Man ir ko teikt meitenēm, kuras plāno palielināt krūtis, taču pagaidām šaubās!" Dr. EVIJA RODKE-SPROĢE," /> Man ir ko teikt meitenēm, kuras plāno palielināt krūtis, taču pagaidām šaubās!" Dr. EVIJA RODKE-SPROĢE, | 3ade.lv

Ставьте like и читайте!

"Man ir ko teikt meitenēm, kuras plāno palielināt krūtis, taču pagaidām šaubās!" Dr. EVIJA RODKE-SPROĢE,

26.01.2018, Almaza Pirha

"GRIBU KĀ VIŅAI" – ar šādu frāzi pacientes visbiežāk sāk sarunu ar Dr. Eviju Rodki-Sproģi. «Gribu tā, lai ir mīkstas, lai bedrīte ir harmoniska, lai krūtis brīvi krīt, nevis ceļas uz augšu... gribu, gribu, gribu...!»

Ja krūšu forma un izmērs neapmierina, visticamāk, ne reizi vien apsvērta doma par operāciju. Statistika liecina, ka vairāk nekā puse sieviešu nav apmierinātas ar savu krūšu izskatu un vēlētos to kaut nedaudz uzlabot koriģējot, palielinot, labojot asimetriju vai novēršot piena dziedzeru ptozi.

Krūšu palielināšanu jau izsenis apvij dažādi mīti un puspatiesības, tādēļ operāciju uzdrošinās veikt tikai daļa no visām sapņotājām – visbiežāk tās, kuras iedvesmojušās no draudzeņu krūšu jaunā izskata. Taču jāsaprot, ka „tā kā viņai" – tā nebūs nekad.

Dr. EVIJA RODKE-SPROĢE, plastikas ķirurģe/ @Evija Rodke Sproģe

 

Teksts: Almaza Pirha un Margarita Meļņikova

Dakter, kā lai saprot, ka operācija ir vajadzība, nevis iegriba, esot sajūsmā par draudzenes grezno dekoltē?

Dr. E.R-S. Operācija nepieciešama pirmkārt tad, ja ir medicīniskas indikācijas: ja sievietei nav attīstīti krūšu dziedzeri, ja ir ļoti izteiktas asimetrijas vai, ja ir pārlieku liela un smaga krūšu audu masa, kas savukārt rada muguras problēmas un sāpes plecos. Dažkārt vēlme palielināt krūtis par vienu vai vairākiem izmēriem rodas emocionālu iemeslu dēļ. Iemesls krūšu palielināšanai var būt arī disbalanss, kad krūtis ir attīstītas, taču tās ir ļoti mazas attiecībā pret, piemēram, gurniem. Šādā gadījumā, lai panāktu harmoniskas proporcijas, nepieciešama korekcija. Mēs klīnikā parasti sakām – ja tev kādreiz ienāk prātā doma, ka krūtis vajadzētu palielināt, taču citreiz liekas, ka arī tāpat viss ir kārtībā, tad ir vērts nogaidīt līdz pilnīgai pārliecībai par operācijas nepieciešamību. Bet ja 29 dienas pēc kārtas, skatoties spogulī, jūties neapmierināta un nepamet doma par krūšu palielināšanu, tad 30. dienā nāc pie mums – mēs palīdzēsim.

 

Kāds ir izplatītākais mīts par krūšu palielināšanu?

Dr. E.R-S. Es teiktu, ka tādi ir trīs.

Pirmais – ka implanti jāmaina ik pēc desmit gadiem. Tie ir maldi. Mūsdienu implanti paredzēti kalpošanai uz visu (ilgo) dzīvi, neizraisot nekādu diskomfortu un problēmas.

Otrais – "ja ielikšu tādu pašu implantu kā draudzenei, manas krūtis izskatīsies analoģiski". Tie ir lielākie maldi, par cik «izejmateriāls» jums ir pavisam cits.

Trešais – pirms operācijas esot kārtīgi jāuztrenē krūšu muskulis – tad krūtis kļūšot lielākas. Mēs, ārsti, iesakām pretējo – nelikt uzsvaru uz vingrinājumiem, kur būtu nodarbināts krūšu muskulis, vismaz mēnesi.

 

Vai operācija var provocēt onkoloģiju? Operācijas laikā jūs noteikti ieraugāt arī cistas un iespējamos veidojumus.

Dr. E.R-S. Tipiskas krūšu palielināšanas laikā dziedzeri parasti netiek skarti. Implanti operācijas laikā tiek ievietoti vai nu zem, vai virs muskuļa, bet zem muskuļa fascijas. Dziedzeris tiek skarts vienīgi gadījumā, ja implants tiek ievietots caur areolu.

Piena dziedzeri mēs redzam arī pie krūšu pacelšanas vai samazināšanas. Ja šo manipulāciju laikā dziedzera audos ieraugām cistas vai kādus citus labdabīgus veidojumus, tos, protams, izņemam ārā.

Runājot par onkoloģiju: tika veikts apjomīgs pētījums, kurā piedalījās aptuveni 100 000 sieviešu. ASV līdz pat 2007. gadam visi silikona implantu pacienti nonāca valsts uzskaitē. Tika pētīts, vai implanti ietekmē saslimšanas iespējas ķermenī. Pēc pāris gadu desmitiem tika secināts, ka implanti nedz pasargā no onkoloģiskām vai autoimūnām saslimšanām, nedz arī veicina to rašanos. Tātad, salīdzinot procentuāli, cik saslimušo ir starp implantu nēsātājiem, un cik – starp tiem, kam implantu nav – rezultāti neatšķīrās.

 

Kurš ir piemērotākais vecums krūšu palielināšanai?

Dr. E.R-S. Visas krūšu korekciju pacientes iedalās divās grupās. Pirmā – gados jaunas meitenes, kurām krūtis nav izaugušas vai arī tās ir stipri asimetriskas, vai hormonālu izmaiņu dēļ viena ir attīstīta, bet otra – nē. Vai, piemēram, ja ir krūškurvja deformācijas. Īsāk sakot – iedzimtas problēmas. Otra grupa ir sievietes pēc bērnu zīdīšanas, kurām pirms bērniņa viss bijis kārtībā, taču pēc barošanas ar krūti kādreizējās formas ir zaudētas. Visbiežāk krūšu korekcijas veic 25 līdz 45 gadus jaunas sievietes. Oficiāli krūšu korekcijas drīkst veikt no 18 gadu vecuma, kad sieviete ir hormonāli nobriedusi un pati var pieņemt kaut cik apzinīgu lēmumu. Krūšu samazināšanu esmu veikusi arī 16 gadus vecām meitenēm tā iemesla dēļ, ka krūšu masa bijusi tik milzīga, ka deformējusi mugurkaulu un traucējusi bērna vispārējai attīstībai. Taču šādi gadījumi ir ļoti reti. Ir arī grupa ar pacientēm, kurām pirmā krūšu palielināšanas operācija veikta 65 gados. Periods, kad sieviete ir sociāli, fiziski un intīmi aktīva, pašlaik ir garāks nekā tas bija pirms 10-20 gadiem. Līdz ar to pagarinās laiks, kad sieviete vēlas būt skaista, mīlēta un iekārojama, un saņemas par labu šādiem drošiem soļiem.

 

Šodien sieviete pieņem lēmumu par labu ceturtā izmēra krūtīm, taču jau rīt satiek vīrieti, kuram tās nemaz nepatīk. Ko tad?

Dr. E.R-S. Visas operācijas jāveic tikai un vienīgi sev, nevis kādam citam. Ne vīriešu, ne draudzenes mudinātai, ne sabiedrības ietekmes dēļ. Neviens cilvēks nedzīvo ne ar vienu tik ilgi, kā pats ar sevi – ne ar partneri, ne ar vecākiem. Ar savu ķermeni jābūt harmonijā. Ķermenis ir mūsu mājas, un mājās ir jājūtas labi. Lēmums par jebkuru estētisko operāciju jāpieņem, balstoties vienīgi uz savām personīgajām vēlmēm. Ja sieviete pati būs starojoša un laimīga, vīrietis viņu mīlēs neatkarīgi no krūšu izmēra. Galvenais ir pašai izstarot pašapziņu, prieku un laimi, un lepni nest savu ķermeni. Vissvarīgākais ir patikt sev un būt harmonijā ar savu izskatu.

 

Ikreiz, kad baroju ar krūti, tās kļuva par diviem izmēriem lielākas. Kā būtu, ja tiktu ievietoti implanti?

Dr. E.R-S. Protams, bērnu gaidīšanas un barošanas laikā krūšu dziedzeri piebriest. Tātad ar implantiem būs tieši tas pats. Implanti nekādā veidā netraucē barošanai ar krūti: ne likti zem muskuļa, ne virs tā. Grūtniecības vai bērna barošanas periodā dziedzeri nedaudz piebriedīs, bet pēc barošanas tie noplaks un atgūs savu iepriekšējo izmēru. Implants garantēs to, ka krūtis zīdīšanas rezultātā nekļūs mazākas par implanta izmēru. Proti, ir vismaz cerība, ka šis implants aizpildīs lieko ādu un nenotiks strauja krūšu ādas noslīdēšana.

Tomēr, jo apjomīgāki ir pašas audi, jo lielāka iespēja, ka krūtis pēc grūtniecības mainīsies. Ar implantiem vai bez, sievietēm, kurām no dabas ir kuplas krūtis, pēc bērniņa barošanas vai svara zaudējuma, kas lielāks par pieciem kilogramiem, krūtis zaudē apjomu un mīkstie audi gravitācijas ietekmē sāk slīdēt uz leju.

Nekas nemainās tikai tām sievietēm, kurām no dabas ir mazas vai praktiski neattīstītas krūtis – nav mīksto audu, kas ar laiku mainītos un slīdētu uz leju. Operāciju rezultātu ziņā tieši šīs sievietes ir lielākās ieguvējas – pēc krūšu palielināšanas operācijas viņām krūtis praktiski nemainās ne dzīves laikā, novecojot, ne arī pēc bērniņa piedzimšanas un barošanas. Jo mazākas krūtis pirms operācijas, jo mazāka iespējamība, ka tās dzīves laikā mainīsies!

2 FAKTORI, KURU DĒĻ KRŪŠU IZSKATS VAR KRASI MAINĪTIES: SVARA SAMAZINĀJUMS VAIRĀK PAR 5 KILOGRAMIEM, KĀ ARĪ GRŪTNIECĪBA UN BĒRNIŅA BAROŠANA AR KRŪTI. PĀRĒJAIS NOTIEK PAKĀPENISKI – NOVECOŠANAS PROCESĀ.

Vai implanti var traucēt laktācijas periodā?

Dr. E.R-S. Dziedzera audi, kas atbild par piena ražošanu, krūšu operācijas laikā netiek skarti. Sievietes, kurām šī operācija tika veikta, baro savus bērnus ar krūti absolūti dabiski un pilnvērtīgi. Protams, līdz dzemdībām ir jāpaiet zināmam laikam, kas nepieciešams rehabilitācijai, lai šuves pilnībā sadzīstu.

 

Kas ir lipofilings ar paša taukiem un vai šī procedūra var aizstāt implantus?

Dr. E.R-S. Krūšu korekcija ar sava ķermeņa taukiem ir ideāls variants, ja apjomu nepieciešams piekoriģēt pavisam nedaudz vai, ja ir asimetrija. Tāpat šī metode noder, ja cilvēkam ir ļoti plāni audi, jo šādā gadījumā implantam nav tā dēvētā seguma jeb polsterējuma.

Tomēr kārtīga krūšu palielināšana ilgtermiņa rezultātam no nulles līdz C vai D ar taukaudiem nav iespējama, jo, pirmkārt, šādai smalkai būtnei ar 0 izmēra krūtīm vēl jāatrod, no kuras ķermeņa vietas šo taukus vispār paņemt. Otrkārt, to nav iespējams panākt ar vienu procedūru. Tātad, tās būs atkārtotas liposakcijas un atkārtotas krūšu palielināšanas. Jāatzīmē, ka pēc katras procedūras tauki nedaudz uzsūcas un apjoms samazinās. Pat pēc vairākām procedūrām var krūšu izmērs nepalielināties pilnīgi par 2-3 izmēriem, tāpēc priekšroka būtu implantiem.

 

Cik liels ir implantu „neiedzīvošanās" risks?

Dr. E.R-S. Protams, kā jebkurai citai operācijai, riski var būt dažādi. Neiedzīvošanās risks, sevišķi, ja tiek pielietoti jaunākās paaudzes implanti, ir minimāls. Tehnoloģijas ir attīstījušās tiktāl, ka organisms šo implantu neuztver kā svešķermeni. Pazīmes, kas norāda, ka implants tomēr netiek pieņemts, ir vairākas: pēc operācijas nedzīst brūce, uzkrājas limfa, organisms cenšas izskalot svešķermeni (procesu var salīdzināt ar smilšu graudiņu, kas iekritis acī, un tā asaro, līdz svešķermenis tiek izgrūsts). Un otrs – ja veidojas neizprotamas infekcijas. Āda nav sterila, tāpat kā piena vadi un piens, un cilvēks ir radīts sadzīvot ar šiem mikroorganismiem. Tomēr, ja pēc operācijas sāk veidoties infekcijas, sastrutojumus un citas problēmas, to var vērtēt kā implanta nepieņemšanu. Šādi gadījumi, par laimi, notiek reti.

Mēdz būt arī citi riski. Gadās, ka audi reaģē, radot stiprākus rētaudus, un ap implantiem izveidojas cietas kapsulas. Var gadīties arī pretēji – ka izveidojas maigi rētaudi, kas īsti nenotur implantu vietā, un tas no savas vietas var nedaudz izslīdēt. Pēcoperācijas periodā ārsts novēro dzīšanas procesu un organisma reakciju uz implantiem.

 

Vai taisnība, ka jaunākās paaudzes mākslīgās krūtis ir identiskas dabiskajām?

Dr. E.R-S. Ar mūsdienu implantiem iespējams panākt absolūti dabiskas krūtis, jo tie ir ļoti mīksti pēc taustes, un vairākiem modeļiem ir dabiskās krūts imitācijas īpašības. Izvēle ir ļoti plaša. Dabiskās, anatomiskās, lāsveida, kas jau pēc būtības ir ar mierīgu augšējo polu un tipisku piles formu, kas ir absolūti identiskas dabiskajām krūtīm. Arī apaļajiem implantiem ir pieejami dažādi ergonomiskie gēli, kas imitē dabisko krūti. Ne mazāk svarīgs ir apstāklis, ka šie implanti pielāgojas gravitācijai. Ja sieviete ar dabas dotām C vai D izmēra krūtīm pieceļas, viņas krūtis parasti nosēžas – tas pats notiek arī ar implantiem ar dabīgajiem gēliem. Pat ja krūtis ir izteiksmīgas, ar pilnīgu augšējo polu, pieceļoties, tās seko ķermeņa kustībām un gravitācijai. Tie laiki, kad implanti stāv kā cieta apaļa bumba un nereaģē uz sievietes kustībām, ir pagātnē. Lielākais kompliments mūsdienās ir tas, ka pēc krūšu apskates implantu esamību nepamana pat ginekologs.

 

komentāri

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs