Ставьте like и читайте!

Skaistams nav parāde. Intīmais jautājums

09.07.2018, 3ade.lv

Skaistams nav parāde. Intīmais jautājums

Ķermeņa visintīmāko daļu skaistumam nav kanonu un standartu. Ar to nelielās, to neapskauž un neapspriež. Tikai paša pārliecība un komforts pasaka priekšā to, kāda ir tava pilnība. Mēs tikāmies ar Latvijas Estētiskās ginekoloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāju, Capital Clinic Riga ārsti Ievu Briedīti, lai uzzinātu, kāpēc sievietes meklē iespējas tur, kur agrāk nemeklēja, un ar kādiem diskrētiem veidiem var uzlabot seksuālo dzīvi.

 

Dr. Ieva Briedīte

Autore: Irīna Morozova

Estētiskā ginekoloģija ir diezgan neierasts vārdu salikums. Vai tiešām jūsu pacientes ir sievietes, kuras sūdzas par «neglītumu»?

I.B. Viss ir nedaudz sarežģītāk. Mūsu pacientes nosacīti var iedalīt divās grupās: pacientes ar medicīniskām sūdzībām, piemēram, sāpes, sausums, muskuļu atslābums, spazmas un cits diskomforts; un pacientes, kuras uztrauc estētiskais aspekts – asimetrija, rētas, āda, kas zaudējusi elastīgumu, izmaiņas dzimumorgānos pēc dzemdībām vai menopauzes. Taču jebkurā gadījumā, piekritīsiet, sievietes veselība, iespēja gūt ķermenisku un seksuālu baudu ir kas vairāk nekā «gribu, lai būtu skaisti». Bieži vien nav striktas robežas starp estētisku un medicīnisku palīdzību. 

Vai es pareizi saprotu, ka šīs nozares pamatuzdevums ir novērst sievietes seksuālo disfunkciju?

I.B. Gan jā, gan nē: seksuālā disfunkcija sevī ietver daudzus jēdzienus. Vienai tās ir problēmas ar gļotādu un asins apgādi, proti, ar jutīgumu un lubrikāciju, otra nevar  sasniegt orgasmu, trešā sūdzas par stiprām sāpēm, citai ir vaginisms – muskuļu spazmas, kuru dēļ principā nav iespējams nodarboties ar seksu. Tās ir dažādas vienas un tās pašas slimību grupas izpausmes – seksuālā disfunkcija. Katrai sievietei estētiskā ginekoloģija var piedāvāt kaut ko savu.

Ir arī citas kaites, kas nav saistītas ar disfunkciju un kuras var ārstēt ar estētiskās ginekoloģijas metodēm, piemēram, urīna nesaturēšana. Samazinoties maksts sieniņu tonusam, tās atslābst un anatomiski nobīdās arī urīnizvadkanāls, kas atrodas tieši virs maksts priekšējās sienas. Tā veidojas viena no urīna nesaturēšanas formām. Problēma ir ļoti delikāta, sievietes kautrējas par to runāt un gadiem cieš. Ja ņem vērā, ka viss – sākot no sievietes uroģenitālās sistēmas anatomiskās uzbūves un hormonālā fona izmaiņām, dzemdībām, fiziska darba, hroniskām slimībām līdz pat ikdienas stresam – ir riska faktori, tad no tā cieš ļoti daudz sieviešu.

Šo problēmu mēs lieliski risinām ar endovaginālo lāzeru – ar to pašu, kuru iesakām sievietēm ar sāpēm dzimumakta laikā, ko izraisa maksts sausums, gļotādu elastīguma zudumu pēc dzemdībām vai menopauzes. Lāzerterapiju izmantojam arī mokošas niezes lichen sclerosus gadījumā.

Lāzers «caurjšauj» gļotādu ar impulsiem, kas provocē aktīvu kolagēna un elastīna šķiedru veidošanos, liek šūnām mērķtiecīgi nostiprināt saistaudus un atjaunot maksts sieniņas. Tas ir efektīvs un kombinējams ar citām metodēm: pēc lāzera audos labāk iekļūst plazmas preparāti vai hormoni, ko varam pielietot kompleksajā terapijā.

Vai tvirtuma un elastīguma efekts nav panākams ar speciāliem vingrinājumiem?

I.B. Iedarbīgi ir Kēgela vingrinājumi, kas balstīti uz muskuļu nostiprināšanu. Bet estētiskās ginekoloģijas metodes – lāzers, hialuronskābe un plazma – darbojas gļotādas un zemgļotādu līmenī. Lai cik trenētu intīmos muskuļus, tas nepalīdzēs sievietēm, kas sūdzas, piemēram, par sausumu. Vingrinājumus iesakām pacientēm, kurām problēmas radušās iegurņa pamatnes muskuļu atslābuma dēļ.

Kādas vēl metodes ir jūsu arsenālā?

I.B. Šodien ir daudz metožu: biorevitalizācija, kontūrplastika, hialuronskābes filleru injekcijas, plazmoterapija, intīmā balināšana, botulīntoksīna injekcijas hiperhidrozes korekcijai, lipofilings. Vēl nesen piedāvāto metožu klāts aprobežojās ar ķirurģiju, hormonu terapiju, lokāliem mitrinošiem līdzekļiem vai psihoterapeita palīdzību. Bet tagad, piemēram, vaginismu var efektīvi ārstēt, kombinējot psihoterapiju ar botulīntoksīna injekciju, kas atslābina muskuļus, likvidē spazmas un ļauj sievietei saprast, kas ir sekss, un sākt normālu dzimumdzīvi.

Sievietei, kas baro bērnu, izdalās daudz hormona prolaktīna, un maksts sausums ir fizioloģisks stāvoklis, bet no tā cieš seksuālā dzīve. Šobrīd var izmantot ne tikai klasiskos lubrikantus, bet arī lāzeru, hialuronskābi vai plazmas preparātu injekcijas.

Salīdzinoši nemedicīniska procedūra ir hialuronskābes injekcijas G-punktā, lai sasniegtu lielāku jutīgumu. Tā tiek veikta pēc pacientes vēlēšanās. Jāsaka, ka visas sievietes, kuras pie mums vērsās šādā nolūkā, ar rezultātu bija apmierinātas.

Kā injekcijas G-punktā palīdz uzlabot jutīgumu?

I.B. Uz apjoma palielināšanas rēķina. G-punkts jeb Grafenberga zona ir multiplu nervu šķiedru sakopojums maksts priekšējā sienā, kura stimulācija sagādā īpašu seksuālu baudu. Taču nekas dzīvē nedodas viegli, tāpēc vairumam sieviešu šis punkts izvietojies tā, ka seksa laikā, īpaši, ja gļotādu tvirtums un elastīgums pazemināts, to ir grūti stimulēt. Hialuronskābes injekcija vairākas reizes palielina zonas apjomu un jutīgumu.

Kur meklēt estētiskās ginekoloģijas speciālistus? Kas var veikt visas jūsu minētās procedūras?

I.B. Estētiskā ginekoloģija ir daudzprofila specialitāte: ginekologi, dermatovenerologi, urologi, plastikas ķirurgi, ārsti-kosmetologi. Viņi var veikt to vai citu procedūru. Es gan ieteiktu sākt tieši ar ginekologu – jebkurā gadījumā viņa konsultācija būs obligāta. Būs jānodod analīzes, jāveic sonogrāfija – jo mums jābūt pārliecinātiem, ka pacientei nav nevienas kontrindikācijas, lai veiktu procedūru. Piemēram, ja ir kāds neskaidras etioloģijas veidojums, neskaidra asiņošana vai patoloģiski izdalījumi, ar proliferāciju veicinošām metodēm var pacientei kaitēt. Sākotnēji jābūt skaidrai diagnozei un, ja nepieciešams, pirms procedūras jānozīmē ārstēšana. 

Kur konkrēti var vērsties?

I.B. Šāda veida procedūras tiek piedāvātas lielākajās privātā sektora medicīnas iestādēs, kuru mājaslapās var iepazīties ar piedāvājumu vai neskaidrību gadījumā sazināties ar iestādes administratorēm. Asociācijas ietvaros plānojam arī rūpēties par speciālistu kompetenci un publicēt aktuālo informāciju par piedāvājumiem un speciālistiem asociācijas mājas lapā. 

Jūsuprāt, kāpēc estētiskā ginekoloģija sāk attīstīties tikai tagad?

I.B. Es jau daudzus gadus esmu aktīva sievietes seksuālās veselības aizstāve – tā nav tikai manu zinātnisko darbu galvenā tēma, jo esmu arī Eiropas Seksuālās medicīnas asociācijas biedre. Ja salīdzina seksuālās disfunkcijas izpēti un ārstēšanu vīriešiem un sievietēm, tad par vīriešiem ir pētīts jau sen un daudz līdz pat šodienai. Ir pieejami efektīvi medikamenti un ierīces, tāpēc industrijas finansiālais atbalsts sniedz iespēju nodrošināt apjomīgus pētījumus.

Runājot par sievieti, izsenis tika uzskatīts, ka sievietes ķermeņa galvenā funkcija ir reproduktīvā: kā izvairīties no grūtniecības vai palikt stāvoklī, kā iznēsāt bērniņu, veiksmīgi piedzemdēt. Bet reti kuru uztrauca seksuālās dzīves kvalitāte, apmierinātība ar sevi un savu ķermeni. Tikai pagājušā gadsimta otrajā pusē sākās zinātniskie pētījumi par sievietes seksualitāti kā atsevišķu nozari. Pēc 2000. gada parādījās aizvien jaunas publikācijas, kas iezīmēja jaunu pieeju sievietes ķermenim, apliecinot seksuālās veselības nozīmi. Estētika šajā gadījumā ir ļoti cieši saistīta ar sievietes veselības izpratni, jo pilnvērtīga dzīve visās tās izpausmēs ir ne tikai sieviete-māte, bet arī sieviete-sieviete.

 

komentāri

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs