Ставьте like и читайте!

KRITISKĀS SASTĀVDAĻAS POPULĀRĀKAJOS UN DĀRGĀKAJOS KRĒMOS

30.05.2018, Almaza Pirha

KRITISKĀS SASTĀVDAĻAS POPULĀRĀKAJOS UN DĀRGĀKAJOS KRĒMOS

Lai gan EKO un BIO kosmētiku ļoti labprāt pērku, cienu un mīlu, lielā fane neesmu. Nevalkāju pastalas, ne reizi nav ienākusi prātā doma iegādāties ekomobīli vai kazu, bio kosmētikas skaistajai pozicionēšanai neticu. Tai pat laikā piedomāju pie tā, kā efektīvāk taupīt drukājamo papīru, kontrolēt elektrību un ūdens patēriņu – un ne jau ekonomisko apsvērumu dēļ, bet gan dēļ mērenās civilizācijas labumu izlietošanas, kā arī, protams, pirms iegādes cenšos piedomāt par kosmētikā iekļautām sastāvdaļām. 

Es uzskatu, ka krēmam, šampūnam un līdzekļiem, kurus ikdienā lietoju regulāri, nevis ik pa laikam, jābūt lietošanā drošiem. Galu galā, tas, ar ko baroju savu ādu un ķermeni, veido mani pašu.

Manā rīcībā ir plašs kosmētikas klāsts un lielākā daļa no tā ir sintētiskas izcelsmes (klasiskā). Pēc nosaukuma ir skaidrs, ka tā sastāv no mākslīgi izstrādātiem komponentiem. Un, protams, no tā, ka tai tika pievienotas dabiskas aktīvās vielas, par dabisku tā nekļūst. Tomēr no ķīmijas nav jābaidās.

Jo vairāk reklāmas, jo niecīgāka ir burciņas satura patiesā cena. 

PĒTAM SASTĀVU – pirkums zem palielināmā stikla! 

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) – nosaukums oficiālajam sastāvdaļu sarakstam, kam jābūt atrodamam uz jebkura kosmētiskā līdzekļa iepakojuma. 

Vēlams, ka krēmā būtu pēc iespējas vairāk dabisko aktīvo vielu. Bet tai pat laikā ir svarīgi, kur tās tika ražotas, kā tiek pārstrādātas. Kosmētisko līdzekļu darbības efektivitāti nosaka nevis reklāmas solījumi vai cena, bet gan tas, kādas vielas tiek iekļautas, kāda ir ražošanas tehnoloģija un, pats svarīgākais, cik pareizi produkts ir izvēlēts jūsu ādai. 

Sastāvdaļas no INCI saraksta tiek uzskaitītas dilstošā secībā. Tas nozīmē, ka priekšgalā vienmēr būs sastāvdaļa, kuras produktā ir visvairāk. Visbiežāk tas ir ūdens. Vai silikons, kas bieži vien ierindots otrajā pozīcijā un ne vienmēr kalpo kā aktīva sastāvdaļa, bet tikai rada gludas ādas izskatu. INCI var redzēt, kādas sastāvdaļas tika audzētas saskaņā ar organiskas lauksaimniecības likumiem. 

Kāpēc nav ieteicams iegādāties kosmētiku ar lētām sintētiskām sastāvdaļām? Tās ir vai nu bezjēdzīgas ādai vai matiem (piemēram, silikoni vai minerāleļļa), vai ir apveltītas ar alerģiskām, kancerogēnām un mutogēnām īpašībām. Piemēram, parabēni ir apveltīti ar hormoniem līdzīgu iedarbību, bet katons kopš 2015. gada ir aizliegts lietošanai visā ilgnoturīgajā kosmētikā dēļ tā augstā alergēniskuma. 

Bet kāda iemesla dēļ kosmētikas ražotāji šīs kritiskās sastāvdaļas izmanto? Jo tās ir lētas, un ar tām ir viegli strādāt! Piemēram, tiek plaši izmantota minerāleļļa – tā nebojājas, labi jaucas ar citām sastāvdaļām un izmaksā centus. Daudz sarežģītāk ir ieviest sastāvā augstas kvalitātes augu eļļas un izstrādāt patentētas dārgas aktīvās vielas, kas, lai arī laboratorijās ražotas, vienlaikus strādā, lai atjaunotu svarīgus procesus ādā.

Vai zinājāt, ka kolagēns tiek izgatavots no ragainā dzīvnieka ādas. Dzīvnieku kolagēns ir lēta izejviela. 

Diemžēl konsultantu zināšanu līmenis kosmētikas veikalos ir ļoti zems. Daļēji tas kļuva par iemeslu tam, lai turpmāk pirktu profesionālus kosmētikas līdzekļus tikai pēc konsultācijas ar speciālistu (kosmetologu, kosmētiķi, frizieri). Ja runājam par korejiešu, japāņu kosmētiku - kur nav sastādīta anotācija un saraksta tulkojums uz angļu valodu – riskēt neņemšos. Eiropā, ASV un Kanādā aizliegto sastāvdaļu saraksts ir skaidri reglamentēts. Krievijā, Āzijā - šie saraksti ir lokalizēti. Šeit bīstamās sastāvdaļas var būt iekļautas līdzās kritiskajām, tomēr ne aizliegtām sastāvdaļām...

ATĻAUTI, TOMĒR APSTRĪDAMI

Pastāv atļautās sastāvdaļas ar neskaidru izcelsmi. Vai ir vērts iegādāties krēmu ar tām sastāvā – paliek jūsu pašu ziņā. Ieteikumi un tiesību akti ņem vērā vienas kritiskās sastāvdaļas saturu vienā produktā un neņem vērā faktu, ka mēs lietojam vairākus produktus dienā. Katru dienu. 

KRITISKO SASTĀVDAĻU SARAKSTĀ

Minerāleļļa (Mineral Oil) ir sintētisks preparāts, kas tiek iekļauts visās  attīrošajās procedūrās, tomēr aizsērē poras un izraisa kairinājumu. 

Propilēnglikols (Propylene Glycol) ir šķīdinātājs un konservants, ir nedaudz toksisks. Atļauts kosmētikas līdzekļos ierobežotā daudzumā. 

Petrolatums (Petrolatum) ir pildviela ar smērējošu efektu. Izmanto kā mitrinātāju, tomēr tas var aizsprostot poras.

Glicerīns (Glycerine) ir mitrinošs līdzeklis un kosmētikas preparātu stabilizators. Aizliegts lietot uz bojātas ādas. Drošs vidēji lielās devās. Vielas iedarbība ir droša tikai tad, ja gaisa mitrums pārsniedz 65 procentus. Pie zema mitruma līmeņa glicerīns gluži pretēji sāk aizgūt mitrumu no ādas, līdzīgi sūklim. 

Stearalkonija hlorīds (stearalkonium chloride) ir augu ekstraktu aizstājējs, jo tam ir zema pašizmaksa. Toksisks, izraisa alerģiju.

Cinka sulfāts (Zinci sulfas) papildina cinka rezerves un ir antiseptiska viela. Šūnas ar cinku barotas netiek. Var izraisīt elpošanas traucējumus un vemšanu. Tomēr, pareizi lietojot, ir pilnībā drošs.

Sorbīta isostearāts (Sorbitan Isostearate) kosmētikā kalpo kā emulgators. Pieļaujamā deva ir līdz 10%. Kairina gļotādas, iesūcas ādā kopā ar vērtīgām un kaitīgām vielām.

Pēc ekogoliķu uzskata, šie komponenti sejas krēmu sastāvā figurē gandrīz vienmēr un ir nevēlami. Vai bez tiem var iztikt - atkarīgs no jums. Daudzos gadījumos, pat ar šīm vielām kosmētikā, kosmētika paliek droša. Tikai jāizstudē sastāvs un pieļaujamās devas. Galu galā, kā liecina mūsu pārbaude (skatīt zemāk), pat pasaulē zināms nosaukums vairs nekalpo par kvalitātes garantu.

 

Īpaši bīstamas sastāvdaļas, SLS, parabēni, kaitīgie konservanti.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) - nātrija laurilsulfāts ir mazgāšanas līdzeklis, kas sastopams šampūnos, dušas želejās, ziepēs un zobu pastās. To iegūst atkārtotas kokosriekstu eļļas ķīmiskās apstrādes laikā. 

Hidrohinons –izmanto preparātos sejas izgaismošanai un balināšanai. Profilakses nolūkos ES aizliegusi tā izmantošanu, ražošanu un izplatīšanu Dienvidāfrikā, Kanādā tas ir ierobežots. Atļauts ASV, Krievijā un Ķīnā.

Formaldehīds tiek izmantots kosmētikā dekontaminācijai un konservācijai. Pētījumi liecina, ka šī viela var izraisīt gļotādas kairinājumu un dermatītu. Formaldehīdu aizliegts lietot Japānā un Zviedrijā, bet ES un Kanādā tas tiek izmantots ierobežotā koncentrācijā.

Silikoni (siloksāni). Visbiežāk šī sastāvdaļa sastopama dekoratīvajā kosmētikā, matu kosmētikā un mitrinošajos krēmos. Kosmetologi apgalvo, ka silikoni ir droši, tomēr var nodarīt kaitējumu taukainai un kombinētai sejas ādai. Silikoni var aizsprostot poras un, pateicoties plēvei, neļauj ādai elpot. Tai pat laikā ādai ir nepieciešama pastāvīga skābekļa piegāde. Katru dienu āda izstrādā oglekļa dioksīdu un uzņem skābekli. Lai šīs darbības neiztraucētu, ir nepieciešams nodrošināt zemu kosmētikas ietekmi uz ādu.

Un, protams, parabēni, kas uz etiķetēm bieži sastopami kā metilparabēns (pārtikas piedevas kods - E218), etilparabēns (E214), propilparabēns (E216) un butilparabēns. To lietošana tika aizliegta Eiropas Savienības, Dienvidaustrumu Āzijas valstīs un Filipīnās, taču ir atļauta ASV.

Papildus vēl diazodinilurīnviela, dietanolamīns, petrolatums, PEG, BHT, BHA ...

Daudzi pētījumi rāda, ka, lietojot vairākus kosmētikas līdzekļus ar kritiskām vielām (piemēram, ar hormonāli aktīvām vielām - parabēniem vai UV filtriem), asinīs tiek saražots ķīmiskais kokteilis - vienas kritiskās sastāvdaļas negatīvās sekas var būt papildinātas ar citu.

Tomēr neiesakām akli ņemt vērā tikai kāda konkrēta prātu rosinoša auga ekstrakta sastāvu. Bioloģiskā kosmētika - tas nav smūtijs no ceļmallapām, bet gan augsti tehnoloģisks produkts. Turklāt dabīgā zīmola krēms var nederēt - tāpat kā jebkurš cits. 

Ražotāji, kuri apgalvo, ka neveic testēšanas uz dzīvniekiem, liekuļo. Šodien pastāv neatkarīgās firmas, kas šādus pētījumus veic, turklāt lielākā mūsdienu sastāvdaļu daļa jau sen ir izgājusi pārbaudi uz dzīvniekiem. Tāpēc ticēt truša attēlam uz iepakojuma, kas liecina, ka šī skaistuma produkta ražošanā neviens dzīvnieks nav cietis, var tikai daļēji. 

Pēc individuālā testa rezultātiem var redzēt, ka paraugi satur daudz sastāvdaļu, kas ietekmē ādu nebūt ne labākajā veidā. Nav nepieciešams celt paniku, tomēr līdzekļus ar norādi «neapmierinoši», es pavisam noteikti aizstātu.

Sarakstā iekļauti arī 3ade.lv lasītāju iesūtītie kosmētikas līdzekļi.

 

komentāri

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs