Ставьте like и читайте!

VITAMĪNI KOSMĒTIKĀ. DAKTERES MEDER ROKASGRĀMATA

21.07.2020, 3ade.lv

VITAMĪNI KOSMĒTIKĀ. DAKTERES MEDER ROKASGRĀMATA

  #TAUKOSŠĶĪSTOŠIEVITAMĪNI

Gandrīz visu vitamīnu nepietiekamība izpaužas kā ādas stāvokļa izmaiņas, un dažreiz ādas izmaiņas var parādīties ilgi pirms attīstās hipovitaminozes klīniskā aina. Turklāt daudzi vitamīni labvēlīgi ietekmē ādu, ja tos izmanto kā kosmētikas sastāvdaļu.

Vitamīnus iedala divās lielās grupās: ūdenī šķīstošie un taukos šķīstošie vitamīni. Nedaudz atšķiras to darbības mehānisms, bet būtiskākā atšķirība ir ķīmiskajā struktūrā. 11. žurnāla numurā mēs runājām par ūdenī šķīstošajiem vitamīniem un to iedarbību uz ādu. Šodien mēs turpinām pētīt, bet jau taukos šķīstošos vitamīnus.

DR. TĪNA ORASMAE-MEDER


Vitamīni, kas šķīst taukos, ļoti atšķiras no ūdenī šķīstošajiem vitamīniem. Viena no galvenajām to iezīmēm ir tā, ka tie ir daļa no šūnu membrānām, ieskaitot ādas šūnas, tāpēc pat neliela šo vitamīnu nepietiekamība ietekmē ādas stāvokli un izskatu. Tie visi spēj uzkrāties taukaudos un orgānu tauku kapsulās, tādēļ veselam organismam ir noteikts taukos šķīstošo vitamīnu uzkrājums, ko vajadzības gadījumā iespējams ātri izmantot. Turklāt taukos šķīstošos vitamīnus iespējams arī pārdozēt. Piemēram, A un D vitamīnu pārlieku liels daudzums var būt organismam toksisks un bīstams.

Taukos šķīstošo vitamīnu darbības mehānisms ir līdzīgs hormonu darbībai. Tie visi kaut kādā mērā ir anaboliski steroīdi — tas ir, tie aktivizē olbaltumvielu sintēzes procesus. D vitamīnam ir īpaši augsta hormonālā aktivitāte, tādēļ tā nepietiekamības gadījumā diezgan manāmi paātrinās ādas novecošanās process.

Visbeidzot, visiem taukos šķīstošajiem vitamīniem piemīt antioksidanta aktivitāte un tie spēj aizsargāt ādu no brīvo radikāļu kaitīgās iedarbības, tajā skaitā arī no tiem, kas veidojas no ultravioleto staru iedarbības.

 

A VITAMĪNS UN TĀ ATVASINĀJUMI 

1943. gadā tika publicēts pirmais darbs, kas veltīts aknes ārstēšanai, izmantojot A vitamīnu. 1959. gadā dermatoloģijā pirmo reizi izmantoja tretinoīnu, pēc tam vairākas desmitgades turpinājās pētījumi par topiskajiem retinoīdiem. 1983. gadā tika publicēti pirmie rezultāti par tretinoīna izmantošanu ādas novecošanās izpausmju mazināšanai. Retinoīdi ir A vitamīna dabisko un sintētisko atvasinājumu grupa, ko izmanto farmakoloģiskos un kosmētikas līdzekļos. Retīnskābe (RA), kā arī adapalēns, tazarotēns, beksarotēns ir reģistrēti farmakoloģiski līdzekļi. Kā vietējie kosmētiskie līdzekļi tiek izmantoti retinola esteri, retinols, retinaldehīds un hidroksiretinoīdu grupa. Visi šie līdzekļi tiek izmantoti, lai mazinātu fotonovecošanos, akni, hiperkeratozi, grumbas un dažas citas dermatoloģiskas problēmas. Retīnskābei piemīt arī lielāka bojājoša iedarbība nekā Retinolam un Retinaldehīdam. Daži retinoskābes esteri, jo īpaši Retinyl Palmitate un Retinyl Acetate, nav atzīti par efektīviem cīņā ar novecošanās izpausmēm un to korekciju un bieži tiek izmantoti nevis kosmecevtikā, bet gan kosmētikas līdzekļos. Pēc nokļūšanas epidermā Retinols pārvēršas par Retinaldehīdu, kas, savukārt, kļūst par Retīnskābi, kurai ir farmakoloģiska aktivitāte. Līdzekļa efektivitāte ir atkarīga no tā vai retinols ādā pārveidojas pilnībā, kā arī no ādas individuālajām īpašībām — jo ātrāk un pilnīgāk līdzeklis iekļūst ādā, jo augstāka ir preparāta efektivitāte. Retinoīdi šķīst taukos un viegli iekļūst epidermā. Pētījumi ir pierādījuši, ka, palielinot retinola vai retinaldehīda koncentrāciju preparātā virs 0,025%, tā iespējamība iekļūt ādā nepieaug, tāpēc efekta sasniegšanai ir pietiekami ar 0,025% koncentrāciju. Saskaņā ar pētījumiem 75% retinoīdu paliek epidermā, apmēram 20% iekļūst dermā, bet no tiem tikai 40% «strādā» — pārējie nepārveidojas un neietekmē ādas struktūras.

Kāds ir efekta sasniegšanas mehānisms, izmantojot retinoīdus, dažādu kosmētisko problēmu risināšanai? Hiperpigmentācija: retīnskābe samazina hiperpigmentācijas izpausmes, pastiprinot un paātrinot epidermas šūnu atjaunošanos. Paātrinoties epidermas šūnu nobriešanas procesam, tiek samazināts melanocītu saskares laiks ar ādas virsējā slāņa šūnām, kā rezultātā pigmentam «nav laika» nonākt epidermas šūnās un āda kļūst gaišāka. Smalkas un vidējas grumbas: izteiktu grumbu mazināšana, galvenokārt iespējama, palielinot epidermas spēju saglabāt mitrumu, pateicoties hialuronskābes sintēzes stimulēšanai, kā arī kolagēna sintēzes stimulēšanai. Samazina ādas sausumu: paātrinot epidermas atjaunošanos. Retīnskābe saistās ar ādas šūnu retinoīdu receptoriem, kā rezultātā tiek paātrināts ādas virsējā slāņa šūnu nogatavināšanas cikls.

Svarīga retinoīdu iedarbības pazīme ir tā, ka tie vienlaikus nomāc dermas kolagēna sabrukšanu un pastiprina jaunā kolagēna sintēzi. Balstoties uz jaunākajiem pētījumiem, retīnskābe spēj saistīties ar noteiktiem ādas proteīniem un asins serumu, kas veicina ādas reģenerāciju un mīkstina un izlīdzina ādas raga slāni. Uzklājot retinoīdu uz ādas, tā darbības mehānisms ir vērsts uz šūnu kodola un šūnu ģenētisko aparātu, kas ir pierādīts fakts, tādēļ grūtniecības un laktācijas periodā ir kategoriski aizliegts izmantot šīs grupas sastāvdaļas, jo teorētiski iespējama negatīva ietekme uz augli.

Retinoīdu iedarbība vienmēr ir atkarīga no lietojamās devas, tāpēc, lai mazinātu dermatīta izpausmes, ieteicams ierobežot lietošanu līdz vienai reizei, vēlams vakarā. Turklāt visa ārstēšanas perioda laikā ir obligāti jālieto sauļošanās aizsarglīdzekļi.

Ņemot vērā diezgan augsto «maksu par iegūto efektu», lietojot topiskos retinoīdus, ir lietderīgi pievērst uzmanību to maigākiem atvasinājumiem, īpaši fotonovecošanās ārstēšanai: retinaldehīdam, kura koncentrācija ir 0,05%, retinilpropionātam un N-formil-aspartāmam, kuriem piemīt visas stimulējošās īpašības ar labāku panesamību un ir novērotas mazāk blakusparādību. Protams, lietojot šādus līdzekļus, efektu var sasniegt nedaudz lēnāk, taču kopumā terapija ir ērtāka un vieglāk panesama.

 

D VITAMĪNS ERGOKALCIFEROLS HOLEKALCIFEROLS 

D vitamīnu sauc par transportēšanas hormonu, jo to galvenokārt ražo āda, no kuras tas tiek transportēts uz visām organisma šūnām un audiem. D vitamīna sintēzei nepieciešams ultravioletais starojums — saules starojums. D vitamīna deficīta izraisīta slimība — rahīts ir saistīta ar saules trūkumu. Bērni Ziemeļvalstīs no tā ir cietuši masveidā. Rahīts dažreiz tiek saukts arī par «angļu slimību», jo ar to slimoja bērni gandrīz visā Anglijā. Anglijas klimata īpatnības un izteiktais rūpnieciskais smogs, kas klāja Lielbritāniju no astoņpadsmitā līdz divdesmitajam gadsimtam, izveidoja ultravioletā starojuma «ekrānu», tāpēc Anglijā no D vitamīna deficīta cieta lielākā daļa iedzīvotāju. Jāatzīmē, ka pat tagad šī problēma joprojām ir aktuāla reģionos, kuros ir nepietiekams saules gaismas daudzums, tāpēc ārsti iesaka regulāri kontrolēt D vitamīna līmeni un, ja nepieciešams, lietot to terapeitiskās devās.

D vitamīns ādā pārvēršas par kalcitriolu — savienojumu, kas ir atbildīgs par epidermas atjaunošanos, paātrinot vai palēninot epidermas šūnu — keratinocītu — vairošanos un aktivizējot to diferenciāciju. Nesen tika noskaidrots, ka D vitamīna topiskās formas iedarbojas uz ādas imūnajām šūnām un pat uz leikocītiem, aktivizējot lokālo imūno aizsardzību. Pats kalcitriols, kurā tiek pārveidots D vitamīns, atjauno ādas raga slāņa barjeras struktūras un veicina veselīgas mikrofloras atjaunošanu, īpaši smagu traucējumu gadījumos, kā piemēram, aknes veidošanās. 

Pēdējos gados zinātnieku aprindās ir notikušas diskusijas par to, ka saules aizsarglīdzekļi, kurus daudzi cilvēki lieto regulāri bez pārtraukuma, var izraisīt D vitamīna sintēzes samazināšanos ādā un sistēmātisku D vitamīna deficīta attīstību. Man jāsaka, ka D vitamīna deficīts ir riska faktors, kas palielina daudzu nopietnu slimību attīstības iespējamību, sākot no sirds un nervu sistēmas slimībām līdz pat vēža patoloģijai. Mūsdienās arvien vairāk dermatologu un citu speciālistu ierosina lietot saules aizsarglīdzekļus tikai gadījumos, kad nepieciešama ādas aizsardzība un nelietot tos ikdienā, īpaši ziemeļu platuma grādos, kur saules aktivitāte nav tik liela. Kosmētikā D vitamīnu galvenokārt lieto, lai atjaunotu novecojošās ādas struktūru, barotu un aizsargātu sausu ādu, kā arī dažreiz izmanto aknes ārstēšanai.

 

E-VITAMĪNS TOKOFEROLS

E vitamīns apvieno 8 dažādu veidu tokoferolu savienojumus, tie visi ir taukos šķīstoši antioksidanti un spēj aizsargāt membrānas no oksidācijas un bojājumiem. To galvenā loma ir aizsargāt lipīdu molekulas no bojājumiem, E vitamīna viena no funkcijām ir saglabāt ādas aizsargapvalka lipīdu sastāvdaļu veselumu. Ir pierādīts, ka E vitamīns arī novērš vai ievērojami samazina ultravioletā starojuma kaitīgo iedarbību uz ādas šūnām.

E vitamīnu sauc par “jaunības vitamīnu”, jo tas ievērojami paātrina ādas atjaunošanas un dziedināšanas procesus, aktivizē kolagēna un elastīna sintēzi, atjauno ādas mitrināšanu, mazina sausumu un lobīšanos, vienlaikus palīdzot atjaunot tauku dziedzeru normālu darbību. Pat onkologu izrakstītie krēmi ādas atjaunošanai pēc staru terapijas satur lielu daudzumu E vitamīna. E vitamīns ir neliela izmēra molekula, tā viegli iekļūst ādas raga slānī un aktīvi iedarbojas uz dziļākām struktūrām. E vitamīna galvenais mērķis ir aizsargāt ādu un palēnināt novecošanās procesu. Daudzas augu eļļas bagātīgi satur E vitamīnu, bet visvairāk tas ir atrodams kviešu asnu eļļā.

K VITAMĪNS FILOHINONS

K vitamīns ieguvis nosaukumu «vitamīnu koagulācija», jo tā atklāšanas laikā jau bija zināms, ka tas ietekmē asins recēšanu, un, tā nepietiekamības gadījumā, cilvēki cieš no ilgstošas asiņošanas. Cilvēka organisms pats spēj sintezēt K vitamīnu ar zarnu mikroorganismu palīdzību, bet, rodoties gremošanas traucējumiem vai saindēšanās gadījumā ar pārtiku, K vitamīna sintēze var tikt traucēta, kas var izraisīt asiņošanu. Gandrīz identisks paša K vitamīna savienojumam, ir atrodams dažos pārtikas produktos. Ar K vitamīnu ir bagātas ērkšķogas, spināti, Briseles kāposti un ziedkāposti, nātres, sojas pupiņas, auzas, rudzi un kvieši. Tas ir atrodams arī zaļajā tējā un dažās aļģēs, piemēram, brūnaļģēs. K vitamīns piedalās ne tikai asins recēšanas procesā, bet arī kaulu veidošanā un atjaunošanā, jo tas aktivizē kaulu audu olbaltumvielu sintēzi, uz kurām kristalizējas kalcijs.

Novecojot, diemžēl, tāpat kā daudzas citas aktīvās vielas, arī K vitamīns tiek sintezēts mazāk, kas ir viens no faktoriem, kādēļ pazeminās kaulu blīvums. Tam ir arī kosmētiska rakstura izpausmes: sejas skeleta kaulu blīvuma samazināšanās rada sejas muskuļu struktūras pavājināšanos un novecošanas procesa radīto sejas kontūras izplūšanu, ko ir ļoti grūti izlabot. Kosmētikā K vitamīnu izmanto kā asinsvadus nostiprinošu un stimulējošu sastāvdaļu, jo tas labvēlīgi ietekmē asinsvadu stāvokli kopumā un palīdz mazināt pigmentāciju, kas saistīta ar asinsvadu problēmām, jo īpaši tumšos lokus zem acīm. Turklāt K vitamīnu izmanto līdzekļos, kas paredzēti kuperozes ārstēšanai un uzlabo ādas stāvokli rozācijas gadījumā, un tos ieteicams lietot pēc lāzera atjaunošanas procedūrām vai dziļas dermabrāzijas. K vitamīns ir iekļauts arī tādu līdzekļu sastāvā, kas paredzēti lietošanai pēc operācijām, lai uzlabotu ādas dzīšanas procesu, jo tas palīdz mazināt hematomu un tūskas izpausmes. K vitamīna topisko formu klīniskā efektivitāte nav viennozīmīgi apstiprināta, tomēr tā jau ilgu laiku tiek izmantota kosmetoloģijā, un to ir iemīlējuši daudzi kosmetologi, kuri atzīmē, ka ilgstoši lietojot produktus, kuru sastāvā ir K vitamīns, uzlabojas ādas stāvoklis.

Avots: Žurnāls Beauty Cloud

Lai abonētu žurnālu Beauty Cloud, jāpmaksā 3 žurnāla numuru abonements 2020.gadam - 18 eiro.

Ailē «maksājuma mērķis» jānorāda « BEAUTY CLOUD ABONEMENTS nr. 12-14 un jūsu precīza piegādes adrese».

Rekvizīti: SIA «I&A group», Reģ. Nr.: 40003837924; Konta numurs: LV86PARX0017008730001

Ar laba vēlējumiem, žurnāla Beauty Cloud redakcija

komentāri