Ставьте like и читайте!

TRADICIONĀLĀ ĶĪNIEŠU MEDICĪNA. Vēja, gļotu un žults dienas un ēšanas kārtība.

28.10.2020, 3ade.lv

TRADICIONĀLĀ ĶĪNIEŠU MEDICĪNA. Vēja, gļotu un žults dienas un ēšanas kārtība.

TRADICIONĀLĀ ĶĪNIEŠU MEDICĪNA
DIENAS UN ĒŠANAS KĀRTĪBA
VĒJA, GĻOTU UN ŽULTS ENERĢIJĀM

IEPAZĪSTIET SEVI LABĀK

Ķīnieši mēdz teikt: «Ja esi saslimis, veic izmaiņas uzturā, ja nepalīdz — maini dzīvesveidu. Ja arī tas nepalīdz — dodies pie ārsta». Tradicionālā ķīniešu medicīna — tā ir vesela pareiza uztura un dzīvesveida rokasgrāmata. Šoreiz mēs atklāsim jums dažas likumsakarības, kuras ievērojot, jūs varat uzlabot savu veselību.

Neskatoties uz to, ka mūsu ķermeņa daļas un orgāni ir vienādi, mums tomēr ir atšķirīga ģenētika, dzīvesveids, paradumi un gaumes.

Katrs cilvēks attīstās savādāk, to ietekmē dominējošā enerģija. TĶM izdala 3 galvenos ķermeņa uzbūves tipus: vējš, žults un gļotas. Dažreiz mēdz būt arī starptipi. Bet katram no tiem ir nepieciešama atšķirīga pieeja.


Autore: ZUMRATA ABIĻEVA

VĒJŠ


«Vējam» ir ļoti aktīva centrālā un perifērā nervu sistēma. Tādi cilvēki ir ļoti kustīgi, runātīgi, emocionāli, priecīgi, jutīgi, ātri pārvar aizvainojumus, viegli attiecas pret dzīvi, patīk būt uzmanības centrā. Viņi ir neliela auguma, ar sausu ādu un matiem, stiegraini, bieži vien ar kalsnu miesas būvi, ar grūtībām pieņemas svarā un viegli to zaudē (viņi patērē savu uztura enerģiju emocijām, kustībām un runāšanai), ātri nogurst, bet arī ātri atjaunojas. Miegs, bieži vien, ir nemierīgs un virspusējs.

«Vējiem» vienmēr ir aukstas ekstremitātes, viņi bieži salst. Iestājoties aukstākam laikam, viņiem ļoti svarīgi ir silti saģērbties, atrasties siltumā, labi izgulēties.

«Visas slimības ir no nerviem!» — tā saka par vēja tipa cilvēkiem. Viņiem ļoti jāsaudzē nervu sistēma. Ieteicams dzert nomierinošas zāles divas reizes gadā kursa veidā. Nervu izsīkumu dēļ šāda tipa cilvēki var zaudēt vitālo enerģiju, kas noved pie visa organisma darbības traucējumiem. «Vēji» ir uzņēmīgi pret nervu slimībām, gremošanas traucējumiem, biežu saaukstēšanos, bronhu-plaušu un sirds patoloģijām.

«Vējiem» vajadzētu dot priekšroku karstiem (!) un taukus saturošiem ēdieniem, zupām. Zivs vietā labāk izvēlēties gaļu. Kopā ar pārtikas produktiem obligāti jālieto ķiploki, pipari un sīpoli. Jādzer karsti dzērieni, tējas (ieteicams kopā ar medu). Bet, no atspirdzinošu dzērienu un aukstu ēdienu lietošanas labāk izvairīties. «Vēja» garšas: ass, sāļš, skābs, salds.GĻOTAS


Gļotu tipam raksturīga limfātiskās un hormonālās sistēmas aktivitāte organismā. Viņi, parasti, ir lielas miesas būves, ar gaišu ādas krāsu, viegli pieņemas svarā un grūti atbrīvojas no liekajiem kilogramiem. Viņiem ir palēnināta vielmaiņa.

Pēc dabas – ļoti labsirdīgi, mierīgi, fiziski izturīgi, ilgdzīvotāji. Ļoti ilgi un pamatīgi pieiet katram darbam. Mazliet slinki. Viņiem patīk labi daudz paēst un zvilnēt uz dīvāna.

Organismā uzkrājas gļotas, kas rada lieko svaru un slimības, jo «žults» tipa cilvēki pārmērīgi aizraujas ar saldiem, skābiem, taukainiem un aukstiem ēdieniem, bieži pārēdas.
Parasti tās ir visu veidu gļotādu slimības (tonsilīts, sinusīts, astma, alerģijas), jaunveidojumi, miomas, fibromas, ateroskleroze utt. Kā palīdzēt «gļotu» tipam? Un atkal jau – savest kārtībā uzturu un ievērot pareizu dzīvesveidu.

Šī tipa cilvēkiem jādzīvo sausās, siltās mājās, viņiem ieteicams gozēties saulītē un sildīties pie ugunskura.

Viņiem ieteicami spēka treniņi un vingrinājumi ar svara celšanu, kā arī dažādas sildošas procedūras (moksa terapija), uguns masāža, sildošas kompreses ar sāli, vilnu, smiltīm. Visas aukstās procedūras un ziemas peldes vajadzētu izslēgt.
Jāēd un jādzer karsta pārtika (IZSLĒGT aukstu ēdienu un dzērienu !!!), visiem ēdieniem izmantojiet sāļas, skābas un pikantas garšvielas, izslēdziet piena produktus. Cukura vietā var izmantot medu, ļoti veselīgs ir ingvers, pipari, sīpoli, ķiploki, tie «nosusina» gļotas ar siltuma palīdzību.ŽULTS


«Žults» tipam organismā visaktīvākās ir aknas un žultspūslis. Šos cilvēkus mēs varam atpazīt pēc dzeltenīgā ādas toņa, sarkanas sejas un acīm, plecīgas, masīvas miesas būves. Viņiem vienmēr ir karsti, viņi stipri svīst. Grūti panes karstumu, izsalkumu, slāpes. Patīk intensīva ķermeņa masāža ar eļļām.


"«Žults» cilvēkiem ir trauksmaina daba, viegli uzbudināmi, ar mainīgu garastāvokli (viņi burtiski aprij sevi). Viņi ir ļoti enerģiski, gudri, apņēmīgi un varonīgi."


Patīk ļoti asi, trekni, cepti ēdieni, stipri alkoholiskie dzērieni – viss, kas viņiem kaitīgs! Un tas rada aknu darbības traucējumus, kas, savukārt, negatīvi ietekmē sirds un nieru darbību.

Bieži vien «žults» tipa cilvēkiem attīstās cukura diabēts, pankreatīts, holecistīts. Šajās situācijās vienīgais glābiņš ir pareizs, sabalansēts uzturs. Ļoti asa, cepta un trekna pārtika «žults» tipa cilvēkiem ir kontrindicēta. Pikanti produkti – ļoti mazos daudzumos, retos gadījumos. Vislabāk lietot uzturā tvaicētu vai sautētu pārtiku. Atļauts: liesa gaļa, sviests, vieglas zupas, kompots no žāvētiem augļiem, žulti dzenošas tējas, piena produkti.

Veicot pareizas korekcijas uzturā, «žults» tipa cilvēki kļūst laipnāki un mazāk uzbudināmi.


DIENAS REŽĪMS:


• Pamošanās no 5 līdz 7 rītā. Jo tieši šajā laikā («mao shi» stundas) darbojas resnā zarna — orgāns, kas ir atbildīgs par organisma ģenerālo tīrīšanu. Pirmkārt, maziem malkiem lēnām izdzeriet glāzi karsta (!) ūdens. Tas nomazgās visus nevajadzīgos atlikumus no gremošanas sistēmas gļotādas, mitrinās resno zarnu, un mūsu galvenais «tīrītājs» novāks pārstrādāto pārtiku, šlakvielas un toksīnus.

• No 7 līdz 9 rītā («chen shi» stundas) aktivizējas kuņģis. Šajā laikā ir veselīgi brokastot. Brokastīm jābūt barojošām, piemēram, putraimi, olas, pākšaugi. Ķīnā brokastis sastāda 40% no kopējā dienas uztura. Organisms miega laikā izbadojas, kuņģis strādā labi, viss uzņemtais ēdiens tiek pilnībā absorbēts, neradot lieko svaru.

• Tieši pulkstens 12 dzīve Ķīnā apstājas. Laiks pusdienām. Šajā laikā visaktīvākā ir sirds. Ieteicamas veselīgas pusdienas un neliela atpūta.

• Tējas dzeršana (vai vienkārši silta ūdens) no 15 līdz pat 17, kad ir urīnpūšļa aktivitātes laiks, tas veicinās detoksikāciju (attīrīšanu). Šajā laikā izdzertais šķidrums tiek pilnībā izvadīts no organisma, neradot pietūkumu.

• Saskaņā ar TĶM, vakariņas vislabāk ieturēt no plkst. 17 līdz 19 — tas ir nieru laiks. Vakariņām vajadzētu būt vieglām — tā var būt liesa zupa vai sautēti dārzeņi. Šajā laikā ir veselīgi dzert tīru, karstu ūdeni. Tas uzlabo nieru darbību (dzīvības enerģijas glabātuve). Pieradiniet sevi pie pareiza uztura režīma ievērošanas un pēc nedēļas jūs varēsiet laicīgi un bez grūtībām pamosties, jums būs labs garastāvoklis.

• Pie miera dodamies no 21 līdz 23 («hi shi» stundas). Plaušas, resnā zarna, kā arī aknas un žultspūslis visaktīvākie ir tieši naktī. TĶM šie orgāni tiek klasificēti kā vissvarīgākās attīrīšanas stacijas toksīnu neitralizēšanai un izvadīšanai no mūsu organisma, tāpēc pareizs miegs ir stratēģiski nepieciešams mūsu ķermeņa attīrīšanai un līdzsvarošanai. Piemēram, aknas ir atbildīgas par vitālās enerģijas Ci cirkulāciju visu diennakti, tāpēc aknām ir jāļauj veikt citu, tikpat svarīgu darbu — asins rezervju papildināšanu un bagātināšanu ar Ci enerģiju. Ja aknām nav bijusi iespēja atpūsties un veikt šos divus uzdevumus, mums var rasties nepatīkami simptomi, tādi kā menstruāciju cikla traucējumi sievietēm, saišu traumas, acu sausums, aizkaitināmība un dusmu uzliesmojumi, kā arī Ci stagnācijas pazīmes.

“Lai uzturs būtu sabalansēts, ikdienā ēdiena gatavošanai jāizmanto visas garšas (skābu, rūgtu, sāļu, pikantu un saldu). Piemēram, ķīnieši banānam pa virsu uzēd ķiploku, neitralizējot saldo garšu, tādējādi ķermeņa svars nepalielinās. Pēc ābola uzēd tomātu, lai neveidotos gāzes. Arbūzu ēd ar sāli, lai vēders nepūstos.”• No pulkstens 23 līdz 1 naktī vājākais orgāns ir mūsu sirds. Tā kā sirds ir arī svarīgs asiņu uzglabāšanas un transportēšanas orgāns, ir svarīgi, lai tā naktīs atpūstos un būtu pasargāta no nevajadzīga stresa.

• Ironiski, taču, ja mēs paliekam nomodā un esam aktīvi līdz vēlai naktij, mēs burtiski «sadedzinām» asins krājumus. Tā rezultātā, organisms ātri tiek «izsmelts» un mēs «izdegam».

Tāpat kā cilvēka bioritmu teorijā, arī TĶM ir aprakstītas mūsu ķermeņa ritmu izmaiņas līdz ar pulksteņa rādītāja kustību dienas laikā. Ilustrācijā parādīti ķermeņa meridiānu aktivitātes cikli divu stundu intervālā un to atbilstība orgānam vai orgānu sistēmai, kas ir visaktīvākā noteiktā diennakts laikā.

komentāri