Ставьте like и читайте!

Nākotne ir tepat blakus... Nākotne, pastāvīgi mainīgajā virtuālajā pasaulē.

12.04.2021, Almaza Pirha

Nākotne ir tepat blakus... Nākotne, pastāvīgi mainīgajā virtuālajā pasaulē.
Daiļā dāma netālā nākotnē. Ilustrators: Marija Vanaga @monkeycandraw

Martā es atkārtoti noskatījos savu iecienītāko seriālu “Sekss un lielpilsēta”. 50 gadus vecā filmas varone Samanta Džounsa pēc grāmatas "Izrāviens" (Breakthrough) autores, amerikāņu aktrises, rakstnieces un pretnovecošanās medicīnas speciālistes Sjūzenas Somersas ieteikuma, meklē ceļu uz mūžīgo jaunību. Valdzinošā Samanta, ievērojot autores padomu, lieto 44 tabletes dienā, lai uzturētu hormonu, skaistuma un jaunības harmoniju. Melatonīna plāksteri, estrogēna krēmi, bioidentiskie hormoni utt.

Tas viss filmā tika pasniegts viegli ironiskā formā. Tieši tādā, ar kādu mēs šodien skatāmies uz visām šīm modernajām mūžīgās jaunības receptēm. Menopauze un tās radītās sekas filmā tiek apspriestas tāpat kā jaunākās varoņu kurpes. Ar tādu vieglumu.

Taču mēs ironizējam līdz brīdim, kamēr uzdodam sev jautājumu - kad šī filma tika uzņemta? Pareizi, pirms 12 gadiem. Tieši tik daudz laika bija nepieciešams, lai aicinājumi par dabisku pieeju izmantošanu cīņā ar menopauzes radītajām problēmām, sieviešu veselību, seksualitāti, veselīgu dzīvesveidu un ideju par alternatīvām terapijām kopumā, kļūtu nozīmīgi, populāri un pieņemti. Tiesa gan, ne visi.

Tieši tāpat notiek arī šodien. Ilgi, ar neuzticību, ar bažām. Lūk, un arī tagad mēs visos iespējamos veidos pretojamies veselības aprūpes sistēmas krasajām pārmaiņām. Lai gan šīs izmaiņas notiek jau tik sen, ka pat aklajam tās bija jāpamana.

Ārstiem palīgā nāk mākslīgais intelekts (MI), kura arsenālā ir pieejama informācija par pacientu slimību vēsturēm, kā arī citas sistematizētas datu bāzes. Lai gan jāatzīst, ka ne visur informācija ir sakārtota.

Ar mašīnapstrādes algoritmu palīdzību MI identificē problēmu, skenē nepieciešamo informāciju, salīdzina vairākus faktorus, veic analoģiju un piedāvā ārstēšanas plānu. Turklāt tas nodrošina individuālu pieeju, jo tiek ņemta vērā informācija par pacienta ģenētiskajām īpašībām. Medicīna un veselības aprūpe tiek uzskatītas par stratēģisku un daudzsološu virzienu, efektīva MI ieviešanā. MI izmantošana var ievērojami uzlabot diagnostikas precizitāti, atvieglot pacientu dzīvi, kurus nomāc dažādas slimības, kā arī palīdzēt jaunu medikamentu un personalizētas kosmētikas izstrādāšanas procesā, kas nozīmīgi ietekmēs šo procesu ātrumu.

Saskaņā ar statistikas datiem, kļūdu skaits, nosakot diagnozi, pēdējo 30 gadu laikā nav mainījies un ir aptuveni 30%. Tas nozīmē, ka ārsts gandrīz katram trešajam pacientam nosaka nepareizu ārstēšanas metodi, kas rada bēdīgas sekas. Tādu sistēmu ieviešana, kur tiek izmantots MI, kas spēj izsekot vismazākajām novirzēm no normas, kuras speciālists ne vienmēr spēj pamanīt, spēs samazināt kļūdu iespējamību diagnozes un ārstēšanas noteikšanā.

Un tā nav fantastika, bet gan šodienas realitāte.

Jau šodien "smart" ierīces var būt noderīgi instrumenti medicīnā. Datorprogrammas specializējas vēža ārstēšanā, diagnosticē psihiskos traucējumus, prognozē sirdslēkmi ar precizitāti līdz 85%, atklāj patoloģiju, izmantojot krūškurvja attēlus un atpazīst plaušu vēzi. Robotizēta roka, kas aprīkota ar redzes sistēmu un mākslīgo intelektu, ļauj autonomi izpildīt ārstu izstrādātos ārstēšanas plānus. Kombinācijā ar elektronisko šļirci, tā var nodrošināt kalibrētās devas ar precizitāti līdz mililitru tūkstošdaļai. Un neironu tīkls spēj veiksmīgi atklāt melanomu 95% gadījumu, bet dermatologi ar šo uzdevumu veiksmīgi tiek galā tikai 86,6% gadījumu.

Arvien biežāk  ārsta un pacienta konsultācijas tiks veiktas pēc cita darbības modeļa - virtuālajā pasaulē, izmantojot interneta portus un klīniskos speciālistus  -  "virtuālistus". Neskatoties uz plašajām tehnoloģiju izmantošanas iespējām, to joprojām nepieņem tā cilvēku daļa, kuriem tas nepieciešams visvairāk. Pirmkārt, tie ir cilvēki ar hroniskām saslimšanām, vecāka gada gājuma cilvēki, kā arī reģionu iedzīvotāji, kuru dzīvesvieta atrodas tālu no klīnikām un slimnīcām, tāpat arī daļa iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem. Z paaudze ir mūsu vienīgā cerība, jo viņi ir katalizators inovāciju ieviešanai mūsu dzīvē. Un kopā ar viņiem arī alfa paaudze, cilvēki, kuriem nepieciešama lielāka interaktivitāte, kuri vēlas, lai viss būtu pilnībā kopīgots ar sīkrīkiem, lai viss būtu pieejams rokas stiepiena attālumā, pat ārsts "kabatā".

COVID-19 ir ietekmējis valsts veselības aizsardzības sistēmu un aizsācis jaunu sasniegumu laikmetu, kas balstīts uz telemedicīnu. Pakalpojumu sniedzēji ir pieņēmuši šo izaicinājumu un iemācījušies sniegt palīdzību sociālās izolācijas laikā, un pierādījuši, ka telemedicīna ir dzīvotspējīga alternatīva. Kaut arī telemedicīna vēl nevar nodrošināt visas veselības aprūpes vajadzības un pilnībā aizstāt vizīti pie ārsta klātienē, tomēr straujā tehnoloģiju attīstība var padarīt telemedicīnu par ilgtspējīgu veselības aprūpes nodrošināšanas metodi. Mūsu nākotne ir virtuāla, pat, ņemot vērā visus turpmākos izaicinājumus, kurus telemedicīnai nāksies pārvarēt.

Kosmētika ādas kopšanai pāriet jaunā līmenī - tiek piedāvāti personalizēti ādas kopšanas pakalpojumi, kur kosmetologi izmanto MI palīdzību. Izmantojot digitālos asistentus un ļoti rūpīgi sagatavotas anketas dermatoloģijā, jau šodien ir iespējams izveidot individuālu ārstēšanas un ādas kopšanas plānu. Nemaz nerunājot par skaistumkopšanas ierīcēm. Kakla siksniņa kosmētisko līdzekļu izsmidzināšanai ko vien ir vērta, rokassprādzes termoregulācijai - palīdz sasildīties vai atvēsināties, nospiežot tikai vienu pogu. Gredzeni, kas nosaka miega kvalitāti un skaita patērētās kalorijas ne sliktāk par ierastajiem fitnesa trekeriem. Viedais apģērbs un pat zeķes, kas parāda, cik pareizi jūs staigājat vai skrienat.

Nesen veiktā noteikumu pārskatīšana Eiropā ir radījusi rūpīgāku medicīniskā aprīkojuma ražotāju pārbaudi un lielāka uzmanība tiek pievērsta pacientu drošībai. Stingrie tehnoloģiju izmantošanas noteikumi būs arvien nozīmīgāki visās estētiskās medicīnas jomās, taču tie noteikti nespēs aizstāt ārstus. Tehnoloģijas tiks izmantotas kā nozīmīgs palīgrīks pacientu drošības un rezultātu uzlabošanai. Dermatologi iegūst jaunu lomu, kad mākslīgais intelekts paplašina viņu prasmes un iespējas. Tādējādi, eksperti kļūst par superekspertiem. Šāds speciālists varēs nodrošināt kompleksu pieeju pacientu ārstēšanā, apvienojot jauno tehnoloģiju iegūtos datus ar papildus klīniskajiem datiem no pacienta anamnēzes.

Un jaunie noteikumi, kas mums pagaidām tik ļoti nepatīk ... Nozarei ir ļoti nepieciešami šie noteikumi, un es gribu ticēt, ka ne pārāk tālā nākotnē tos ievēros visā pasaulē.

Atcerieties, ka visi seko līderim. Nevis otrādi.

*** 

 

Lai abonētu žurnālam Beauty Cloud, jums nepieciešams apmaksāt abonēšanu uz 4 numuriem - 24 EUR (Latvija).

Ailē “Maksājuma mērķis” norādīt “BEAUTY CLOUD ABONĒŠANA nr. 15-18 un jūsu piegādes adrese”.

SIA «I&A group», Reģ. Nr.: 40003837924, Konta numurs: LV86PARX0017008730001

 

 

 

 
 

 

 

 

komentāri