Ставьте like и читайте!

Sejas un ķermeņa kopšana vasarā - kosmetoloģes Tīnas Orasmae-Meder, Meder Beauty Sciences Lab (Šveice) dibinātājas padomi

01.07.2017, 3ade.lv

Sejas un ķermeņa kopšana vasarā - kosmetoloģes Tīnas Orasmae-Meder, Meder Beauty Sciences Lab (Šveice) dibinātājas padomi

Agri vai vēlu pienāk vasara, tātad arī ilgi gaidītais brīvlaiks. Lai gan pēdejos desmit gados pasaule ir sarukusi līdz dūrītes mērogiem un daudziem ir iespēja palutināt sevi ar vasaras saulīti arī ziemas periodā, vasara joprojām vienbalsīgi tiek uztverta par ikgadējiem svētkiem.

Cik gan bieži nākas dzirdēt :

  • Vajadzētu līdz vasarai savest augumu kārtībā, lai izejot pludmalē neiekristu kaunā…
  • Derētu aiziet uz solāriju, citādi drīz vasara, bet vēl aizvien esmu bāla kā spoks…
  • Vajadzētu permanenta grimu, citādi drīz vasara, nevēlos svelmē mocīties ar kosmētiku…
  • Vajadzētu līdz pludmales sezonai paveikt epilāciju…

Dižie plāni – mūs gaida sāļās jūras šļakatas, karstā vasara, mikro svārciņi, sandales, vēlās vakariņas zem klajas debess, pikniki ar draugiem. Pērnā vasara bija nomācoši karsta, piepildīta ar darbu, tomēr jaunā vasara noteikti būs labāka! Jo citādāk nemaz nevar būt. Mēs visi tam ticam.

Ne visur vasaras laikapstākļi ir nemainīgi, daudzos reģionos lietainās dienas nomaina saulainās, bet vēsie vakari mijas ar karstajiem. Lai vai kā, vasaras periodā var izcelt noteiktus ārējās iedarbības faktorus, kuri ietekmē ādu un kurus būtu jāņem vērā kosmētiskajās procedūrās un mājas kopšanā.

Saule

Bez šaubām, pirmajā plānā izvirzās paaugstinātā ultravioletā starojuma intensitāte, kas raksturīga vasaras mēnešiem. Vasaras saule ir daudz aktīvāka un nesaudzīgāka par pavasara stariem, un par to noteikti būtu jāpiedomā laikus. Šodien saules aizsardzības metodes un intensitātes izvēlē tiek piedāvāts balstīties uz UV indeksu (UVI), kas ir UV skaitliskā novērtējuma starptautiskais standarts. To savukārt izstrādāja PVO, ANO Vides programma un Pasaules Meteoroloģijas organizācija. Tas ir paredzēts, lai norādītu uz UV starojuma kaitīgās ietekmes sekām un mudinātu cilvēkus sevis aizsargāšanai. Jo augstāks UVI, jo lielāks kaitējums ādai un acīm un jo mazāks laika sprīdis, kurā iespējams gūt šādu kaitējumu. Saules aizsarglīdzekļus nepieciešams izmantot, ja UV indekss ir vienāds vai lielāks par 3.

Globālais UV indekss – sākot ar zemo (zaļš) līdz potenciāli bīstamam (violets)

Vienīgā universālā aizsardzība pret sauli ir saules staru necaurlaidīgs apģērbs, kas aizsedz visas atkailinātās ādas zonas. Musulmaņu sieviešu tradicionālais apģērbs mūsdienās simbolizē sievietes apspiestību un pakļautību sabiedrībai, tomēr no kosmetologa viedokļa tas ir ideāls tērps jaunas ādas saglabāšanai. Tomēr šīsdienas pasaulē šādiem upuriem vairākums sieviešu nav gatavas, tāpēc kosmetologam katram pacientam nākas izstrādāt individuālas saules aizsardzības programmas.

Saules aizsardzības programmas izstrādē jāņem vērā ne vien ādas fototips (Ficpatrika fototipu skala), bet arī asinsvadu traucējumu esamība, ādas mitruma līmenis, epidermas barjeras funkciju drošība. Ja pagātnē gadījās apdegumu, pigmentācijas novirzes epizodes, ja hiperpigmentācijas un hipopigmentācijas bojājumi novērojami konsultācijas momentā, tam noteikti ir jāietekmē metožu un saules aizsarglīzekļu izvēle.

Diemžēl daudzi kosmetologi uzskata, ka ir pilnīgi pietiekami aprobežoties ar saules aizsarglīdzekļa izmantošanu ar fototipam atbilstošo aizsargkomponentu koncentrāciju, lai panāktu efektīvu aizsardzību. Realitāte ir nedaudz sarežģītāka. Aizsarglīdzeklis ir obligāts, tomēr nepietiekams saules protekcijas posms.

Ideālā kārtā ādai jābūt sagatavotai ar eksfoliācijas metodēm, lai cik paradoksāli tas neizklausītos. Jo vienmērīgāka ādas tekstūra, jo vieglāk būs panākt tās efektīvu aizsardzību no saules, saglabājot ultravioletā starojuma labvēlīgās īpašības. Bieži vien mēs piemirstam par to, ka D vitamīna sintēze tiešā veidā ir atkarīga no insolācijas līmeņa, jo D2 vitamīns ir viens no aktīvākajiem membrānas protektoriem un antioksidantiem. Tāpēc prātīga insolācija ar mūsdienīgu aizsarglīdzekļu pielietojumu ir ļoti būtiska.

Ādas eksfoliācijai un izlīdzināšanai var izmantot ķīmiskos pīlingus, īpaši uz piena un mandeļu skābes pamata. Interesanti, ka glikolskābes zemā koncentrācija (līdz 20%) tāpat ir spējīga atjaunot melanīna veselo sintēzi. Jāpaiet ne mazāk kā 28 dienām starp pēdējo ķīmisko pīlingu un pirmo sauļošanās seansu, lai novērstu fotosensibilizāciju un pigmentācijas traucējumus.

Šajā posmā iespējams izmantot asinsvadus nostiprinošos preparātus, ādas dziļās mitrināšanas programmas, kā arī preparātus, kas satur niacinamīdu, par cik tas optimizējoši iedarbojas uz feomelanīna sintēzi. Tā regulārā lietošana palīdz panākt ādas krāsas izlīdzināšanu, toskait arī dziļos pigmentācijas gadījumos.

Kuperozes, teleangiektāzijas gadījumos ikdienas kosmētiskajā kopšanā nepieciešams iekļaut asinsvadus nostiprinošos preparātus. Vispārējais noteikums – asinsvadus nostiprinošais koncentrāts kā ikdienas kosmētiskais serums, ko ieteicams lietot divreiz dienā, neatkarīgi no insolācijas. Turklāt iespējams ieteikt arī sistemātisku asinsvadus nostiprinošo terapiju ar venotoniku pielietojumu.

Ja ir plāna āda ar noslieci uz dehidrāciju, obligātais posms – mitrinošie preparāti vai saules aizsarglīdzeklis ar intensīvu mitrinošu efektu. Saules aizsarglīdzeklis, kura sastāvā ir mitrinošās un barojošās sastāvdaļas, var tikt izmantots kā dienas krēms.

Gaiss

Otrs būtisks faktors ir gaisa temperatūras paaugstināšanās, kas var mijiedarboties ar pietiekami augstu mitruma līmeni un rūpnieciskā piesārņojuma palielinājumu. Putekļu daļiņas, degšanas produkti ir rūpniecisko pilsētu gaisa sastāvā – auto izpūtēji, rūpnieciskais piesārņojums, nepietiekami efektīva atkritumu utilizācija vasarā daudz izteiktāk izpaužas uz cilvēku veselības. Primāri tas attiecas uz lielākajiem rūpniecības centriem, īpaši, ja uzņēmumi velta nepietiekamu uzmanību ekoloģijas drošībai.

Vienīgais glābiņš no atmosfēras piesārņojuma radītās negatīvās ietekmes uz ādu ir kvalitatīva dekoratīvā kosmētika. Daudzas sievietes vasarā «atpūšas» no meikapa, uzskatot, ka tādējādi viņas ļauj ādai «elpot». Sekot šai idejai ir apsveicami, taču vienīgi ārpus pilsētas. Netīrumi nosēžas uz atkailinātajām ķermeņa daļām, uz sejas un matiem, tāpēc ieteicams izmantot tonējošos līdzekļus, meikapa bāzi, tonālos krēmus un pūderus. Protams, vasarā vispiemērotākās ir plānās tekstūras. Vakarā meikaps ir jānoņem, tad jānoskalo seja ar lielu daudzumu tīra ūdens un jāizmazgā mati, lai atbrīvotos no kaitīgajām vielām.

Daudzi cilvēki vasaras periodā atzīmē pastiprinātu svīšanu, poru paplašināšanos, nespodru sejas ādu – diemžēl šī ir fizioloģiska reakcija uz gaisa temperatūras paaugstināšanos un ultravioleto stimulāciju. Šajā situācijā nevajadzētu atteikties no meikapa, taču papildus dienas laikā būtu jāveic sejas attīrīšana, izmantojot attīrošos līdzekļus vai salvetes ar seboregulācijas efektu (attīrošās salvetes taukainai ādai). Pēc sejas attīrīšanas ar salveti, jānotīra seja ar toniku, jāuzklāj koncentrēts preparāts, balstoties uz ādas īpatnībām (poras sašaurinošie, seboregulējošie, pretiekaisuma serumi), vieglu dienas krēmu vai saules aizsarglīdzekli un vieglu dienas meikapu. Īpaši tas ir svarīgi cilvēkiem, kas vasaras laikā strādā vai pavada daudz laika svaigā gaisā.

Ūdens

Visbeidzot, trešais faktors ir ādas dehidratācija, kas bieži vien ir aktuāla karstās dienās, īpaši tad, kad ir iespēja izpeldēties. Jūras ūdeni daudzi uzskata par «dziedinošu» un iespējami vairāk laika cenšas pavadīt peldēs - «jūtu, kā ķermenis piesātinās ar vitamīniem!», kā šie cilveki mēdz izteikties. Patiesībā jūras ūdens ir pietiekami spēcīgs sāls šķīdums, kas pēc savām fiziskajām īpašībām ir hipertonisks. Neskatoties uz to, ka daudziem savienojumiem, kas sastopami jūras ūdenī, tik tiešām piemīt bioloģiska aktivitāte, sāls šķidumam kā tādam ir izteikta kaitīga iedarbība sejas, kakla un dekoltē ādai.

Pirms peldēšanas, īpaši, ja iet runa nevis par ūdens peldēm uz minūti-divām, bet gan pusstundu, nepieciešams uzklāt uz ādas aizsargkrēmu. Pastāv ūdens izturīgi aizsarglīdzekļi, kas piemēroti aizsardzībai pret medūzu kodieniem – tāpat tie piemēroti ādas aizsardzībai no jūras sāls kaitīgās ietekmes. Šodien aizvien populārāki kļūst «dabīgie» preparāti un daudzi cilvēki izmanto pludmalē dabīgās eļļas – kā augu, tā arī riekstu (kakao un šī) sviestu. Kosmetologam iepriekš jāpabrīdina par nestabilizēto eļļu lietošanu, jo ultravioletā un infrasarkanā starojuma ietekmē šādas eļļas viegli oksidējas un var kaitēt ādai un veicināt pigmentācijas traucējumus un saules apdegumus.

Īpaši jāatzīmē tendence pludmalē izmantot sprejus ar ūdeni ādas atvēsināšanai. Ūdens izpulēšanu uz ādas var pielīdzināt tūkstots mikrolēcu uzklāšanai – katrai ūdens lāsei ir sfēriska forma un tajā fokusējas saules stari. Nav drošāka veida, kā iegūt saules apdegumu un «ģeogrāfisko» pigmentāciju. Turklāt ūdenim iztvaikojot no ādas virsmas, tiek veicināta epidermas dehidratācija, kā rezultātā āda zaudē savas aizsargspējas.

Diemžēl katru rudeni kosmetologi saskaras ar ūdens spreju lietošanas sekām. Pirms diviem gadiem parādījās jaunā kosmētisko preparātu forma, dēvēta par «mist». Tie ir ūdens šķīdumi ar aktīvajām vielām, kas rada aizsargājošo, atsvaidzinošo vai asinsvadus stiprinošo iedarbību. Tieši šie preparāti ir ieteicami ādas atsvaidzināšanai un papildus aizsardzībai dienas laikā.

Tātad, kādas ir populārākās procedūras vasaras mēnešos?

Jūnijā, kad gaisa temperatūra pagaidām ir mērena, ieteicams procedūru kurss, kas ir ievirzīts uz ādas aizsargspēju palielināšanu. Tā var būt ādas stimulācija ar niacinamīda pielietošanu un vecuma izmaiņu korekciju (neinvazīvā transdermālā grumbu korekcija). Labs efekts ir procedūrām ar taukos šķīstošo E un D vitamīnu aktīvo formu izmantošanu, ārstnieciskajām programmām asinsvadu nostiprināšanai, speciālajām nomierinošajām programmām jutīgai ādai. Ja pirmā mēneša laikā izdodas iziet no 2 līdz 4 pārskaitītajām procedūrām, tad iesākoties karstajam jūlijam sejas un kakla āda pagūs atjaunot savas aizsargrezerves. Tas, savukārt, radīs izpausmi ne vien uz vispārējā komforta, bet arī būs novecošanas un pigmentācijas traucējumu aktīva profilakse.

Obligāts elements ķermeņa kopšanā ir ādas aktīva attīrīšana un eksfoliācija, piesātinot ādu ar aktīvajiem komponentiem, atkarībā no ādas tipa un esošajām problēmām. Šajā gadījumā vislielākais pieprasījums ir anticelulīta un notievēšanas procedūrām, par cik «pludmales» motivators daudziem ir ārkārtīgi spēcīgs. Daži speciālisti piedāvā aprobežoties ar masāžas kursu, kam parasti piemīt labs efekts. Tomēr maksimālam kosmētiskam efektam un ādas sagatavošanai saules vannām, ļoti svarīgi izmantot eksfoliantus, piemēram, body potions, kam piemīt ne vien nolobīšanas, bet arī barojošs efekts. Tāpat ir būtiska aktīvi ievirzīta iedarbība, atkarībā no kosmētiskās problēmas (anticelulīta, nostiprinoša, antioksidējoša, detoksicējoša utt.) Tāpat arī pilnvērtīgas ķermeņa kopšanas procedūras ar ietīšanām nāks par labu.

Turklāt 2-3 nedēļas pirms plānotās sauļošanās ieteicams uzņemt vitamīnus un uztura bagātinātājus uz beta-karotīna bāzes, lai sagatavotos insolācijai. «Pludmales» kopšana jūlijā obligātā kārtībā ietver intensīvās ādas mitrināšanas un nomierināšanas programmas. Noteikums ir vienkāršs – katru trešā sauļošanās diena jānoslēdz ar kosmētisko procedūru. Mitrināšanas procedūras var būt pietiekami vienkāršas un saudzējošas : maiga ādas attīrīšana, piesātināšana ar koncentrētu mitrinošu līdzekli, viegla masāža ar barojošu, mitrinošu un atsvaidzinošu krēmu, mitrinošas un nomierinošas maskas uzklāšana. Vislabākos rezultātus sniedz maskas uz neaustas un austas bāzes un hialuronskābi, Barbadosas aloju, zaļo tēju, kā arī kolagēna lapām sastāvā. Ja nav iespējas regulāri apmeklēt kosmetologu, var izmantot mitrinošas maskas kopšanai mājas apstākļos biežāk kā parasti, līdz pat ikdienas lietošanai. Priekšroka noteikti jādod profesionāliem līdzekļiem.

Ķermeņa kopšana ir ievirzīta uz iedeguma aktīvu «nostiprināšanu» ar aktīvo kosmētisko preparātu palīdzību. Ieteicams izmantot barojošās eļļas masāžas veikšanai, barojošos eksfoliantus, piemēram, body potions, mitrinošās un nomierinošās ķermeņa ietīšanas (želejas un kataplazmātiskās maskas ar zaļo tēju, sarkanajām ogām, sarkanajām vīnogām, kakao, sarkanajām un zilajām aļģēm, kafiju utt.) Ķermeņa kopšanai līdz 40-45 gadiem var izmantot arī preparātus ar ikru ekstraktiem.

Augustā viena mūsu pacientu daļa jau atgriežas pie darba, savukārt citi vēl tikai gatavojas atpūtai. Kosmētiskās kopšanas shēma ir pietuvināta jūlija shēmai, tomēr gadījumā, ja neizdevās panākt nevainojamu iedegumu un radās pigmentācijas traucējumi, nepieciešams apvienot korekcijas programmu ar hiperpigmentāciju. Bez šaubām, augustā ir gandrīz neiespējami izmantot aktīvi izgaismojošas ādas procedūras, par cik šādu procedūru pārsvars palielina fotosensibilizācijas risku. Galvenais uzdevums šajā posmā ir hiperpigmentācijas attīstības apturēšana, maksimāla ādas aizsardzība, desensibilizācija un barjeras funkciju atjaunošana.

Turklāt kosmetologiem bieži vien nākas izstrādāt «kļūdu labojuma programma», lai tiktu galā ar problēmām, kas radās neprofesionālas vai pārsteidzīgas programmas rezultātā. Pirmajā plānā izvirzās pārliekā aizraušanās ar ķīmiskajiem pīlingiem vēlajā pavasarī, hiperpigmentācija mākslīgās insolācijas rezultātā, kā arī invazīvo un traumatisko procedūru sekas. Pēctraumatiskā pigmentācija, ādas elastības samazināšanās gadījumos jāatsakās no sauļošanās, regulāras un aktīvas kosmētiskās kopšanas un jāmaina kopšanas shēma mājas apstākļos. Tas viss prasa no klienta papildus pūles, laiku, bieži vien iznāk dārgak, kā bija plānots. Diemžēl labot kļūdas vienmēr ir sarežģītāk, kā tās novērst. Vasarai ir un jābūt kā svētkiem, un pareiza kosmētiska kopšana var kļūt par neatņemamu brīvlaiku sastāvdaļu. Tieši kosmetologs atbild par to, lai rudenim atnākot, vasaras eiforija nepārvērstos par depresiju un vilšanos.

komentāri