risks pēc šādām procedūrām saglabājas, tas var pat paaugstināties, ņemot vērā, ka rehabilitācija pēc procedūras var būt neprognozējama (izmaiņas hormonālajā līmenī, paātrināta asinsrite, dzelzs/feritīna deficīts utt.). Mēs nedrīkstam aizmirst, ka šajā periodā, radušos blakusparādību ārstēšanas paņēmieni ir ļoti ierobežoti, un noteiktu ārstniecības preparātu lietošana nav iespējama.
Tā ir patiesība — botulīntoksīna injekcijas tiek izmantotas, lai koriģētu noteiktus spastiskus stāvokļus grūtniecēm (piemēram, dzemdes kakla distoniju, migrēnu, sfinktera stenozi utt.). Šādos gadījumos botulīntoksīna lietošanai ir medicīniska indikācija, kad medikamenta lietošanas priekšrocības atsver iespējamos riskus. Vai, piemēram, lāzerepilācija smaga osteofolikulīta gadījumā arī tiek attiecināta kā medicīniska indikācija, un lāzera izmantošana atsver iespējamos riskus.
Uzacu grumbu korekcija, lūpu palielināšana, ādas biorevitalizācija utt. netiek uzskatītas par medicīniskām indikācijām, nav veiktu pietiekami ticamu pētījumu, un šis ir gadījums, kad iespējamie riski viennozīmīgi atsver iespējamos ieguvumus.

Grūtniecības laikā sievietei jau ir pietiekami daudz iemeslu bažām un uztraukumam — toksikoze un slikta pašsajūta, pārdzīvojumi par bērna veselību, gaidāmām dzemdībām un atjaunošanās periodu. Es iesaku palutināt sevi ar kārtīgu izgulēšanos, daudzveidīgu uzturu, spilgtiem iespaidiem, aizmirstot par uzacu grumbām un labāk nopērkot sev jaunu kleitu.

* ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (Food and Drug Administration — FDA) un Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicines Evaluation Agency — EMEA).

 

 

Žurnālu pārdošanas vietu saraksts: www.presesserviss.lv

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!

komentāri