Ставьте like и читайте!

Ja mājā tīrs gaiss – ārsts nav vajadzīgs!

08.11.2018, 3ade.lv

Ja mājā tīrs gaiss –  ārsts nav vajadzīgs!

Pasaules veselības organizācija regulāri nosaka gaisa kvalitāti dažādās valstīs. Baltijas valstīs, izrādās, gaiss ir gana tīrs ne tikai mežā, bet arī pilsētā. Tomēr briesmas uzglūn tur, kur tās vismazāk gaidām. Gaisa piesārņojums telpās reizēm ir lielāks nekā ārā un var radīt veselības problēmas: alerģiju un dažādas slimības.

Mēs hermetizējam telpas ar moderniem daudzkameru logiem, lai neelpotu āra gaisu. Bet riska faktors ir tieši iekštelpu gaiss. Problēmas rada nevis āra gaiss, bet tā kvalitāte telpā.

Vesels cilvēks bez ēdiena var iztikt vairāk nekā mēnesi, bez ūdens – nedēļu, bet bez gaisa tikai dažas minūtes. Mēs vienkārši elpojam un par to nedomājam.

Bieža telpu vēdināšana šo problēmu neatrisinās. Tīrais āra gaiss sajaucas ar putekļiem, mājdzīvnieku spalvām, izgarojumiem no virtuves, izdalījumiem no sadzīves tehnikas, apdares materiāliem un izelpoto ogļskābo gāzi. Ekologi uzskaitījuši teju 200 kaitīgu gāzveida produktu telpās, kur uzturas cilvēki. izrādās, ka gaiss dzīvoklī ir daudz netīrāks nekā ārā. Ventilators un kondicionieris nenodrošina svaiga gaisa ieplūdi iekštelpās, tikai atvēsina gaisu. Labi, ja ir iebūvēti filtri, kas ir efektīvi pret putekļiem. Arī būvnieki ne vienmēr pievērš uzmanību pareizai gaisa ventilācijas sistēmai.

Gaisu mēs katru dienu «apēdam» daudz vairāk nekā ēdienu un ūdeni. cilvēks dienā veic apmēram 20 tūkstošus ieelpu un izelpu, un lielākoties tas notiek telpās.

 Nomaskējies ienaidnieks. Putekļi.

Par putekļu alerģiskām īpašībām zināms jau vairākus gadsimtus. Bet tikai 20. gadsimtā biedējoši augstais alerģiju skaits (pēc imunologu datiem, katrus desmit gadus pasaulē divkāršojas cilvēku skaits, kas cieš no alerģiskām slimībām) piespiedis zinātniekus sīkāk pētīt putekļus, lai noskaidrotu, kādas to īpašības organismam ir viskaitīgākās. Pašlaik mājas putekļos atrasti apmēram 150 ērcīšu veidi, tostarp daudzi alergēni. Putekļu ērcītes (no 10 līdz 40 mikroniem) un to izdalījumi spēj izraisīt alerģiju. Šie alergēni ilgi saglabājas gaisā un elpojot nonāk mūsu organismā.

Katru dienu mēs ieelpojam 12 tūkstošus litru gaisa un reizē ar tiem 6 miljardus putekļu daļiņu – apmē ram divas ēdamkarotes. Mājas putekļos mīt ne tikai ērcītes, bet arī alergēni. Tās ir mājdzīvnieku un cilvēka ādas plēksnītes, kokvilnas un lina šķiedras, pelējuma sēnītes, vate, pūkas, kukaiņi, to atliekas un izdalījumi, grāmatu, kartona kārbu un mēbeļu līmes daļiņas. Putekļiem ļoti patīk veci sadzīves priekšmeti (matrači, mīkstās mēbeles, paklāji, aizkari, mīkstās rotaļlietas un citi auduma izstrādājumi). Ja tam pievieno baktērijas un vīrusus, tabakas dūmus un virtuves izgarojumus, tad aina ir pilnīga. Pēc ekologu domām, gaiss iekštelpās ir 4-6 netīrāks un 8-10 reizes toksiskāks par āra gaisu.

Vidēji statistiskā dzīvoklī ir aptuveni 5400 ērcīšu un 700 miljonu putekļu ērcīšu izdalījumu.

Elpot ar pilnu krūti

Mājokļu ekoloģijas speciālisti par visefektīvāko veidu cīņai ar putekļiem atzinuši tīrīšanu ar vakuumu, respektīvi – ar putekļu sūcēju. Tomēr tas, kā izrādās, ir koks ar diviem galiem. Lai ar ko mēs tīrītu – no vecmāmiņas mantotu putekļu sūcēju, supermodernu ierīci, kas tīra, mazgā un iesmaržina telpu ar patīkamu aromātu – rezultāts ir viens: putekļu sūcēja iztraucētie putekļi, kurus neuzsūc filtrs, paceļas gaisā. Vissīkākās daļiņas nosēžas ar ātrumu 0,2-0,5 metri diennaktī, bet putekļu fons veidojas 50-90 cm virs grīdas – tieši tur, kur mēs guļam un kur spēlējas mūsu bērni.

Telpu uzkopšana ar putekļu sūcēju, kam ir mazgāšanas funkcija vai ūdens filtrs, – tie ir svētki sīkajām mikrodaļiņām. Paklāju mitrajā tekstūrā vairojas baktērijas un sēnītes, bet sīkās netīrumu daļiņas tiek izsmidzinātas gaisā ar šķidrumu, ko izdala ūdens filtrs (apmēram 1 glāze ūdens). Tātad galvenais pretinieks cīņā ar putekļiem ir gaiss, kas izplūst no putekļu sūcēja. Filtri nespēj aizturēt 0,2 mikronu sīkas baktērijas, māla daļiņas (no 0,1), tabakas dūmus un vīrusus (0,01), un ziedputekšņus (no 0,2 mikroniem).

Pētījumi, kas veikti Krievijas medicīnas zinātņu akadēmijas pediatrijas zinātniski pētnieciskajā institūtā, rāda, ka tā dēvētā sadzīves alerģija bērniem ar bronhiālo astmu 80% gadījumu saistīta ar paaugstinātu jutību pret sadzīves putekļu alergēniem.

Neatgriezeniskie punkti

Putekļu sūcēja darbs nav iedomājams bez izplūdes gaisa. Bet kāpēc tam jānonāk tajā pašā telpā, kuru uzkopjam? risinājums – jaudīgs, kompakts, iebūvēts putekļu sūcējs. Telpā atrodas tikai grīdā vai sienā iemontēta pneimorozete, kurai var pievienot līdz 15 metru garu vieglu uzkopšanas šļūteni. Kontaktligzdu ar putekļu sūcēju savieno gaisa vadu sistēma, pa kuru 98% putekļu nonāk tvertnē, bet pārējās ļoti sīkās daļiņas tiek izvadītas ārpusē.

Kā darbojas  iebūvētais putekļu sūcējs? gaisa plūsma kopā ar putekļiem un netīrumiem nonāk cauruļu sistēmā, kur tas tiek maksimāli attīrīts – putekļu tvertnē nosēžas līdz 98% putekļu, bet neredzamie putekļi, kas satur veselībai viskaitīgākās vielas (augu putekšņus, grāmatu putekļus, pelējuma sporas, putekļu ērcīšu izdalījumus u.tml.) tiek izvadīti ārā un neitralizēti.

Viltīgie kompanjoni

Ne tikai mājās, bet arī darbā esam pakļauti riskam: liels birojs ar desmitiem cilvēku, skaistumkopšanas salons vai zobārsta kabinets. Profesionālo slimību saraksts, kurās var iedzīvoties frizieri, ir iespaidīgs. Ne velti skaistumkopšanas speciālisti ir paaugstināta riska grupā, ja runājam par astmu, hronisku bronhītu un plaušu emfizēmu. Gaisā vienmēr lidinās sīkas matu daļiņas un putekļi. Parasts putekļsūcējs ar to netiek galā. Skaistumkopšanas salonā iebūvētu putekļsūcēju aprīko ar speciā lu separatoru. Savāktie atkritumi kopā ar gaisu nonāk separatorā, kur tie pēc ciklona principa tiek satīti spirālē, un lielās putekļu daļiņas un mati nosēžas uz īpašas plastikāta paketes sieniņām. Sīkākās daļas un gruži nonāk konteinerā. Tā tiek saudzēts auduma filtrs. Separatorā matus sapresē, atvieglojot to utilizāciju. Uzkopšanas process ir kluss, jo centrālais bloks atrodas ārpus darba zonas. Galvenais – samazinās matu putekļu koncentrācija gaisā. Tas paaugstina darbaspējas un pašsajūtu, kā arī saglabā veselību.

Līdzīgi problēma tiek risināta zobārstniecības kabinetā, kur urbjmašīnas radītie putekļi ir tikpat kaitīgi kā matu daļiņas frizētavā. Zoba sīkās daļiņas iekļūst ne tikai elpvados, bet arī acīs un var izraisīt konjunktivītu. Šodien zobārstniecības klīnikās drošuma līmenis ir pietiekami augstā līmenī. Bet telpu uzkopšana joprojām notiek pa vecam. iebūvēts putekļu sūcējs ir centralizēta sistēma ne tikai putekļu likvidēšanai, grīdu, paklāju un mēbeļu uzkopšanai, bet arī gaisa attīrīšanai. Galvenais agregāts atrodas kādā no palīgtelpām: uz balkona, lodžijas, pagrabā, garāžā u.c. Tam pievieno cauruļvadu sistēmu ar savienojumiem, izgatavotiem no speciāla PVC ar antiseptiskām piedevām. iebūvēto putekļu sūcēju var ierīkot mājas remonta vai celtniecības laikā sienā, virs piekaramajiem griestiem vai zem grīdas seguma. To var ievilkt arī atklātā veidā tieši dzīvojamā telpā, paslēpjot dekoratīvās kastēs vai aiz mēbelēm. Cauruļvads ir savienots ar pneimorozetēm, kas ir ērti pieejamas visā mājā. No vienas rozetes var uzkopt līdz 100 m2 lielu telpu. Ja pneimorozeti neizmanto, to cieši noslēdz ventilis.

Iebūvēts putekļu sūcējs – tā ir ne tikai elitāra, bet arī mūsdienīga, pierādīta un nepieciešama uzkopšanas tehnoloģija. Mūsu darba un dzīves vietas cienīga. Vienīgais, kas jādara, – jāvēršas pie speciālista.

SiA Baltic Lux – EuroQueen, CYCLoVAC, HAYDEN, GV PUMA oficiālais izplatītājs Latvijā
Zemitānu centrs, Zemitāna iela 6, korpuss A, Rīga
Tālr.: +371 29204146
info@balticlux.lv
www.balticlux.lv

 

 

 

Žurnālu pārdošanas vietu saraksts: www.presesserviss.lv
Beauty Cloud var iegādāties arī profesionālās kosmētikas veikalos Rīgā.
Beauty market, Blaumaņa 8
Skaistuma fabrika N1, Stabu 13
Beautyfor, Brīvības 103
Beautyfor, Marijas 14
Beautyfor, Tērbatas 38
Beautyfor, Republikas laukums 3-24
Skaistumkopšanas aprīkojuma salons Beautyfor, Dārzciema ielā 91
Salonline, Maskavas iela 14

Visērtāk ir abonēt! Sūtiet vārdu «Abonements» uz info@3ade.lv un mēs ar Jums sazināsimies!
Abonementa cena 4 numuriem - 20 EUR. 

___ 

Rudens 2018
№ 5
Uz vāka: Anna Barinova
Idejas autore: Almaza Pirha
Foto: Andrejs Losevičs (osy.lv)
Retušēšana – Kristīna Augstmane
Mati – Diāna Greiža (BraidsD), WoW Beauty Lounge
Make-up - Nora Kosjana, WoW Beauty Lounge
Apģērbs - IMAGEHOUSE (WAME OF SHAME) un no Annas Barinovas personīgās garderobes

 

 

komentāri

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs