Ставьте like и читайте!

Skaistuma injekcijas. Aizspriedumi un mīti. Stāsta Dr. Kristīne Azarjana

03.04.2021, 3ade.lv

Skaistuma injekcijas. Aizspriedumi un mīti. Stāsta Dr. Kristīne Azarjana
Kristīne Azarjana, medicīnas zinātņu doktore, dermatologs

Kad botulīna toksīna injekcijas veikt ir pāragri un kad jau ir par vēlu?

Botulīna  toksīnu  drīkst  injicēt  pacientiem  vecumā  no  18  līdz  65  gadiem. Kāpēc tieši 65? Tāpēc, ka pētījumos netika iekļauti vecāki cilvēki, savukārt šo vecuma robežu nosaka FDA (Food and Drug Administration). Praksē mēs vadāmies pēc cilvēka ādas un mīmikas stāvokļa un reālas nepieciešamības veikt botulīna toksīna injekcijas. Ja mīmika nav aktīva un grumbu praktiski nav, tad botulīna toksīna injekcijas nav vajadzīgas. Toties, ja ir dziļas rievas, kas neizzūd miera stāvoklī, botulīna toksīna injekcijas būtu ieteicams veikt pēc iespējas agrāk, jo ir cerība, ka āda spēs atjaunoties un, uz laiku bloķējot muskuļus aktivitāti, grumbas izlīdzināsies. Ja grumbas jau ir ļoti dziļas, botulīns viens ar tām galā netiks. Zonās, kur to var izmantot, papildus var veikt filleru injekcijas. Ādas stāvokli acu zonā vai pieres horizontālās rievas var uzlabot ar biorevitalizāciju un citām procedūrām.

Pastāv uzskats, ka ir vienkāršas un sarežģītas sejas zonas. Teiksim, lūpas var palielināt arī pie kosmētiķa, bet fillerus vaigos drīkst injicēt tikai ārsts.

Sejā nav vienkāršu un sarežģītu zonu. Visas zonas ir sarežģītas, jo cilvēkam ir ne tikai kauli, muskuļi un āda, bet arī daudz asinsvadu un nervu. Speciālistam, kas veic injekcijas, ir perfekti jāzina sejas anatomija, jo fillera ievadīšana asinsvadā var novest pie nopietnām sekām: audu nekrozes vai pat redzes zuduma.

Nedrīkst  arī  aizmirst  par  asinsvadu  anatomiskajām  īpatnībām. Tāpēc ir ļoti svarīgi atpazīt pirmās pazīmes, kas liecina par iespējamu asinsvada trombozi ar filleru, un laicīgi sniegt nepieciešamo palīdzību.

«Kļūdīties var pat ļoti pieredzējis ārsts, jo kontrolēt preparāta plūsmu praktiski nav iespējams. tomēr ir noteikumi, kas tiek stingri ievēroti injicējot bīstamajās zonas. bieži šajās zonās procedūru veic ar kanulu, nevis adatu. Komplikācijas var rasties, injicējot pat šķietami vienkāršā deguna-mutes rievas zonā. Gar degunu uz augšu iet ļoti svarīgs asinsvads – sejas artērija. Nereti pēc fillera ievadīšanas šajā artērijā rodas komplikācijas, kas izsauc išēmiju un vēlāk arī augšlūpas, nāss un degungala audu nekrozi jeb atmiršanu. Šādas komplikācijas gadījumā ir svarīgi rīkoties operatīvi, injekcijas apvidū ievadot hialuronidāzi. To var izdarīt tikai pieredzējis ārsts.

Vēl viens aspekts, kuru nevar ignorēt, ir procedūras sterilitāte. Ir bijuši gadījumi, kad pēc filleru ievadīšanas sākas nopietnas infekcijas, kas jāārstē ne tikai ar perorālām antibiotikām, bet jāpiesaista arī sejas ķirurgi».

Jūs uzstājat, ka visas invazīvās procedūras jāveic tikai ārstam. Kāpēc?

Pirmkārt, visā pasaulē botulīna toksīna un filleru injekcijas oficiāli drīkst veikt tikai ārsti. otrkārt, botulīna toksīns ir neirotoksīns un recepšu medikaments. Tāpēc ne vienmēr ir skaidrs, kas tie ir par botulīna  preparātiem,  kurus  injicē  salonos vai  pat mājas  apstākļos. Laiku pa laikam nākas saskarties ar nepatīkamām sekām pēc botulīna  toksīna  vai  filleru  injekcijām  pie  speciālistiem,  kuri  nav ārsti  un  kuriem  pat  nav  medicīniskās  izglītības.  Šie  pacienti  pēc neveiksmīgām  manipulācijām  ir  spiesti  meklēt  medicīnisku  pa-līdzību,  jo  «speciālists»,  kas  veicis  šo  procedūru,  nevēlas  vai  arī nespēj atrisināt problēmu.


Agrāk neirotoksīnu ievadīja tikai starpuzacu un vārnu kājiņu zonā, tagad veic full face procedūru? Kas tā ir par procedūru?

oficiāli estētiskajā medicīnā botulīna toksīna injekcijas var veikt tikai pieres un acu apvidū. Bet pēdējā laikā ir populāri injicēt botulīnu arī sejas apakšējā daļā, lai mazinātu muskuļu-depresoru aktivitāti, tādējādi atslābinot muskuļus un likvidējot sasprindzinājumu.

Toksīnu izmanto arī, lai atjaunotu sejas simetriju.

Speciālistam, kas veic šo procedūru, ir jābūt ļoti kompetentam, jāzina sejas anatomija un jāievēro preparāta devas. Botulīna toksīna injekcijas sejas apakšējā daļā samazina lūpu kaktiņu noslīdēšanu un padara zoda līniju izteiksmīgāku. Botulīna toksīnu plaši izmanto grumbu profilaksei uz kakla.

«Botoksu parasti ievada intramuskulāri ar smalkām adatām minimālās devās: tas uz laiku bloķē konkrētu muskuļu aktivitāti, mīmika samazinās, grumbas pakāpeniski izlīdzinās, āda kļūst acīm redzami gludāka. Kad botulīna toksīnu ievada ādas virsējos slāņos, bloķēti tiek tikai ādas slāņi, bet muskuļi paliek neskarti. Tā izlīdzinās tikai sīkās grumbiņas».

Ar mūsdienu metodēm un preparātiem iespējams tikt galā ar negatīvo emociju pēdām, muskuļu sasprindzinājumu, kas veido grumbas.

Jā, pareizi un gudri izmantojot botulīna toksīna un filleru injekcijas, nepārsniedzot devas un pareizi kombinējot šīs divas metodes, mēs ilgu laiku varam noturēt sejas ovālu «rāmjos». Gravitācijas ietekmē sejas ovāls noslīd, padarot sejas izteiksmi bēdīgu. Ar botulīna toksīna injekciju palīdzību var piepacelt uzacis, mazinot «nogurušo» skatienu, var mazliet pacelt «nolaistos» lūpu kaktiņus. Filleri palīdz radīt apjomu tur, kur tas ir zudis, – vaigu apvidū, deguna-lūpu rievas zonā. Ar filleriem var uzlabot zoda līniju, vizuāli radot liftinga efektu.

Vai šie preparāti izraisa pieradumu?

Ja botulīna toksīnu injicē ikreiz, kad parādās kāda nevēlama rieviņa un neievēro ārsta ieteiktos intervālus, mēs varam veicināt antivielu izstrādi organismā, kas ar laiku radīs rezistenci pret botulīna toksīnu. Es iesaku injicēt botulīna toksīnu ne biežāk kā reizi 6 mēnešos. Šobrīd visā pasaulē estētiskajā medicīnā injicē mazas efektīvas botulīna devas, kas nerada pieradumu. Ja nepieciešams, devu var pielāgot, jo cilvēkiem ir atšķirīga mīmikas aktivitāte, muskuļu masa, dažādi ieradumi (sauļošanās, peldēšanās, smēķēšana, medikamentu lietošana), kas var mazināt botulīna efektivitāti.

Ja veic injekcijas lūpu apjoma palielināšanai, – vai jau tā plānā āda neizstiepsies?

 Šobrīd visā pasaulē estētika nozīmē tieši dabīgu skaistumu. Milzīgas lūpas vai vaigi vairs nav aktuāli. Protams, lūpu zonā ievadīts neadekvāts fillera daudzums noteikti izstieps ādu. Fillera daudzumu lūpās var samazināt ar hialuronidāzi, bet pēc tās būs vajadzīga korekcija ar filleri. Ja sieviete ir jauna un lūpu āda blīva, rezultāti parasti ir ļoti labi. Ja lūpu apjoma korekcijas procedūra tiek veikta lielākā vecumā un filleri tiek ievadīti atkārtoti vairākus gadus, tad vajadzētu rūpīgi izvērtēt korekcijas efektu. Iespējams, ka būs nepieciešama arī ķirurģiska iejaukšanās.

Vai toksīni un filleri ir savienojami ar grūtniecību un barošanu ar krūti?

Filleru un botulīna toksīna injekcijas ir estētiska, nevis dzīvībai svarīga procedūra. Tā kā pētījumi ar grūtniecēm un barojošām māmiņām nav veikti, šo preparātu izmantošana grūtniecības un krūts barošanas laikā ir aizliegta.

Daudz ir runāts par novecošanas tipiem, tendenci uz tūskām un nesaderību ar preparātiem uz hialuronskābes bāzes. Vai ir alternatīva?

Gadījumos, kad pacientam ir tendence uz tūskām, var piedāvāt fillerus bez hialuronskābes. Tie ir kalcija hidroksiapatīta vai polikapranlaktona preparāti, kas arī sniedz lieliskus rezultātus. Šie preparāti rada apjomu, stimulējot mūsu pašu fibroblastus sintezēt kolagēnu. Preparātu efekts ir ilgāks nekā hialuronskābes preparātiem – 1,5-2 gadi. Bet šiem preparātiem nav antidota. Neveiksmīgas injekcijas gadījumā ir jāgaida, kamēr preparāts pats uzsūksies.

Jūsu instruments ir ne tikai injekciju metodikas, bet arī aparātu kosmetoloģija, konkrēti – lāzers. Vai iespējams injekcijas pilnībā aizstāt ar lāzeru? Un kāds terapijas veids būs piemērotāks?

Aparātu tehnoloģijas palīdz uzlabot ādas kvalitāti – izlīdzināt krunciņas, padarīt ādu elastīgāku, uzlabot ovālu. Tomēr audu apjoma zudumu mēs nevaram atjaunot ar lāzeriem, intensīvi pulsējošo gaismu, radiofrekvenci vai ultraskaņas tehnoloģijām. Arī neviena aparātu procedūra mīmikas krunkas nelikvidēs. Tāpēc parasti injekciju un aparātu metodes tiek kombinētas atkarībā no vecuma, ādas kvalitātes, mīmikas īpatnībām. Tikai aparātu procedūras labu efektu var sniegt salīdzinoši jauniem cilvēkiem (līdz 35), bet mēs esam dažādi. Ir cilvēki, kuri 40 gadu vecumā var lepoties ar ideālu pieres un acu zonas ādu, un nekādas botulīna toksīna injekcijas nav vajadzīgas. Bet mēdz gadīties, ka cilvēkam ir tikai 25, bet āda ir plāna, un izteiktas mīmikas dēļ visa seja ir grumbaina. Tas ir gadījums, kad grumbu likvidēšanai jāizvēlas botulīna toksīns.

komentāri